Autor Wątek: Mahlkonig EK43 retencja  (Przeczytany 6174 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #30 dnia: 06 Kwiecień 2018, 21:08:26 »
W kontekście tego, co napialiście o retencji, w świecie domowych młynków Niche powinen solidnie namieszać. Duże żarna i znikoma retencja.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #31 dnia: 06 Kwiecień 2018, 21:21:59 »
W kontekście tego, co napialiście o retencji, w świecie domowych młynków Niche powinen solidnie namieszać. Duże żarna i znikoma retencja.
Dokładnie. Wstrzymajmy oddechy do czasu pojawienia się młyna Niche. Obyśmy nie sfinalizowali oczekiwań wielkim przeciągłym westchnieniem zawodu.

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Kwiecień 2018, 23:18:10 »
Bardzo mnie zaciekawił młynek niche, ale jednego w tej historii nie rozumiem. Skoro za każdym razem trzeba napełniać ziarno ręcznie, to równie dobrze te "3 łyżki ziarna" można wsypać do gastro 64 mm, podstawić kolbę i czekać na świetny przemiał z zerową retencją. Przecież retencja występuje w zasadzie tylko w przypadku pełnego hoppera... Gdybyśmy każdorazowo wsypywali przysłowiowe 3 łyżki, to chyba praktyczniejszy się wydaje np. Ceado? Nie trzeba już nic przesypywac do kolby, bawić się w ten kołnierzyk na kolbę, a jak trzeba zrobić 5 kaw pod rząd, to Niche będzie się trzeba nagimnastykować.... (?)

Może mm błędny tok rozumowania, ale zrobiłem test na Macapie M2D - jeżeli hopper jest pełny, to retencja = 5 gram, w przypadku pustego hoppera, retencja < 1 gram.

Zatem czemu Niche, a nie coś znanego, sprawdzonego?
« Ostatnia zmiana: 06 Kwiecień 2018, 23:34:16 wysłana przez Ferdynand »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Kwiecień 2018, 23:50:25 »
Ja tam wsypuję 20g do mojego E8D i tyleż z niego wychodzi. Ale to do przelewek. Do espresso żadna retencja mi nie przeszkadza, choć co chwila zmieniam ziarna... Zaparzam po prostu kawę za kawą ;).
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2018, 00:08:15 wysłana przez Antonio »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Kwiecień 2018, 06:41:36 »
@Ferdynand Z każdym przemiałem tej kawy zostanie troszkę więcej w tym młynku. Ta wartość będzie rosła do poziomu średniej / wyliczonej retencji. No chyba, że po każdym mieleniu single dose będziesz czyścił tego Macapa ;D

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Kwiecień 2018, 07:15:55 »
Ferdynand, teraz rozkręć swojego Macapa, wyczyść wszystko ładnie, pozbieraj to co z niego wymiotłeś, zważ i wtedy powiedz nam, że retencja w Macapie M2D jest mniejsza niż 1g.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Kwiecień 2018, 12:19:41 »
A potem zrób to samo w młynku z żarnami 83 mm, policz według swojego wzoru i udowodnij nam, że jest tak, jak napisałeś. Hint: nie wyjdzie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Kwiecień 2018, 14:27:51 »
Retencja nie ma chyba związku ze średnią żaren...

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Kwiecień 2018, 14:39:06 »
Retencja nie ma chyba związku ze średnią żaren...

Ciężko powiedzieć - ważę i mielę w domu na czołgu Ditting1203 z szerokimi żarnami i retecja jest bardzo niska - koło 0.5g. Nie chcę niczego udowadniać, dorzucam swoja obserwację ;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #39 dnia: 07 Kwiecień 2018, 14:59:44 »
retecja jest bardzo niska
Nie nazywaj retencją różnicy między dwoma przemiałami. Twój młynek będzie miał tak z 15 gramów retencji.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień 2018, 15:02:46 wysłana przez Krakus »

Offline Ferdynand

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Rocket
  • Młynek: Macap
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Kwiecień 2018, 16:52:37 »
Wzór jest w sumie z czapki trochę, bo policzyłem tak jakby ziarno zbierało się między żarnami, a przecież zbiera się między żarnami, a wylotem...

Mi się mimo wszystko wydaje na logikę, że duży młynek, to większa retencja. Tak jak większy samochód więcej pali, większy człowiek więcej je, większy dom, trzeba ogrzewać większą ilością gazu, itp... Czy uważacie, że w większych młynkach jest taka sama retencja jak w mniejszych? (oczywiście pomijając wyjątki związane z inną konstrukcją)?

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Kwiecień 2018, 17:19:00 »
Wzór jest w sumie z czapki trochę, bo policzyłem tak jakby ziarno zbierało się między żarnami, a przecież zbiera się między żarnami, a wylotem...

Mi się mimo wszystko wydaje na logikę, że duży młynek, to większa retencja. Tak jak większy samochód więcej pali, większy człowiek więcej je, większy dom, trzeba ogrzewać większą ilością gazu, itp... Czy uważacie, że w większych młynkach jest taka sama retencja jak w mniejszych? (oczywiście pomijając wyjątki związane z inną konstrukcją)?

Istotna jest konstrukcja młyna!
Ta kawa ,która zostaje między żarnami to niewielki % retencji.
Najwiecej kawy jest w komorze mielenia i wylocie. To zmielona kawa która wietrzeje. Otwórz dyzy młyn i zobaczysz ile jest zmielonej kawy jest w komorze mielenia i wylocie .
Hg One mieli bezpośrednio do pojemnika , podobnie Monolity, maja tak mała komorę mielenia ze to co zarna mielą praktycznie od razu młyn wysypuje ...
To są duże mlyny ( a może lepiej , maja duże zarna ) a retencja  bliska zero.




Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mahlkonig EK43 retencja
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Kwiecień 2018, 17:19:41 »
Retencja zależy od konstrukcji młynka. Zmielona kawa gromadzi się na brzegach komory żaren i w wylocie z tejże komory. Jeśli żarna przylegają do komory lub istnieje jakiś mechanizm usuwający kawowy pył, jeśli wylot jest krótki, skierowany w dół, jeśli nie ma antyzbrylacza blokującego wylot, to retencja jest znikoma.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi