Autor Wątek: Automat do espresso  (Przeczytany 4369 razy)

Offline Michał44

  • Wiadomości: 3
Automat do espresso
« dnia: 13 Lipiec 2023, 13:28:57 »
Dzień dobry
Mam aktualnie supermarketowy DeLonghi Magnifica S i szukam czegoś co robiłoby lepsze espresso (pijemy tylko espresso i americano, mleczne tryby chyba nigdy nie były użyte). Wiem że tylko kolba i nic więcej, ale ma być automat. Czy np Melitta Solo da zauważalnie lepszy napar? Przerabiał może ktoś podobną zmianę?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipiec 2023, 14:48:43 »
Nie, Melitta Solo nie da lepszego espresso od De Longhi, które ma więcej ustawień młynka od Melitty. Nic w podobnym budżecie raczej nie będzie dawało znacząco lepszych rezultatów.

Rozumiem że próbowaliście z różnymi ziarnami, ustawieniami grubości mielena i temperatury w swoim obecnym ekspresie?

Offline Michał44

  • Wiadomości: 3
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lipiec 2023, 14:53:34 »
Dla większości kaw (ostatnio czarna kawka za ok 70 / kg) w zasadzie ustawiony na najdrobniejsze mielenie I maksymalną ilość kawy, temperatura też chyba na górnym ustawieniu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lipiec 2023, 15:09:50 »
Jeśli młynek jest ok, to na najdrobniejszym mieleniu i maksymalnej dozie kawy, powinny być problemy z przeciśnięciem wody przez kawę albo przynajmniej dawać rozsądne czasy zaparzenia.

Proponowałbym zacząć od poszukania świeżo palonej kawy z jakiejś palarni która będzie dobrze w automacie się zaparzać. Często Kawa z Indii palona do espresso dobrze się sprawdza lub bardziej klasyczne mieszanki espresso. Najlepiej jeśli kawa jest nie starsza niż kilka miesięcy od palenia, ale też nie krócej niż jakieś 10 dni.

Zmierz ile czasu zaparza się kawa i jakby to było zbyt szybko, to możesz pogadać ewentualnie z jakimś serwisantem żeby sprawdzić młynek. Jak dobrze dobierze się kawę, to powinno się spokojnie dać zaparzać jakieś 25 g w 25 sekund.  Niestety przy takich automatach nie każda kawa będzie się sprawdzać. Szczególnie te niedrogie ziarenka mogą bardzo szybko się przelewać, bo są przeważnie dość suche.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2023, 15:14:49 wysłana przez krystians »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Lipiec 2023, 14:33:05 »
Ja mam Esam420.80TB, który ma szerokie możliwości ustawień młynka  i parametrów kawy jak moc 5 stopni i temp. Na podwójnym espresso dozuje 16 g kawy.
Mam też kolbę więc mogę porównać, chociaż nie każdemu smakuje kawa czy intensywność z kolby gdzie idzie 19-20 g ziarna.
Podstawa to dobór ziarna jak i ustawienia młynka, które przynajmniej 2 razy w mcu sprawdzam.
Tu masz filmik:


Wysłane z mojego SM-A546B przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Lipiec 2023, 15:00:07 »
O rety, pamiętam jak zaczynaliśmy robić espresso na automacie Saeco -- to już ponad 20 lat temu. Dawał radę, podobnie jak tu na filmie. Ale szybko się rozsypywał aż w końcu nie mogłem go ogarnąć. Serwisant przybyły do naprawy, stwierdził że nie można aż tak męczyć maszyny i od razu przestawił młynek na bardzo grube mielenie ;).

Offline Michał44

  • Wiadomości: 3
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Lipiec 2023, 19:05:21 »
W magnifica s ustawia się ilość gotowej kawy, więc takiego testy się nie zrobi :)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Lipiec 2023, 20:41:25 »
Magnufica S to dość prosty automat dla niewymagających.  W pracy mamy Magnifica evo i nawet jak ustawisz moc na max w 3 stopniowej skali to zawsze tyle samo mieli.
W moim nie tylko po ciastku widać ale w smaku czuć różnicę. 


Wysłane z mojego SM-A546B przy użyciu Tapatalka


Offline Joanna11 Kobieta

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: siemens eq6
  • Młynek: wbudowany
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Lipiec 2023, 13:38:57 »
Dla większości kaw (ostatnio czarna kawka za ok 70 / kg) w zasadzie ustawiony na najdrobniejsze mielenie I maksymalną ilość kawy, temperatura też chyba na górnym ustawieniu.










A możesz polecić jakiś rozsądny ekspres, który będzie robił w miarę dobre espresso i americano?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Lipiec 2023, 19:15:37 »
americano
Nie każdy automat ma możliwości zrobienia americano, bo przeważnie woda leje się przez zużyte ciastko, co w smaku jest paskudne. Zawsze można w takim ekspresie dolać do "espresso" wody w temperaturze ok. 75°C.
》tertium non datur《

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Lipiec 2023, 20:17:13 »
Zdaje się, że żaden automat nie robi americano - tak jak piszesz. Ja przynajmniej takiego nie spotkałem.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Lipiec 2023, 20:34:00 »
Zdaje się, że żaden automat nie robi americano - tak jak piszesz. Ja przynajmniej takiego nie spotkałem.
Ktoś na forum ostatnio pisał, ale nie pamiętam, jaka firma.
》tertium non datur《

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Lipiec 2023, 01:21:03 »
Melitta, np. w CI Touch tak jest.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Lipiec 2023, 12:47:09 »
@kathumax A jak to jest robione? Bo czytałem ulotkę, ale tam nie ma ani słowa o tym, jak jest robione americano.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Automat do espresso
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Lipiec 2023, 15:22:54 »
Tak jak americano :-) Kawa + potem woda, masz po prostu dodatkową wylewkę do gorącej wody, w sumie jest 5 (2xkawa, 2xmleko, woda)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi