Autor Wątek: Manometr nie reaguje  (Przeczytany 2027 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5320
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #15 dnia: 04 Styczeń 2024, 21:25:58 »
czyli sukces. 
Aby był pełny, czas na zmianę młynka.
》tertium non datur《

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #16 dnia: 04 Styczeń 2024, 22:36:03 »
czy po użyciu spieniacza mleka przez około 40 sek i wyłączeniu od razu tej opcji przyciskiem funkcji spieniania, ekspres jakby miał problem z powróceniem do temperatury podgrzania wody do 92 st. i tak jakby zatrzymywał się na 84 stopniach. Czy to normalnem czy ekspres po spienianu mleka potrzebuje czasu aby nieco ostygnąć lub coś innego ...?

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Styczeń 2024, 16:45:04 »
Zmiel więcej, zgarnij palcem i dłonią nadwyżkę, ubij i sprawdź ekstrakcję.
to znaczy że nasypać do filtra tak jak do kawiarki , czyli na full a dopiero potem ubić tamperem?
Wiem że to jest trudno określić ponieważ zbyt wiele parametrów na to się składa ale tak mniej wiecej dla takiego podwójnego sitka i przykładowo ekstrakcji 25 sek. to ile mililitrów gotoweo espresso powinno się uzyskać?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5320
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Styczeń 2024, 16:55:11 »
Najlepiej ważyć uzysk, który w zależności jak komu smakuje jest konsekwencją razy waga mielonki, np 15g w sitku to 30g (ratio 1:2) uzysku w czasie od 23÷28s ciemne ziarna do 28 ÷ 33s mniej ciemne,  umownie rzecz ujmując. Ratio może być od 1:1 do 1:3. Niektórzy robią jeszcze większe.
》tertium non datur《

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Styczeń 2024, 17:46:00 »
Ratio może być od 1:1 do 1:3. Niektórzy robią jeszcze większe.
Dziękuje za info GostRado.
Nawiazując do ostatniego zdania to jeśli będzie ktoś robił dłuższą  ekstrakcję niż ratio 1;3 to już raczej wychodzić będzie b.kwaśny posmak konsekwencją przepalenia ...? albo się mylę  ???
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2024, 17:48:03 wysłana przez patryk5510 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5320
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #20 dnia: 05 Styczeń 2024, 18:00:44 »
Napar: krótka ekstrakcja - kwaśny, długa - gorzki, ale jeśli robisz np ratio 1:2 w 15s i analogicznie 50s. Jasno palone ziarna nieźle smakują dłużej parzone w wyższej temperaturze, ale dla mnie tylko na dźwigni. Albo ciemne ziarno, sito VST 15g, doza tylko 12,5g, uzysk ok.50g w czasie 27s, więc ratio 1:4 i napar oki... dla słabeuszy kawowych [emoji38]
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2024, 18:43:40 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:02:43 »
To zależy od odległości prysznica do ubitej mielonki.
Nawiązując do tego zagadnienia, to dla odwrotności dziś znów coś poknociłem chyba właśnie z mielonką. Na podwójne sitko zaaplikowałem 15g mielonki ale użyłem juz ziaren z nowej paczki arabiki młynek nastawiony na max. mielenie tak jak poprzednio , choć niby ten model nie zmieli pod kolbowe espresso. 15g było prawie na równi portafiltra (tzn troszkę brakowało) przed użyciem tampera. Dosinąłem tamperem, włączyłem i mimo że manometr wskazał po kilku sekundach na 9bar to jednak zauważyłem minimalna ekstrakcję tzn tzw. kroplowanie. Dobiłem do 40" wyłaczyłem i naparu  było może 30 ml a może nawet mniej. Proces powtórzyłem i użyłem mniejszej siły dociku tamperem , ponieważ pomyślałem że tu jest pies pogrzebany ale efekt nie wiele lepszy.
Z tego co zauważyłem po odpięciu kolby to tzw ciastko z fusów kawowych to nie ciastko tylko mokre błotko... czy to wskazuje gdzie jest problem?

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 797
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:12:36 »
Tak inna kawa inny przemiał - przemiel troszkę grubiej




Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:17:35 »
Tak inna kawa inny przemiał - przemiel troszkę grubiej
No własnie też tak pomyślałem, ale czy to możliwe że młynek , który nie mieli na tyle drobno aby było ok pod kolbe, nagle mieli aż za bardzo ? Czy po odpięciu kolby , faktycznie powinno być suche fusowe ciastko?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5320
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:22:54 »
Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalny przemiał czy doza do różnych kaw. Pilnuj odległości prysznica od ubitej mielonki. A tak w ogóle, to kup większe sitko i będziesz miał łatwiej. Rzadko używam VST 15 - optymalne to 20g.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 797
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:31:02 »
Kolego, być może jak kupisz jeszcze inną kawę, nie uda Ci się wystarczająco drobno zmielić, by przeprowadzić poprawną ekstrakcję. Z tą co masz z pewnością Ci się uda. Młynek nie jest taki zły skoro mieli pod kawiarkę, pozostaje jeszcze kwestia jakości - struktury przemiału.





Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 797
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:31:40 »
Kolego, być może jak kupisz jeszcze inną kawę, nie uda Ci się wystarczająco drobno zmielić, by przeprowadzić poprawną ekstrakcję. Z tą co masz z pewnością Ci się uda. Młynek nie jest taki zły skoro mieli pod kawiarkę, pozostaje jeszcze kwestia jakości - struktury przemiału.





Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Styczeń 2024, 21:04:37 »
A tak w ogóle, to kup większe sitko i będziesz miał łatwiej. Rzadko używam VST 15 - optymalne to 20g
Czy moje sitko to VST 15 tego nie wiem ,  w opisie producenta napisane jest że jest to sitko na podwójną kawę 14-18g .
Bedę starał się pracować nad tą odległoscią mielonki od prysznica ale to wygląda na dość intensywne praktykowanie aby dojść do takiej precyzji z tą pięciogroszówką.
Czy za każdym razem powinienem sypać mielonkę do filtra na full i zgarnąć nadwyżkę palcem na równo tak jak w kawiarce a dopiero potem tamperem dopasować tą jej odległość od prysznica?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5320
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Styczeń 2024, 21:19:53 »
precyzji z tą pięciogroszówką.
Czy za każdym razem powinienem sypać mielonkę do filtra na full i zgarnąć nadwyżkę palcem na równo tak jak w kawiarce a dopiero potem tamperem dopasować tą jej odległość od prysznica?
To taka najprostsza metoda. Co do 5 groszówki - jest precyzyjniejsza, ale jak już ustalisz dozę, to nie będziesz drastycznie zmieniał na tej samej kawce parametrów. Chyba że będziesz pił jak ja trzy różne kawki dziennie, ale nie przejmuj się z czasem Twoje doświadczenie i oko wystarczą, aby szybko się wstrzelić w udany shot.

Raczej 18g wpakować do 15g sitka jest niewykonalne, chyba że stara kawa, a przez to drobno zmielona i wychodzi jakieś ratio 1:2 ÷ 1:3. Pytanie, jak takie coś smakuje?

« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2024, 21:30:20 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Manometr nie reaguje
« Odpowiedź #29 dnia: 06 Styczeń 2024, 21:39:09 »
Raczej 18g wpakować do 15g sitka jest niewykonalne
Lelit w swojej ofercie ma sitko na podwójną dozę czyli 18-21 ale tzw. sitko ciśnieniowe , które cytuję .." sprawdzi się w przypadku, gdy ziarna kawy są wstępnie zmielone lub niedostatecznie zmielone" więc może to będzie bardziej odpowiednie w moim przypadku..?
 
konesso.pl/product-pol-7584-Sitko-cisnieniowe-Lelit-na-podwojna-doze-57-mm.html

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi