Autor Wątek: Młynek według własnego projektu  (Przeczytany 7971 razy)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lipiec 2017, 20:15:11 »


Czy ja czegoś nie rozumiem?

Tym się nie przejmuj.  Bujam w obłokach. :lol2:




Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Lipiec 2017, 19:21:03 »
JanekdF, z czego masz żarna?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Lipiec 2017, 11:11:37 »
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Marecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: ECM Casa Speciale, Kawiarka Bra Magna 6, Phin
  • Młynek: MYM54 <= Hario Slim
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #18 dnia: 07 Luty 2018, 12:32:12 »
Od dłuższego czasu cisza w temacie a podobał mi się ten projekt. Czy został porzucony czy są nadzieje, że coś z tego wyjdzie?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Luty 2018, 00:43:25 »
Rzeczywiście, dłuuugo projekt był w zawieszeniu. Pojawiły się nowe łożyska ślizgowe z ertacetalu dotoczone tak, żeby wchodzi w korpus na wcisk. Dzięki temu bicie boczne jest zminimalizowane. Nie napiszę, że zlikwidowane, bo nie mam na to dowodów takich, jak choćby Kinu ;) Teraz dopracowuję ostatni zespół elementów: oś z korbą. Nie do końca dobrze było rozwiązane mocowanie stożka do osi. Sporą wadę (ogromny luz!) miało też mocowanie korby do osi. Mimo tego, młynek jest na co dzień w użyciu w pracy i dzielnie spisuje się w zestawieniu z metodami przelewowymi. Ciekaw jestem, jak długowieczne będę te łożyska osi.
Mogę wrzucić zdjęcia stanu pośredniego, ale dopiero w poniedziałek.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Luty 2018, 09:43:07 »
Wrzuć proszę zdjęcia. Masz jakieś poglądowe rysunki konstrukcji? Jak np mocowałeś zewnętrzne żarno w rurze? A łożyska kulkowe/igiełkowe rozważałeś? Czy nie sprawdzą się z uwagi na gromadzenie się tam kawy?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Luty 2018, 20:37:10 »
Będą zdjęcia, obiecuję :) Tak pokrótce - żarno osadzone jest na wcisk w korpusie, który został odrobinę dotoczony, żeby weszło (sama rurka ma mniejszą średnicę). Do tego jest wkręcany z boku bolec, który zapobiega obrotowi tego żarna, co zdarza się przy twardszych ziarnach. Łożysk nie rozważałem z tego prostego powodu, że chciałem ograniczyć ilość elementów, z których składa się młynek (co z tego wyszło, to inna sprawa :P) i sprawdzić, czy łożyska ślizgowe z ertacetalu będą funkcjonowały jakiś czas. Ale skoro w Feld/Aergrindach, Kinu i innych dają łożyska, to pewnie by się dało.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline grip Mężczyzna

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: FP, V60, AP
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Marzec 2018, 14:41:34 »
...i co tam słychać w temacie?
Przy okazji chciałbym zapytać, gdzie można kupić dobre żarna, np. do Comendanta lub inne lepsze?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Marzec 2018, 15:56:45 »
Ponieważ jestem miłośnikiem "do it yourself" z pewnym zapleczem teoretyczno narzędziowym, jestem gorąco zainteresowany wątkiem :)
Szkoda, że nie mogę partycypować osobiście przy tworzeniu projektu - moje grono przyjaciół mechaników ma łeb nie od parady, i pewne projekty wspólnie przedyskutowywane są zawsze doskonalsze :)

Jeśli chodzi o stabilność żarna obracającego się.. no własnie.. czym można go ustabilizować najkorzystniej? Ty stabilizujesz tym elementem misiężnym który jak widzę na otwór na oś i dwa punkty podparcia, a jaki luz ma względem obudowy  po której się ślizga i jak bardzo odsunięty jest od obracajcego się żarna? ;)

Ale fajny mechaniczny temat :) winszuję! :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #24 dnia: 07 Marzec 2018, 22:31:58 »
Choroba dziecka i moja plus inne zobowiązania skutecznie odwlekają realizację w czasie :/ Ale dzieje się, powoli ale do przodu.
Już nie ma tego mosiężnego elementu, jest inny, trójramienny z acetalu (ertacetalu), tym razem bez luzu (uff). Jako, że dorabia się teraz mechanizm regulacji to nie zmierzę odległości między łożyskami, trzeba poczekać ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #25 dnia: 08 Marzec 2018, 02:20:07 »
Choroba dziecka i moja plus inne zobowiązania skutecznie odwlekają realizację w czasie :/ Ale dzieje się, powoli ale do przodu.
Już nie ma tego mosiężnego elementu, jest inny, trójramienny z acetalu (ertacetalu), tym razem bez luzu (uff). Jako, że dorabia się teraz mechanizm regulacji to nie zmierzę odległości między łożyskami, trzeba poczekać ;)
Tak to w życiu bywa... Mam wrażenie że i 100 lat dodatkowo to byłoby mało na zrealizowanie wszystkich planów i pomysłów. Ale muszę Ci przyznać że czuję się nieco zmotywowany do tego aby spróbować swoich sił w wykonaniu własnego hand made mlynka, patrząc na budowę reszty elementów prócz skomplikowanego frezowania żaren, to nie ma w tym zupełnie żadnej trudności :) w sumie jedynie zastanawiam się nad jakąś stopniową regulacją żaren i nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy, a bezstopniowa na gwincie musiała by mieć jakąś kontrę, aby się w trakcie kręcenia nie rozregulowała. U Ciebie jak to będzie rozwiązane?

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #26 dnia: 08 Marzec 2018, 10:40:04 »
Dotychczas kontrą była korba znajdująca się pod nakrętką regulującą (jak w np. Hausgrind). Teraz będzie inaczej, korba będzie demontowalna, więc kontra będzie jakoś zintegrowana z nakrętką. Tu widzę dwie opcje, albo bolec wkręcany w nakrętkę i blokujący na osi, albo nakrętka rozcięta i skręcana w tym rozcięciu.
Żarna po prostu kup, całą resztę można męczyć na tokarce i frezarce.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Marzec 2018, 13:05:44 »


Czym kierowales sie przy zakupie zaren?  Jest ich sporo i w sumie interesujący jest temat które wybrać :)

Pozdrawiam, 
Bart:)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Grappa Mężczyzna

  • Wiadomości: 210
  • Ekspres: Gaggia Espresso, moka, phin, v60-2, ice coffee maker, AP
  • Młynek: Aergrind, Brasilia BFD
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Marzec 2018, 18:26:15 »
Też się zainteresowałem tym tematem. Zastanawia mnie ile to kosztowo wyniosło, oraz gdzie zakupiłeś żarna?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Marzec 2018, 18:30:38 »
Też się zainteresowałem tym tematem. Zastanawia mnie ile to kosztowo wyniosło, oraz gdzie zakupiłeś żarna?

Jest we wcześniejszym poście :

https://www.atp-czesci.pl/344-Zarna
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi