Autor Wątek: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.  (Przeczytany 6072 razy)

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« dnia: 23 Styczeń 2020, 12:21:22 »
Dzień dobry.
Po pierwsze gratuluję doskonałego forum które jest skarbnicą kawowej wiedzy. To mój pierwszy post i mam nadzieję, że nie poruszam tematu który był wcześniej.

Proszę o pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego. Co rozumiem przez mały? Ma mieć jak najmniejszą podstawę, wysokość jest w zasadzie bez znaczenia. Ma zaparzać kawę dla jednej, sporadycznie dwóch osób, może być z wbudowanym młynkiem, ale niekoniecznie bo hałas tego typu urządzeń bardzo mi przeszkadza. Wykluczam użycie kapsułek a kawę będę zamawiał mieloną w palarni i/lub mielił sam młynkiem ręcznym.

Zrobiłem małe poszukiwania tego typu prostych urządzeń i podobają mi się poniższe (szer. x gł. x wys.):
DeLonghi ICM 16710 (16 x 31 x 35 cm) widziałem tylko zdawkowy komentarz, że nie warto kupować,
Moccamaster Cup-One (17 x 26 x 30 cm) faworyt jeśli chodzi o wymiary,
Graef FK 703 (20 x 26 x 40 cm) kolejny faworyt,
Sage Precision Brewer (17 x 36 x 40 cm) b. fajny, ale zbyt duży.

Będę wdzięczny za uwagi dot. funkcjonalności, trwałości i inne podpowiedzi.
Mr.S.
P.S. W razie czego proszę o przeniesienie do wątku https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4911.0

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Styczeń 2020, 20:26:22 »
Cześć, jak kupisz taniego i małego Aromaboya Melitty, to zostanie Ci więcej mamony na przyzwoity ręczny młynek ;)
Używam Aromaboya w "palarni", złego słowa nie powiem, parzy po prostu pyszne kawki  :ok:

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Styczeń 2020, 21:05:47 »
Dzięki,
całkiem zgrabnie wygląda i cena doskonała :). Umknął mej uwadze mimo, że ktoś o nim pisał (problemy z temperaturą?). Nie mam siły już przeglądać ofert producentów, za dużo do wyboru, ale podeślę dla porządku jeszcze ostatnie dwa modele:
Kitchenaid Personal (17x 23 x 40 cm),
WMF Kitchenminis (13 x 20 x 32 cm) podoba mi się kubek termiczny i dzbanek w zestawie,
Melitta Aromaboy (13 x 17 x 20 cm) dla porównania - faktycznie miniaturka (!).
Jeśli nie zdecyduję się na coś w weekend, to zapewne skończy się dripperem. W porządny, jak sądzę, młynek właśnie się wyposażyłem dzięki pchlemu targowi i solidnemu sprzedawcy.
Mr.S.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2020, 22:48:38 wysłana przez Mr. Sour »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5084
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Styczeń 2020, 21:28:49 »
W sumie z małych i pewnych to Aromaboy i Moccamaster Cup-One to dwa sensowne wybory... Ewentualnie jak znajdziesz to Severin Cafe Caprice ma certyfikat ECBC, więc powinien trzymać temperaturę i jeśli dobrze pamiętam to duży nie jest.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Styczeń 2020, 18:59:29 »
W oczekiwaniu na ew. lepsze pomysły zabawiłem się w łowcę okazji i zamówiłem powystawowego Aromaboya w kolorze beż. Dostępne są nowe w dobrych cenach, ale w kolorach czarnym i białym. Pobawię się, przetestuję i podzielę wrażeniami.
Dziękuję za pomoc i podpowiedzi.
Mr.S.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Styczeń 2020, 21:49:12 »
Maszynka jest rozbrajająco urocza, kolory idealne i nawet przyzwoite plastiki ale to koniec dobrych wieści. Niestety próby nie wypadły pomyślnie. Pierwsze zalanie bez kawy i ekspres startuje od 60 st. C a kończy na 70 st. C, drugie zalanie też na próbę bez kawy i z wielkim trudem osiągnięte 80 st. C w ostatnich kilku sekundach. Idealna maszyna do parzenia yerba mate...
Szukam dalej, chyba się skończy „dorosłym” ekspresem.
Mr.S.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Styczeń 2020, 22:54:23 »
A nie lepiej V60 albo jakieś inne drippery???
zasada działania ta sama, większa kontrola - jak dla mnie ekspres przelewowy ma uzasadnienie dopiero przy dużych ilościach - np w biurze, w szkole itp gdy wchodzi kilka osób i chcą wypić naraz kawę - najlepiej już zrobioną ;)

w domu - myślę, że dripper sprawdzi się w 100%
Never Give UP †

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Styczeń 2020, 23:44:32 »
@jakub_stanecki
Korzystanie z drippera jest dla mnie uciążliwe (przeprowadzałem takie próby, fajny i wymagający skupienia sposób przyrządzania kawy, który bardzo mi się podoba, ale nie jest dla mnie). Mały ekspres miał mi ułatwić życie. Chciałem urządzenia modułowego i względnie bezobsługowego, gdzie wystarczy dostęp do wody choćby w butelce a filtr z kawą można łatwo zutylizować. Może pójdę w kierunku OXO lub Mr Clever (żebym nie musiał koniecznie korzystać z wagi do odmierzania wody a kawę mógł wsypywać skalibrowaną wagowo miarką) i małego elektrycznego czajnika/konewki.
Dzięki za podpowiedź,
Mr.S.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Luty 2020, 09:38:47 »
Clever powinien ci się dobrze sprawdzić, moją sztukę żona zabrała do pracy żeby nie mieć wag czy stoperów a mieć kawę z filtra i się sprawdza

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Luty 2020, 10:31:54 »
@Mr. Sour, rozwazales moze Gabi Master A?
Wlewasz wode i wlasciwie samo się dzieje, albo phina?
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Luty 2020, 11:23:03 »
@Heniutek
O istnieniu Gabi Maser A nawet nie wiedziałem (!). Czy wielokątne opakowanie w którym jest sprzedawany spełnia jakąś dodatkową funkcję oprócz transportowej?
Jeśli chodzi o Phina czytałem na forum jak działa i oglądałem zdjęcia, jak w nim wygląda czystość przelewu? Korzystam czasami z kawiarki i tygielka i lekkie „błotko” w sumie lubię. Jakieś patenty np. z filtrami od Aeropressa?

P.S. Śmieję się w duchu sam z siebie bo myślałem, że wybór drippera ułatwi mi decyzję, ale jak widzę i tutaj są nieprzebrane możliwości. Nie sądziłem, że tak „wdepnę”, dzięki...  ;)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Luty 2020, 11:42:39 »
 Funkcja transportowa raczej, z phina rzadko korzystam , ale napar byl raczej klarowny - sypalem jasne palenie ( chociaz raz wyszla mi smoła z jakiejs dziwnej mieszanki ) , fajny w smaku. Oczywiscie wszystko zalezy od ilosci kawy ,stopnia jej zmielenia itd.itp.

Lepiej niech sie wypowiedza bardziej obyci kawosze.
W Gabi jest duza powtarzalnosc .
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Luty 2020, 14:16:01 »
Pierwsze zalanie bez kawy i ekspres startuje od 60 st. C a kończy na 70 st. C, drugie zalanie też na próbę bez kawy i z wielkim trudem osiągnięte 80 st. C
Na moje oko to powinno iść do reklamacji...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6192
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Luty 2020, 14:22:06 »
Hm, zależy gdzie, jak i czym zmierzone. Jeśłi to temperatura płynu w dzbanku, zmierzona termometrem ze szpikulcem, to zupełnie normalna wg mnie.
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2020, 14:24:24 wysłana przez krystians »

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Pomoc w wyborze małego ekspresu przelewowego.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Luty 2020, 14:33:13 »
Słuszna uwaga więc doprecyzuję - pomiar tuż pod prysznicem, prostym, mechanicznym termometrem gastronomicznym ze szpikulcem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi