Autor Wątek: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?  (Przeczytany 9838 razy)

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« dnia: 03 Styczeń 2019, 18:17:08 »
Witam Państwa,
od 2 miesiecy czytam forum i mam metlik w glowie (jak chyba wiekszosc zakladajaca watek z takim pytaniem ;) )
Chce kupic kolbe do przygotowania espresso i to podstawowy cel. Jezeli bedzie potrzebna kawa mleczna, to nie czesciej niz raz w miesiacu (capucino, moze latte dla gosci).
Kawa bedzie robiona glownie w weekendy - 3-4 dziennie, w tygodniu ekspres raczej bedzie mial wolne.
Mlynek, na rzie jest to graef 900, w przyszlosci do wymiany na cos lepszego.

Waham sie miedzy dwoma opcjami:
Gaggia classic 2018, bo tanio i podobno dobrze (do espresso przynajmniej), maly bojler to zaleta, bo woda w bojlerze bedzie do wymiany w kazdy weekend, a 95% przypadkow ekspress bedzie wlaczony na jedna kawe na raz.

I tutaj moglbym skonczyc, ale... zastanawiam sie, na ile latwiej by mi bylo z ekspresem z pidem i manometrem dojsc do dobrych efektow i utrzymac powtarzalnosc
I tutaj pojawia sie Lelit z modelami Anna z PiDem (41TEM), a jeszcze lepiej Grace (bo wyzszy i mozna wpakowac szklanke do latte).
Tylko jak uzasadnic 2x wyzsza cene Grace + pare gratow (temper, termometr, kubek do mleko itp.) to juz 3k, jak sie poczeka na amazonie na promocje, to pewnie 2,7k, clagle duzo wiecej niz GC, o wiele kg dobrej kawy wiecej... lub kilka miesiecy wiecej oczekiwania na lepszy mlynek.

Z innych ktore bralem pod uwage - RS, odpadl, bo za dlugo sie nagrzewa i duzy bojler przy moim uzytkowaniu raczej sie nie sprawdzi.
Ascaso - mialem do czynienia z Basiciem i odstrasza mnie jego plastikowy styl. Dream to tez nie moj styl wizualny. Wersje z PIDem to wyzszy przedzial cenowy niz Lelity

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Styczeń 2019, 21:00:18 »
Pozostaje z ASCASO ARC Black & Inox oraz UNO PROF Black. Co prawda bez PIDa ale i bez stresu ze spadającą temperaturą. ;) Za to z regulowanym z zewnątrz zaworem OPV, elektronicznym termostatem i backflushem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2019, 08:49:00 »
Dzieki za odpowiedz, Arc nie wchodzi w gre, bo z tego co czytalem, to to samo co basic w innej ubudowie, a ta kontrukcjs mnie zawiodla (kiepski plastik nieaktualny, ale zostaje wysuwajacy sie w trakcie pracy pojemnik z woda, tacka bez dziur na kapiaca wode, a dwie srubki, ktore odpadly z okolic mocowania kolby przelaly czare goryczy).
Steel prezentuje sie fajnie, w moim przypadku termoblok mozna uznac za plus, ale cena ponad budzet. A gdybym coscdolozyl, to problem nie maleje, bo mozna myslec o slicznej bezzerze 09 czy oscar II

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2019, 10:47:29 »
Przepraszam ale powielasz opinie nie do końca zgodne z prawdą. Może miałeś takie doświadczenia z modelem BASIC ale nie przekładaj tego na ARC. Pojemnik z wodą w modelu ARC rzadko się wysuwa. Jeśli już to na skutek drgań spowodowanych pracą pompy wibracyjnej przy źle dobranym przemiale, dozie kawy. Jeśli kawa jest odpowiednio zmielona, zaporcjowana, ubita to pompa pracuje cicho, prawie bez drgań i zbiornik na wodę nie ma prawa się wysuwać. Przyczyną drgań może też być dotykanie wężyka od pompy do obudowy - łatwo to można wyeliminować.
Widziałeś aby tacka w jakimkolwiek modelu była bez dziur ? Ja nie. Poza tym mamy też specjalnie zamówione z ASCASO dla nas tacki wielootworowe. Na życzenia klienta wymieniamy je w modelach BASIC i ARC. Śruby mocujące grupę kawową do obudowy były widocznie zbyt słabo dokręcone i tu wina może być po stronie montażu. Z drugiej strony obudowa plastikowa w modelu BASIC pracuje, wygina się przy dopinaniu kolby. Łatwo więc o naturalne, eksploatacyjne poluzowanie śrub. Nie problem jednak je samemu dokręcić. Tego nie ma w przypadku modelu ARC.
Natomiast jeśli chodzi o cenę UNO PROF Black to po rabacie dla forumowicza schodzi do poziomu ok. 2800 zł i niewiele przekracza ona cenę ekspresów Lelit.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2019, 10:55:47 »
Chce kupic kolbe do przygotowania espresso i to podstawowy cel.
A czego nie spełnia obecny delong?

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2019, 14:29:10 »
 DeLonghi umiera, a nie chce go reanimowac bo nigdy specjalnie nie bylem z niego zadowolony.

@Janusz, dzieki za wyjasnienia, mozliwe, ze masz racje, niemniej zaufanie do konstrukcji zostalo nadszarpniete. Jesli cos z Ascaso to Uno Prof Black pozostaje opcja.
To co pisalem o tacce, to moze malo precyzyjnie opisalem, chodzilo mi o to, ze w kilku ekspresach spotkalem sie z dziurami w tacce centralnie pod kolba, wiec krople z kolby wpadaly przez nie prosto do zbiorniczka, w basicu "idealnie" rozbryzguje sie po calej tacy i bialej obudowi. Detal, ale irytujacy.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2019, 14:36:21 »
Dlatego też mamy tacki wielootworowe i wymieniamy je gratis. ASCASO produkuje ekspresy BASIC i ARC z tackami takimi jak opisałeś. Ale my dla naszych klientów ściągnęliśmy lepsze i jeśli ktoś chce to ma.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2019, 14:58:06 »
nigdy specjalnie nie bylem z niego zadowolony.
Gdybyś szerzej opisał zagadnienie, łatwiej byłoby coś doradzić.

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Styczeń 2019, 15:49:22 »
Espresso zawsze wychodzi za chlodne. Zeby go porzadnie rozgrzac trzeba pilnowac, bo ma auto wylacznik. Kolba to nieporozumienie - plastikowe elementy. Kawa zmielona tak, zeby w 25-30s uzyskac 30g naparu daje kawe bez creamy, jak zmiele grubiej, to creama jest, ale naparu mam 70g (z 10g kawy). Na wspomnianym Ascaso Basic daje rade, wiec to raczej nie wina mlynka. Przyzwyczajony do espresso z Basica i kapsulkowego stracilem nadzieje, ze da mi sie coz zblizonego z niego uzyskac.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2019, 16:39:39 »
Espresso w rozgrzanej(!) filiżance nie powinno mieć więcej niż 70°C. Ile ma za chłodne?

Biorąc pod uwagę plastikowe elementy tam się za wiele nie ma co rozgrzewać ;)

Powiedz jeszcze co to za kawa?

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Styczeń 2019, 16:58:17 »
 Nie mierzylem, ale organoleptycznie czuje, ze jest nizsza od tego do czego jestem przyzwyczajony. Nie jest zimna, ale wyczuwalnie chlodniejsza niz byc powinna.
Kawa to mr exclusive.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Styczeń 2019, 18:43:06 »
Izi jak tylko espresso to może Kazaak Rota lub Cafelat Robot. Miałem swego czasu Gaggie i używałem tylko do espresso, jak się zdecydujesz to będziesz zadowolony. Teraz pewnie wybrałbym Kazak lub Cafelat lub jakiś zabytek (Caravel) bo wygląd Gaggi ciężko przełknąć :)

Offline izi

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: DeLonghi
  • Młynek: Graef CM900
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:13:09 »
W wiekszosci espresso, ale pozostaje to kilkanascie kaw mlecznych w roku, ktore komplikuja sprawe. Inna sprawa, ze do kolby jestem przyzwyczajony i jestem w stanie tak zorganizowac "produkcje" kawy, ze nie jest to uciazliwe, ani czasochlonne.
Wyglad Gaggi mi nie przeszkadza, widzialem chyba gorsze :)
W sumie to maly odzew w tym watku przechyla szale na korzysc gaggi. Zero opini o Lelitach, Ascaso do ktorego mam mieszane uczucia, a nawet wierzac, ze uno to porzadny sprzet, ciezko mi przed samym soba uzasadnic ponad 2x wiekszy wydatek.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:34:33 »
Podstawowy Lelit Anna i Gaggia Classic ale wersja 2018 będą bardzo podobne w użytkowaniu, na korzyść Lelita przemawia większy bojler 250 a nie 150 jak w Gaggia. Uważam że będzie tu podobne wyposażenie, wykonanie i pewnie awaryjność. Te konstrukcje są mało skomplikowane więc dość trwałe i proste w naprawie. Gagatek ma kolbę 58 mm więc bardziej typową niż Lelit. Moim zdaniem można wybrać ten który jest ładniejszy lub zapytać małżonkę ;-) Oba dają radę z espresso, wymagają trochę nauki i tolerancji przy kawach mlecznych. Możesz mieć za czas jakiś potrzebę zmiany młynka więc osobiście dołożył bym do niego. ASCASO UNO to już inna i wyższa półka sprzętu, zresztą i tak zaraz pojawi się Janusz i doskonale zadba o jego reklamę ;-) Z mojego doświadczenia wynika że taki mały bojlerowiec trzeba naprawdę dobrze rozgrzać ok 45 minut i można robić niezłą kawę.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Gaggia CLassic 2018 czy cos drozszego?
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:30:38 »
Jak ktoś na grupie stolarskiej ma podobny dylemat to zawsze mówię "wybierz to co jest cięższe" ;-)
Ja Ci radzę wziąć Gaggię + npf i standardowe sitka (dokupisz pod ten wymiar bez problemu). A w razie problemów masz setki porad do tego modelu i modów - na przykład dołożenie PID'a.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi