Autor Wątek: Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta  (Przeczytany 2700 razy)

Offline jacek914

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Jura C5; kawiarka Bialetti
  • Młynek: Bialetti
Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta
« dnia: 14 Październik 2023, 16:31:10 »
Dzień dobry wszystkim klubowiczom.
Stanąłem przed problemem wyboru ekspresu ciśnieniowego. Do tej pory byłem użytkownikiem Jura C5. Lat temu kupiony kupę - rok 2010! :taktak: Super prosty ekspres; generalnie czarna; raz od święta dla znajomych mleczna. Regularnie czyszczony; odkamieniany, zalewany wodą filtrowaną, generalnie pielęgnacja ok.
Padł wreszcie przed kilku miesiącami; konkretnie jakieś mocowania silnika przy włączeniu się funkcji odkamieniania ( hałas jak diabli ). Wywaliłem 3 stówki na  naprawę, wymieniono silnik napędu z mocowaniem, niemniej dwa dni temu znowu to samo zdarzenie. ...tyle tytułem wstępu. ( są używki tak koło 1000 ) także czas na zmiany

I teraz zwracam się do Was z prośbą o poradę:
C5 nie ma i nie będzie,  niestety
Mam dwa typy:

Jura E8 i Melitta F86/0-400 Barista TS ( nie musi być w wersji smart imho robienie kawy na talefon ogólnie rzeźba w G.; główna różnica to wyciągany agregat zaparzeniowy; wiadomix Jura tabletki. ( dodam, że w C5 nic mi się nie wylęgało ;-) )  Jura ma większy tonaż kawy na porcję 16g/ vs 12,5

Bardzo proszę o opinię; głównie kawy czarne; różne ; od czasu do czasu na pewno mleczne też

( co do cen to: Jura w E8 przynajmniej w Konesso ma dwie wersje 2020 i 2023 różnią wielkością chyba tylko wyświetlacza, a ceną już dość istotnie
co do Melitty to z kolei w EuroRTv mają ten sam model ze smartem też parę stówek tańszy i tutaj nie wiem czy to jest model ten sam, czy czegoś tam nie ma vs konesso

Bardzo dziękuję za każdą sugestię. ...póki co działam na pożyczce od kumpla, który poszedł w Lelita [emoji39]; nadmienię, że jego Jura C5 jest jeszcze o rok starsza od mojej
 ;)

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Październik 2023, 10:22:26 »
Mam Baristę TS Smart, o Jurze niewiele wiem.
W moim ekspresie podoba mi się to, że w przeciwieństwie do większości innych automatów jakie znam robi kilka rzeczy dobrze:
* cappucino to cappucino, najpierw kawa potem mleko
* jak chcę podwójną kawę to dwukrotnie zaparza wg. moich ustawień a nie przelewa podwójną ilość wody przez ciastko kawowe
* jak mieli to całą dozę na raz, nie zostawia na wpół zmielonych ziaren by wietrzały

Ma też hopper zamykany od dołu, dzięki czemu ponoć kawa mniej wietrzeje...czy mniej nie wiem, że wietrzeje mogę potwierdzić.
Możliwość posiadania 2 ziaren jest dla mnie super. No, 3 by się przydały (jedna kawa dla mnie, 1 dla żony, 1 bezkofeinowa). ;)
Niemniej w młynku nieco kawy zostaje, więc kawy nieco się mieszają.
Stabilność temperatury nie jest super, wyraźnie czuję różnicę pomiędzy pierwszą a 2 kawą po włączeniu.
Informacja "brakło kawy" występuje prawie zawsze po zaparzeniu zbyt małej dozy, która jest niesmaczna.

I największy problem jaki z nim mam:
Dopóki czyściłem go regularnie nic mi się nie zalęgło. Jeden raz zapomniałem i pojechałem na urlop, pomimo daleko idących prób nie udało mi się go poprawnie zdezynfekować i tak w środku po tygodniu od czyszczenia pojawiają się ogniska pleśni. :(


Offline jacek914

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Jura C5; kawiarka Bialetti
  • Młynek: Bialetti
Odp: Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2023, 10:41:43 »
Stabilność temperatury nie jest super, wyraźnie czuję różnicę pomiędzy pierwszą a 2 kawą po włączeniu.
Informacja "brakło kawy" występuje prawie zawsze po zaparzeniu zbyt małej dozy, która jest niesmaczna.

I największy problem jaki z nim mam:
Dopóki czyściłem go regularnie nic mi się nie zalęgło. Jeden raz zapomniałem i pojechałem na urlop, pomimo daleko idących prób nie udało mi się go poprawnie zdezynfekować i tak w środku po tygodniu od czyszczenia pojawiają się ogniska pleśni.
Stabilność temperatury nie jest super, wyraźnie czuję różnicę pomiędzy pierwszą a 2 kawą po włączeniu.
Informacja "brakło kawy" występuje prawie zawsze po zaparzeniu zbyt małej dozy, która jest niesmaczna.

I największy problem jaki z nim mam:
Dopóki czyściłem go regularnie nic mi się nie zalęgło. Jeden raz zapomniałem i pojechałem na urlop, pomimo daleko idących prób nie udało mi się go poprawnie zdezynfekować i tak w środku po tygodniu od czyszczenia pojawiają się ogniska pleśni. Mam Baristę TS Smart, o Jurze niewiele wiem

...dziękuję za info.
Trochę czekałem na rozwinięcie wątku i już dokonałem wyboru. Za sugestia P. Michała poszedłem w E6 , z w/w powodów
Mleczne tylko dodatkiem są. Cichy młynek, wielkość kawy do 16 gram. Shot. A i jak ktoś z gości się uprze, mleczną też dostanie 🤣🤣🤣, chociaż spieniarkę mam też zewnętrzną.
...czyszczenie po samej kawie bez konieczności układu mlecznego jaka lepiej dział na moją wyobraźnię, szczególnie w systemie tabletkowym Jury👻

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Październik 2023, 15:34:43 »
I największy problem jaki z nim mam:
Dopóki czyściłem go regularnie nic mi się nie zalęgło. Jeden raz zapomniałem i pojechałem na urlop, pomimo daleko idących prób nie udało mi się go poprawnie zdezynfekować i tak w środku po tygodniu od czyszczenia pojawiają się ogniska pleśni
Zagazować ozonem, tzn. użyć agregatu do dezynfekcji klimatyzacji ozonem lub "odymić" siarką.

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Wybór ekspresu ciśnieniowego Jura vs Melitta
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Październik 2023, 15:58:21 »
Dzięki, spróbuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi