Autor Wątek: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.  (Przeczytany 43517 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #150 dnia: 23 Marzec 2017, 16:24:48 »
a może inaczej postawić pytanie - czy chcąc dobrej kawy trzeba w ogóle kupowac ekspres?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #151 dnia: 23 Marzec 2017, 16:35:04 »
Kawy nie, espresso tak. No chyba że ktoś nie chce pijać zbyt często. Raczej nie miał bym z rana po śniadaniu czasu żeby skoczyć do dobrej kawiarni na espresso. A w Poznaniu mimo że nie za dużo kilka takich by się znalazło. W innych miejscach może być gorzej.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #152 dnia: 23 Marzec 2017, 21:04:43 »
Co można kupić za 1000-1500 zł używane?
A takie ładne San Marco za 1300 https://www.olx.pl/oferta/ekspres-do-kawy-CID628-IDgHXAx.html#a52f0ef3f8 Do tego młynek za 500 i mamy zestaw za 1800. No, to jest troszkę więcej niż 1000-1500 ale w 2000 można się zmieścić.
Wiesz dobrze, że szukanie takiego sprzętu to raczej polowanie na okazję ;)

Co można kupić za 1000-1500 zł używane? Podstawowy model Ascaso(Arc lub Basic) i młynek gastro.
Dokładnie o to mi chodziło. Co innego niż Ascaso lub Gaggia classic poradzisz komuś kto ma budżet 1500 PLN. Na Bazzerę nie wystarczy.
No właśnie, jeśli chodzi o nowy sprzęt - to nawet nie starczy na ekspres i młynek, a wiadome jest, że marketowe ekspresy nie są warte uwagi.

I nie uważam, że stawianie w domu przechodzonego HXa to opcja dla ekstremistów, sprzęt - jaki by nie był - należy dopasować do wymagań i budżetu. A niektóre małe maszyny po prostu ich nie spełniają.

Sam się rozglądałem sięza jakimś dorosłym HX'em. Nie każdy ma kuchnię która umożliwia mu postawienie dużego ekspresu albo postawienie go spowodowało by że inne rzeczy musiały by z niej zniknąć. U mnie trafiło się coś trochę mniejszego ale tylko trochę.

U mnie też niezbyt jest miejsce na ekspres, ale coś będę musiał wymyślić - Basic jest niestety sporo mniejszy od HXa, a jak go postawię na blacie to z domu wylecę :D Ale czasem warto poszukać miejsca, żeby taki ekspres postawić, choć tak jak pisałem - sprzęt dobiera pod wymagania/oczekiwania i budżet, ja HXa chciałem bo mam, ale gdybym miał teraz wybierać, to poszedłbym chyba w Ascaso Dream - nie jest duży, espresso powtarzalne zrobi... Ale wyszło jak wyszło. Najwyżej będę chodził do piwnicy robić kawę :D

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #153 dnia: 23 Marzec 2017, 22:08:00 »
polowanie na okazję ;)
Oczywiście, ja  jestem zwolennikiem dawania "drugiego życia" nie tylko sprzętom AGD ale i meblom. Czasem to dobry deal a czasem po prostu satysfakcja, że coś uratowałem od wyrzucenia na śmietnik.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #154 dnia: 23 Marzec 2017, 22:13:20 »
Ja też tak mam. W efekcie mam mebel, który mnie kosztował 1000 zł a warty jest niezbyt dużo :D Choć z Basiciem się udało...

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #155 dnia: 26 Maj 2017, 22:10:12 »
Podłącze się pod temat. Zakładając budżet 2 tys. jak wygląda szukanie używanego ekspresu? Na co trzeba zwrócić uwagę albo pytać? Naczytałem się o HX`ach grupie E61 o bojlerach i termoblokach :)
Czy np. jest sens kupować używany ekspres i jak wygląda serwis lub części zamienne?
Np znajduje używany HX z grupą E61 za 2tys. ile może kosztować jego reanimacja? Wyciek z grupy się ogarnie uszczelką - to jest tanie. Każdy pisze super igła nie śmigana. Czy 10 lat dla takiej Bezzery to dużo czy jest O.K.
Ile może kosztować dobry przegląd odkamienienie itp.
Wiem dużo pytań - ale jestem zielony w tym temacie. Czy po prostu kupić Gaggie i używany młynek i cieszyć się w domowym zaciszu eksperymentami z kawą i darować sobie używki

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #156 dnia: 26 Maj 2017, 22:54:44 »
Pytanie czy masz odpowiednie zdolności manualne, czy poradzisz sobie z wymianą części, ile masz miejsca na sprzęt, czy potrafisz przekonać domowników do zajęcia przestrzeni kuchennej. Takich pytań możesz sobie zadać całe mnóstwo. Części są dostępne, niektóre tanie ale niektóre ceną potrafią zwalić z nóg. To, czy opłaca się kupować używany ekspres zależy od wielu czynników. Jak był eksploatowany i nie ma znaczenia tutaj ilość lat, ale czy ktoś o sprzęt dbał czy tylko go eksploatował. Nie można podać dokładnej ceny odkamieniania ekspresu czy jego reanimacji, bo różnie to wygląda. Czasem coś wypadnie w trakcie  Inaczej odkamienia się HX a inaczej 1 czy 2 bojlerowiec.  Jeśli chcesz kupować używkę, to albo ryzykujesz swoje pieniądze albo mając jakieś pojęcie sprawdzasz sprzęt przed zakupem. Wycieki czasem nie są powodowane zużytymi uszczelkami... Jak powiedział klasyk, "mierz siły na zamiary"
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #157 dnia: 27 Maj 2017, 08:39:12 »
Fugazus  wszystko zależy od szczegółów ,ekspres ekspresowi nierówny, przeryłem temat, zawracałem głowę serwisantom , trochę sie dowiedziałem .
Faema z lat 60 może pięknie wyglądać i działać idealnie - bo ktoś dbał -  a astoria  perla 3 letnia może być zajeżdżona bo stała w biurze i nikt nic z nią nie robił, tak było w  mojej - reklamówka kamienia kotłowego wyjęta z bojlera , sam odkamieniacz kosztował 100zł, jakiś as wylał coś na ekspres,przeciekło przez tacke na górze i sie wygotowało na bojlerze:) szorowania co niemiara. I tak uważam ze cała akcja kosztowała mnie mało- robił to gość ściągający  ekspres.
Kwestia części, podobne części ( ale nie zamienniki  ani nie uniwersalne )  kosztują różnie w zależności od firmy.
Z tego co pamiętam - z rozmów z serwisantami- to najdroższe są części faemy i la cimbali , różnice były tak ze 80-100% .
Weź to pod uwagę.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #158 dnia: 27 Maj 2017, 11:33:32 »
Podłącze się pod temat. Zakładając budżet 2 tys. jak wygląda szukanie używanego ekspresu? Na co trzeba zwrócić uwagę albo pytać? Naczytałem się o HX`ach grupie E61 o bojlerach i termoblokach :)
Czy np. jest sens kupować używany ekspres i jak wygląda serwis lub części zamienne?
Np znajduje używany HX z grupą E61 za 2tys. ile może kosztować jego reanimacja? Wyciek z grupy się ogarnie uszczelką - to jest tanie. Każdy pisze super igła nie śmigana. Czy 10 lat dla takiej Bezzery to dużo czy jest O.K.
Ile może kosztować dobry przegląd odkamienienie itp.
Wiem dużo pytań - ale jestem zielony w tym temacie. Czy po prostu kupić Gaggie i używany młynek i cieszyć się w domowym zaciszu eksperymentami z kawą i darować sobie używki
Ja temat na sobie przerabiałem. Ascaso Basic to co prawda nie HX, ale dało się to zrobić za 50 zł + praca własna. Z Astorią tak różowo nie było - komplet uszczelek, zawór bezpieczeństwa, przepływomierz, czujnik poziomu wody, uszkodzona elektronika(udało się naprawić, nowa ponad 700 zł), uszkodzony panel sterujący, ogromna ilość pracy własnej. I na koniec się jeszcze grzałka spaliła...

Offline Fugazus

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream
  • Młynek: Nuova Simonelli Grinta
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #159 dnia: 27 Maj 2017, 13:30:12 »
Czyli to tak jak z samochodami :(
Im droższy, starszy i bardziej luksusowy model - można założyć, że sporo może kosztować naprawa.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #160 dnia: 27 Maj 2017, 14:01:58 »
Niekoniecznie. Nawet nowszy i niby tańszy może się okazać droższy w naprawie... Choć z tego wszystkiego, potrzeba tak naprawdę najwięcej czasu. Do tego sporo samozaparcia, trochę narzędzi(to też potrafi stworzyć problemy) i będzie działać. U mnie np została w sumie grzałka i jeden kabel(oby), żeby zaczęło działać.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #161 dnia: 27 Maj 2017, 16:01:36 »
siewcu. A tak z ciekawości liczyłeś mniej więcej roboczo-godziny?  Wliczając czas w necie na szukanie rozwiązań problemów i wyszukiwanie części:)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #162 dnia: 27 Maj 2017, 16:40:10 »
Ja temat na sobie przerabiałem.
Nie tylko Ty  [emoji12] Ja jakieś 30-40 godzin spędziłem przy reanimacji swojego.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5095
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #163 dnia: 27 Maj 2017, 18:18:41 »
Roboczogodziny? Lepiej nie pytaj. :D 12 h na rozebranie wszystkiego, potem odkamienianie wszystkiego chyba 36, chociaż to głównie pilnowanie i zmiana roztworu do kąpieli raz na jakiś czas. Poskładanie - jeszcze raz z 12. Potem kilka godzin na posprawdzanie elektryki/elektroniki, ustawienie presostatu, zabawy z zaworami itd itp, ostatnio kombinowanie z opróżnieniem bojlera, do wyjęcia grzałki - a jak ją już kupię, to czeka mnie demontaż silnika pompy rotacyjnej - bo prostsze niż demontaż bojlera wymagający rozkręcenia wszystkiego - i jeszcze po drodze sprawdzenie kabla łączącego panel z elektroniką. Bo jeśli to nie jest źródłem problemów, to ciekawe czy chociaż 300 zł za ten złom dostanę... Tyle dobrego, że coś się nauczyłem, ale jeśli pójdzie do sprzedaży, to będzie koniec espresso u mnie. Sprzedam to, sprzedam Basica i skończy się na młynku/młynkach do alternatyw...

Ale tak bardziej w temacie - jak najbardziej, uważam, że warto kupować kolbę do 2 tysięcy. Ale wymaga to również kupna porządnego młynka(u mnie się sprawdziła używka gastro z zajechanymi żarnami), a w tym budżecie zostaje chyba używka gastro + nowy Basic/Arc, albo ekspres i młynek używane. Trochę droga zabawa, jeśli ma wyjść z tego coś porządnego i powtarzalnego...
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2017, 18:23:10 wysłana przez siewcu »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Czy warto w ogóle kupować ekspres kolbowy do 2 tys.
« Odpowiedź #164 dnia: 27 Maj 2017, 21:50:43 »
 Fugazus  no to masz jakiś odnośnik:24 +36 H = 60 H  plus eletronika...zawory, pierdoły itp i to robi osoba co ma pojęcie.... ja w mojej astorii sie nawet nie dotykałem:) ..... jak sie nie znasz,nie masz kogoś kto sie na tym zna to nie ruszaj:) no chyba ze to wymiana kabla itp.....ale już sprawdzenie zaworu bezpieczeństwa itp....tno to bym nie ryzykował.
U mnie w chacie wywaliło ostatnio uszczelkę w głupim szybkowarze. Przytkał sie czy zablokował zawór ,walnęło aż miło... gary z kuchenki spadły,kuchnia pełna pary, koty zestrachane siedziały pod szafą do wieczora itp
To policz ile weźmie serwisant itp za takie prace,  roboczo godziny itp ....
Jeszcze coś mi przyszło do głowy:) może pierdoła ...szukanie..nie wiem jakiego musiałbyś mieć farta żebyś trafił za 1,2 razem,szybko to co chcesz,jakiś tam upatrzony czy typowany ekspres,  pewnie trochę to potrwa...trochę podzwonisz, popytasz o stan ekspresu i znowu popytasz ...u mnie to trochę  trwało z górką 6 miesięcy samego szukania:)  i z 5 dych miesięcznie dodatkowo do rachunku telefonicznego:) ale ja szukałem  za granicą itp..



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi