Autor Wątek: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu  (Przeczytany 5566 razy)

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lipiec 2020, 01:07:49 »
Wszystko teraz nabiera sensu. Nadal jednak nie kumam dlaczego za pierwszym przemiałem zjadł mi aż 8g kawy (z 18 wsypanych) i nie dało się tego nijak wydmuchać. Ale sprawa z antyzbrylaczem wyjaśniałaby anomalie przeze mnie nagrane. Tylko ten antyzbrylacz to podobno super opatentowana technologia. Podobnie jak blow up hopper "zero retention". Doczytałem się, że problemem z Atomami jest to, że zasadniczo konstrukcja jest ta sama, tylko różna wielkość żaren, więc paradoksalnie w 75 mniej jest miejsca na zalegającą kawę niż w 65. Z młynka ostatecznie zrezygnowałem, bo się bałem właśnie, że będę mielił tony kawy do kosza, rozpaczliwie szukał po całej Polsce serwisu, tracił czas i nerwy zastanawiając się czy to z młynkiem jest coś nie tak czy ze mną, i przynaję, że na to że trzeba przemielić 3 kilogramy kawy, żeby wykalibrować za pierwszym razem, a przy zmianie ziarna (szczególnie na jaśniej palone) znowu wyrzucać nie wiadomo ile to myślę, że była to słuszna decyzja. Zakładając, że z młynkiem było wszystko w porządku, bo samo to że szarpało nim mocno na boki przy uruchomieniu silnika na to nie wskazywało. Pech chciał, że akurat zamknęły się zamówienia na Niche i nie wiadomo kiedy następne, a zamówienia na jego bardzo dobrze zapowiadającego się konkurenta od Janusza z forum najwcześniej za miesiąc. No nic, kroczę póki co drogą herbaty.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lipiec 2020, 07:32:29 »
Widzę w tym, co napisałeś tylko jedno: PANIKA. Przy dobrych chęciach zaprzyjaźnić się można z takim młynkiem. A tak, wziąłeś, użyłeś, oddajesz...

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lipiec 2020, 09:47:01 »
@Nihil: widzę, że bardzo zależy Ci na SD, braku retencji i dobrej jakości sprzętu. Zaciśnij więc zęby i poczekaj na nową partię Niche, ewentualnie kup używany. Nie ma co robić nerwowych ruchów ani iść w półśrodki czyli młynki nie spełniające wszystkich Twoich kryteriów.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Lipiec 2020, 11:16:33 »
No nic, kroczę póki co drogą herbaty.
Piękna droga, ale nie ma się co ograniczać.
Od ręki możesz kupić Kinu Phoenix za 830 złotych. Świetny do espresso, i na pewno będziesz zadowolony. A jak za jakiś czas zdecydujesz się przejść na elektryk to Kinu możesz zostać do alternatyw (możesz nawet dokupić dedykowane żarno do alternatyw) / na podróże, lub sprzedasz z niewielką stratą. 
Moim zdaniem, dobrze zrobiłeś oddając Atom.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2020, 11:19:23 wysłana przez pj.w »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Lipiec 2020, 12:44:10 »
Kinu na pewno jest świetny. Sam mam i bardzo lubię -- ale nie lubię "kręcić" przy espresso. Gdybym miał pasję do espresso, zatrzymałbym Eurekę lub kupił podobny młyn.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Lipiec 2020, 16:03:09 »
@Antonio Ty masz kawy pod dostatkiem więc taki gastro młyn z większą retencją może i Ci się sprawdza :)

W warunkach domowych to jednak są spore straty kawy.

Bardzo uproszczone obliczenia dla 1kg ziaren.

Założenia:
- ustawienie przemiału na cały kilogram zajmuje zrobienie 3 szotów (bardzo optymistycznie)
- 3 kawy dziennie (rano, poludnie, popoludnie)

Młyn gastro:
- ustawienie przemiału: 3 szoty po 18g, i 2 x 2 porcje przemielone po zmianach przemiału, co daje 126g
- 3 espresso dziennie: przed każym szotem przemielenie ok 5g + porcja właściwa 18g, co daje sumarycznie 69g na dzień
- paczka wystarcza na: 38 espresso, lub 12 dni

Młyn SD:
- ustawienie przemiału: 3 szoty po 18g, co daje 54g
- 3 espresso dziennie: 18g na espresso, dziennie 54g
- paczka wystarcza na: 52 espresso, lub 17 dni

Jeśli zsumujemy zużycie kawy na rok (takie same założenia, 3 kawy dziennie oraz regulacja przemiału co 1kg kawy)
- młyn gastro: 30,4 kg kawy
- młyn SD: 21,5 kg kawy

Różnica 9kg! Czy to dużo czy mało, to jest personalne, i zależy jakie ziarna najczęściej mielimy.

A jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z espresso, lub często zmienia ziarna, to różnice będą jeszcze większe.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Lipiec 2020, 16:04:09 »
Ty masz kawy pod dostatkiem
Off-Topic:
... i nie jestem z Krakowa ;)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Lipiec 2020, 17:12:52 »
@Antonio Ty masz kawy pod dostatkiem więc taki gastro młyn z większą retencją może i Ci się sprawdza :)

W warunkach domowych to jednak są spore straty kawy.

Bardzo uproszczone obliczenia dla 1kg ziaren.

Założenia:
- ustawienie przemiału na cały kilogram zajmuje zrobienie 3 szotów (bardzo optymistycznie)
- 3 kawy dziennie (rano, poludnie, popoludnie)

Młyn gastro:
- ustawienie przemiału: 3 szoty po 18g, i 2 x 2 porcje przemielone po zmianach przemiału, co daje 126g
- 3 espresso dziennie: przed każym szotem przemielenie ok 5g + porcja właściwa 18g, co daje sumarycznie 69g na dzień
- paczka wystarcza na: 38 espresso, lub 12 dni

Młyn SD:
- ustawienie przemiału: 3 szoty po 18g, co daje 54g
- 3 espresso dziennie: 18g na espresso, dziennie 54g
- paczka wystarcza na: 52 espresso, lub 17 dni

Jeśli zsumujemy zużycie kawy na rok (takie same założenia, 3 kawy dziennie oraz regulacja przemiału co 1kg kawy)
- młyn gastro: 30,4 kg kawy
- młyn SD: 21,5 kg kawy

Różnica 9kg! Czy to dużo czy mało, to jest personalne, i zależy jakie ziarna najczęściej mielimy.

A jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z espresso, lub często zmienia ziarna, to różnice będą jeszcze większe.
Ja wprawdzie Atoma nie mam, tylko Rocket Fausto (brandowany Zenith). Ma niemałą retencję i owszem. Ale u mnie się kawa marnuje naprawdę sporadycznie. Jak zmieniam kawę to zdarzy się nieidealny shot czy nawet pomieszany (stara kawa z nową) - no i co? Jak robię rano kawę to zwykle pijemy z żoną z mlekiem, ale nawet jak mleko nie przykryje niedoskonałości to co? Jak raz na jakiś czas wypije suboptymalne espresso, to i tak jestem bardzo zadowolony z kawy w domu. A wygoda młynka on-demand jest nie do podważenia.

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Lipiec 2020, 23:03:44 »
Ty masz kawy pod dostatkiem
Off-Topic:
... i nie jestem z Krakowa ;)
Niepotrzebne są te złośliwości pod adresem Krakusów. W Krakowie domowi bariści stawiają sobie w mieszkaniach nowe La Marzocco Strada żeby mieć do dyspozycji więcej niż jedną grupę. Obiegowe opinie o skąpstwie są nieaktualne, przynajmniej w przypadku domowych baristów :)

Sam jestem zwolennikiem młynków on demand, ale mojej żonie zawsze serce się kraje gdy na regulacje marnuje wspaniałą kawę.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Lipiec 2020, 01:08:41 »
Atom to raczej dobry młynek. Ale trzeba wybierać.
Albo bardzo dobry młynek profesjonalny - gastronomiczny, który ma większą retencję.
Albo młynek domowy o gorszych parametrach, ale i mniejszej retencji.
Ja mam Nuova Simonelli MDX On Demand młynek dedykowany do średnich punktów. Ale w domu też się sprawdza. Prawda, że ma większą retencję i dlatego rano pierwsza kawa to mleczne capu dla żony i córki  :ups:
Mleko wybacza wszystko i ... zabija wszystko. A potem idą espresso. :hihihi:
Można też mielić do kosza jak ktoś jest purystą kawowym.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Lipiec 2020, 08:04:28 »
Kraków jest piękny i ludzie piękni w Krakowie. I tyle. Ale mi dokopałeś, @skansen ;).
Młynki jak tytułowy są ok, nie trzeba im robić "złej prasy" po jednym dniu użytkowania...
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2020, 08:07:32 wysłana przez Antonio »

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Lipiec 2020, 09:03:39 »
Nie robimy im złej prasy :) Sam wolę młynki OD niż SD. Ale staram się też zrozumieć racje drugiej strony  :kwiat:

Młynki SD kupowane są nie tylko ze względu na typowo techniczne zalety (zerową retencję, możliwość częstej zmiany ziaren itd.) ale również dlatego, że nie marnują kawy. I chodzi tutaj nie tylko o wymiar finansowy, ale względy etyczne (nie marnuje się kawa, owoc ciężkiej pracy wielu rąk) styl życia (zero waste etc.).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Lipiec 2020, 10:15:06 »
I chodzi tutaj nie tylko o wymiar finansowy, ale względy etyczne (nie marnuje się kawa, owoc ciężkiej pracy wielu rąk) styl życia (zero waste etc.).
Jest mi ta sprawa również droga. W domowym użyciu, takie "prawie" i całkiem kawiarniane sprzęty w zasadzie się marnują. Kawy natomiast nie trzeba przy tym marnować. Z łatwością można znaleźć szereg zastosowań. Zawsze warto zaparzyć to, co jest wcześniej zmielone i zalega w komorze młynka -- kolejne espresso będzie super, gdy ekspres będzie w ciągłej pracy. Zawsze można te parę gram z "retencji" wrzucić do szczelnej torebki lub słoika i na koniec komuś oddać lub wykorzystać jako nawóz pod kwiatki.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #28 dnia: 20 Lipiec 2020, 10:57:39 »
Albo bardzo dobry młynek profesjonalny - gastronomiczny, który ma większą retencję.
Albo młynek domowy o gorszych parametrach, ale i mniejszej retencji.
To jest uogólnienie, które nie jest prawdą. Są młynki gastronomiczne o prawie zerowej retencji jak domowe o bardzo dużej retencji.
Poza tym co określamy jako młynek domowy, a co jako gastronomiczny?
Moim zdaniem wprowadzasz w błąd inne osoby takimi uogólnieniami.

Offline furu

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Perfetto
Odp: Eureka Atom Specialty 65E - problemy przy pierwszym uruchomieniu
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Grudzień 2020, 21:48:38 »
Odgrzewam
Kupiłem Atom 75 z blow up, i po przesiadce z mignona to jak z traktora na tesle , 2,7 sek na 18 gram :taktak:
Ale, SD raz wypadal mi 15 gram raz 17 a trzeci 21, a pompowalem mocno ale w granicach rozsądku. Jeżeli trzeba walić w ten dekiel tak aż słychać sztućce w szyfladzie to średnio profesjonalnie to wygląda.
Miałem gości, więc trzeba byo zasypać do pełna. Wyskalowanie tego to była mordęga i marnotrastwo kawy. 18 gram i leje kawę jak z kranu (nawet podłodze się odebrało) no to przykręcam w podony sposób jak w mojej starej eurece. Mignon potrzebował 3 dozy do akceptowalnego late (mleko wybacza wiele :) ) w atomie po przeglądzie śmieci wyszło mi że na 6 kaw straciłem prawie 1,5 kg kawy.
Żaden ze mnie barista ale kawę potrafię zrobić taką jaką lubię i nawet po kilku próbach pamiętam kto z moich znajomych co preferuje. Powiedzmy że expres mam profi, młynek też chciałem topowy (tak to jest jak się człowiek jutubów naćpa ;) ) wyszło jak wyszło ale bez wypróbowania tego młynka dalej bym się napalał.
Jeżeli masz 2 lub kilka osób w twoim otoczeniu które piją to samo i nie lubią zmian, młynek bedzie super.
Ale jeżeli twoja żona lubi lavazze super crema z polową litra mleka a dla ciebie ta kawa smakuje jak ziemia z ogródka i szukasz czegoś co zaspokoi twoje pragnienie na perfekcyjne espresso to nie marnuj kawy szukaj czegoś innego

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi