Autor Wątek: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek  (Przeczytany 3572 razy)

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Kwiecień 2023, 18:17:32 »
Próbowałem jeszcze wydmuchać trochę wody do węża ustami. W ogóle nie puszcza ani z włączoną i ani z wyłączoną pompą.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Kwiecień 2023, 20:27:11 »
Sądzę, że musisz podać wodę pod ciśnieniem. Spróbuj może gdzieś pożyczyć zestaw Flojet (zakup kosztowałby Cię drożej niż ekspres).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Kwiecień 2023, 20:41:05 »
Sorry @Janusz , ale jak ekspres jest przystosowany do sieci, to go podłączę do sieci. Po co jakiś flojet?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Kwiecień 2023, 20:56:56 »
Masz rację. Mam o tej porze zaćmienie umysłu. Skojarzyłem, że chcesz używać jakiegoś zbiornika na wodę. To z powodu tych prób (jakby on miał pompę rotacyjną to pewnie by się udało).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Kwiecień 2023, 22:06:35 »
Elektrozawór jest za pompą czy przed? Jak długo ekspres nie pracował?
Pompy wibracyjne mają to do siebie że po dłuższym przestoju nie zaciągają wody. Przyznam że pierwszy raz widzę konstrukcję z pompą wib. zasilaną z sieci. Raczej nie są one do tego stworzone chyba że elektrozawór jest przed pompą i redukuje ciśnienie.

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Kwiecień 2023, 01:15:53 »
Jest też taka opcja, że ulka po prostu wyzionęła ducha (w środku jest taka mała kulka i ona jak się zbyt mocno wytrze, to już nie pompuje).
Jak podłączysz ekspres do sieci, to może być tak, że woda leci mimo że pompa nie działa (słyszałem historie o ekspresach co mega cicho działają, a okazywało się, że pompa wcale nie chodzi :D).
Nie wiem jak to wygląda tutaj, ale może jesteś w stanie wetknąć jej w zadek jakiś krótki gumowy przewód i dać do miski, albo wyjąć te pompę i przetestować na krótko poza ekspresem - wyeliminujesz inne zmienne (ja tak robiłem jak naprawiałem SMEGa kiedyś).
Tylko wtedy naprawdę trzeba uważać na prąd :P

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Kwiecień 2023, 10:10:09 »
Ja bym rozkręcił pompę i sprawdził kulkę, sprężyny. Kulka na allegro kosztuje 14zl. Może pompa jest sucha i nie może zaciągnąć wody? Przy składaniu, zalej maksymalnie pompę. A może elektrozawor trzyma?

Części szukaj na Gastroparts i ATP części. Smar go dźwigni, może być Molykote 111
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2023, 10:56:08 wysłana przez kawosz17 »

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Kwiecień 2023, 12:19:43 »
1. Podłączyłem się z wodą do sieci. Na razie bez włączania prądu. W ciągu niecałej minuty napełnił się cały układ, tzn na pewno woda doszła do grupy, czy do bojlera - nie wiem. Od razu zaczęła cieknąć spod takiego płaskownika w kształcie rombu na szczycie grupy. Jest przykręcony do grupy 2 imbusami.
Innych wycieków nie zauważyłem.
2. Pompa. Woda z sieci idzie bezpośrednio na pompę. Z pompy poprzez trójnik jeden wylot na elektrozawór, drugi bezpośrednio do bojlera.
3. Po włączeniu prądu nic nie kliknęło w sensie jakiś sterownik. Jedynie z przodu zapaliła się lewa kontrolka i podświetlenie prawego włącznika.
4. Dźwignia. Po podniesieniu częściowo - chyba do pozycji preinfuzji - tak, że pompa jeszcze się nie włączyła woda zaczęła kapać z prysznica. Po podniesieniu całkowitym pompa chodzi, a z prysznica woda ciurka.

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Kwiecień 2023, 13:41:26 »
Odkręciłem 😁 - foto. Mocno zakamienione! Ten ciemny cylinder to chyba mosiądz. Jak to czyścić żeby nie uszkodzić?

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Kwiecień 2023, 13:56:17 »
Zrób roztwór kwasku cytrynowego i zostaw na noc. Podobno bezpieczna dawka to 60g/1l
Mniej też powinno dać radę

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Kwiecień 2023, 13:56:34 »
Zaprawdę powiadam Ci, czyść czymkolwiek jakkolwiek - ciężko to będzie uszkodzić raczej, to bardzo proste urządzenie :)
A w najgorszym przypadku błąd kosztować Cię będzie ~56 pln...
https://allegro.pl/listing?string=Ulka%20ex5&strategy=NO_FALLBACK

Osóbiscie zastanawiałbym się czy jest sens regenerować.
Podłączałeś może na krótko? Sama pompa puszcza wodę?
Patrząc na jej stan bardziej obawiałbym się tego co jest dalej w obwodzie: rurki, bojler, grzałka, grupa...

Pompę kup sobie nową a zacznij rozbierać i czyścić resztę :P
Najłatwiej będzie chyba zacząć od kąpieli w kwasku cytrynowym. To główny składnik większości odkamieniaczy 🤔

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #26 dnia: 06 Kwiecień 2023, 14:11:49 »
Dzięki Panowie za cenne wskazówki  :)
@Tomo to co na ostatnim zdjęciu to nie pompa tylko element z wierzchołka grupy. Już go lekko oskrobałem. To miedź.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #27 dnia: 06 Kwiecień 2023, 14:14:44 »
Co chcesz docelowo zrobić? Uruchomić go i gitara czy będziesz go rozkręcać do ostatniej śrubki? Rozkręć pompę, to tylko dwie śruby. Trzpień się rozkręca, jest na taką zapadkę

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #28 dnia: 06 Kwiecień 2023, 15:02:06 »
Najpierw muszę uszczelnić wierzchołek grupy. Jak to załatwię zajmę się pompą. Spróbuję zrobić tak jak mówisz.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Kwiecień 2023, 06:21:27 »
Jeżeli zależy Ci na wyglądzie to nie zanurzaj wierzchołka w roztworze. Chrom przy dłuższym kontakcie z kwasem może zmienić kolor na coś w stylu niklu.
Dodatkowo pod nakrętka na szczycie jest metalowy filtr a wewnątrz mała nakrętka na klucz nasadowy 7 ze zwężką w środku, warto zadbać o jej drożność.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi