Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 241358 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #540 dnia: 06 Lipiec 2019, 00:05:12 »
Zastanawiałem się, czy stosując filtr w dzbanku (w moim przypadku Brita Maxtra+) muszę jeszcze stosować dodatkowy filtr w ekspresie.

Przeprowadziłem test twardości wody przy pomocy testera paskowego.

Twardość wody określa się na podstawie ilości kwadratów (a nie ich koloru)
5x zielone -  <3dh / 0.00e / 0f - miękka woda
1x czerwone - >5dh / 6,25e / 9f
2x czerwone - >10dh / 12,50e / 18f
3x czerwone - >15dh / 18,75e / 27f
4x czerwone - >20dh / 25,00e / 36f
5x czerwone - >25dh / 31,25e / 45f - bardzo twarda woda

Na początek sprawdziłem twardość wody z kranu przed filtracją:
kran.jpg
Wynik
3x czerwone - >15dh / 18,75e / 27f

Następnie sprawdziłem twardość wody z dzbanka z filtrem Brita Maxtra+. Filtr ten powinien wystarczyć na 4 tygodnie. Najpierw zmierzyłem twardość wody z filtrem bliskim terminu wymiany a następnie z nowym filtrem.
brita.jpg
briita stara.jpgbrita nowa.jpg
"Stary filtr" 2x czerwone - >10dh / 12,50e / 18f
"Nowy filtr" 1x czerwone - >5dh / 6,25e / 9f

Następnie zmierzyłem twardość wody wypływającej z wylewki wrzątku w ekspresie oraz w wężyku powrotnym do zbiornika wody. Do ekspresu trafia woda przefiltrowana dzbankiem Brita. W ekspresie jest zamontowany filtr Lelit MC747 Plus.
ekspres.jpg
5x zielone -  <3dh / 0.00e / 0f - miękka woda

Wnioski:
Filtr Brita maxtra+ zmniejsza twardość wody, ale jego skuteczność w zmiękczaniu z czasem maleje.
Woda trafiająca do układu ekspresu, dzięki dodatkowej filtracji jest miękka.
Dodatkowa filtracja w ekspresie zmniejsza twardość wody trafiającej do układu ekspresu.




« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2019, 00:14:36 wysłana przez skansen »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #541 dnia: 06 Lipiec 2019, 08:54:47 »
skansen, bardzo fajny eksperyment.  Powstaje pytanie czy podwójne filtrowanie nie powoduje zbyt miękkiej wody? Kiedyś mieszkałem w miejscu, gdzie woda sama z siebie była bardzo miękka (własne ujęcie). Po przepuszczeniu jej przez Britę kawa i herbata nie smakowały. Natomiast woda wodociągowa po Bricie (dwa różne wodociągi) zawsze zyskiwała.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #542 dnia: 08 Lipiec 2019, 09:28:50 »
Powstaje pytanie czy podwójne filtrowanie nie powoduje zbyt miękkiej wody? Kiedyś mieszkałem w miejscu, gdzie woda sama z siebie była bardzo miękka (własne ujęcie). Po przepuszczeniu jej przez Britę kawa i herbata nie smakowały

Nie zaobserwowaliśmy na razie pogorszenia właściwości smakowych...
Herbatę zaparzam wylewką z ekspresu i jej smak "jest na cenzurowanym" - sprawdzamy, czy nie będzie smakowała kawą, bo tak się ponoć czasami zdarza (cofa się kawa z grupy do bojlera?)...
Głównym testerem jest moja, krytycznie nastawiona do zakupu ekspresu żona :) Więc na pewno by mi to już wypunktowała :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #543 dnia: 08 Lipiec 2019, 09:52:34 »
Fajnie, że zrobiłeś taką analizę. Widzę jeden potencjalny problem z metodyką. Mierzysz twardość wody wychodzącej z wylewki gorącej wody. Ona będzie zawsze miękka, bo ew. kamień pozostał w kotle w wyniku gotowania.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #544 dnia: 08 Lipiec 2019, 10:13:55 »
Fajnie, że zrobiłeś taką analizę. Widzę jeden potencjalny problem z metodyką. Mierzysz twardość wody wychodzącej z wylewki gorącej wody. Ona będzie zawsze miękka, bo ew. kamień pozostał w kotle w wyniku gotowania.

Pomiary przeprowadziłem w dwóch miejscach - na rurce powrotnej do zbiornika wody (pomiar za filtrem ekspresu) i na wylewce gorącej wody.

Pomiar na wylewce gorącej wody został zainspirowany filmem czajnikowy.pl

w którym (od 3:20) jako błąd w parzeniu americano podano używanie wody z wylewki czajnika zarzucając jej nadmierną mineralizację. Opisano tam następujący mechanizm-podczas używania dyszy pary następuję odparowywanie wody a wszystkie minerały są następnie wypłukiwane podczas używania wylewki z wrzątkiem. Być może problem ten występuje w niektórych konstrukcjach... Chciałem to zweryfikować w swoim ekspresie.

Ta próba była niejako przy okazji - przede wszystkim chciałem sprawdzić o ile zmiękcza wodę filtr Brita i filtr w ekspresie. Test pomógł mi również określić częstotliwość wymiany filtra w ekspresie która jest uzależniona od twardości wody...
« Ostatnia zmiana: 08 Lipiec 2019, 10:30:48 wysłana przez skansen »

Halik

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #545 dnia: 09 Lipiec 2019, 12:20:03 »
@skansen  dziękuję za fajny test. Nawet nie wiedziałem, że istnieją takie "nakładane" na rurkę pobierającą wodę filtry i już nawet zdążyłem zrobić rozeznanie, na ile wystarczają i ile kosztują, kierując myśli na zakup takiego bajeru, ale chwilę się zastanowiłem:
- ten wspomniany przez Ciebie Lelit MC747 Plus w Konesso kosztuje 34zł. i wystarcza na 70 litrów/3 miesiące (po tym czasie należy go wymienić); w ogóle dziwna rzecz, bo MC747, który wystarcza na 35 litrów, jest w cenie 36 złotych
- sam stosuję inną metodę - połowa wody przez filtr węglowy, resztę uzupełniam wodą demineralizowaną
- 5 litrów demineralizowanej kosztuje około 3 złotych(np. Kaufland, Leclerc, Auchan), więc w cenie filtra mam 55L.
No i do czego zmierzam - w mojej sytuacji (średnio 2xespresso/dzień) za te 34-36 złotych zapas wody demineralizowanej mam na rok, gdy w tym czasie musiałbym na filtry wydać około 150 złotych (wymiana co trzy miesiące). No dobra - możliwe, że gdzieś bym kupił taniej w pakiecie za stówę, więc i tak zostaje ponad sześć dyszek - akurat na kilogram kawy ze średniej półki.
A z zebranych plastikowych butelek po trzech latach mogę sobie zbudować np. tratwę.  [emoji14]

Reasumując - przy małej ilości kaw dodatkowy filtr wychodzi w rozliczeniu rocznym zdecydowanie drożej, a do tego jego przepustowość jest wykorzystana zaledwie w połowie (szacując na wyrost), sprawdzi się natomiast w przypadku większej liczby kaw.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #546 dnia: 09 Lipiec 2019, 12:47:01 »
- sam stosuję inną metodę - połowa wody przez filtr węglowy, resztę uzupełniam wodą demineralizowaną
- 5 litrów demineralizowanej kosztuje około 3 złotych(np. Kaufland, Leclerc, Auchan), więc w cenie filtra mam 55L.

A woda demineralizowana nadaje się do picia? Nigdzie na niej nie znalazłem takiej informacji. Napisano za to, że przeznaczona jest do żelazek z nawilżaczem, chłodnic samochodowych, akumulatorów, farb wodorozcieńczalnych itd.

« Ostatnia zmiana: 09 Lipiec 2019, 12:53:22 wysłana przez skansen »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #547 dnia: 09 Lipiec 2019, 13:21:08 »
Możę być zdatna do picia ale nie musi. Przede wszystkim ma być bezpieczna dla urządzeń, do których jest przeznaczona.

Halik

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #548 dnia: 09 Lipiec 2019, 21:17:29 »
- sam stosuję inną metodę - połowa wody przez filtr węglowy, resztę uzupełniam wodą demineralizowaną
- 5 litrów demineralizowanej kosztuje około 3 złotych(np. Kaufland, Leclerc, Auchan), więc w cenie filtra mam 55L.

A woda demineralizowana nadaje się do picia? Nigdzie na niej nie znalazłem takiej informacji. Napisano za to, że przeznaczona jest do żelazek z nawilżaczem, chłodnic samochodowych, akumulatorów, farb wodorozcieńczalnych itd.



Nieno, samej się raczej nie pije. Myślę także, że spożywanie tylko takiej wody w dłuższej perspektywie nie jest rozsądne, a do tego stosowanie jej samej miało by negatywny wpływ na smak kawy. Jak napisałem wcześniej - mieszam 1:1 z przefiltrowaną kranówką, więc uśredniając, w zasobniku mam litr przefiltrowanej kranówki wraz z litrem demineralizowanej. Jeszcze do niedawna stosowałem wodę źródlaną do mojej mieszanki, ale kupiłem w końcu filtr węglowy.
No i też trzeba rozgraniczyć demineralizowaną od destylowanej, choć z chemii to miałem silną trójkę w szkole średniej, więc nie wchodzę w szczegóły. :P

Biorąc pod uwagę, że klasyczne espresso ma około 30ml, z czego połowa to woda z filtra, to te podgrzane do 90 stopni 15ml. dziennie demineralizowanej nie powinno mnie zabić. Oczywiście mogę być w błędzie, ale tak na chłopski rozum to raczej jestem bezpieczny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #549 dnia: 09 Lipiec 2019, 21:24:00 »
Problem nie brak minerałów w wodzie, tylko kupowanie baniek na stacji benzynowej. Ta woda nie jest dopuszczona do spożycia. W ekstremalnym przypadku może być zanieczyszczona i trująca. Spore ryzyko, mały zysk. Bezpieczniej kupić sobie podstawowy zestaw RO.

skansen

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #550 dnia: 09 Lipiec 2019, 22:20:07 »
No i też trzeba rozgraniczyć demineralizowaną od destylowanej, choć z chemii to miałem silną trójkę w szkole średniej, więc nie wchodzę w szczegóły. :P

Woda destylowana jest w pełni bezpieczna. Proces destylacji polega na odparowaniu wody. Jest więc energo i kosztochłonny. W związku z tym, główne dla celów technicznych produkuje się wodę demineralizowaną. Na forach poświęconych warzeniu piwa czy nawet akwarium (!) jest trochę wątków na ten temat. Wynika z nich, że ta woda może zawierać m.in. metale ciężkie...

Halik

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #551 dnia: 09 Lipiec 2019, 23:00:14 »
No i też trzeba rozgraniczyć demineralizowaną od destylowanej, choć z chemii to miałem silną trójkę w szkole średniej, więc nie wchodzę w szczegóły. :P

Woda destylowana jest w pełni bezpieczna. Proces destylacji polega na odparowaniu wody. Jest więc energo i kosztochłonny. W związku z tym, główne dla celów technicznych produkuje się wodę demineralizowaną. Na forach poświęconych warzeniu piwa czy nawet akwarium (!) jest trochę wątków na ten temat. Wynika z nich, że ta woda może zawierać m.in. metale ciężkie...


Aż jutro zadzwonię na infolinię do producenta, bo na tej, co kupuję, jest napisane m.in. "zastosowanie: do kosmetyków", więc sam już nie wiem, a robię te moje mieszanki wód gdzieś od dwóch lat...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #552 dnia: 09 Lipiec 2019, 23:18:38 »
Już pewnie gdzieś to pisałem, ale zrezygnowałem z własnych mieszanek wód na bazie demineralizowanej ze względu na fatalną jakość tejże, a konkretnie na podejrzane "chemiczne" aromaty... (pomimo odczytów 0-10 ppm)

Halik

  • Gość
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #553 dnia: 10 Lipiec 2019, 17:03:07 »
Dzwoniłem dzisiaj do producenta z pytaniem o kartę charakterystyki produktu. Hehe, pani mi odpowiedziała tak: "Chyba pan nas myślami przyciągnął, bo właśnie minutę temu o tym rozmawialiśmy w biurze". :)
Dostałem informację, że jest do pobrania na ich stronie.
Przejrzałem ją i tak:
Zastosowania odradzane: bezpośrednie spożycie

Klasyfikacja substancji lub mieszaniny:
Substancja nie jest klasyfikowana jako stwarzająca zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz dla środowiska

Inne zagrożenia
Substancja nie spełnia kryteriów klasyfikacji jako PBT lub vPvB zgodnie z załącznikiem XIII rozporządzenia REACH
(Wyjaśnienie skrótów i akronimów
PBT Substancje trwałe, wykazujące zdolność do bioakumulacji i toksyczne
vPvB Substancje bardzo trwałe i wykazujące bardzo dużą zdolność do bioakumulacji)

Opis środków pierwszej pomocy
W kontakcie ze skórą: nie wymagane.
W kontakcie z oczami: nie wymagane.
W przypadku spożycia: nie wymagane.
Po narażeniu drogą oddechową: nie wymagane

Najważniejsze ostre i opóźnione objawy oraz skutki narażenia
Objawy narażenia: przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy można wykluczyć działanie szkodliwe.
Po spożyciu dużych ilości wody destylowanej zaburzona zostaje gospodarka jonowa

Tutaj jest dostępna cała karta, jeśli ktoś chciałby zapoznać się samodzielnie.

Offline metaal

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Aeropress
  • Młynek: Rhino
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #554 dnia: 26 Lipiec 2019, 08:25:15 »
Hej
Mam pytanko:
Czy ktoś stosuje jakieś filtry szafkowe, ale nie osmoza.
np. EXscito B (a może jest cacy) bardzo kompaktowy na jego "bazie" różne "wariacje" np. Hydro Slim z aledrogo 7568159484 Kompaktowość tych filtrów bardzo by mi odpowiadała.
czy inne BWT lub coś podobnego.
Postrufka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi