forum.wszystkookawie.pl

Opinie, testy i porównania => Młynki => Wątek zaczęty przez: zamek w 03 Kwiecień 2015, 12:11:27

Tytuł: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: zamek w 03 Kwiecień 2015, 12:11:27
Kurcze...czuję się zagubiony...nadrabiam trochę zaległości w wiedzy i pamiętam, że kiedyś "była moda" na duże młynki z żarnami stożkowymi do espresso - a na blogu jimseven właśnie przeczytałem, że trudno jest uzyskać ze stożków odpowiednią min 19% ekstrakcję dla kawy palonej poniżej Full City+. Jak to w końcu jest? Jakie żarna do espresso?

Jestem podwójnie zagubiony...od 2 dni testuję Baratza Forte BG (stalowe płaskie) i kwaskowatość kawy w dripie (na razie v60 i technivorm) spadła na mordę :sciana: w porównaniu do zwykłego Solisa Scala (stożki). Niby pyłu mniej, przemiał równiejszy, ustawienia jak fabryka podała...ale napar totalnie inny, nie to co tygryski lubią najbardziej.

Ludzie, pomóżcie :-D
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: shaqks w 03 Kwiecień 2015, 12:23:57
stożki nigdy nie dadzą tego co płaskie.. ale baratza, że tak się wyrażę ek43 mahlkonigiem nie jest ;)
PS. Dzięki za pdfy!
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: donkiszot w 03 Kwiecień 2015, 12:39:03
Ale czym jest to co dają tylko płaskie żarna?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: WS w 03 Kwiecień 2015, 15:52:51
.od 2 dni testuję Baratza Forte BG (stalowe płaskie) i kwaskowatość kawy w dripie (na razie v60 i technivorm) spadła na mordę  w porównaniu do zwykłego Solisa Scala (stożki).
W Forte mieliłeś tylko jedną kawę?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: zamek w 03 Kwiecień 2015, 18:42:20
W sumie już dwie - Kenię od Mastro Antonio i Etiopię od Javy.
Dzisiaj zrobiłem ślepą próbę na żonie ;D. 3 młynki: Forte BG, Solis Scala, i Skerton ze stabilizacją od Orphan Espresso. Filtry Kalita Kantan Drip.
Kolejność preferencji kawy: Scala, Forte, Skerton.
Będę jeszcze testował grubsze zmielenie.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: WS w 03 Kwiecień 2015, 22:11:50
W nowym młynku całkiem sporo przemiału może zostać w okolicach żaren i opuścić go dopiero przy następnym mieleniu, chyba że go dokładnie odkurzasz. Przy przemiennym mieleniu różnych kaw smaki się mieszają, może stąd różnice.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Metiu w 03 Kwiecień 2015, 23:33:05
Zamku, przetestuj na spokojnie nowy nabytek (którego gratuluję  ;)) biorąc pod uwagę że w porównaniu do poprzednich ma inną charakterystykę przemiału (ilość pyłu, regularność wielkości cząstek przemiału a nawet kształt zmielonych drobin. Być może trzeba zmienić przyzwyczajenia i czasy dotychczasowych zaparzań, zmienić temperatury itd. i dopiero po czasie będzie można wyciągnąć jakieś wnioski.

Mówienie że płaskie żarna są lepsze lub gorsze niż stożki niewiele wnosi i są to często oklepane miejskie legendy w których być może i jest prawda ale jej głosiciele często nie wiedzą na czym polega. (Proszę niech nikt nie bierze tego do siebie ani się nie obrusza bo nie to jest celem mojej wypowiedzi !  :szampan:)
Zarówno płaskie jak i stożki żeby działały w tak jak powinny, muszą działać na idealnie prostym wale który je napędza i odpowiednich łożyskach. Niestety, spora większość młynków na rynku tego nie oferuje i żarna nie kręcą się wokół własnej osi tylko po jaju.
Są też tzw. żarna hybrydowe - połączenie stożków z płaskimi, ale myślę że nie ma co w tym przypadku analizować wyższości jednych żaren nad drugimi i teoretyzować.
Myślę, że najważniejsze w kwestii którą poruszyłeś jest nie to jaki żarna mają kształt w sensie stożek - płaskie - hybryda, ale do jakiej pracy zostały stworzone - czy mają mielić pod przelewki czy pod espresso...Uniwersalne to pewien kompromis.
Np. mielenie pod alternatywy na Mazzerze Joly jest OK, ale na Mahlkonigu Guatemalii jest lepsze.

Póki co - cierpliwie testuj i niech sprawia Ci to przyjemność.  ;)  :szampan:
Przesiewasz przemiał ?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Poe w 03 Kwiecień 2015, 23:41:07
Są też tzw. żarna hybrydowe - połączenie stożków z płaskimi,
Any details?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Geralt0073 w 03 Kwiecień 2015, 23:48:45
A proszę bardzo ;)
http://www.home-barista.com/grinders/la-cimbali-max-grinder-first-look-t3147.html (http://www.home-barista.com/grinders/la-cimbali-max-grinder-first-look-t3147.html)
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: zamek w 04 Kwiecień 2015, 11:33:52
Dziękuje za wszystkie komentarze - dzięki uwagom ingnacego, które otrzymałem na PW jest już lepiej. Ogólnie trzeba było pójść w stronę grubszego przemiału niż ten sugerowany przez instrukcje. Dalej będę testował ale jest pewna granica ilości kawy, którą można wypić dziennie (a testuje również Elektrę MCAL).

Przemiału nie przesiewam ale zamówiłem już te chińskie sito 60 mesh :).

Tak czy inaczej sprawa stożki vs. płaskie pozostaje dla mnie otwarta.

Planuje w przyszłości zebrać swoje uwagi na temat Forte BG w oddzielnym wątku. Na razie mały teaser  ;D:

(https://farm9.staticflickr.com/8746/16839935708_fdafac6967_c.jpg)
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Poe w 04 Kwiecień 2015, 12:57:49
Pisz pisz o Forte BG, bo bardzo mi się podoba ten młynek i kusi, kusi...
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: ignacy w 04 Kwiecień 2015, 13:24:05
Te żarna produkują bardzo specyficzny przemiał - nie przypominają żadnych żaren z tradycyjnych młynków gastro, a raczej te z dużych sklepówek tylko w wersji mikro. Tutaj można zobaczyć jak wyglądają:
https://theotherblackstuff.wordpress.com/2011/12/22/burrs-again/

Zaparzenie z tego co wypluwa ten młynek np. FP daje zupełnie nowe doznania smakowe :mrgreen: Ja zacząłem używać znacznie mniejszej dozy (5,75-6,25/100ml) bo wydaje mi się, że uzysk jest znacznie lepszy, a przemiału używam też znacznie grubszego niż pracując na Dittingu czy używając Mazzera SJ do dripów. Znacznie trudniej jest zrobić "underextracted" i zakres akceptowalnego przemiału dla dripa się rozciąga bardzo.

W smaku na pewno jest mniej kwasków, ale znacznie lepszy mouthfeel, wyższe body. Ostatnio miałem okazję kawę, którą piję na co dzień zmielić w jakimś ręcznym Zassenhausie to pierwsze co mi przyszło na myśl to "wow, ile kwasu"  :taktak:

Jeżeli komuś BARDZO nie pasuje taki przemiał - wydaje mi się, że mocowanie żaren ceramicznych jest identyczne i można po prostu zmienić.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Geralt0073 w 04 Kwiecień 2015, 13:52:07
Aż taka jest różnica? A co by było gdyby zamontowało się np. żarna Mazzera? Tutaj większy wpływ mają same żarna czy konstrukcja młyna?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: ignacy w 04 Kwiecień 2015, 14:13:16
Żeby było jasne - ja uważam, że przemiał z SJ do dripów się nadaje generalnie jak pięść do nosa. Moim zdaniem (i według wielu recenzentów) te żarna produkują przemiał porównywalny już ze sklepowymi młynkami. Przesiadka z czegoś klasy Tchibo czy Concept jest jak przepaść. Montowanie do tego młynka z powrotem ceramicznych żaren to krok w tył, ale jak ktoś chce to się da. Można go pewnie nawet wtedy skalibrować tak, żeby ważył do espresso, ale nie wiem czy taki wariat się znalazł już :jezyk:

Konstrukcja młynka nie jest w żaden sposób rewelacyjna, tylko sam wylot zmielonej kawy jest zrobiony tak, żeby zmniejszyć retencję do minimum i to żarna odgrywają moim zdaniem najważniejszą rolę. Są z resztą produkowane przez Dittinga.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: Geralt0073 w 04 Kwiecień 2015, 16:14:22
Grubsze przemiały w Mazzerze SJ rzeczywiście są nierówne. Kiedyś opisywałem, jak przemiał na tych samych żarnach różni się w innych młynach, to było za czasów, kiedy naprawiałem Cadeta.
Zamontowałem w nim Mazzerowe żarna i przemiał na oko miał mniej pyłu, przy podobnym stopniu mielenia, ale tutaj różnicą może być prędkość obrotów silnika i trochę inna budowa.
Alternatywa nigdy mnie nie kręciła na tyle, by przesiewać, czy prowadzić poważniejsze porównania.

Np. w Roburze są żarna stożkowe, są tam stabilne, w przeciwieństwie do chociażby Graefów, z których sam kiedyś korzystałem. Z porównaniem takich stabilnych stożków do płaskich żaren się nie spotkałem.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: ignacy w 04 Kwiecień 2015, 16:30:13
Moim zdaniem (i według wielu recenzentów) te żarna produkują przemiał porównywalny już ze sklepowymi młynkami. P

Tutaj mowa oczywiście o  metalowych żarnach z Vario/Forte, nie mogę już edytować.

Myślę, że prędkość obrotowa też nie jest bez znaczenia, Vario jest bardzo powolny. Robur to inna historia, dodatkowo o ile pamiętam tam tak jak w SJ górne żarno siedzi na sprężynkach. Przemiał z Robura czy SJ jest świetny do espresso, po prostu konsystencja jest niesamowita, ale konstrukcja wylotu zmielonej kawy w tych młynkach to niestety porażka. Z tego co przy czyszczeniu można wyciągnąć z Robura można śmiało jeszcze parzochę zrobić...

Jestem zdania, że większą rolę niż rodzaj żarna (płaskie/stożkowe) odgrywa średnica, rodzaj nacięć, stabilizacja (lub jej brak) i prędkość obrotowa silnika.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: PiotrekBM w 01 Marzec 2018, 11:31:37
Odkopuję stary wątek bo interesuje mnie pomiar wielkości stożkowych żaren.
Stożek w Kinu M47 ma u podstawy ... 32 mm srednicy czyli jest niewiele większy od tego w C40 IH ( 30 mm).
Sądziłem, że różnica  w wielkości będzie jednak wieksza.
Ile srednicy ma w takim razie  stożek  w żarnie  68 mm ? Mierzył ktoś?
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: krystians w 01 Marzec 2018, 11:59:33
Będzie, to bodajże w okolicach 40 mm. Jednak najważniejsze są tu powierzchnie robocze -  tnące na styku żaren, ponieważ one idą łukami, po skosie, to różnice są dość spore.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 01 Marzec 2018, 12:09:07
Kony to zdaje się 40mm, K10 (i mniejszy robur) M68 to 49mm
M38 a M47 to 30mm vs 32mm

Zewnętrzna średnica mówi tylko o montażu
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: krystians w 01 Marzec 2018, 12:35:36
Italmill produkuje te komplety stożków z których większy ma 68 mm o różnych rozmiarach wewnętrznego od 40 do 49 mm.
https://www.home-barista.com/forums/userpix/26981_img_4615.jpg tutaj wygląda jednak, że to bliżej 40 mm albo gdzieś pomiędzy czyli 45.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: PiotrekBM w 01 Marzec 2018, 12:43:46
Italmill produkuje te komplety stożków z których większy ma 68 mm o różnych rozmiarach wewnętrznego od 40 do 49 mm.
https://www.home-barista.com/forums/userpix/26981_img_4615.jpg tutaj wygląda jednak, że to bliżej 40mm

Napisałem do @Stanic
On ma Kinu M68, jak będzie czyścił  młynek to prosiłem żeby zmierzył żarna.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: pj.w w 01 Marzec 2018, 12:52:14
Mierzyć nie mam teraz czasu ale "na oko" K10 vs C40 jest dużo większy.

 [ You are not allowed to view attachments ]  
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: PiotrekBM w 06 Marzec 2018, 21:16:50
Kony to zdaje się 40mm, K10 (i mniejszy robur) M68 to 49mm
M38 a M47 to 30mm vs 32mm

Zewnętrzna średnica mówi tylko o montażu

Ze zdjęcia wstawionego przez @Stanic ( w wątku Kinugrinders ) widać ,że masz racje.
Średnica wewnętrznego żarna  w M68 to  49 mm
Naprawdę duże solidne żarno.
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: PiotrekBM w 06 Marzec 2018, 21:23:05
Mierzyć nie mam teraz czasu ale "na oko" K10 vs C40 jest dużo większy.

 [ You are not allowed to view attachments ]  

Kawał metalu w tym K10 .
W Kinu M68 pewnie podobny gabaryt.
Co jak co ale mały/ręczny Comandante ma naprawdę solidne stożki w stosunku do swojej wielkości i masy( młynek waży 620 g)
Tytuł: Odp: Żarna stożkowe vs. płaskie - cierpienia młodego zamka
Wiadomość wysłana przez: lucasd w 07 Marzec 2018, 11:37:48
nic specjalnego, aergrind am praktycznie to samo i ile waży