Autor Wątek: Konkurs kawa po Balijsku  (Przeczytany 5079 razy)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Konkurs kawa po Balijsku
« dnia: 23 Marzec 2018, 07:30:27 »
Cześć

zgodnie z zapowiedziami nadszedł czas na konkurs. Ziarna wypalone przez pafcio0 już na pokładzie i czekają na Was do spróbowania  :kwiat:



Mam do rozdania 4 kawy ok. 200 g w paczce każdej. Będą zatem 3 zadania, dwa pierwsze zadania będą odpowiedziami na pytania, w przypadku więcej poprawnych odpowiedzi niż jedna - maszyna losująca zdecyduje o wygranej. Pytanie numer 3 będzie miało 2 nagrody, zatem użytkownicy forum zagłosują w postaci ankiety. Zgłoszenia  do konkursu fotograficznego do wtorku 22:00. Rozwiązanie konkursu przewiduję w najbliższą środę o 22:00.

1. Do wygrania kawa Washed.
W celu ochrony naszego klimatu by takie miejsca jak Bali mogły istnieć zastanówmy się nad zużyciem energii. Czy papierowe i plastikowe kubeczki to zło ? Spójrzmy na to z punktu widzenia zużycia paliw kopalnych na produkcję pojemników na kawę.

Pytanie:

Ile razy należy użyć filiżanki ceramicznej, aby efekt energetyczny jej wytworzenia zrównoważył energię potrzebną do wytworzenia papierowych kubeczków ? ( Inaczej  ile razy musicie wypić kawę z ceramicznej filiżanki zanim zużycie energii potrzebnej na jej wytworzenie zrównoważy ilość energii potrzebną na tę wytworzenia tej samej ilości kubeczków papierowych ?). Nie bierzemy pod uwagę kwestii utylizacji.

Podpowiedź: Ostatnio ten temat był poruszany na popularnym blogu kawowym, podano również publikacje naukowe wyznaczające tę ilość przy założeniu mycia filiżanek zmywarką.

2. Do wygrania Etiopia Natural:

Podczas wypalania pafcio0 zielona kawa traciła masę, pytanie dotyczy zatem tego procesu.

Pytanie:

Podczas palenia kawy jaki parametr decyduje o kinetyce (szybkości) utraty masy zielonych ziarenek i jakim "popularnym" modelem/równaniem możemy to opisać ?


3. Żeby nie były tylko techniczne pytania to trzeci konkurs jest artystyczny. Ponieważ jestem stęskniony (jak my wszyscy zapewne) wiosny i zieleni- prośba o wrzucenie zdjęcia o tematyce: "Z kawą w poszukiwaniu wiosny". Nagrodzone zostaną dwa najlepsze zdjęcia wyłonione z ankiety. Do wygrania dwie kawy, natural i honey. Akurat idzie weekend będzie okazja na zdjęcia :)


Mam nadzieję, że chętnie weźmiecie udział w konkursie, a Administracja pomoże mi z utworzeniem ankiety w tym wątku.

ANKIETA Z ODPOWIEDZIAMI autorstwa Miklasa:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaE94yAYQxjDcviuS5WxLH1mt09r73_psh-PokdWQQ_XBLkw/viewform


« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2018, 22:34:44 wysłana przez pafcio0 »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Marzec 2018, 08:52:05 »
1. Przynajmniej 50 razy. Oczywiście zależy od sposobu mycia, jesli ładujemy do półpełne zmywarki - znacznie wiecej. Samo umycie porcelanowego kubka moze potrzebować tyle energii co wyprodukowanie papierowego.
W przypadku KeepCup - 15 razy.

Trochę zapamiętałem ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Marzec 2018, 10:06:37 »
Jak znajdę chwilę, to zrobię Ci ankietę na formularzach Google.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec 2018, 15:19:04 »
Powodzenia konkursowiczom!   :kwiat:

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Marzec 2018, 10:20:10 »
Proszę się nie śmiać ;D Nie jestem ścisłym umysłem. Napiszę to prostym i chłopskim językiem ;D

Ad.2.
Pod wpływem wzrostu temperatury, wzrasta szybkość ewaporacji (zmiana związków ciekłych w ziarenkach w gazowe - odparowywanie - m.in. wody, ale nie tylko). Gdzieś tam w to wszystko zamieszane jest również ciśnienie.
Nie jestem pewien, czy w procesie palenia ziarenek nie dochodzi również do sublimacji (stan skupienia stały -> gazowy).

Stąd, też to uwalnianie się gazów i charakterystyczne "cracki" ;P

Nie wiem co tu więcej napisać. Nie chcę kopiować internetów ;D
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2018, 10:24:28 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marzec 2018, 22:07:12 »
To ja specjalnie dla konkursu nr 3 szukałem dzisiaj wiosny , a jak wiosna to trzeba zacząć sezon grillowy, jak grill, to grillowana kawa.

Ktoś już próbował grillowanej kawy?




Ponadto, jak obiecałem zrobiłem formularz na odpowiedzi w konkursie, uzgodniłem z Michałem, ma prawa właściciela do formularza i arkusza odpowiedzi. Może dałoby się edytować pierwszy post i wrzucić link.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaE94yAYQxjDcviuS5WxLH1mt09r73_psh-PokdWQQ_XBLkw/viewform

Marek.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2018, 22:11:13 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Marzec 2018, 22:16:23 »
Czy odpowiedzi tu na forum będą brane pod uwagę? [emoji14]

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Marzec 2018, 22:23:44 »
Przekopiuj do formularza, będzie wygodniej oceniać

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Marzec 2018, 22:29:08 »
Wszystko wrzucę pewnie jutro, nie miałem czasu do tego usiąść :)

@Grizzly - uwzględnię wszystkie odpowiedzi

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Marzec 2018, 11:37:30 »
Cześć!

Paweł, dzięki wielkie za edycję !

@Grizzly - Twoje odpowiedzi też dodane do arkusza.

Zachęcam do brania udziału w konkursach ! Kawa jest naprawdę dobra. Nie chcę przedłużać zbyt długo, aby kawa była dalej świeża dla zwycięzców, natomiast wiem, że terminy końcowe motywują do działania.

Zatem do dzieła!  miotla

Jeszcze do dzisiaj są przyjmowane zdjęcia. Miklas postawił wysoko poprzeczkę, ale chyba nie tylko on szukał wiosny ?!  :kawa:

@Miklas - jak smakuje grillowana kawa ? :ogien:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Marzec 2018, 14:16:55 »
Rewelacyjnie, dobra kawa, w tygielku na świeżym powietrzu to znacznie więcej niż ta sama kawa w tygielku na palniku w kuchni

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Marzec 2018, 19:07:09 »
Jako, że w okolicach mojej gawry znaków wiosny ani widu ani słychu to niedźwiadek musiał kombinować :P Z pomocą Pani niedźwiadkowej :P
Nie chcę robić bałaganu więc jeśli możecie to do tego formularza zgłoszeniowego dodajcie jeszcze o to:


:P

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Marzec 2018, 19:19:36 »
Ok, to zgodnie z ustaleniami mamy zwycięzców konkursu fotograficznego. Brawo  :pycha: za chęci oraz świetne zdjęcia !

W pozostałych konkursach czekamy do 22:00 i podaję odpowiedzi oraz zwycięzców.  :kawa:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Marzec 2018, 19:26:58 »
Dziękuję serdecznie za możliwość zabrania udziału w konkursie .

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Marzec 2018, 08:06:13 »
Zgodnie z zapowiedziami podaję zwycięzców :

1) Szczympek
2) GrizLee


Podaję odpowiedzi :

1)
Naczynie     Papier      Pianka
Ceramiczne    39           1006
Plastikowe     17             450
Szklane         15              93

2) Tak, wiodącym parametrem jest temperatura. To "popularne" równanie, które decyduje o kinetyce omawianej reakcji to równanie Arrheniusa.

Dziękuję za udział w konkursie. Proszę podajcie mi adresy do wysyłki na PW.  :szampan:


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi