Autor Wątek: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek  (Przeczytany 3574 razy)

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Cześć kupiłem stary La Vibiemme (na zdjęciu) . Nie wiem co to za model. Prawdopodobnie to Domobar Super z 1997 roku. (na presostacie jest coś jakby data 97/10. Ma z tyłu podłączenie do wody, jednocześnie nie ma zbiornika.
Na początku chciałbym wyjąć uszczelkę i prysznic z grupy. Gołą ręką się nie da, a podważać śrubokrętem się boję. Poza tym uszczelka jest twarda - raczej to nie jest silikonowa. Miejscami jest wyszczerbiona - jakby ją ktoś podważał już czymś ostrym (foto). Udaje się nią obracać ręką, ale tylko razem z prysznicem - tak jakby była z nim zapieczona. Nie wiem czy przez te wyszczerbienia jeszcze się nada. Czy można ją wymienić na silikonową? Chyba tak? Proszę, pomóżcie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Może to być stary Domobar Super. Sprawdź czy ma pompę rotacyjną.
Uszczelkę możesz podważyć płaskim śrubokrętem, nawet wydłubać i wyjąć razem z prysznicem. Do niczego ona się już nie nada. Tylko do wyrzucenia.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Na boku sita masz małe zagłębienie. Oprzyj o nie główkę płaskiego śrubokrętu i na zasadzie dźwigni (opierając się o grupę) spróbuj wyjąć sito wraz z uszczelką.
Jeżeli się nie uda to pozostaje tylko "dłutowanie" :) Ja używam ostro zakończonego szpikulca (grubego) i po kawałku wyjmuję uszczelkę.

Nastaw się raczej na wymianę uszczelki i sita w grupie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Uszczelkę prysznica najlepiej się wyjmuje backflushem, jeśli ekspres działa.
》tertium non datur《

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Pompa to Ulka E EX5 48W czyli wibracyjna, sprawdziłem na chwilę - działa. Brzęczy dość głośno.
Chętnie zrobię backflusha, ale czy da się napełnić bojler bez podłączania wody z sieci? Jakoś nalać wody za pomocą lejka z wężykiem?

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
IMO lejek do wężyka, druga osoba do pomocy i bez problemu możesz go tak flushować. Tylko ta druga osoba do trzymania węża by się przydała. Samemu zapewne karkołomne zadanie ale też wykonalne. Ew miska z wodą i wąż do niej.

BTW, czy to może vibiemme od użytkownika "Dawid" z olx?
Jestem bardzo ciekaw jaki jest stan tego cudaka, bo go obserwowałem ale bałem się sprzętu od tego ogłoszeniodawcy. Gościu chyba też dość sporo za niego chciał...

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Pompa wibracyjna zazwyczaj wyklucza podłączenie do sieci chyba że masz tam jakiś zbiornik wyrównawczy + zawór wody z cewką.

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Zastosuję jakiś zbiornik z wodą i do niego wąż. Przecież pompa powinna pociągnąć.
Tak, kupiłem u Dawida na olx. Za 1500 w tym przesyłka. Ze świadomością że coś trzeba będzie w niego włożyć 😁
Co do pompy - jest elektrozawór.
 Dla lepszego oglądu wnętrza załączam foto.

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Ze świadomością że coś trzeba będzie w niego włożyć 😁
W Domobara, nie w Dawida 🤣

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
To trzymam kciuki i z zaciekawieniem obserwuję postępy :)
Sam jak wrócę z urlopu to będę grzebał przy gaggia classic (~1999) i NS oscar 2 ;)

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Kwiecień 2023, 15:37:53 »
Wzajemnie trzymam 👍👍

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Kwiecień 2023, 16:27:22 »
Mam tymczasowe podłączenie wody - foto.
Co teraz ponaciskać żebym nie spalił grzałki i/lub pompy. Są tylko dwa przyciski i żadnego innego włącznika - foto.

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Kwiecień 2023, 16:53:36 »
O pompę bym się nie martwił. Nawet jak się spali (a pewnie jest na tyle stara, że przynajmniej regeneracja by się przydała), to nową kupisz za ~50 zł na alledrogo.
Jak się boisz o grzałkę, to pompę możesz zawsze podłączyć bezpośrednio. Ulka lata na 230v, tylko takie zabiegi to tylko jak wiesz co i jak się je z prądem.
Możesz też po prostu odłączyć grzałkę to się na pewno nie spali (ale wtedy trzeba przewody odłączone zabezpieczyć).
Pompa powinna ruszyć jak pociagniesz wajchę do góry.

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Kwiecień 2023, 17:14:32 »
@Tomo dzięki  :)

Offline Boby_brown

  • Wiadomości: 111
  • Ekspres: LA MARZOCCO Linea Micra Bianca, Kawiarka Bialetti, Cafelat Robot, 9Barista
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense , Baratza sette 30 ap , Comandante
Odp: Kupiłem stary La Vibiemme - pomóżcie w identyfikacji, diagn i usun ew usterek
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Kwiecień 2023, 17:33:51 »
Odłączyłem grzałkę. Pociągnąłem za wajchę i pompa ruszyła, tzn zaczęła brzęczeć, ale wody nie pociągnęła. Podejrzewam, że trzeba jednak podać jej wodę z sieci czyli pod ciśnieniem, bo bez tego elektrozawór blokuje? Nie wiem czy dobrze rozumuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi