Autor Wątek: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID  (Przeczytany 2467 razy)

Offline thomas-cs

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anita PID
  • Młynek: wbudowany
Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« dnia: 26 Wrzesień 2023, 12:20:16 »
Witam,


Dzień dobry,

Stałem się posiadaczem pierwszego ekspresu kolbowego(używka). No i zaczęły się problemy. Czytam, szukam i nie mogę znaleźć jednoznacznych odpowiedzi.

Przy próbie zrobienia espresso ciśnienie na manometrze pokazuje najczęściej około 7 bar. Przy ślepym sitku 13 (czy nie za dużo? ekspres używany 1,5 roku). Po skręceniu młynka praktycznie na maks i użycia sitka 18g (wcześniej używałem 20) wkońcu udało mi się otrzymać ciśnienie przy parzeniu ok. 9 bar. ale strasznie pieni się kawa ( od spodu sitko 18g ma dziurki tylko na połowie powierzchni, a 20g na całości). Jak próbuje dodać więcej kawy to kolba nie chce się zapiąć. Jak chociaż troszkę zmniejszę gradację młynka to znowu słabe ciśnienie. Przy maksymalnym skręceniu młynka ciężko wyrzucić ciastko z sitka. Kawa to Pellini espresso bar więc chyba nie jest tragiczna. Ubijam praktycznie pełną siłą.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2023, 13:12:55 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień 2023, 13:25:15 »
Ważne jest nie tylko jaka kawa, ale też kiedy palona. Kilka miesięcy różnicy w paleniu może powodować, że kawa nie będzie stawiać odpowiedniego oporu dla wody.

Kawa z marketu to nie koniecznie dobre rozwiązanie. Kawa może nie nadawać się do zrobienia espresso jeśli jest zbyt stara i lub kiepskiej jakości. Spróbuj jakąś w miarę świeżą ( przynajmniej 14 dni od palenia) niezbyt drogą kawę do espresso z palarni. Dzięki temu wiele nerwów sobie zaoszczędzisz.   

Młynek może nie mielić wystarczająco drobno, to też będzie się zmieniać przy różnych kawach.

To Twoje sitko 18 g to zdaje się jest jakieś super crema, stąd zapewne piana. Jeśli będziesz do niego mielił bardzo drobno i mocno ubijał to może się zatkać na amen.

Ubijanie pełną siłą jest nieefektywne. wystarczy ubijać siłą kilkunastu kilogramów. Ważniejsze niż siła jest, aby był to proces powtarzalny i nie obciążać bez potrzeby stawów.

Postudiuj sobie trochę te kursy i wątek o espresso to pomoże Ci w rozwiązywaniu problemów.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2023, 13:40:36 wysłana przez krystians »

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Wrzesień 2023, 18:55:34 »
Zacząłbym od regulacji zaworu OPV bo jeśli na ślepym sitku masz 13 bar to za dużo. Mam Anitę i na ślepym sitku mam 9-10 bar, tak jak przy wszystkich kawach beż względu na mielenie. Wyregulowalbym na Twoim miejscu zawór żeby na ślepym dawał 9-10 bar, potem kawa z palarni, świeża, i wtedy dalsze próby. Co do ubijania to też zawsze ubijam z siłą 20 kg co w zasadzie jest równoznaczne z ubiciem całą siłą.

Offline thomas-cs

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anita PID
  • Młynek: wbudowany
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Wrzesień 2023, 12:36:08 »
Zawór troszkę wyregulowany. Pokazuje 10-11. Kawę muszę zamówić. Obecnie mielenie wygląda jak na zdjęciu. Do sitka 18g miele 18.5. Ubijam i ciśnienie zaczyna od 4-5 i pod koniec parzenia dobije do 8. Ale wystarczy że lekko słabiej ubije I już 4bary to jest max

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Wrzesień 2023, 13:04:15 »
Może to jakiś kłopot z młynkiem, dość grubo wygląda ten przemiał. Do espresso to powinno być coś pomiędzy puszystym pyłkiem a bardzo drobnym piaskiem. Ekstrakcję reguluje się przemiałem a nie ubiciem.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2023, 13:06:25 wysłana przez krystians »

Offline thomas-cs

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Lelit Anita PID
  • Młynek: wbudowany
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Wrzesień 2023, 13:20:07 »
Też mi się coś wydaje że młynek za grubo mieli. Teoretycznie jest na max skręcony, Przy rozbieraniu do regulacji zaworu widziałem blokadę na młynku, którą można teoretycznie przestawić. Ekspres kupiłem używany, więc nie wiem czy ktoś kiedyś rąk tam nie wkładał i czegoś nie przestawił.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Wrzesień 2023, 14:20:05 »
Zdecydowanie za grubo zmielona kawa




Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Problem z ciśnieniem Lelit Anita PID
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Luty 2024, 22:57:17 »
Chciałem dopisać pewną obserwację w temacie ciśnienia. Nie wiem jak, nie wiem dlaczego ALE:
postanowiłem przesmarować pokrętło od pary, które skrzypi po nagrzaniu. Zdjąłem górna pokrywę, przesmarowałem gwint, całość złożyłem, w międzyczasie odkamienilem ekspres. Robiąc backflush'a zauważyłem że na ślepym sitku nagle zrobiło się 13 atmosfer. Wyczyściłem, przepłukałem, zrobiłem kawę i na sitku dalej 13. Pomyślałem że coś przestawiłem smarując gwint pokrętła. Zdjąłem pokrywę żeby sprawdzić. Wszystko niby ok. Nie zakładałem pokrywy - zrobiłem backfluscha - na sitku znowu 10 ATM (zielone pole). Złożyłem delikatnie wszystko, na sitku z kawą jest tak jak było: 10 ATM. Nie rozumiem tego, może zakładając pokrywę coś przycisnąłem, podwinęła się rurka od wody czy cholera wie co.... Piszę po to, że jak komuś zacznie wariować ciśnienie to można spróbować starożytną metodę: rozkręć  skręć, może się samo naprawi :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi