Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 63782 razy)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pizza
« Odpowiedź #75 dnia: 20 Styczeń 2020, 10:38:30 »
Dokładnie tak, pizza neapolitańska ma mniej kruche ciasto, takiej bardziej ciągnące się. Ser też bywa tylko lekko rozpuszczony.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pizza
« Odpowiedź #76 dnia: 20 Styczeń 2020, 10:45:45 »
Oryginalny przepis ma wodę, mąkę, sól, drożdże.
Opcjonalnie i nietradycyjnie syrop z jęczmienia (Heston B dodaje), oczywiście każdy inny cukier (nie xylitol)/ piwo też będzie ok.
Oliwa to zbędny dodatek (chyba polskie przepisy je dodały), bo tłuszcze działają na niekorzyść fermentacji.

Najpierw się mąkę z wodą rozrabia, poo 15 minutach dodaje drożdże i wyrabia.
Są dwie szkoły czy ciasto ma leżakować całe czy podzielone na kulki pizzy ;)
Dodatkowo ciasto długo leżakuje (parę godzin) lub jest mieszanką świeższego i starego ciasta (dzień wcześniej).

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #77 dnia: 20 Styczeń 2020, 11:27:32 »
Zanabylem syrop i w Piatek byla pizza z syropem, na razie ciezko sie wypowiedziec, syrop byl mi potrzebny do bulek na burgery.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #78 dnia: 20 Styczeń 2020, 13:06:09 »
@mlopus Wszystko sie zgadza z kanonem pizzy neapolitanskiej. Brzegi maja byc wyrosniete jak pontony Ciasto bardzo puszyste tylko lekko chrupkie jesli w ogole. Ze skladnikow wyglada ze jadles marinare ale zupy z sosu(Przewaznie same pomidory San Marziano lub z dodatkiem bazylii) nie powinno byc.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pizza
« Odpowiedź #79 dnia: 20 Styczeń 2020, 13:37:28 »
Może wyraziłem się nieprecyzyjnie, jadłem Marinara z czosnkiem, pomidorami, serem kozim, bazylią. Myślę że składniki były dobrej jakości, ale ilość pomidorów typu Roma i czosnku zwyczajnie mnie przerosła ;-) 

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pizza
« Odpowiedź #80 dnia: 08 Luty 2020, 17:05:30 »
Chwalę się:


Mąka to Caputo Cuoco, drożdże też Caputo, dodałem suchy zakwas 5 Stagioni. Ciasto dojrzewało w lodowce 4 dni. No i pro-tip od @kulki - od góry grill od dołu kamień.

Ciasto puchate, ale ciągliwe i delikatne. Ponton na brzegu wyrósł w piekarniku. Jestem super zadowolony!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: PizzaTaki langosh z salami, wygląda smakowicie.
« Odpowiedź #81 dnia: 08 Luty 2020, 17:29:37 »
Taki langosz z salami, wygląda smakowicie. Pizza niby proste danie a zawsze coś mi nie wychodzi, ciasto najczęściej.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pizza
« Odpowiedź #82 dnia: 08 Luty 2020, 17:34:35 »
Ciasto na pizzę to banał, nawet ja - osoba nie lubiąca babrać się ciastami - potrafię to zrobić. Najważniejsze to dobrze wyrobić ciasto (preferuję ręcznie) - tak aby miało sporo powietrza i nie wałkować. Jeśli jest z drożdżami, to trzeba dać zaczynowi popracować kilka godzin.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #83 dnia: 08 Luty 2020, 18:42:02 »
Nic nie trzeba dawac pracowac zaczynowi. Odnosnie wypieku w piekarniku to nsjlepiej dac kamień na samą gore i uchylac drzwiczki aby nie rozlaczylo grzalki(szkoda troche piekarnika)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pizza
« Odpowiedź #84 dnia: 08 Luty 2020, 19:01:26 »
Tu chyba chodziło o dać popracować ciastu w całości, nie o sam zaczyn.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pizza
« Odpowiedź #85 dnia: 08 Luty 2020, 19:05:03 »
Ja daje popracować  i zaczynowi i wymieszanemu całemu ciastu.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pizza
« Odpowiedź #86 dnia: 08 Luty 2020, 19:30:38 »
Kamień mam na dole, ciasto nawet z włoskiej mąki z oliwą jakoś zawsze nie bardzo, może to kwestia pieczenia w piekarniku? Nie oczekuję od razu takich placków jak w Veronie ale dobre,pomidory, dobry ser a jakoś efekt nie ten.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pizza
« Odpowiedź #87 dnia: 08 Luty 2020, 19:41:59 »
A czemuż to na dole? Lepsze efekty da górna grzałka (najlepiej grill) i kamień na samej górze.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #88 dnia: 08 Luty 2020, 20:04:21 »
I raczej nie masz co na takie liczyć w przypadku piekarnika, chociaz widzialem wiele udanych wypieków przy jego uzyciu. Tylko na pewno kamien jak najwyzej plus drzwiczki uchylone aby termostat grzalki nie rozlaczali ( wypiek ok 3min ). Dzisiaj do mnie przyszedl kamień biscotto wiec bedzie mozna zaczac zabawe przy temp 450+  :pycha:
Sama wloska maka nic najdzwyczajnego nie da. Trzeba znac moc tej maki aby dobrze dobrac hydracje jak i czasy dojrzewania
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2020, 20:06:22 wysłana przez Nataniel »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Pizza
« Odpowiedź #89 dnia: 08 Luty 2020, 20:11:49 »
Ja sie z ciastem nie patyczkuję. Zimna woda, sól rozpuszczam, potem drożdże suche, połowa mąki (tu rownież był suszony zakwas). I potem dosypuję mąkę do tych 60% hydracji. Nie bawię się jak z ciastem drożdżowym - nie napowietrzam go. Byle mąka siędobrze połączyła w ładna kulę. Po godzinie odpoczynku porcjuję i do lodówki na 4 dni.
Takie pontony wyszły mi pierwszy raz i są wynikiem jednego z 2 nowych rzeczy:
- mąka Caputo Cuoco - wiecej białka, z etykiety - większy potencjał dojrzewania - w lodowce robiły sie bąble jakby ciasto było w temp pokojowej
- suszony zakwas dodany do ciasta

Zdecydowanie kamień na samą górę i pieczenie grillem po nagrzaniu piekarnika i kamienia. Aż dam @kulce plusika za to :).

Taki langosz z salami, wygląda smakowicie. Pizza niby proste danie a zawsze coś mi nie wychodzi, ciasto najczęściej.


Porównanie do langosza trochę mi trąci krytyką. No No! Smakowała lepiej niż z większości pizzerii w Warszawie.

Nic nie trzeba dawac pracowac zaczynowi. Odnosnie wypieku w piekarniku to nsjlepiej dac kamień na samą gore i uchylac drzwiczki aby nie rozlaczylo grzalki(szkoda troche piekarnika)

Ja nie otwierałem drzwiczek. Piekarnik mi sie rozgrzewa do 270 stopni grzaniem góra-dół. Potem przełączam na grill od góry i takie ładne czarne bąble są.
« Ostatnia zmiana: 08 Luty 2020, 20:16:12 wysłana przez rubin »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi