Autor Wątek: Elektryfikacja młynka ręcznego  (Przeczytany 25630 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2988
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #210 dnia: 02 Sierpień 2018, 21:57:05 »
........ i inne.
Skorzystaj czasami z prawa do refleksji i do nie pisania na każdy temat. fux
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #211 dnia: 02 Sierpień 2018, 22:03:17 »
Fakt koła są spasowane tak precyzyjnie jak pozwalały mi posiadane narzędzia. Rzeczywiście młynek się trochę trzęsie, choć przemiał jest bardzo dobry, nie musiałem regulować w stosunku do kręcenia ręcznego, kawa słodka i owocowo kwaskowa, taka jaką lubię. Zapas kawy do szklanki od Andrzeja, kupiłem kilka kilo . Muszę ustabilizować koło napędzające młynek bo podskakuje, a w zasadzie zabieraki prześlizgują się nad poprzeczką i robi lewe obroty nie napędzając młynka, już mam pomysł, ale chyba nie zdążę przed urlopem. Oczywiście to nie jest tak profesjonalna konstrukcja jak Valerego, nigdy nie podjąbym się wykonania na zamówienie. Zrobiłem to wyłącznie dla siebie, ja z tymi wadami konstrukcji mogę żyć [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #212 dnia: 02 Sierpień 2018, 23:02:00 »
Wcina się Szczympek w rozmowę obrażając mnie, że trolluje, a o strawach technicznym nie ma bladego pojęcia.
To, że koła mają bicie to widzimy wszyscy, tylko dlaczego młynek cały się trzęsie podczas mielenia?
Alb jest zbyt słabo zamocowany, lub przeniesienie napędu jest zbyt mało elastyczne.
Bez urazy Marku, na moje oko wibracje dostarczone przez napęd na młynek nie sprzyjają przemiałowi. To tyle.

Naprawdę myślisz, że to ma jakiekolwiek znaczenie w przypadku tego projektu?? Sugerowanie udziału audytora jakości w przypadku autorskiej inwencji artystycznej jest dość karkołomnym pomysłem, nie sądzisz? No, chyba, że zamierzasz kupić projekt za ciężkie pieniądze i wdrożyć go do masowej produkcji  :brawa:

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #213 dnia: 03 Sierpień 2018, 09:33:34 »
@Miklas - gratulacje wytrwałości i chęci :brawa:  Może dorobisz teraz taśmociąg do załadunku porcji kawy do mielenia ;)


Off-Topic:
Nie daj go sobie zasyfic temu trollowi, Marku, bardzo prosze.
Wcina się Szczympek w rozmowę obrażając mnie, że trolluje

Chciało by się rzec "uderz w stół" - Szczympek nie napisał kto syfi i troluje a Tedi założył - czy słusznie? ??? - że to on.
Ja rozumiem chęć zaistnienia przez niektórych w każdym wątku, ale niestety rzadko kiedy to istnienie jest merytorycznie uzasadnione.

I uprzejmie, administracyjnie, proszę o nie cytowanie regulaminu forum, bo gdyby reagować zdecydowanie na każde moderacyjne zgłoszenie to co najmniej kilka osób już bezpowrotnie opuściło by to forum. Może jako administracja jesteśmy zbyt tolerancyjni  :ups:

Kończąc OT - było kilku użytkowników, którym forum nie pasowało i postanowili się pożegnać i nie wracać. Nikt nikogo raczej nie trzyma na żadnym forum pod przymusem. Nie odpowiada komuś klimat i towarzystwo - można przestać męczyć siebie i innych w szybki i zdecydowany sposób. Można też dostosować się do panujących zasad i respektując je nie powodować sytuacji konfliktowych.

Koniec OT, kolejne posty mają już dotyczyć tylko i wyłącznie tematu wątku.

LMWDP #469

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #214 dnia: 03 Sierpień 2018, 10:29:37 »
Zwracałeś uwagę na to czy się grzeje?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #215 dnia: 03 Sierpień 2018, 10:48:12 »
podajnik coś jak ten od cukru u Valerego by się sprawdził ;)

Siewcu, zwracałem uwagę, nie grzeje się bardziej niż przy mieleniu ręcznym. Większym problemem było wyeliminowanie tarcia kół zębatych drewno o drewno przy tych mniejszych kołach, one mają 1150 obrotów na minutę jeśli dobrze policzyłem. Raz przy projektowaniu miałem sytuację bliską pożaru, ale wszystko się udało ;).

Dziś rano miałem jedną z tych sytuacji która dała mi dużą satysfakcję z tego projektu. Otóż na co dzień (nie wiem czy tak można powiedzieć po dwóch dniach użytkowania  [emoji38]) używam sobie napędu elektrycznego, który trzeba to jasno powiedzieć jest pioruńsko głośny, szczególnie terkoczące koła zębate. Dzisiaj jednak musiałem wstać o piątej rano, oczywiście kawa z rana musi być i tu nastąpiła ta przyjemna chwila, kiedy mogłem wyjąć młynek z napędu i zmielić bezgłośnie ręcznie :). To tego typu sytuacja dla których przystąpiłem do projektu :). Kolejna taka chwila jak zwalą mi się na głowę goście ;).

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #216 dnia: 03 Sierpień 2018, 12:42:41 »
ale... po co w sumie kupować młynek ręczny żeby przerabiać go na elektryczny? Czy nie lepiej nabyć elektryczny, skoro już ktoś taki chce? Przeróżnych gotowych modeli jest pełno.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #217 dnia: 03 Sierpień 2018, 12:53:25 »
Dla wygody single dose. Całość kosztowała mnie 15 zł za wkręty i zapięcie. Dojdzie jeszcze 10 zł za rurę pleksi. Pozostałe materiały miałem, leżały w warsztacie i czekały na swoją kolej.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #218 dnia: 03 Sierpień 2018, 15:01:41 »
Oczywiście doceniam pomysłowość i wykonanie, zgadzam się równie że single dose jest bardzo wygodne.
Ale.. nic nie stoi na przeszkodzie uzyskać pojedynczą dozę z elektryka. Jedyna inwestycja to kawałek rurki z jakimś dociskaczem ziaren, zamiast hoppera. W sprzedaży są już nawet takie zestawy: http://www.oehandgrinders.com/assets/images/OE%20Mini%20Hopper/Bean%20weight%20for%20OE%20Mini%20Hopper.jpg , można to też wykonać samemu za grosze.

« Ostatnia zmiana: 03 Sierpień 2018, 15:11:55 wysłana przez grex »

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #219 dnia: 03 Sierpień 2018, 15:19:19 »
Jedyna inwestycja? No oczywiście, młynek elektryczny dostanie przecież za darmo...
Coś czuję, że kolega Marek na pytanie:"dlaczego przerabiasz ręczny młynek na elektryczny zamiast... " zacznie w końcu odpowiadać: "Bo taki miałem kaprys" ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #220 dnia: 03 Sierpień 2018, 15:40:08 »
Rurka i docisk? A gdzie retencja?

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #221 dnia: 03 Sierpień 2018, 16:00:20 »
Marku, czy obliczałeś kołki na ścinanie? Wydaje mi się że 6 mm to za dużo jak na takie małe przeciążenia.

Piotr.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #222 dnia: 03 Sierpień 2018, 16:02:42 »
Oczywiście doceniam pomysłowość i wykonanie, zgadzam się równie że single dose jest bardzo wygodne.
Ale.. nic nie stoi na przeszkodzie uzyskać pojedynczą dozę z elektryka.

Tu bardziej chodzi o komfort użytkowania przy zachowaniu jakości przemiału i niskiego kosztu. A w tym przypadku także uniwersalność.
Poza tym Marek ma przecież elektryka...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #223 dnia: 13 Wrzesień 2018, 20:48:38 »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #224 dnia: 13 Wrzesień 2018, 23:04:42 »
Sorry, ale kogoś pogięło. Przecież ten napęd jest droższy od młynka.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi