Autor Wątek: Młynek według własnego projektu  (Przeczytany 8039 razy)

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Młynek według własnego projektu
« dnia: 28 Kwiecień 2017, 22:12:52 »
Aergrind zamówiony, koledzy już piszą o potencjalnych ruchach konkurencji a tymczasem, po cichutku...



Robi się młynek. Powstaje na bazie żaren stożkowych 38 mm, rurki z nierdzewki i łożysk ślizgowych z ertacetalu (delrinu). Wybór powyższych podyktowany jest ceną i dostępnością (żarna), trwałością (nierdzewka) i chęcią eksperymentu z materiałem (ertacetal). Zaznaczę od razu, nie ja toczę, robi to zaprzyjaźniony warsztat. Po mojej stronie jest projekt, testowanie, propozycje ulepszeń.
To, co widać na zdjęciu jest pierwszym (być może jedynym) prototypem, który mam zamiar ulepszać w toku użytkowania. Regulacja grubości mielenia znajduje się w środku pod żarnem. Samego środka na razie nie pokażę, bo to akurat najmniej piękna część młynka. Założenie jest też takie, żeby dało się go rozłożyć na kawałki bez narzędzi. Ciekaw tez jestem ostatecznego kosztu, na końcu poproszę warsztat o wycenę.
Wątek będę starał się aktualizować, ale nie obiecuję codziennych, trzymających w napięciu wpisów ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Kwiecień 2017, 22:34:12 »
Wygląda ok, korba do modyfikacji jak dla mnie albo do uzupełnienia o uchwyt, pomysł ciekawy i zastanawiam się jaki będzie realny koszt oraz jaką efektywność młynka można uzyskać. Produkcja seryjna to z jednej strony nakłady na badania i technologię a z drugiej marże i księgowi, jeśli udało by się stworzyć coś o dobrej jakości przemiału w rozsądnej cenie to... :pycha:

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Kwiecień 2017, 23:47:17 »
Hej, pisałem, że robi się jeden prototyp ;)
Korbka jest inwencją mechaników, jakoś z niewiadomego mi powodu zapomniałem o niej przy pierwszym projekcie i takie coś zaproponowali. Teraz czas na mielenie i picie kawy. Może trzeba będzie zrobić spotkanie z kimś z Wrocławia, kto posiada Commandante, Kinu, Lidu (lub inne podobne), żeby zrobić porównanie. Ale to na razie pieśń przyszłości.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Kwiecień 2017, 09:52:53 »
Zaproponowali bo nie mielili nigdy kawy recznym młynkiem :-)  Nie widzę jakoś jak chwycić w miarę pewnie za tak zakończoną korbkę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10578
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Kwiecień 2017, 09:59:30 »
Korbka to mały szczegół. Projekt bardzo fajny. Najważniejsze są żarna i ich możliwości.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Maj 2017, 16:04:02 »
Regulacja od wewnątrz okazała się być problematyczna, luzuje się i zapycha. Korbka w ogóle nie daje rady, uchwyt okręca się i nie ma jak kręcić. Projekt przechodzi więc przemianę, regulacja będzie od góry, korbka nakładana na ośkę. Na początek coś na podobieństwo Hausgrinda. W przyszłym tygodniu powinno powstać.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Lipiec 2017, 19:29:03 »
Długi był ten tydzień, ale i mój warsztat działa jak Watykan ("koła długo mielą") i było mnóstwo innych rzeczy na głowie. Przemiana się dokonała, regulacja jest od góry. Pozbyłem się wszystkich zbędnych elementów poniżej żaren, więc kawa nie ma gdzie się blokować... prawie... Pozostał gwint, na którym był nakręcony wewnętrzny pierścień, muszę się tego pozbyć. Tak wygląda teraz w towarzystwie paczki kawy i kubka z naparem mielonym rzeczonym młynkiem.


A z tego jest zbudowany:


Wewnętrzne łożysko jest z mosiądzu (miało być z tego czarnego co to się zwie ertacetalem, inwencja własna warsztatu...), górne z tworzywa. Mała tulejka ustala położenie wewnetrznego łożyska stanowiąc dystans od pokrywy. Na korbie brakuje gałki, nie zdążyli zrobić przed moim wakacyjnym wyjazdem do Kołobrzegu. A przelewać coś trzeba, więc pojechał bez gałki.

Generalnie walka wciąż trwa. Jak wspominałem wcześniej, teraz jest to konstrukcja a'la Hausgrind. Doświadczenie pokazuje, że aby działało to na prawdę bezproblemowo, otwór w korbie musi być zrobiony na prawdę porządnie i musi ciasno pasować do mocowania na ośce. Tutaj frezowanie nie spełnia zadania, trzeba tłoczyć dokładne otwory, inaczej jest luz i nastawa grubości mielenia zmienia się podczas pracy. Mam pomysł, jak rozwiązać to bez zaprzęgania prasy ;) Problemem jest jeszcze konieczność rozebrania całości w celu nasypania ziaren. Muszę zrobić otwór w pokrywie.

Kto wie, może jednak Aergrind pojawi się prędzej, niż ten projekt będzie skończony :D
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lipiec 2017, 20:22:05 »
A z tego jest zbudowany:

Co jest prowadnicą {podporą}wałka?
Od góry, to czarna nakrętka. Od dołu nie widzę.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Lipiec 2017, 22:03:46 »
To, na co na drugim zdjęciu wskazuje wałek, czyli mosiężne dolne łożysko.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Lipiec 2017, 22:28:53 »
Jak się te dolne łożysko osiowo osadzi względem  obudowy{ wytoczenia} to nakrętka górna zrobiona z tworzywa może okazać się zaletą większą niż by była zrobiona z nierdzewki.
A to dzięki ułożeniu się oski na wskutek mielenia kawy. Elementem naprowadzającym będzie dolne łożysko plus żarna z kawą , a elementem oddziaływanym będzie górna nakrętka pełniąca rolę podpory.


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lipiec 2017, 23:15:02 »
Chyba poproszę jaśniej ;) Nakrętka miała być z tworzywa, bo zapewnia dobre właściwości ślizgowe - jest więc górnym łożyskiem. Ośka jest pasowana na styk z otworem (lub odwrotnie). Stąd nakrętka nie mogła być z nierdzewki. We wnętrzu nie ma ma wytoczenia na dolne łożysko, jest ono po prostu ciasno pasowane z obudową (więc jest stabilne osiowo) a jego położenie wzdłuż osi ustala tulejka z jednej strony i kontruje to sprężyna z drugiej.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Lipiec 2017, 23:20:26 »
Chodzi mu o to, że nakrętka nie ma być łożyskiem, tylko trzymać ośkę, której pozycja jest ustalana przez żarna i dolne łożysko. Głupi mi, że widzimy potrzebę stosowania dwóch łożysk na osi, skoro wystarczy jedno i trochę ziaren...

Offline browczyk Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Phin, French press, bialetti 3tz, automat
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Lipiec 2017, 00:05:49 »
otwór w korbie musi być zrobiony na prawdę porządnie i musi ciasno pasować do mocowania na ośce
Nie masz w okolicy kogoś z drutówką? Może taki otworek zrobią  Ci po kosztach...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lipiec 2017, 10:18:01 »
Chyba poproszę jaśniej ;) Nakrętka miała być z tworzywa, bo zapewnia dobre właściwości ślizgowe - jest więc górnym łożyskiem.

Tak, jest to łożysko ślizgowe.
Ośka jest pasowana na styk z otworem (lub odwrotnie).

Dlatego wspomniałem o tym wcześniej, że przy ciasnym {może być tylko bez luzu} spasowaniu oski w dolnej części młynka i obrotu górnej nakrętki masz możliwość kalibracji osiowości. Dodatkowo przy obrocie korbką górna nakrętka {łożysko} dotrze się. A to nam polepszy osiowość.




Stąd nakrętka nie mogła być z nierdzewki. We wnętrzu nie ma ma wytoczenia na dolne łożysko, jest ono po prostu ciasno pasowane z obudową (więc jest stabilne osiowo) a jego położenie wzdłuż osi ustala tulejka z jednej strony i kontruje to sprężyna z drugiej.

Osiowość w tym układzie wyznacza otwór w dolnym żarnie które jest spasowane z górnym żarnem na zero.  Czyli żarno dolne z bez możliwości kalibracji {połączenie na ciasno dolnego łożyska}może powodować, że przemiał kawy przy tej samej nastawie grubości mielenia następował będzie w kilku grubościach.
Mówię to tylko po to, żeby mieć { lub nie} tą zależność{osiowość} na uwadze. Być może komuś z Was się to przyda.
JanekdF, powodzenia życzę. :) Jest dobrze. :taktak:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Młynek według własnego projektu
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Lipiec 2017, 13:46:16 »
Głupi mi, że widzimy potrzebę stosowania dwóch łożysk na osi, skoro wystarczy jedno i trochę ziaren...
(miało byc "Głupi my"?)
Czyli żarno dolne z bez możliwości kalibracji {połączenie na ciasno dolnego łożyska}może powodować, że przemiał kawy przy tej samej nastawie grubości mielenia następował będzie w kilku grubościach.
Zaraz, zaraz. Wierzę w to, że żarna zrobione są odpowiednio i otwór jest w osi. Inaczej jak miałyby dobrze mielić takie młynki, jak Ascaso i-mini czy Nemox (i podobne)? Tam przecież zewnętrzne żarno mocowane jest na stałe i nie ma luzu, a stożek siedzi ciasno na ośce. Idąc dalej, tak chwalone Kinu przecież też mają wszystko na sztywno plus dwa łożyska, które ustalają oś. Czy ja czegoś nie rozumiem?
Jedno łożysko plus stabilizacja/osiowanie na żarnach jest patentem ze wszystkich starych stożków. Z mojego doświadczenia, o ile dobrze sprawdza się to w drobnych przemiałach, to gruz do dripu i dalej do FP jest bardzo nierównomierny.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2017, 13:50:15 wysłana przez JanekdF »
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi