Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 63775 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #300 dnia: 09 Styczeń 2024, 21:37:39 »
czy nie ma jego stosowanie jakiś negatywnych skutków na piekarnik?

Póki się go nie upuści podczas wkładania czy wyjmowania to nie widzę problemu ;) Też zaczynałem od pieczenia w piekarniku z jakimś najtańszym kamieniem z allegro i w dalszym ciągu mam ten sam piekarnik ;)

Każdy jeden kamień czy płyta stalowa będzie lepszy niż jego brak.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #301 dnia: 10 Styczeń 2024, 08:09:04 »
Syn robi bez problemu. Zamiast kamienia używa prostokątnej stalowej blachy 5mm
Kamień i blacha to oddzielne tematy.
Kamień oprócz tego, że inaczej akumuluje i równomiernie oddaje ciepło to jeszcze "zabiera wilgoć" z ciasta.
Zupełnie inna pizza wychodzi.
Kamień kamieniowi też nierówny : kordieryt, szamot, lava wulkaniczna, granit.

@MrOwArdm , bierz najtańszy : Lidl, Jula, Alle za 5-6 dych, bedzie Pan zadowolony.
Pytanie, czy piekarnik nagrzewa przynajmniej do
250st C?
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2024, 08:11:40 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pizza
« Odpowiedź #302 dnia: 10 Styczeń 2024, 08:47:41 »
Tak myślę czy nie zacząć przygody z pizza, ale start przy wykorzystaniu piekarnika. Jakie ew kamień polecacie i czy nie ma jego stosowanie jakiś negatywnych skutków na piekarnik?

Ja mam zwykły granitowy kamień (taki jasny, 2cm chyba) od lat i działa bez problemu. Ale mąż siostry ciotecznej mojej żony kupił dwa i mu popękały po kilku użyciach - teraz używa płyty stalowej. Generalnie płyta stalowa jest lepsza do domowego piekarnika. Z tym "zabieraniem wilgoci" to nie ma co przesadzać w piekarniku gdzie pizza się piecze 7-10 minut nie jest to aż taki wielki problem. Ja piekę teraz na blachach (łatwo przygotować, włożyć i wyjąć z piekarnika, nie trzeba się bawić w podsypywanie) i nawet z blachą bez otworów nie mam problemu z chrupiącym i sztywnym spodem.
Jedyna wada piekarnika to że musisz nagrzać na full na kilka godzin (godzina grzania, potem pieczenie i stygnięcie) - ja mam stare szafki to mi okleina odłazi ;-)

Poza tym nie filozofuj tylko rób - pizza to pizza - każda jest dobra, a stylów robienia pizzy jest wiele. Samych "oryginalnych" włoskich pizz jest chyba z 10 rodzajów albo więcej.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pizza
« Odpowiedź #303 dnia: 10 Styczeń 2024, 09:38:18 »
Syn każdą wkłada na blachę na papierze do pieczenia. Brzegi chrupiące.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873
Odp: Pizza
« Odpowiedź #304 dnia: 10 Styczeń 2024, 10:41:26 »
Dlatego ja kupiłem używkę spice caliente. Wywaliłem termostat i nagrzewa się w 10-15min.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pizza
« Odpowiedź #305 dnia: 10 Styczeń 2024, 12:25:15 »
Ja używam kamienia granitowego, pękł mi po 2 użuciach, ale to nie przeszkoadza w wypieku. Mam piekarnik 300stopni. Kamień jest na blaszce ok 8cm pod górną grzałką. Nagrzewam go przez ok 30 min przed wypiekiem. Pizza w piekarniku jest ok 3minuty. Ciasto garuje ok 72h i robie je na świeżych drożdzach. Jest fajna grupa na FB, coś ala nasze WOK, Klub Miłośników Pizzy i tam nauczyłem się wszystkiego.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #306 dnia: 10 Styczeń 2024, 12:48:31 »
Ja używam kamienia granitowego, pękł mi po 2 użuciach, ale to nie przeszkoadza w wypieku. Mam piekarnik 300stopni. Kamień jest na blaszce ok 8cm pod górną grzałką. Nagrzewam go przez ok 30 min przed wypiekiem. Pizza w piekarniku jest ok 3minuty. Ciasto garuje ok 72h i robie je na świeżych drożdzach. Jest fajna grupa na FB, coś ala nasze WOK, Klub Miłośników Pizzy i tam nauczyłem się wszystkiego.
Smakowicie wygląda, no Nam brakuje tych stopni C, chociaż jak pisałem kamień potrafił nagrzać się do
~300 stopni...
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Pizza
« Odpowiedź #307 dnia: 10 Styczeń 2024, 17:09:12 »
Ważne jest umiejscowienie w piekarniku, tego kamienia.
To co kolega napisał, górna półka, pod grzałką.

Ja zacząłem od piekarnika, potem były pizze na grillu gazowym aż na koniec kupiłem piecyk do pizzy.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Pizza
« Odpowiedź #308 dnia: 12 Styczeń 2024, 13:00:59 »
Ok. Czyli reasumując nie ważne jaki kamień (ważne żeby był) i umieszczamy go pod górną grzałką (bo wcześniej czytałem że  tuż nad dolną) - kładę go na blaszce piekarnikowej?
Piekarnik podejrzewam że te 300C osiąga :)
I powiedzcie proszę jeszcze który to najprostszy i sprawdzony przepis na pizzę oraz ew sklep aby zaopatrzyć się w dobrą mąkę :)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pizza
« Odpowiedź #309 dnia: 12 Styczeń 2024, 13:18:49 »
Ja mąkę kupuję na allegro Caputo Nuvola albo Caputo Pizzeria.
Przepis to zależnie od tego ile masz czasu i ile placków chcesz robić. Im dłższy czas garowania tym lepsza pizza :) Pizze zwyklę robę w sobotę więc ciasto wyrabiam w środę wieczorem. Przepis możesz sobie sam ułożyć pod tym linkiem: https://www.klubmilosnikowpizzy.pl/kalkulator-pizzy/.
Tu masz fajny filmik instruktażowy z przepisem:

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #310 dnia: 12 Styczeń 2024, 13:42:08 »
Ok. Czyli reasumując nie ważne jaki kamień (ważne żeby był) i umieszczamy go pod górną grzałką (bo wcześniej czytałem że  tuż nad dolną) - kładę go na blaszce piekarnikowej?
Piekarnik podejrzewam że te 300C osiąga :)
I powiedzcie proszę jeszcze który to najprostszy i sprawdzony przepis na pizzę oraz ew sklep aby zaopatrzyć się w dobrą mąkę :)

Na blasze jest bezpieczniej i tyle syfu nie bedziesz miał, jak mocno podsypiesz semoliną, czy inna podsypką, to jednak robi się mały bałagan.

Musisz też pamiętać, że kamień jak się nagrzeje będzie trzymał długo ciepło i piekąc będzie gorący, jakbyś miał np granitowy - płaski od spodu to na kratce robi się miejscami niebezpiecznie (masa kamienia + wys. temperatura).
U mnie ta kratka to ledwo zipie, nie mam do niej zaufania.
Do tego żeby nie utytłać górnej grzałki serem czy innymi frykasami lekko wysuwam z
piekarnika kamień zanim wlożę pizze i zdarzyło się, że kamień się przesunał (pośpiech) i trzeba było go "łapać".

Chyba że zaopatrzysz się w jakąś lopatę to wtedy luz i masz więcej przestrzeni ostatnia pólka vs grzałka.
Musisz sam ocenić jak będzie Ci wygodniej.

Bardzo Prosty przepis masz tutaj -->


Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Pizza
« Odpowiedź #311 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:00:56 »
Dzięki Panowie. To zamawiam kamień, mąkę i 3majcie kciuki :)

A jeszcze zapytam, drożdże można użyć najzwyklejszych z marketu?
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2024, 14:14:22 wysłana przez MrOwArdm »

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pizza
« Odpowiedź #312 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:01:44 »
U mnie ta kratka to ledwo zipie, nie mam do niej zaufania.

Dlatego kamień kładzie się na blaszce :) Można położyć blaszkę dnem do góry i na to kamień, wtedy odległość do grzałki jest jeszcze mniejsza. Jak masz kamień to musi też być łopata. Wystarczy najtańsza drewniana ze sklejki, takie często są w pakiecie z kamieniem. Ja kupiłem sobie aluminiową tego typu:
https://allegro.pl/oferta/profesjonalna-skorka-do-pizzy-dluga-raczka-14368101623?reco_id=9c912c88-b14a-11ee-b306-0a4d351ce092&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&

A kamień wg mnie jest niezbędny żeby pizza ładnie wypiekła się od spodu.


Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Pizza
« Odpowiedź #313 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:24:00 »
Ok. Czyli reasumując nie ważne jaki kamień (ważne żeby był) i umieszczamy go pod górną grzałką (bo wcześniej czytałem że  tuż nad dolną) - kładę go na blaszce piekarnikowej?
Piekarnik podejrzewam że te 300C osiąga :)
I powiedzcie proszę jeszcze który to najprostszy i sprawdzony przepis na pizzę oraz ew sklep aby zaopatrzyć się w dobrą mąkę :)
To trzymamy kciuki, działaj .


U mnie dzisiaj, w koszyku, w lodówce garuje sobie bochen chleba przennego, na zakwasie żytnim. Jutro rano będę piekł w kociołku żeliwnym.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Pizza
« Odpowiedź #314 dnia: 12 Styczeń 2024, 14:31:11 »
Wystarczy najtańsza drewniana ze sklejki, takie często są w pakiecie z kamieniem. Ja kupiłem sobie aluminiową

Ja jako łopatki używałem przez chwilę drewnianej deski (taki klin, z ostrym od przodu, coś jak https://allegro.pl/oferta/drewniana-lopata-do-pizzy-chleba-pieca-czeresnia-13840444806). Do wyciągania kiepsko się nadaje (przypala się jak coś pójdzie nie tak i np. pizza się przyklei...), więc kupiłem okrągłą stalową typu https://allegro.pl/listing?string=%C5%81opatka%20do%20pizzy%20stalowa
Obecnie pizzę przygotowuję na tej drewnianej i z niej zrzucam na kamień, a wyciągam metalową...

BTW widzę, że kilka osób ma doświadczenia z mikserem spiralnym. Co warto kupić do domu, czyli w moim wypadku wyrabianie małej ilości ciasta - typowo 640g mąki + 400g wody, raz na ruski rok 800g maki + 500g wody.
Z tego, co widzę najmniejsze są na 5kg ciasta, min doza zazwyczaj 1kg (w jednym widziałem 0.5kg), więc zastanawiam się, czy ma sens wyrabianie ~1kg, gdy podają to jako min, tzn. czy dobrze je wyrobi, bo "tak sobie" to mam planetarny ;)
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2024, 14:49:24 wysłana przez WS5 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi