Autor Wątek: Kwaśna kawa  (Przeczytany 5278 razy)

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Kwaśna kawa
« dnia: 27 Czerwiec 2023, 11:13:44 »
Całe życie piłem kawy mleczne. Korzystałem raczej z automatów (ręczne robótki nie przyjęły się u mnie w domu). Z mlecznych wszyscy w domu są zadowoleni, zwłaszcza od czasu zakupu ekspresu Jura E8. Ponieważ mleczna kawa mnie trochę zaczęła żołądkowo przymulać, przerzuciłem się na czarną. Tyle, że zacząłem ją pić w pracy - na takim samym ekspresie. W pracy kupujemy jakąs mieszankę  70+30 (arabica/robusta), która jako mleczna smakuje podle, ale za to parzona jako czarna (espresso + woda) smakuje bardzo dobrze. Zero kwasu. W domu z kolei używam różnych kaw (arabiki z różnych palarni) i mleczne wychodzą bardzo dobre, a czarne to kwasiory nie do upicia. Wszystkie. Ustawienia ekspresów praktycznie identyczne (młynek, temperatura, doza, ilosć wody itd.). WTF? Nie testowałem jeszcze mieszanki z pracy w domu, ale nie chciałbym wymieniać kawy dla całego domu na taką, która mi będzie odpowiadać jako czarna, a reszta domowników będzie się krzywić.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2023, 11:21:24 wysłana przez wujek_p »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwiec 2023, 12:52:13 »
Zwykle mieszanki do espresso są projektowane i palone do espresso. Trudno jednak zrobić poprawne espresso w ekspresie automatycznym, choćby i marki Jura. Fajna kawa zamienia się w fajne espresso, gdy ją zaparzymy poprawnie. W przypadku automatów zwykle mamy do czynienia z podekstrakcją a zatem z kwaśnym smakiem. Myślę, że jedynym sposobem na ograniczenie tego kwaśnego wrażenia jest zwiększenie objętości naparu, wydłużenie czasu zaparzania.

Nawet gdy mamy super ekspres do espresso i dobry młynek, niewielka zmiana w stronę grubego mielenia rujnuje profil espresso. Z tej samej kawy przy różnych ustawieniach młynka można uzyskać coś fajnego i coś okropnego.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2023, 12:58:34 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwiec 2023, 13:42:23 »
Myślę, że jedynym sposobem na ograniczenie tego kwaśnego wrażenia jest zwiększenie objętości naparu, wydłużenie czasu zaparzania.
W tylko nielicznych automatach ekstrakcja wyniesie powyżej 25s.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Czerwiec 2023, 22:19:09 »
No tak, dawno nie miałem z tym do czynienia. Im większe objętości, tym mniej kwaśnych wrażeń powinno być.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Czerwiec 2023, 23:04:00 »
Nie testowałem jeszcze mieszanki z pracy w domu, ale nie chciałbym wymieniać kawy dla całego domu na taką, która mi będzie odpowiadać jako czarna, a reszta domowników będzie się krzywić
100% Arabica zawsze będzie bardziej kwaskowata, a średnio palona, jeszcze bardziej, a gdy przepuścimy taką przez automat, to wrażenia będą większe, znaczy kwaśne. Powtarzam się, ale z WMF-a perfection robiłem różne kawki i te owocowe i espresso było znośne, tyle że czas ekstrakcji wynosił ok. 35s przy ratio 1:2, 3, ale lepsze efekty były z ciemniej palonych, choć córka (mleczne) i zięć (espresso) lubią owocowe.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2023, 23:08:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Czerwiec 2023, 12:03:22 »
Ok, czyli ustawiając na długą ekstrakcję - rzędu 30 sekund powinienem zniwelować kwasnosć naparu? Zawsze robię lungo dolewając do espresso (z arabiki) wody.
Z mieszanki arabica+robusta (70+30) na ekspresie firmowym, przy krótkiej ekstrakcji, czyli espresso + dolana woda, kawa wychodzi bardzo zbilansowana smakowo.

ps. przepraszam za brak literki "ś". Pracuję na Maku i próba jej wprowadzenia kończy się wysłaniem postu (potem muszę go edytować). Mam tak na dowolnym Maku (w pracy, w domu itd.).
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2023, 12:08:21 wysłana przez wujek_p »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Czerwiec 2023, 12:56:56 »
Ok, czyli ustawiając na długą ekstrakcję - rzędu 30 sekund powinienem zniwelować kwasnosć naparu?
Nie wiem, jak to masz w Twoim ekspresie, ale chyba nie można uzyskać dłuższego czasu ekstrakcji, tylko ilość naparu i po uzyskaniu zaprogramowalnej ilości np 30ml, ekstrakcja się kończy czasami dość szybko.
U mnie w robocie Krups parzy espresso 30ml przez mniej niż 10s :picardpalm: zaś córki WMF, jak wspomniałem parzy przez 35s.
Zawsze robię lungo dolewając do espresso (z arabiki) wody.

👍👍
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2023, 13:01:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwiec 2023, 14:18:39 »
tak, w ekspresach Jura ustawia się ilosć płynu, a nie czas (w poprzednim - Nivona - miałem czas). Spróbuję wydłużyć do pełnej filiżanki, zamiast małej ilosci na espresso + woda.
Ale ciekawi mnie też fakt, że ta krótka ekstrakcja (50 ml to jakies 20 sekund) + dolana woda wychodzi na mieszance 70/30 bardzo dobra. Z kolei mleczna kawa na tej samej mieszance, również robiona na bazie espresso (50ml/20sekund) + spienione mleko, wychodzi już pusta i nieciekawa.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2023, 14:24:41 wysłana przez wujek_p »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Czerwiec 2023, 18:28:39 »
w poprzednim - Nivona - miałem czas)
To że ustawisz sobie czas ekstrakcji np 25s nie znaczy, że na automacie uzyskasz ratio 1:2 ÷ 1:3, a raczej większe.
50 ml to jakies 20 sekund)
To jak na automat dobry wynik.
》tertium non datur《

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Czerwiec 2023, 10:02:48 »
To jak na automat dobry wynik.
Wybór automatu Jura, to efekt wielu lat prób i poszukiwania złotego środka - wygoda, szybkość i jakość. Żaden automat nie zastąpi kolby w przygotowaniu dobrego espresso, ale musiałem pogodzić wszystkie warunki + rodzinę, która nie czuje lepszej kawy z kolby. :/ A z kolei drugi ekspres kolbowy i młynek nie znalazł już miejsca w mojej kuchni. Jeśli miałbym komuś polecić dobry automat, to tylko Jura. Reszta to dla mnie zaparzacze.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwiec 2023, 12:12:03 »
Jeśli miałbym komuś polecić dobry automat, to tylko Jura. Reszta to dla mnie zaparzacze.
W cenie E8 może tak być, jeśli siedzi w nim młynek stalowy.
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2023, 12:21:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline wujek_p

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Jura E8 EB, Nivona 831, Aero Press, Gaggia Classic mod
  • Młynek: Ascaso i-1 mini
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2023, 12:13:23 »
Test zrobiony. Mieszanka 70/30, mniejsza doza i dłuższy czas ekstrakcji dało zadowalający efekt. :taniec: W sumie wystarczyło ustawić na 80 ml (reszta to dolana woda) i pozbyłem się kwasu. Mieszanka też swoje zrobiła. Nie zdążyłem sprawdzić z samą arabiką, bo rodzina wcześniej sama otworzyła nową paczkę z mieszanką, ale kolejny kilogram zweryfikuję na czystej arabice.

Offline kathumax

  • Wiadomości: 121
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Lipiec 2023, 11:19:23 »
Jeśli miałbym komuś polecić dobry automat, to tylko Jura. Reszta to dla mnie zaparzacze.
W cenie E8 może tak być, jeśli siedzi w nim młynek stalowy.

Tak, niestety jura oszczędza w budżetowych ekspresach na młynkach i do E8 wstawia zwykły, gorszy - stalowy. Ceramiczny pojawia się u nich dopiero w najdroższych modelach.

Co do samego ekspresu to kawa oczywiście bardzo ok, ale w podobnej cenie masz miele czy siemensa któe zrobią równie dobrą kawę, do tego możesz normalnie wyjąć i umyć blok - w jurze niestety nie, przez co wiele osób go skreśla, aby uniknąć regularnego oddawania na cyszczenie do serwisu.



Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 77
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lipiec 2023, 11:49:49 »
Jeśli miałbym komuś polecić dobry automat, to tylko Jura. Reszta to dla mnie zaparzacze.
W cenie E8 może tak być, jeśli siedzi w nim młynek stalowy.

Tak, niestety jura oszczędza w budżetowych ekspresach na młynkach i do E8 wstawia zwykły, gorszy - stalowy. Ceramiczny pojawia się u nich dopiero w najdroższych modelach.


Nie wiem co Jura ’sprzedaje marketingowo’, ale młynki z żarnami ceramicznymi co do zasady nie dorównują młynkom z żarnami stalowymi, bo produkują dużo pyłu, który przekłada się na gorszy smak naparu w filiżance.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kwaśna kawa
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lipiec 2023, 11:56:17 »
Tak, niestety jura oszczędza w budżetowych ekspresach na młynkach i do E8 wstawia zwykły, gorszy - stalowy.
Powrót nawiedzonego :hihihi: Jura Z10 za 11000 też budżetowy.

« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2023, 12:27:17 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi