Autor Wątek: La Cimbali Magnum  (Przeczytany 6215 razy)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Czerwiec 2018, 16:32:11 »
Ten mikroprzelacznik jest w karuzeli. Ma chyba za zadanie wyłączyć młynek, gdyby ktoś zapomniał i cały czas mielila się kawa. Elektryk mówił, że zrobi zworkę. Jakieś pomysły na mini hopper? Jakieś dobre rury pleksi albo coś innego?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Lipiec 2018, 15:29:32 »
U mnie w MSJ trzeba było kabelki poprzepinać żeby ruszyło bez mikrostyków. Też nie chciał się włączyć(albo wyłączyć :D) ale się udało ustawić tak, żeby działał normalnie.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Lipiec 2018, 16:36:11 »
Elektryk ma zrobić zworkę. Teraz muszę zrobić sobie mały hopper, dorobić ruchomą część pokrywki i będzie wszystko.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Lipiec 2018, 09:09:05 »
Po co elektryk? Sam zrobisz :) Wieczorem jak nie zapomnę to wrzucę Ci zdjęcie jak to u mnie wygląda.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipiec 2018, 19:42:45 »
Dzięki @siewcu, mikroprzelacznik obcięty, zwarcie zrobione. Młynek działa, teraz tylko kosmetyka i wstawię na forum.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Lipiec 2018, 19:48:54 »
Młynek uruchomiony. Jak skalibrować żarna, bo teraz to dopiero na podziałce ponad 10 w RS leci kawa. Wcześniej pył ogromny. A gardło jest tak głębokie, że z 15g prawie wszystko muszę wydłubywać.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Lipiec 2018, 19:56:13 »
Nie ma na to rady (na retencję). Jest to wielki "jak stodoła" młyn. Może dobry we włoskim barze przy autostradzie... Ale dasz sobie radę. Po prostu wsyp na górę trochę więcej ziaren i pamiętaj o tym, że po zmianie stopnia zmielenia, dopiero po wymieleniu lub usunięciu 15-20g zalegającej kawy, pojawi się ta zmielona wg nowych ustawień.

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Lipiec 2018, 20:05:36 »
Ok, dzięki. A może to głupie pytanie, ale czym to wydłubywać? Zwykły pędzelek się nie sprawdza. Może macie jakieś nie oczywiste metody? Teraz wydłubuje ucięta na skos słomką i jest lepiej. Myślę o takiej plastikowej łyżeczce do lodów.
@Antonio a tą kalibrację dobrze mam zrobioną? Nie napisałeś nic o tym. Wkręciłem górne żarno aż się lekko zablokowało i to jest punkt 0. I dopiero po 10 zaczyna się ekstrakcja

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #23 dnia: 06 Lipiec 2018, 20:11:13 »
Ja kiedyś używałem takiej grubej wykałaczki. Ale miałem całkowicie zdjęty dozownik. W samej gardzieli młynka mieściło się 14g. W czasie mielenia była ona zakorkowana.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #24 dnia: 06 Lipiec 2018, 20:14:45 »
Myślę, że tak. Ta kalibracja ma znaczenie tylko dla Twojej orientacji. Ustawienie odległości między żarnami czyli ustawienie pokrętła, podziałki w młynku robi się metodą prób i błędów. Jeśli wciąż espresso zaparza się za długo, to kręcisz dalej w stronę grubszego mielenia.

Gdy zmieniam kawę lub ustawienia młynka, to już nie przejmuję się tym, co muszę usunąć. Po prostu uruchamiam motor i wyrzucam 18g do kosza (OK, czasem sobie to zaparzam i testuję). Z czasem się oswoisz z młynkiem i jego specyfiką, więc takich strat będzie bardzo mało. Jeśli jednak chcesz bardzo oszczędzać każde ziarno, to mielisz konkretną porcję, np. 18g na doppio. I tu pojawia się problem: jak to wyciągnąć z młynka? Można pomóc sobie dmuchawką (gumową gruszką z apteki), pędzelkiem -- ale nie każdy młynek jest tak wdzięczny, że odda Ci wszystko to, co doń wsypałeś. Moim zdaniem, prościej jednak nie przejmować się retencją, trzymać w hopperze więcej kawy (np. 50-100g) i wyrzucać to, czego nie chcemy zaparzać (kawę zmieloną wg poprzednich ustawień a zalegającą w komorze żaren i na wyjściu).

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Lipiec 2018, 08:26:02 »
Kupiłem pędzelek chyba do makijażu 😉 stać i wybierać w drogerii, bezcenne. Inny świat.

Offline goncian Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: La Nuova Era Cuadra
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Lipiec 2018, 02:07:27 »
Młynek uruchomiony. Jak skalibrować żarna, bo teraz to dopiero na podziałce ponad 10 w RS leci kawa. Wcześniej pył ogromny. A gardło jest tak głębokie, że z 15g prawie wszystko muszę wydłubywać.


Na osi ślimaka do mikroregulacji odległości żarn jest mała śrubka do blokady. Jako punkt wyjścia i początek skali ustaw położenie, przy którym żarna niemal się stykają - wtedy ustaw tą śrubką blokadę. Pisałem Ci już, że do usuwania zmielonej kawy z gardzieli używam paska lekko wygiętej blaszki o szerokości zbliżonej do wysokości gardzieli i pędzla do malowania grzejników żebrowych tzw krzywika (zagiętego). Działania kolejno polegają na usunięciu z gardzieli kawy blaszką i jej reszty pędzlem jw. Potem załączam na moment młynek i wylatuje prawie cała reszta - to usuwam z gardzieli pędzlem. Na koniec jeszcze raz uruchamiam na moment młynek i wylatują ostatnie pyłki - też usuwam pędzlem.

Nie ma na to rady (na retencję). Jest to wielki "jak stodoła" młyn. Może dobry we włoskim barze przy autostradzie... Ale dasz sobie radę. Po prostu wsyp na górę trochę więcej ziaren i pamiętaj o tym, że po zmianie stopnia zmielenia, dopiero po wymieleniu lub usunięciu 15-20g zalegającej kawy, pojawi się ta zmielona wg nowych ustawień.

Ten młynek " jak stodoła" wbrew powyższemu, przy mojej metodzie jego opróżniania jw. ma śladową, a powiedziałbym, niemal zerową retencję. Ja to u siebie sprawdziłem w realu przy jego kilkukrotnym czyszczeniu. Podane zalecenia są raczej stosowne do innych, głownie mniejszych młynków. Wcale nie potrzeba sypać więcej ziarna niż potrzebna aktualnie doza, bo u niego jakość przemiału jest stała/taka sama.
Ślimakowa nastawa żarn jest w nim naprawdę dobra i pozwala na bezproblemowe (niemal "bez pudła") powracanie na poprzednie nastawy np. po zmieleniu porcji innej kawy do innych metod zaparzania.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Lipiec 2018, 08:05:23 »
Nastawa może być wciąż taka sama ale te dwie sytuacje są różne: hopper z większą ilością ziarna i pusty hopper. Jakość pracy żaren jest zupełnie inna dla każdej z tych sytuacji. Czy przekłada się to na różnice w jakości espresso? Dyskutujemy o wyższości pierwszego nad drugim już dość długo, ostatnio jakby nawet bardziej "kolorowo" i żywiołowo w innych wątkach...

Druga sytuacja wymaga od obsługi dość istotnych poświęceń. Trzeba sprawić sobie narzędzia, doglądać podskakujących nad żarnami ziaren, "wydłubywać" kawowy pył z gardzieli, ponownie uruchamiać motor i jeszcze wymiatać resztki pędzelkiem... Może się to stać pasją życiową, dążeniem do perfekcji. Czy jednak koszty naszych poświęceń nie przewyższą przyjemności z chwili, gdy pachnące espresso pojawi się pod nosem?

Technikę "dłubania i wymiatania" (albo dmuchania) stosuję w młynkach sklepowych (gdy mlę paczkę kawy albo robię kawę z filtra lub cupping). W przypadku espresso nie starcza mi zapału, czasu, sił...

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Poccino 820R mod. OPV
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Lipiec 2018, 12:00:53 »
Usuwam tym nowym pędzelkiem, uruchamiam kilka razy młynek i wszystko (raczej) wychodzi. Muszę zważyć kiedyś.
Tak jak ludzie montują lejki, zamiast karuzeli, tak ja chciałem wmontować mały lejek do karuzeli. Ograniczyłoby to "rozbryzg" mielonej kawy, i lecialaby od razu w jedno miejsce. Ale to chyba się nie uda.

Offline goncian Mężczyzna

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: La Nuova Era Cuadra
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: La Cimbali Magnum
« Odpowiedź #29 dnia: 09 Lipiec 2018, 12:39:09 »
W tym młynku, ten okazały hopper ma w dolnej części ścianki o wyraźnie małym nachyleniu, co odróżnia go od większości innych. Przy tej średnicy żarn (75mm) i szerokim wlocie z wewnętrznym kapturkiem kierunkowym, nacisk ze strony większej czy mniejszej ilości/wysokości ziarn nie gra roli i jest niezauważalny w jakości przemiału, a co za tym idzie jakości espresso/doppio. Dyskutujecie nad tym w odniesieniu do innych młynków.

Otwór wlotowy na ziarna ma taką wielkość, że jak wsypię 35g na 2 następujące po sobie ekstrakcje (doppio), to nic nie da się zobaczyć (a szczególnie podskakujących ziarn), bo cały ładunek wchodzi pod kapturek kierunkowy. Wydłubanie blaszką kawy z gardzieli to jeden ruch. Załączenie młynka 1-2 sekundy. Wymiatanie pędzelkiem do 5 sekund. W sumie to niewiele zabiera, ale daje satysfakcję, że nic w nim nie zostaje do zwietrzenia/zepsucia, co może się przełożyć na kolejną ekstrakcję. Te moje dodatkowe "poświęcenia" są częścią rutynowych działań związanych z przygotowaniem kaw i Ja ich nie odbieram jako strata czasu. Ale każdy może uważać po swojemu.

A teraz zapytam autora tego wątku, jak mu wychodzi przemiał? Czy nadal uważa, że żarna są do wymiany?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi