Autor Wątek: Lody  (Przeczytany 48975 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lody
« Odpowiedź #195 dnia: 01 Czerwiec 2023, 11:25:50 »
Baza do innych też ok, tylko bez wanilii, np. pistacjowe.
Po dłuższym zamrożeniu muszą trochę  odtajać lub chwila w mikrofali.

Mam jeszcze ten luksus, że mleko mogę dostać bezpośrednio od rolnika, z ręcznego udoju, jajka od babeczki mającej kury na podwórku :)
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2023, 11:29:08 wysłana przez tom517 »

Offline Kazoss

  • Wiadomości: 1
Odp: Lody
« Odpowiedź #196 dnia: 15 Grudzień 2023, 13:59:13 »
Już sam nie wiem jaką maszynkę wybrać . Kupiłem Nemox Nxt1 , oddałem nie chłodziła. Kupiłem drugą - chłodzi, ale uszkodzona obudowa najprawdopodobniej w transporcie . Nie wiem, czy nie kupić coś tańszego w de za 180 E Klarstein Dolce Bacio.
Ma ktoś doświadczenia z tymi maszynkami .

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Lody
« Odpowiedź #197 dnia: 28 Styczeń 2024, 11:29:27 »
Nemox prawie zniknął z rynku...1 sklep sprzedaje 1 model za 3100 zł....sporo.
Nie ma czegoś tańszego wartego polecenia?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Lody
« Odpowiedź #198 dnia: 28 Styczeń 2024, 12:05:15 »
Piszą, że Musso to Rollce Royce w domowych maszynkach do lodów. Cena, niestety też około 3000 zł. Maszyna dostępna w https://www.coffeeitalia.pl/urzadzenia-do-produkcji-lodow/linia-urzadzen-domowych.html, a jest i wybór maszynek Nemox

Test Musso:
https://www.dreamscoops.com/best-ice-cream-gelato-maker/lello-4080-musso-lussino-review/

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Lody
« Odpowiedź #199 dnia: 30 Styczeń 2024, 19:46:39 »
Oj, wpadłem. Temat rzeka...
Zacząłem czytać recenzję i chyba padnie na Ninję. Jakość wykonania (i pewnie trwałość też) bez szału ale ponoć dobrze sobie radzi z lodami niskotłuszczowymi - a to dla mnie podstawa.
Niemniej tylu influencerów jest w to zamieszane, że nie mam zaufania do tego produktu i muszę więcej poczytać by się przekonać.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lody
« Odpowiedź #200 dnia: 30 Styczeń 2024, 22:49:09 »
Lody są stosunkowo zdrowym deserem właśnie ze względu na sporą zawartość tłuszczu, do tego to połączenie jest pyszn, dlaczego chcesz robić chude lody?

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lody
« Odpowiedź #201 dnia: 31 Styczeń 2024, 00:46:42 »
Dobrze, że dodałeś stosunkowo, bo inaczej to by się kupy nie trzymało. Lody można zrobić relatywnie zdrowsze, ale zdrowe to one nigdy nie będą(i zakładam oczywiście, że bez żadnych dodatków w postaci cukru, bo z takowym to już w przebiegach "zdrowego" odpadają). Tłuszcze nasycone generalnie nie są złe same w sobie, ale ponieważ przekrojowo spożywamy ich zdecydowanie zbyt wiele, zazwyczaj zdrowo jest zmniejszyć przyjmowaną ilość. Zgadzam się oczywiście, że lody są pyszne. :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lody
« Odpowiedź #202 dnia: 31 Styczeń 2024, 08:13:06 »
Stosunkowo zdrowym deserem, bo rozpatruję to poza kategorią pożywienia. :) no i jednak na ogół lody jednak są słodkie, a wtedy lepiej żeby trochę tłuszczu i błonnika się pojawiło. Poza tym jeśli kogoś nie zmusza sytuacja zdrowotna dobrze dać głowie na chwilę odpocząć. Ponoć do 10% przyjetego pokarmu może być typu rekreacyjnego i nie wyrządzi szkody w miarę zdrowej osobie. O zdrowie psychiczne też trzeba dbać ;)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lody
« Odpowiedź #203 dnia: 31 Styczeń 2024, 10:59:56 »
Naukowo nie ma żadnych faktów, który popierają teorię, że można przyjąć do 10% pokarmu "rekreacyjnego". Natomiast wszyscy naukowcy są zgodni, że nierealne jest aby większość ludzi odstawiła całkowicie cukier(dodawany, nie w postaci naturalnej) czy zrezygnowała ze smażenia/pieczenia itd.. Dlatego przyjmuje się, że jeśli ktoś w miarę dba o swoją dietę, nie spożywa dodawanego cukru każdego dnia, nie smaży/piecze codziennie to "rekreacyjne" spożycie nie powinno powodować większych szkód. W lodach w miarę możliwości cukier najlepiej zastąpić inną(naturalną) formą słodkiego dodatku(jest kilka możliwości), jeśli ktoś takowe przygotowuje samemu. Oczywiście zdrowie psychiczne jest również bardzo ważne. ;)

Z perspektywy zdrowia i spożywania cukru najlepszym sposobem uniknięcia dużego wyrzutu insuliny do krwi jest błonnik. Dlatego od ładnych kilku lat wiadomo już, że np. nie powinno spożywać się samych soków z owoców(sokowirówki można spakować i odstawić do spiżarni), bowiem przyjmujesz o wiele więcej cukru(z wielu owoców jednorazowo) i do tego pozbawiasz się prawie całego błonnika - najgorsza kombinacja. Jeśli ktoś ma ochotę to zawsze najlepiej jest spożyć cały owoc, które tylko w takiej postaci - są zdrowe.


Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lody
« Odpowiedź #204 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:04:55 »
W lodach w miarę możliwości cukier najlepiej zastąpić inną(naturalną) formą słodkiego dodatku(jest kilka możliwości), jeśli ktoś takowe przygotowuje samemu.

W sumie sezon na lody już niedługo się rozpocznie. Jakie "słodkie dodatki" warto zastosować? BTW wg mnie cukier tez jest naturalną formą... ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lody
« Odpowiedź #205 dnia: 31 Styczeń 2024, 11:37:03 »
Najlepsze w kwestii zdrowotnej chyba będą lody z orzechami np pisatacjowymi czy włoskimi, które naturalnie są słodkawe, zawierają zarówno błonnik jak i tłuszcze :) Potem chyba w następnej kolejności jagody i inne leśne owoce.

Co do zdrowotności owoców to szczególnie warto zwracać uwagę na ilośc spożywanej fruktozy. Oczywiście różne owoce różnie, ale taka agawa np zawiera ok. 90% fruktozy która jest znacznie bardziej kłopotliwa dla ludzkiego organizmu niż glukoza, więc z tą zdrowotnością owoców też trzeba uważać, bo frutarianie też potrafią mieć  stłuszczeniowe zapalenie wątroby spowodowane nadmiarem fruktozy.

Jako zdrowszy zamiennik zamiast cukru można używać erytrytolu czy owocu mnicha, natomiast sztuczne słodziki i wszelkie syropki szczególnie ten z agawy - prawie sama fruktoza -  niekoniecznie są dobre i często też wywołują skoki insuliny, pomimo braku skoku glukozy.

wg mnie cukier tez jest naturalną formą.
Rozumiem, że taki występujący w roślinach w formie jaką można w przyrodzie zaobserwować, a nie sypkiej. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2024, 12:11:01 wysłana przez krystians »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lody
« Odpowiedź #206 dnia: 31 Styczeń 2024, 12:26:05 »
W sumie sezon na lody już niedługo się rozpocznie. Jakie "słodkie dodatki" warto zastosować? BTW wg mnie cukier tez jest naturalną formą... ;)

Dlatego wszędzie mowa o cukrze dodanym czyli zawsze pozyskanym w formie jakieś obróbki człowieka.

Naturalna forma cukru, to taka, która występuje w owocach i warzywach, które prawie zawsze zawierają odpowiednią ilość błonnika aby rozłożyć w czasie wyrzut insuliny do krwi. Najważniejsze jest aby spożywać taki owoc w całości, a nie sam sok z takiego owocu czy warzywa. Sokowirówki do spiżarni i należy zapomnieć o ich istnieniu. Istnieją wyjątki(owoce, które składają się w dużej mierze tylko z cukrów i już nawet nie zagłębiając się w ich podział na glukozę i fruktozę, należy zachować umiar w ich spożywaniu np. daktyle).

Wszystkie owoce leśne są świetne jako dodatek do lodów. Orzechy również. Miody odpadają. Z naturalnych słodzików masz opcje - Stewia lub ekstrakt z owocu mnicha. Alkoholowe odpowiedniki też są zdecydowanie lepsze od cukru mowa tutaj o wspomnianym Erytrotyl(musisz go spudrować w np. blenderze zanim dodasz do masy, bo inaczej w trakcie zamrażania ponownie Ci się skrystalizuje w lodach), nawet Ksylitol będzie wielokrotnie zdrowszy od cukru. Jest również Allulose.

Nie licząc wspomnianych, żadnych stworzonych chemicznie/rafinowanych słodzików, często są jeszcze gorsze od cukru.

Offline Poppin

  • Wiadomości: 21
Odp: Lody
« Odpowiedź #207 dnia: 31 Styczeń 2024, 17:59:15 »
Lody są stosunkowo zdrowym deserem właśnie ze względu na sporą zawartość tłuszczu, do tego to połączenie jest pyszn, dlaczego chcesz robić chude lody?
Mam nadwagę. Muszę nieco uważać na przyjmowane kalorie żeby się nie pogłębiała. A że lody uwielbiam, jem w dużej ilości i chętnie jadł bym więcej - obniżenie ich średniej kaloryczności to naturalny krok.
Na pewno więcej sorbetów bez cukru bardzo poprawi bilans kaloryczny. Ale sorbety to nie wszystko. Jeśli w lodach na bazie nabiału zmniejszę zawartość tłuszczu (i cukru) to też będzie dla mnie dobre.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Lody
« Odpowiedź #208 dnia: 31 Styczeń 2024, 18:10:53 »
Kalorie to nie do końca dobry wyznacznik, bo czy tyle samo kalorii z orzechów i z pączka to to samo? Tylko gdybyś był piecem, a nie człowiekiem.  Sorbet nie koniecznie będzie zdrowszy niż lody, bo to już dość wysoka forma przeteorzenia owoca.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lody
« Odpowiedź #209 dnia: 31 Styczeń 2024, 19:12:51 »
Kalorie to tylko skutek, przyczyna problemu jest jak to zwykle bywa inna i to od niej najlepiej rozpocząć zrzucanie kilogramów(przy założeniu oczywiście, że nie towarzyszy tej nadwadze - nadciśnienie, podwyższony poziom frakcji cholesterolu oraz trójglicerydów jak to często niestety bywa, bo wtedy to szerszy temat).
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2024, 19:22:49 wysłana przez MSL »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi