Autor Wątek: Pizza  (Przeczytany 63784 razy)

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Pizza
« Odpowiedź #60 dnia: 19 Styczeń 2020, 18:22:27 »
Fajne te Wasze pizze. Ja po roku pracy w pizzeri i paru latach kręcenia w domu mam sprawdzony sposób, który zawsze daje radę. Mianowicie:

I. Ciacho
1/2 kg mąki. Dobrze daje radę Basia do pizzy a jak nie ma to i tortowa zwykła spoko idzie.
1 łyżeczka soli albo mniej jak kto woli
1 łyżka cukru
1 szklanka (ok 250 ml) ciepłej wody
1/2 kostki drożdży  lub torebka suszonych
1 łyżka oleju lub oliwy

Jak mamy drożdże z paczki to wrzucamy wszystko do michy i ugniatamy do osiągnięcia fajnego ciasta. Jak jest za suche, bo mąka nie pykła, dolewamy trochę wody podczas wyrabiania.

Jak mamy drożdże w kostce, to najpierw je opanowujemy osobno, w małym garnuszku z cukrem wodą i odrobiną mąki.

Ciasto możemy  (ale nie musimy), zostawić w lodówce na godzinę albo dwie, wychodzi wtedy trochę bardziej puszyste.

II. Sosik
Tak łącznie 0,5 l trzeba namieszać.

Co kto lubi to miesza. Byle urzymać konsystencję nie gęstego ketchupu.
Ja standardowo daję koncentrat, dużo ziół, trochę ketchupu i wodę.

III. Wykon
Ciasto męczymy, aż uzyskamy nie klejącą się stabilną masę. Sypiemy trochę mąki na stół, żeby lekko się kręciło. Dłońmi z kuli, rozbijając w każdym kierunku robimy placek, rozniatając rownomiernie aby pozbyć się z niego powietrza. Delikatnie rozciągamy je też na brzegach nadając kształt.
Bandy bardzo ważne, trudno opisać prawidłową technikę, ale każdy może po swojemu zrobić na około placka "murek" tak na 1 cm max, żeby mu sosik nie spływał. Początkującym sugeruję metodę jak przy zaklejaniu pierogów.

Mając względne koło z ciasta wraz z stojącymi dumnie bandami, przerzucamy wszystko na wyjętą blachę bądź kratę z piekarnika. Ważne! Na spodzie obowiązkowo papier do pieczenia.

IV. Ozdabianie
Składniki jakie tam lubicie, co do połączeń można stosować zasadę "co bym zjadł razem na jednej kanapce?"

Podstawa.
Ser starty na grubych oczkach tarki. Kostka 250 gr powinna wystarczyć.
Kolejność układania ma znaczenie.

1. Na środek ciasta lejemy nasz wczesniej przygotowany sos. Łyżką lub małą kielnią okrężnymi ruchami rozprowadzamy go równomiernie, aż do band, nie ciaprząc ich!
2. Sypiemy z góry ser, tak aby równo pokrył całą powierzchnię.
3. Na nim układamy dodatki, starając się żeby za bardzo się nie przykrywały, co pozwoli im się dobrze wypiec.
4. Jak został ser, sypiemy resztę na górę.

V. Pieczenie
W domu i na występach gościnnych ; ) . Najczęściej piekę w piekarniku, fajnie wychodzi z termoobiegiem.
Temperatura około 240 / 260 C.
Czas, zależnie od ilości składników jednak nie mniej niż 17 min.

Miłej zabawy i smacznego!

Fotki w kolejnym poście, jak znajdę na fonie.


Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pizza
« Odpowiedź #61 dnia: 19 Styczeń 2020, 18:27:24 »
Dziś testowałem z termoobiegiem - ser się ładnie przypiekł.Następnym razem spróbuję z grillem od góry - ciekawa opcja :).

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pizza
« Odpowiedź #62 dnia: 19 Styczeń 2020, 18:38:49 »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #63 dnia: 19 Styczeń 2020, 18:39:55 »
Tak ten piecyk tez mial moc 1400W ale rozlozona na 2 grzalki co powodowalo przy wyzszych temp przypalenie spodu a niedorobiona gore. Ja w swoim obie grzalki wymieniłem na jedna o tej mocy, przekrecilem termostaty a kable wadzialem w ochronki z wlokna szklanego. Piecyk nagrzewa sie do 430*C w 10min(przy takiej temp kamienia wrzucam placek) a czas pieczenia to 60s. Aktualnie z Włoch jedzie wymiarowy pod ten piecyk kamien biscotto wiec placek bedzie mozna nawet wrzucic i przy 460  :taniec:

@BloodC Niestety ale przy takiej ilosci drozdzy to jest ciasto drozdzowe a nie pizza. Cukier zbedny poniewaz ciasto ma wystarczajaco cukrów
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2020, 18:53:46 wysłana przez Nataniel »

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Pizza
« Odpowiedź #64 dnia: 19 Styczeń 2020, 19:24:07 »
Cukier dla smaku i dla drożdży.
Czy to ciasto drożdżowe czy pizza, pojęcia nie mam. Nie zaglądałem do źródłowych przepisów obu. W każdym razie gdzie bywałem i komu robiłem, szamali ze smakiem. Z chęcią poznam jakieś bliższe oryginałowi Wasze przepisy : ) .

Obiecane foto.

« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2020, 20:13:54 wysłana przez BloodC »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #65 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:02:12 »
1 łyżka cukru
Po co?


Troche cucu zeby przyspieszyc aktywacje drozdzy, ja daje  czasem troche miodu, trzeba tez pamietac o soli do smaku i ta z kolei spowalnia drozdze i ponoc lepsza hydracja?
Tak mi ktos kiedys powiedzial, moze mnie oszukał?!
Wiekszosc osob uwaza za profanacje dodawanie cukru.

Pewnie cos pomieszalem w terminologii, hydracja to woda : mąka, chodzi o gluten i te wszystkie magiczne procesy zachodzace podczas fermentacji ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2020, 20:08:58 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #66 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:05:47 »
Cukier po prostu jest zbednym skladnikiem. O soli i lepszej hydracji pierwsze slysze ale im zimniejsza woda tym maka lepiej chlonie wode i łatwiej sie wyrabia ciasto

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #67 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:15:26 »
Ja zawsze daje cieplą wode żeby miala około 36 stopni, nie wiecej niz 40 i odpalam drozdze, jak mam zwykle suche dodaje troche maki, czasem odrobine cukru i robie cos ala matke drozdzowa , zaczyn/rozczyn?
Nigdy nie mialem problemu z wyrobieniem ciasta.

Sprobuje teraz z zimnej.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pizza
« Odpowiedź #68 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:22:28 »
@BloodC, 250g sera na 1/2kg mąki, sos z koncentratu i ketchupu, cukier... To raczej przepis na a'la pizza, taki polski wynalazek ;)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Pizza
« Odpowiedź #69 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:39:04 »
@Heniutek Na jakim hydro pracujesz ? Nie mowie ze sie nie da ale ciepla woda i cukier po prostu sa zbedne zeby dorzdze ruszyły. Ja uzywam wody z lodowki albo po chwili w zamrazarce

Offline BloodCat Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
Odp: Pizza
« Odpowiedź #70 dnia: 19 Styczeń 2020, 20:40:14 »
Kulka, mòj wcześniejszy post o tym mówi, tylko później go zatwierdzili. No i nie napisałem, że to włoska pizza. Może to i być drożdżówka z dodatkami. Nie chciałem żadnej czcigodnej pizzy urazić. ; ) .

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 111
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Pizza
« Odpowiedź #71 dnia: 19 Styczeń 2020, 21:02:45 »
30 gram drożdży  :wow2:

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pizza
« Odpowiedź #72 dnia: 19 Styczeń 2020, 21:21:05 »
@Heniutek Na jakim hydro pracujesz ? Nie mowie ze sie nie da ale ciepla woda i cukier po prostu sa zbedne zeby dorzdze ruszyły. Ja uzywam wody z lodowki albo po chwili w zamrazarce

Gdzieś w dyskusji pod linkiem z wykopu, który podałem wyżej, ktoś pisze, że drożdże rzucą się na dodany cukier zamiast na ten w mące i efekt jest nie taki jak oczekujemy.

Cukier do drożdży to przepisy naszych babć - trzeba zaczyn z cukrem i mąką, ale rośnie też bardziej burzliwie i szybciej. To też są chyba mity - kiedyś robiłem drożdżówkę z przepisu gdzie autorka zalecała olać robienie zaczynu i wszystko wymieszać od razu i bez cukru - wyrosło pięknie i było pyszne. 

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1142
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pizza
« Odpowiedź #73 dnia: 20 Styczeń 2020, 07:41:37 »
@Heniutek Na jakim hydro pracujesz ? Nie mowie ze sie nie da ale ciepla woda i cukier po prostu sa zbedne zeby dorzdze ruszyły. Ja uzywam wody z lodowki albo po chwili w zamrazarce

Gdzieś w dyskusji pod linkiem z wykopu, który podałem wyżej, ktoś pisze, że drożdże rzucą się na dodany cukier zamiast na ten w mące i efekt jest nie taki jak oczekujemy.

Cukier do drożdży to przepisy naszych babć - trzeba zaczyn z cukrem i mąką, ale rośnie też bardziej burzliwie i szybciej. To też są chyba mity - kiedyś robiłem drożdżówkę z przepisu gdzie autorka zalecała olać robienie zaczynu i wszystko wymieszać od razu i bez cukru - wyrosło pięknie i było pyszne. 
Daje wody, gdzies okolo szklanki 250 ml wody i maki 00 pojemnik przesiewak ktory daje mi gdzies okolo - 400g maki gram z tego co pamietam.
Staram sie zeby gdzies zachowac stosunek 60-65, ale nie daje sie zwariowac.
Wiem ze brzmi to slabo, ale zazwyczaj widze czy jest ok, czy ew delikatnie podsypac lyzke maki albo dac odrobine wody jak mam maki z czubem.
Co do drozdzy to sypie lyzke stolowa drozdzy 5Stagioni.
Staram sie je wczesniej uwodnic, okolo 15-20 minut, choc chyba nie jest to obowiazkowe.

Edit.
Eksperymentowalem z semolina i maka chlebowa , ale mi nie smakuje, pozostala semolina podsypuje placki, ktorye idealnie wsuwaja sie na kamien i sie tak nie palą, ot taki trick :)
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń 2020, 07:48:04 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pizza
« Odpowiedź #74 dnia: 20 Styczeń 2020, 09:16:44 »
Również ostatnio zainteresowałem się pizzą domową w stylu neapolitanskim

@Nataniel a czy znasz w takim razie zasady jej przygotowywania?
Mam w swoim mieście pizzaiolo który uczył się we Włoszech, brał udział we włoskich olimpiadach pizzy i zajął nawet 6 miejsce w turnieju Trofeo Pulcinella 2018.
Ale do rzeczy, jedliśmy jego pizzę i ma bardzo wyjątkowe ciasto, jest miękka i puszysta, boki mocno wyrośnięte trochę ciągnące, zupełnie odbiega to od togo co jadłem np w Veronie. Całość natomiast niemiłosiernie zlana sosem pomidorowym, dosłownie wszystko pływa w sosie, do tego całe plastry czosnku który zdominował smak, czy tak powinna wyglądać pizza neapolitańska?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi