Autor Wątek: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)  (Przeczytany 9665 razy)

Online radekzaj

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« dnia: 20 Grudzień 2021, 13:16:44 »
Takich postów jak mój jest tutaj wiele, przez większość przebrnąłem, usystematyzowałem wiedzę, ale jednak również postanowiłem opisać swoje potrzeby, aby przed zakupem zasięgnąć porad od bardziej doświadczonych kolegów :) Planuję zmienić swój automat na kolbę. Przez ponad 6 lat użytkowałem Nivonę, aktualnie od 4 lat używam Jurę E8. Dodatkowo mam FP wraz z młynkiem Baratza Encore. Plan jest taki, że sprzedaję Jurę oraz młynek, a następnie dokładam brakującą kwotę do nowej kolby i młynka. Jeśli chodzi o cały proces przygotowania kawy w kolbie to jestem cierpliwym i pojętnym uczniem (mam nadzieję ;)), także mam pełną świadomość odnośnie "rytuał przy kolbie" vs "pstryk w automacie", a co jeszcze ważne, udało mi się przekonać żonę, że będzie w stanie zrobić sobie kawę samodzielnie po jakimś czasie spędzonym na wspólnej nauce :ok:. Jeśli chodzi o rodzaje kaw jakie pijemy:
ja: 1x dziennie espresso oraz americano (espresso z dolewką wody), 1-2x dziennie jakaś kawa mleczna na bazie espresso (trochę więcej zabawy w E8, ale lepszy smak z uwagi na P.E.P)
żona: 2-3x dziennie americano, 2-3x tygodniowo jakaś kawa mleczna
Kawy jakie najbardziej nam przypasowały do Jury to "Lavazza Crema e Aroma" w niebieskim opakowaniu oraz świeżo palona "LA STORIA Crema e Gusto" z palarni Blue Orca.

Na podstawie mojego wstępnego rozeznania mam następujące pytania i wątpliwości:
1. Z uwagi na codzienne kawy mleczne biorę pod uwagę tylko HX, czy to dobry wybór?
2. Czy z wylewki wody można uzupełniać espresso do americano? Gdzieś czytałem, że taka woda się nie nadaje, ale nie pamiętam dokładnie o co chodziło. Poza tym widziałem na różnych filmach, że ta woda mocno rozbryzguje się dookoła, także słabo to widzę przy americano.
3. Co może mi pomóc/przyspieszyć naukę? Czy np. jest sens na samym początku dokupić dystrybutor oraz tamper dynamometryczny, żeby uzyskać lepszą dokładność i powtarzalność ubijania?
4. Jeśli chodzi o proces nagrzewania to nie zwracam zbytnio na to uwagi, wolę zainwestować w gniazdko WiFi.
5. Jak wygląda konserwacja/czyszczenie takiego ekspresu poza odkamienianiem?
6. Czy jest ktoś na forum ze Szczecina ze swoim "show room'em", żebym mógł przyjechać, porozmawiać i podotykać (ekspresy)? ;)
7. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Budżet na całość: fajnie by było, jakbym się zmieścił do 7 tys. zł.
Młynek Eureka Mignon Specialita lub Fiorenzato F4 E NANO V2. Nie chcę młynka SD z uwagi na to, że jak mi zasmakują dobrane kawy to używam ich przez długi czas, także dla wygody wolę trzymać ziarna w hopperze. Czy te młynki mają sensowną (czyt. szybką) możliwość ustawienia grubości mielenia w razie, jakby mi się zachciało wypić kawy z FP, np. raz w tygodniu?
Ekspres:
Lelit Mara PL62X
Nuova Simonelli Oscar II
Bezzera BZ10 S PM

Czy to optymalne wybory w tym budżecie?




Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Grudzień 2021, 22:20:59 »
Witaj,

Wersja 1

NS Oscar II
Eureka Zenith E65 lub Ceado e5p

Wersja 2

Bezzera MAGICA S MN
Eureka Club E60 z czasem upgrade do większych żaren, jest wątek na forum.

Możesz zastanowić się też nad zakupem młynka ECM S-Manuelle z żarnami 64 mm 2300,-
Mialem ten młynek, polecam. Mając taki budżet wybrał bym młynek manualny, byle z dużymi żarnami.

2 wersja trochę ponad budżet, ale jak się dobrze potargujesz ……., koniec roku sprzyja temu.
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2021, 23:40:07 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Online radekzaj

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Grudzień 2021, 22:49:19 »
Dzięki za propozycję. Zaraz zabieram się za czytanie o tym sprzęcie. Jedyne czego jestem pewien to to, że nie będę robił upgrade'ów, kupiony ekspres i młynek mają mi wystarczyć na kilka lat.

PS. Widzę, że tutaj jest podobnie jak na forum zegarkowym, tzn. propozycja z przekroczeniem budżetu to już tradycja forumowa ;-) Ta druga opcja jednak zbyt mocno ponad budżet...
« Ostatnia zmiana: 20 Grudzień 2021, 22:53:02 wysłana przez radekzaj »

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 566
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Grudzień 2021, 11:18:26 »
 Jak nie chcesz robić żadnych upgradów sprzętu to zapytaj Janusza na priv który jest tutaj na forum za ile mógłbyś dostać combo młynek G-risto z wagą i ekspres bellona dwubojlerowy z wylewką wody z tego samego bojlera co kawy. Myślę że cena będzie blisko i dostaniesz wszystko co potrzebujesz. Jeżeli dalej wyjdzie za drogo to wtedy młynek Club 60e można dostać za ok 2000zł i wtedy powinieneś już się zmieścić. ;)
« Ostatnia zmiana: 21 Grudzień 2021, 11:25:38 wysłana przez Artisz »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Grudzień 2021, 11:31:24 »
Melduję się i zapraszam na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Grudzień 2021, 11:56:40 »
1. Z uwagi na codzienne kawy mleczne biorę pod uwagę tylko HX, czy to dobry wybór?
chyba jedyny słuszny, bo na dual boiler nie starczy budżetu zapewne. Pewnie dałoby radę z Lelit Elisabeth, ale on ma swoje ograniczenia wydajnościowe (obydwa bojlery stosunkowo małe, zwłaszcza parowy) a do tego różnie o nim piszą - jedni zachwyceni inni rozczarowani.
Jak ma być na lata to ja stawiałbym na grupę E61 i PID. Fajnie by było z pompą rotacyjna ale też w tym budżecie nie wystarczy raczej...

3. Co może mi pomóc/przyspieszyć naukę? Czy np. jest sens na samym początku dokupić dystrybutor oraz tamper dynamometryczny, żeby uzyskać lepszą dokładność i powtarzalność ubijania?
Dystrybutor napewno. Tamper dynamometryczny moim zdaniem nie do końca, bo skupiasz się wtedy na sile zamiast na równej powierzchni.

Młynek Eureka Mignon Specialita lub Fiorenzato F4 E NANO V2. Nie chcę młynka SD z uwagi na to, że jak mi zasmakują dobrane kawy to używam ich przez długi czas, także dla wygody wolę trzymać ziarna w hopperze. Czy te młynki mają sensowną (czyt. szybką) możliwość ustawienia grubości mielenia w razie, jakby mi się zachciało wypić kawy z FP, np. raz w tygodniu?
Tez tak myślałem, ale w praktyce skończyłem na drugim młynku do przelewu. W Specialita ta regulacja jest wieloobrotowa, to naprawdę nie jest łatwo wrócić do nastawów dla espresso, a poza tym masz retencję. Nawet w moim Ceado zabiera to parę doz żeby wrócić idealnie.

A teraz moje rekomendacje:
1. młynek (moim zdaniem to jest ważniejszy wybór niż sam ekspres) - ja osobiście (pomimo bardzo wielu pochlebnych opinii) nie jestem fanem Eureki Specialita - jest bardzo cicha to fakt, mieli powtarzalnie to też, ale mechanika regulacji nie jest najwyższych lotów i do tego dość sypie kawą na boki.
a. Fiorenzato to mz znacznie lepszy wybór
b. jeszcze możesz Mahlkoeniga x54 rozważyć
c. lub Rocket Faustino
d. no I jest Macap - tańszy ale chyba jakościowo też słabiej z mieleniem od powyższych.

2. ekspress
- Lelit Mara to dobry wybór
- Brezzerà Magica S MAN PID będzie ponad budżet i wtedy rozważ bez PID Bezzera Magica S MAN (choć moim zdaniem przy HX naprawdę warto dopłacić do PID)
- bez PID jest też ROCKET Appartamento albo Quick Mill Rubino (choć też bez rabatu wyjdzie za drogo)
- Bezzera BZ10 S PM (z grupą Bezzera a nie E61)


"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Grudzień 2021, 17:54:41 »
Dystrybutor napewno. Tamper dynamometryczny moim zdaniem nie do końca, bo skupiasz się wtedy na sile zamiast na równej powierzchni.

Chyba odwrotnie?

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Grudzień 2021, 18:30:48 »
Dystrybutor napewno. Tamper dynamometryczny moim zdaniem nie do końca, bo skupiasz się wtedy na sile zamiast na równej powierzchni.

Chyba odwrotnie?

Dlaczego?
Ja dokładnie napisałem tak jak uważam - dystrybutor jest bardzo pomocny do układania kawy w sitku, a na początku szczególnie przydatny.
Tamper dynamometryczny zwykle jest nieco ruchliwy na boku u nasady trzonka i skupiając się na sile, poruszasz trzonkiem i płaszczyzna ciastka kawy po tampingu nie jest idealnie wypoziomowana co powoduje nierównomierna ekstrakcję. Takie przynajmniej były moje doświadczenia i dlatego odstawiłem tamper dynamometryczny już drugiego dnia.
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

skansen

  • Gość
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Grudzień 2021, 18:38:43 »
Budżet na całość: fajnie by było, jakbym się zmieścił do 7 tys. zł.
Młynek Eureka Mignon Specialita lub Fiorenzato F4 E NANO V2. Nie chcę młynka SD z uwagi na to, że jak mi zasmakują dobrane kawy to używam ich przez długi czas, także dla wygody wolę trzymać ziarna w hopperze. Czy te młynki mają sensowną (czyt. szybką) możliwość ustawienia grubości mielenia w razie, jakby mi się zachciało wypić kawy z FP, np. raz w tygodniu?
Ekspres:
Lelit Mara PL62X
Nuova Simonelli Oscar II
Bezzera BZ10 S PM

Czy to optymalne wybory w tym budżecie?
W tym budżecie szedłbym w kierunku trochę lepszego młynka, nawet kosztem ekspresu. Rozważyłbym więc Eurkę Mignon XL, Ceado E6P, Fiorenzato F64.
Warto zapytać sprzedawców o ofertę na zakup pakietowy - często kupując młynek razem z ekspresem można dostać rabat. Ale nawet bez rabatu powinno spokojnie wystarczyć na któryś ze wspomnianych młynków i Oscara.
O samych ekspresach ciężko napisać coś nowego, jest sporo wątków na forum. Jeśli Oscar to dobrze dołożyć do niego OPV.

Online radekzaj

  • Wiadomości: 205
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Grudzień 2021, 19:10:54 »
Dzięki za wszystkie wypowiedzi, jakiś tam plan mi się w głowie układa i wszystko zmierza do lepszego młynka. Na razie na prowadzeniu E6P oraz G-Risto Pro ZF64 z wagą. Odnośnie ekspresów to jeszcze czytam, analizuję, ale koniec końców i tak wszystko będzie zależało od budżetu oraz potencjalnych rabatów ;)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Grudzień 2021, 22:19:26 »
Dzięki za wszystkie wypowiedzi, jakiś tam plan mi się w głowie układa i wszystko zmierza do lepszego młynka. Na razie na prowadzeniu E6P oraz G-Risto Pro ZF64 z wagą. Odnośnie ekspresów to jeszcze czytam, analizuję, ale koniec końców i tak wszystko będzie zależało od budżetu oraz potencjalnych rabatów ;)
No E6P to bardzo dobry wybór (ale czego się po mnie spodziewać skoro sam taki wybrałem :-)
Ma kapitalnie wygodną i czytelną regulację oraz jakieś patenty w środku które powodują że ziarna kawy się nie elektryzują i to potwierdzam z własnego użytkowania - praktycznie zero brudu dookoła i wszystko wpada dokładnie do portafiltra.
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1090
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Grudzień 2021, 00:37:30 »
Dzięki za wszystkie wypowiedzi, jakiś tam plan mi się w głowie układa i wszystko zmierza do lepszego młynka. Na razie na prowadzeniu E6P oraz G-Risto Pro ZF64 z wagą. Odnośnie ekspresów to jeszcze czytam, analizuję, ale koniec końców i tak wszystko będzie zależało od budżetu oraz potencjalnych rabatów ;)
No E6P to bardzo dobry wybór (ale czego się po mnie spodziewać skoro sam taki wybrałem :-)
Ma kapitalnie wygodną i czytelną regulację oraz jakieś patenty w środku które powodują że ziarna kawy się nie elektryzują i to potwierdzam z własnego użytkowania - praktycznie zero brudu dookoła i wszystko wpada dokładnie do portafiltra.

Ceado e5/6/p mają też zaletę nie do przecenienia, małe gabaryty. A w domowych warunkach to ważne.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 566
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Grudzień 2021, 08:39:06 »
Ceado e5/6/p mają też zaletę nie do przecenienia, małe gabaryty. A w domowych warunkach to ważne.
Jak gabaryty są ważne to XL jest jeszcze mniejszy.😉

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 305
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Grudzień 2021, 09:10:37 »
Ja mam Elizabeth i XL i taki zestaw polecam. Co ciekawe ten XL to moja druga sztuka i one mega się różnią od siebie (produkcja 03.2021). Pierwszy dawał dużo mniej puszysty przemiał i był głośniejszy. Co do ceny to idzie kupić XLa za 2600 nowego. Ciężko przebić XL jeśli chodzi o stosunek rozmiarów do możliwości (pod warunkiem że ktoś nie skacze często do grubszego mielenia) to XL jest trudny do pokonania wśród młynków OD.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ekspres + młynek do 7 tys. PLN (przesiadka z automatu)
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Grudzień 2021, 00:28:08 »
amper dynamometryczny zwykle jest nieco ruchliwy na boku u nasady trzonka i skupiając się na sile, poruszasz trzonkiem i płaszczyzna ciastka kawy po tampingu nie jest idealnie wypoziomowana co powoduje nierównomierna ekstrakcję.
Jak się ma bazę tampingową, to używanie t. dyn. eliminuje problem wyrównania. Ten tamper ma "dach" o większej średnicy, niż brzegi sitka. No to jak można poruszać trzonkiem?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi