Autor Wątek: Urządzenie do robienia wody gazowanej  (Przeczytany 8309 razy)

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Urządzenie do robienia wody gazowanej
« dnia: 12 Marzec 2023, 13:52:22 »
Czasami chce mi się napić czegoś gazowanego.

Przeszukałem ten dział i nic nie znalazłem na ten temat (może w złym temat założyłem)

Macie może jakieś doświadczenia z takim ustrojstwem.
Ma to być używane w domu przez jedną osobę.
Gdzie by to kupić, co warto od razu dokupić itp. takie informacje chętnie bym poczytał.

Uwagi że to nie zdrowe i temu podobne można sobie darować.

Dziękuję za podpowiedzi i na kierowanie co by sobie kupić

Jurek
Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marzec 2023, 14:07:45 »
Jedynym rozwiązaniem będzie chyba saturator sodastream.
Kiedyś zastanawiałem się nad tym rozwiązaniem.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marzec 2023, 14:55:17 »
Dzięki za podpowiedz poczytam sobie o tym

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Marzec 2023, 18:50:46 »
Sodastream, mam i polecam. Zastanawiałem się nad zwykłym saturatorem, ale możliwość dawkowania ilości gazu naprawdę robi robotę. Jest tylko trochę zamieszania z butelkami - podane pojemności dotyczą butelki, a wody trzeba nalać mniej (np do butelki 1l można nalać 840 czy 850ml). Druga rzecz, nowsze butelki z tritanu można myć w zmywarce (do 70C), inne tylko ręcznie do 50C (i jest to zwykły PET). Modele obsługujące butelki szklane (które są jeszcze mniej pojemne niż plastikowe 1l) nie obsłużą 0,5l. No i tylko dedykowane butelki wchodzą w grę (które mają datę przydatności, na to też warto zwrócić uwagę). Ostatnia rzecz - naboje z gazem. Dostępność jest ok, warto dokupić drugi nabój żeby nie mieć przerwy w dostawie gazu. Rynek nie lubi próżni więc można zlecić komuś nabicie (taniej), nabijać samemu lub podłączyć znacznie większą butlę. Oczywiście na własna odpowiedzialność, ja nie próbowałem.

P.s. Gazować można tylko czystą wodę, dopiero potem wlewa się solo, syropy itd. Jest inny saturator na rynku, który na to pozwala - nie pamietam nazwy, nie znam też jego zalet i mankamentów.

Offline sanderus

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Bosco Sorrento
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Marzec 2023, 19:38:51 »
To ja dodam jeszcze tylko, że warto przemyśleć zakup dużej  butli z CO2 (8l.) i "przetoczki" do samodzielnego napełniania nabojów gazem.
Zakup zwraca się bardzo szybko i nie trzeba zawracać sobie głowy wymianą pustych oryginalnych na pełne, a sam proces jest banalnie prosty.
Używamy od ponad roku i jesteśmy zadowoleni. Nasycasz wodę gazem pod własne preferencje. Trudno byłoby mi teraz cofnąć się do czasów zakupów butelek i "produkcji" tej masy pustych opakowań.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 150
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Marzec 2023, 22:06:37 »
Popieram sodastream jako rozwiązanie. Używamy tego 'saturatora" od 2014r., a więc dość długo. Od razu po zakupie i gdy się zorientowałem, jaką cenę liczy sobie producent za wymianę pustego na pełny nabój - zakupiłem dwie butle CO2 do paintballa (brandowane "co2doctor") i stosowną przetoczkę oraz przejściówkę z gwintu sodastream na gwint panitball. Za niewielkie pieniądze nabyłem butlę z CO2 8kg (taką przerobioną z gaśnicy, ale ze stosownym certyfikatem - do "spożywczego CO2"). Od tej pory naboje napełniam sobie sam, a pustą butlę 8kg raz na rok-półtora również za niewielkie pieniądze uzupełniam w stacji CO2 (akurat najbliższą mam w W-wie).
Proces może wyglądać np. tak:

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Marzec 2023, 06:19:29 »
Panowie Dziękuję za wszystkie wypowiedzi.

Na tą chwilę wyszło mi żeby się nie spieszyć z zakupem, wpierw rozeznać temat w terenie gdzie i kto mi nabije butle gdzie kupię / wymienię naboje - butle czy będę miał gdzie trzymać ewentualnie butle "matkę" itd. czyli wpierw rozum później kasa.

Od razu dopytam czy przy przetaczaniu z "butli matki" do małego naboju obowiązuje waga ? (ważenie ile już wlaliśmy do małego naboju)

Jak to dobrze że zapytałem a nie kliknąłem w reklamę.

Jka


« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2023, 06:24:32 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marzec 2023, 06:47:15 »
@Jka57 jesli chcesz możesz ważyć, ale jak robisz to sobie to nie musisz, najwyżej częściej nabijasz butle.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline sanderus

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Bosco Sorrento
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Marzec 2023, 06:50:38 »
Nabijanie pustej działa na zasadzie wyrównania się ciśnień w butlach, co daje w sumie napełnienie do pełnej zawartości wagowej (425g) małej butli.
W miarę opróżniania dużej, analogicznie nie będziesz napełniał w 100% małej. Na samym początku udało się nabić maksymalnie 470g.
Musisz mieć na uwadze, aby duża butla z CO2 była wyposażona w syfon, bo inaczej będziesz musiał obracać ją zaworem w dół do operacji napełniania małej.
Małe butle oryginalnie są wyposażone w zawór jednokierunkowy, przed napełnieniem dobrze jest ją wcześniej schłodzić/zamrozić w zamrażarce.
Napełniasz wtedy na minimalnym otwarciu zaworu w dużej, aby zawór małej przepuścił gaz w przeciwnym kierunku.
Niektóre zawory w małych butlach nie pozwalają na pełne nabicie w ten sposób.
Rozwiązaniem jest wymiana zaworu na dwukierunkowy, wszystko jest dostępne w sklepach internetowych.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2023, 06:53:08 wysłana przez sanderus »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marzec 2023, 07:17:19 »
To ja dodam jeszcze tylko, że warto przemyśleć zakup dużej  butli z CO²
Darmowy jest w torebkach świeżo palonej kawy: dopiąć do wentyla wężyk z zaworkiem i gotowe  :hihihi:
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Marzec 2023, 07:21:47 »
Tak tylko spytałem o wagę bo miałem kiedyś kilka pistoletów i długą wiatrówkę Steyr LG 88 napełnianych CO2 i tam jak pamiętam ważyłem kartusze.

Jeszcze raz Dziękuję za podpowiedzi.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Marzec 2023, 08:26:38 »
Można kupić dużą butle i przetłaczać, ale prościej jest wymieniać naboje, przynajmniej na początku zanim zorientujesz się czy to Ci się podoba i w zależności od tego jak szybko będzie Ci schodzić gaz. Wymiana naboju to koszt około 15zł w punktach wymiany, bez bawienia się w zakup zaworów dwukierunkowych.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Marzec 2023, 08:39:47 »
Żeby nabijać samemu to musisz kupić stary model albo adapter za dobre kilka stów. Nie opłaca się, jeśli nie zużywasz tego ogromnych ilości.

Offline sanderus

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Bosco Sorrento
  • Młynek: Ceado E37S
Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Marzec 2023, 09:30:27 »


Bez przesady, to jest najprostsze i w 100% skuteczne rozwiązanie.
Nie ma sensu dokładać do dodatkowych i zbędnych zaworów i węży.
Koszt ~90pln

Edycja:
Koszt od 40pln.  :)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2023, 09:42:29 wysłana przez sanderus »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Urządzenie do robienia wody gazowanej
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Marzec 2023, 13:18:52 »
Do starych nabojów, które wyszły z produkcji. Chyba że coś się zmieniło i zrobili już jakiś adapter do nabijania różowych butli...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi