Autor Wątek: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy  (Przeczytany 1373 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marzec 2024, 14:28:37 »
jeżeli chcemy zmniejszyć kwasowość parzonej kawy, możemy zmielić ziarna drobniej
Tak, generalnie ta zasada jest poprawna, ale tylko do momentu gdy drobniejsze mielenie pozwala wyekstrahować skuteczniej kawę. Przy ekspresach takich jak Delonghi tę granicę dość łatwo się osiąga. Tu pomóc może tylko odpowiednia ilość wody przepuszczona przez kawę, która będzie przepływać równomiernie, a nie kanałami. Dlatego doza mniejsza, ubicie niezbyt mocne i przemiał niezbyt drobny, na ogół sprawdza się zbliżony do kaw mielonych kupowanych w marketach, bo generalnie sitka w takich ekspresach projektowane są do takich kaw. Za dużo się tu nie wykombinuje, ale nie raz zaparzyłem smaczną kawę na takim ekspresie, tylko trzeba dogadać się z narzędziem jakie ma się do dyspozycji.

Dam znać po 17 jak moje eksperymenty z kawą z palarni i Delongi.
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2024, 14:31:40 wysłana przez krystians »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Marzec 2024, 16:18:01 »
Wraz z młynkiem zamówiłem kawę COFFEE PLANT SWEET BRAZIL SHOT Data palenia: 20.02.2024 i właśnie tu pojawiły się problemy

A gdzie to kupiłeś I po co, skoro jest tyle sprawdzonych pewniaków na Forum?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Marzec 2024, 16:28:35 »
Można wymotować to urządzenie w kolbie, co "cremę" robi. Tak zrobiłem w Saeco Poemia, gdy kupiłem pierwszy profesjonalny młynek żarnowy De'Longhi K89 😁
》tertium non datur《

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2024, 18:17:51 »
Wraz z młynkiem zamówiłem kawę COFFEE PLANT SWEET BRAZIL SHOT Data palenia: 20.02.2024 i właśnie tu pojawiły się problemy

A gdzie to kupiłeś I po co, skoro jest tyle sprawdzonych pewniaków na Forum?


A gdzie to kupiłeś I po co, skoro jest tyle sprawdzonych pewniaków na Forum?
Znalazłem na stronie wydała sie ciekawa, sporo dobrych opinii mówię spróbuję. Aktualnie jestem po teście u rodziców na ich ekspresie automatycznym Philips ep2200 który już jest mocno wysilony życiem. Kawa w ogóle inna praktycznie tak jak opisują przyjemny słodki smak brak kwasu rodzina stwierdziła że bardzo fajna kawa. U siebie jak robię to za każdym razem jest mi niedobrze od tego kwasu  :(

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Marzec 2024, 18:36:40 »
To  weź ciastko z automatu zważ i zobacz jak jest zmielone, zważ też ile naparu jest w naczyniu z tego automatu. Ciastko po namoczeniu będzie ważyć ok 3x tyle co sucha kawa. Zobaczysz czy uda się podobnie odtworzyć u Ciebie i jakie będą rezultaty.

Ja próbowałem na Delonghi dziś z kawą trochę bardziej wymagającą tj. mieszanką "Granada" do espresso Peru natural z anaerobową Brazylią od Euro Cafe. Przy poprawnej ekstrakcji daje ona w naparze lekko kwaskową kawę z aromatami takimi jak owoce leśne z czekoladowym tłem.

Zrobiłem w trzech opcjach z 12g kawy,
1) zmielone grubiej (coś jak sklepowa mielonka) z uzyskiem,
2) zmielone trochę drobniej z uzyskiem 50 g
3) zmielone jak w 1) ale uzysk 150 g

Przy żadnym z przemiałów nie było problemów z przedostaniem się wody przez kawę.
Niestety, żadna z kaw nie wyszła zbyt dobrze.
Najlepiej wyszła opcja 2, ale po kolei:
ad. 1) wyszła bez wyrazu taka woda po kawie.
ad. 2) wyszła bardziej intensywna, ale dalej trochę zbyt kwaskowa, ale już przypominająca to co powinno wyjść.
ad 3) bez kwasu, ale też bez wyrazu i z nieprzyjemnym posmakiem.

Także dalej próbowałbym iść w stronę uzysku w okolicach 60 gramów z przemiałem jak w 2).  ale najlepiej ten ekspres radzi sobie z ciemniej palonymi kawami. 

   
« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2024, 18:40:51 wysłana przez krystians »

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Marzec 2024, 10:55:10 »
Po całym opakowaniu tamtej kawy stwierdziłem że to chyba w niej leży problem. Wykorzystałem całe opakowanie przetestowałem różne kombinacje i cały czas bez sukcesu.
Kupiłem Costa Coffee Signature Blend Medium tylko że w ziarnach (wcześniej miałem już z mieloną) i to jest dzień do nocy widzę jaką różnicę robi już zmielona a cała. Tak samo młynek zrobiłem kilka kaw na różnych ustawieniach i praktycznie przy każdej zmianie nawet tej najmniejszej na młynku było czuć różnicę.
Domyślam się że ta costa nie jest najwyższych lotów ale wyszła bardzo dobra, fajnie zbalansowana.
Kupiłem jeszcze MRC. Cappuccino Blend (cena była fajna dlatego też kupiłem) To samo co przy costa. Fajna w smaku, ustawienia na młynku robią różnice.
Albo coś było z tamtą kawą albo ja coś źle robiłem nie wiem już nie wnikam. Może to dziwnie zabrzmi ale przy costa poczułem zadowolenie z wydanych pieniędzy na młynek.
Jeszcze jedna różnica jaka zauważyłem między COFFEE PLANT Sweet Brazil Shot a costa. Przy mieleniu ta pierwsza strasznie oblepiała młynek. Dużo na nim zostawało. Costa tak nie oblepia i mało co mam do czyszczenia.

Małe pytanie tak trochę na przyszłość (odnośnie lepszych i gorszych jakościowo kaw) czy jak bym np: mielił kawę powiedzmy przy niedzieli na 4 porcje i umieszczał je w probówkach zamykanych żeby mieć tak na 1 lub 2 dni wyprzedzenie to czy bardzo dużo tracę na jakości?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Marzec 2024, 11:42:19 »
A co to mielenie ma wnosić? Mówi się że kawa traci nawet 70% aromatu w ciągu pół godziny od zmielenia więc to zły pomysł, kolejna kwestia to jej zmiana wilgotności. Ponowie pytanie w jakim celu? Czas?  :nienie: Nie znam Costy ani tej pierwszej kawy ale oblepianie to albo antystatyka, czyli wysuszone na pieprz ziarna albo spalone na żużel a zatem tłuste na powierzchni ;-)   

Offline Shadow Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi Dedica Style EC685
  • Młynek: Timemore C3 ESP
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Marzec 2024, 12:46:57 »
A co to mielenie ma wnosić? Mówi się że kawa traci nawet 70% aromatu w ciągu pół godziny od zmielenia więc to zły pomysł, kolejna kwestia to jej zmiana wilgotności. Ponowie pytanie w jakim celu? Czas?  :nienie: Nie znam Costy ani tej pierwszej kawy ale oblepianie to albo antystatyka, czyli wysuszone na pieprz ziarna albo spalone na żużel a zatem tłuste na powierzchni ;-)   
Odnośnie milenia to tylko tak z ciekawości i na przyszłość zapytałem dla własnej informacji :) to ta pierwsza już od otworzenia na świeżo sie lepiła

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Marzec 2024, 00:12:02 »
oblepianie
A to nie może być olejowana kawa? Nie jestem pewny, ale to chyba może taki efekt dawać?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Marzec 2024, 08:05:10 »
Albo coś było z tamtą kawą albo ja coś źle robiłem nie wiem już nie wnikam.
Mogło po prostu nie dać się dobrze zaparzyć tamtych ziaren na tym Deloghi. Najważniejsze, że z inną kawą zadzaiałało. Tak jak pisałem z ciemniej palonymi kawami jest łatwiej.

oblepianie to albo antystatyka, czyli wysuszone na pieprz ziarna
Nie do końca tak musi być że wysuszone, niektóre ziarna tak oblebiają choć kawa wychodzi z nich zacna.

 
olejowana kawa?
Nie słyszałem o takiej kawie, jeśli się świeci olejkami i jest tłusta, to po prostu była dłużej wypalana w piecu. Choć chyba sztucznie aromatyzowane ziarenka są spryskane czymś lepkim, bo widziałem młynki po takich ziarnach.
« Ostatnia zmiana: 11 Marzec 2024, 13:01:21 wysłana przez krystians »

Online Dale Cooper

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: V60, Bialetti Venus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Kwiecień 2024, 07:29:46 »
Co zrobić z zbyt kwaśną kawą? Jest tak kwaśna,  że ścina mleko sojowe. Pacjent to Gwatemala z Kawepale z V60.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Kwiecień 2024, 08:09:55 »
Jeśli napar jest kwaśny, to może być kwestia wielu rzeczy zaczynąjąc od pH wody i wygrzania ekspresu oraz portafiltra, poprzez skład ziaren i sposobu wypalenia kończąc na przemiale i zaparzeniu kawy. Jeśli chodzi o to co Ty możesz zrobić, to przeważnie pomaga drobniejszy przemiał / wyższa temperatura / wyższe ratio czyli przepuszczenie więcej wody przez kawę. Najlepiej zmieniać jedną rzecz na raz. Pomocny może być espresso compass:
https://www.baristahustle.com/blog/the-espresso-compass/

Online Dale Cooper

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: V60, Bialetti Venus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Kwiecień 2024, 10:39:53 »
To akurat przelew i jako totalny świeżak, kupiłem tę kawę już zmieloną. Spróbuję z wyższą temperaturą i większą ilością wody

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Kwiecień 2024, 11:46:59 »
A przepraszam, nie zwróciłem uwagi na ten zapis V60, skupiłem sięna mleku a wtedy kawy są na ogół ciśnieniowo przygotowywane.

A jakiego przepisu używasz? Jeśli jest kwaśna to spróbuj 5,5 g kawy na 100 g wody i temperatura min. 94 stopnie to do czarnej. Jeśli robisz z mlekiem to ja bym zrobił koło 10 -11 g kawy na 100 g wody, temperatura 96 stopni i polewanie przynajmniej na 3 razy+preinfuzja, czas minimum 2 min 30 sek

« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2024, 11:56:41 wysłana przez krystians »

Online Dale Cooper

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: V60, Bialetti Venus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Nowy w tym świecie potrzebuję pomocy
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Kwiecień 2024, 11:54:15 »
Jeśli chodzi o przepis, to taki "standardowy". 6 g/100 ml. Preinfuzja - ilość wody na oko, zamieszanie, odczekuję ok 20 s i dolewam wody w 3-4 porcjach. Temperatura około 90. Primavera.
Być może te wszystkie "około" są tu winne, ale przyznaję, że nie posługuję się wagą, ilość wody to po prostu kreski na serwerze, a termometr jest taki analogowy, kupiony pod yerbę.
Spróbuję wpłynąć jakoś na zmniejszenie prędkości przepływu i z wyższą temperaturą.

No i tak jak radzisz, 5,5 g

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi