Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224476 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #225 dnia: 08 Styczeń 2019, 21:01:54 »
Hasbean - Nikaragua Finca Limoncillo

Jakoś omijam Nikaraguę, nigdy mi szczególnie nie podchodziły kawy z tego kraju, ale dałem się skusić gdy zobaczyłem proces "Funky natural" przy "Red Pacamara". Z naturalami i pacamarami szczególnie się lubimy ;)
V60 500 ml, 3:20 i doza 32 gramy. Miałem wrażenie, że za grubo zmieliłem. Brak "cremy" przy preinfuzji i w całym procesie trochę mnie zmartwił.
Natomiast w filiżance - magia. Pierwsze odczucie to jogurt marakuja-mango i... wibracje  :ups: Dosłownie czuć jakby kawa była gazowana. Bardzo ciekawe doświadczenie, niemniej ten stan utrzymuje się na żołądku dość długo i nie bardzo mi to odpowiada.
Kawa z gatunku smacznych i ciekawych. Promocja świąteczna w 3fe, koszt €5

Hasbean - Kostaryka La Ladera

Anaerobic proces. Małe, dość ciemne ziarenka. Kawa niesamowicie wręcz intensywna. Goździki, cynamon, pomarańcze, kardamon, śliwki. Ogólnie takie purpurowo-brązowawe smaki. Bardzo dobra, ale dla mnie osobiście trochę za ciężka. Częściej używam jako dodatek do zbyt jasnych i cytrynowych Etiopii.
Koszt €5.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #226 dnia: 11 Styczeń 2019, 20:56:34 »
Square Mile - Burundi Nemba

Od połowy listopada zauważyłem w palarniach wysyp kaw z Burundi. I bardzo dobrze. :)
Bardzo fajna, kompotkowa kawa z, jak zawsze od Square Mile, mocnym aromatem czerwonych owoców.
W filiżance dominują delikatne maliny, troszkę truskawki z wiśniowo czekoladowym posmakiem. Obróbka myta, ale aromat co najmniej Red Honey.
Lekka, pyszna, bardzo aromatyczna. Cena €15, ale za 350 gramów.

Calendar -  Burundi SEHE Colective

Maleńka palarnia z Galway działająca mniej niż rok, a już zauważona przez Sprudge i robiąca wielkie zamieszanie w Irlandii. Słusznie.
Świetna myta Burundi. Bardzo owocowa, wyraźnie czuć czerwone porzeczki i troszkę truskawek. Słodko-kwaśna ;)
Zwyciężczyci pięciu na pieć cupiingów w których brała udział w kawiarni. Może nie jakoś super zbalansowana, bo nie ma tu
przełamania czekoladą, czy orzechami, ale moim zdaniem wspaniała kawa. Cena €14
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #227 dnia: 25 Styczeń 2019, 10:31:48 »
Polećcie coś orzechowego pod przelew i kawiarkę. Nuty owocowe są okej ale od czasu do czasu  :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #228 dnia: 25 Styczeń 2019, 12:30:00 »
Jak dla mnie ta była wyjątkowo orzechowa, choć z opisu to nie wynika. https://eurocafe.com.pl/PunktG/?guatemala-santa-rosa-el-triunfo,163

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #229 dnia: 25 Styczeń 2019, 17:02:27 »
Zamówię i zdam relację. Coś jeszcze? Migdał, orzech włoski?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #230 dnia: 25 Styczeń 2019, 17:08:52 »
Mam bardzo orzechową (włoskie orzechy) Brazylię Ipanema Yellow Bourbon, pulped natural. Jakbyś chciał spróbować dapraszam na priv.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #231 dnia: 06 Luty 2019, 09:04:33 »
Ponieważ wątek o MKFresh został zamknięty, a sporo się zmieniło od czasu, gdy się tam udzielałem, postanowiłem króciutko napisać tutaj. Ostatnio wziąłem od kogoś 4 testowe torebeczki kaw z tej palarni (otrzymał zestaw w prezencie): - Brazil Mogiana 250g, - India Plantation 250g, - Colombia Supremo 250g, - Costa Rica SHB 250g. Mogianę i Indię pamiętam z momentu gdy sam kupiłem zestaw.

Niestety.

India spalona, Mogiana też zbyt mocno palone, pozostałe 2 podobnie. Nie wiem czemu to zmienili, bo ten zestaw, który ja kupiłem rok temu był palony dużo jaśniej, całość zresztą pachniała o wiele lepiej. Te próbki, które dostałem po prostu śmierdzą, a ziarna z Indii pokryte są olejkami. Próby picia tych kaw spowodowały mocny niesmak w ustach. Niczym nie przypominają wcześniejszych wypałów. Niestety obecnie te kawy muszę stanowczo odradzić.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #232 dnia: 06 Luty 2019, 09:23:49 »
Może nawet nic specjalnie nie zmienili, może nawet palili jak zwykle, ale tak to wyszło. Kawa jest strasznie niewdzięczną i zmienną sprawą, choć bywa też odwrotnie.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #233 dnia: 06 Luty 2019, 10:40:21 »
Nie wiem czemu to zmienili, bo ten zestaw, który ja kupiłem rok temu był palony dużo jaśniej, całość zresztą pachniała o wiele lepiej.

Sporo dyskusji jest w wątku o kawach marketowych. Do takich bym teraz MK Fresh zaliczył, już skończyli elitarną sprzedaż wysyłkową i można te kawy znaleźć w marketach. Ziarna są spalone, bo takie większości klientów na rynku bardziej pasują. Po prostu lepiej się sprzedają. Taka moja opinia. Ktoś nawet we wspomnianym wątku ukuł pojęcie, „kawa ma smakować kawą” - takie spalenie do tego zmierza.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #234 dnia: 06 Luty 2019, 10:47:11 »
Również podejrzewam, że ciemniejsze palenie jest wolą ludu.
„kawa ma smakować kawą”
Ciekawe jest to, że im mniej smakuje kawa owocem kawowca, tym bardziej wydaje się kawowa dla zwykłych odbiorców. Przewrotny ten nasz świat :)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #235 dnia: 06 Luty 2019, 10:58:06 »
 
Ciekawe jest to, że im mniej smakuje kawa owocem kawowca, tym bardziej wydaje się kawowa dla zwykłych odbiorców.
A jeszcze ciekawsze jest to, że owoc kawowca sam w sobie ma bardzo mało smaku, ot słodkawa odrobina miąższu pod dość twardą skórką :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #236 dnia: 06 Luty 2019, 11:02:58 »
Dziś się "skalibrowałem" w maleńkiej kawiarence w centrum naszego miasta. Kawa pochodzi z niewielkiej palarni i została zaparzona poprawnie, espresso było poprawne i w normie. To co mnie uderzyło od razu i nie omieszkałem napomknąć bariście to, to że kawa na pewno była "mocniejsza", mocniej palona niż cokolwiek u nas. Wrażenie gorzkiego smaku wypełniło całą przestrzeń percepcji, może z wyjątkiem znikomej ale jednak istotnej "kwaskowatości". Mocna kawa, kawa niekwaśna, o mocnym i długotrwałym posmaku -- to jest chyba to. Z aromatów tylko ten "kawowy" i może jeszcze "tytoniowy" (w całkiem pozytywnym znaczeniu). Szanuję takie gusta, ale nie mogę czegoś takiego zrobić ;). Plusem takiego palenia jest to, że ziarna są na pewno wypalone, rozwinięte. Minusem jest to, że dominują aromaty wypalenia, pieczenia, a nie ma już aromatów owocowo-kwiatowych (bo może nawet nie było ich zbyt dużo, by takie kawy można było wypalić jaśniej).

@pafcio0, nie tak mało smaku ma ten kawowy miąższ. To zależy co się z nim zrobi i jak. Niektóre "cascary" są pyszne i bardzo słodkie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #237 dnia: 06 Luty 2019, 11:09:20 »
Jeszcze jedno takie bardzo ogólnikowe spostrzeżenie, że najbardziej akceptowalne kawy z Brazylii i nieakceptowalne kawy powiedzmy, że z Etiopii łączy obróbka sucha :) To pokazuje jak wiele zmiennych jest po drodze.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #238 dnia: 06 Luty 2019, 11:30:48 »
Ponieważ wątek o MKFresh został zamknięty


Dobrze by było go otworzyć i przenieść tam te kilka wypowiedzi na temat owych kaw.
Evanduril, może też być tak, że po prostu przyzwyczaiłeś się do smaku kaw z lepszych palarni, doceniłeś je. Teraz cofając się w tył widzisz ewidentną różnicę. Mnie kiedyś ichniejsza Kenia posmakowała, ciekawe jakbym ją ocenił dzisiaj?

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #239 dnia: 06 Luty 2019, 11:34:17 »
Ziarna są spalone, bo takie większości klientów na rynku bardziej pasują.
Chyba też o uniknięcie kwasowości.
Dużo osób ma automaty albo kolbiaki marketowe, a w takich średnio palone ziarna bardzo często dają sporą kwasowość, co dla wielu osób nie jest porządane.
Pewnie MKCafe się zorientowało że na rynku speciality nie poszaleje i trochę zmienili grupę docelową.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi