Autor Wątek: Kawa mrożona  (Przeczytany 1968 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Kawa mrożona
« dnia: 14 Sierpień 2023, 15:19:16 »
Jakie macie przepisy na mrożona kawę? Robicie tylko espresso z lodami czy coś bardziej złożonego?

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Sierpień 2023, 12:23:01 »
Wbrew pozorom prosty temat ale jak się lepiej zastanowić to nie taki prosty:
jeśli pijesz latte i chcesz mieć po prostu dobra mrożoną kawę, która dalej jest kawą a nie jakimś wynalazkiem to tak:
- kostek lodu nie dodasz bo rozwodnią kawę,
- lodów nie dodasz bo przesłodzą kawę,
- jak zrobisz latte i dasz do lodówki to fajnie, tylko kawę masz gotową za kilka godzin zanim się schłodzi.
Ale jest patent, który stosuje długo i się sprawdza: w woreczkach do lodu (muszą być duże, np Jan Niezbędny XXL) mrożę mleko, które dodaję do kawy (u mnie czeska Olma 4%, genialne mleko). Potem robię espresso, trochę mleka, 3 kostki zamrożonego mleka, chwlie mieszam i gotowe. Kawa jest cały czas zimna, a jak to wrzucę do kubka termicznego to jest lodowata przez kilka godzin, rewelacja na spacer czy do pracy. Ważne że kawa nie traci na smaku :)
Ps. To samo robię z sokiem z malin (niepasteryzowany, świeży, który się puścił po zasypaniu malin cukrem) to jest absolutnie jedyny sposób na zachowanie smaku i zapachu świeżych malin, można spokojnie przechowywać ponad pół roku w zamrazarce [emoji38]

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Sierpień 2023, 17:06:31 »
Freddo espresso spróbuj.

Offline piter2015 Mężczyzna

  • Wiadomości: 66
  • Ekspres: Lelit Victoria
  • Młynek: DF64
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpień 2023, 17:40:55 »
Ja zawsze robię (głównie nie dla siebie): na dno szklanki syrop karmelowy (własnej roboty), kostki lodu, zalewam mlekiem. W czasie, gdy mleko się chłodzi robię espresso i na koniec wlewam je do całości. Kostki lodu specjalnie jakoś nie przeszkadzają  [emoji38]

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpień 2023, 22:42:24 »
Wbrew pozorom prosty temat ale jak się lepiej zastanowić to nie taki prosty:
jeśli pijesz latte i chcesz mieć po prostu dobra mrożoną kawę, która dalej jest kawą a nie jakimś wynalazkiem to tak:
- kostek lodu nie dodasz bo rozwodnią kawę,
- lodów nie dodasz bo przesłodzą kawę,
- jak zrobisz latte i dasz do lodówki to fajnie, tylko kawę masz gotową za kilka godzin zanim się schłodzi.
Ale jest patent, który stosuje długo i się sprawdza: w woreczkach do lodu (muszą być duże, np Jan Niezbędny XXL) mrożę mleko, które dodaję do kawy (u mnie czeska Olma 4%, genialne mleko). Potem robię espresso, trochę mleka, 3 kostki zamrożonego mleka, chwlie mieszam i gotowe. Kawa jest cały czas zimna, a jak to wrzucę do kubka termicznego to jest lodowata przez kilka godzin, rewelacja na spacer czy do pracy. Ważne że kawa nie traci na smaku :)
Ps. To samo robię z sokiem z malin (niepasteryzowany, świeży, który się puścił po zasypaniu malin cukrem) to jest absolutnie jedyny sposób na zachowanie smaku i zapachu świeżych malin, można spokojnie przechowywać ponad pół roku w zamrazarce [emoji38]
Ale mleko przy mrożeniu, się przecież rozwarstwia...
Chyba, że to jest mleko uht...
Takiego to nie piję, bo to trucizna.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Sierpień 2023, 22:45:11 »
Olma 4%, mleko pasteryzowane. To git.
Nie rozwarstwia Ci się, przy mrożeniu?
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline lomax Mężczyzna

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anita, Gaggia Classic
  • Młynek: Iberital Challenge
Odp: Kawa mrożona
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Sierpień 2023, 06:54:57 »
Olma mi się nie rozwarstwia, zawsze mam zamrożoną 1 litrową butelkę gdyby się niespodziewanie skończyło i nigdy mi się nie rozwarstwiło. Fakt faktem że jak się rozmrozi to potrząsam żeby "przemieszać" ale żadnych problemów nie miałem. Kostki mleka zamrożone też się rozpuszczają do normalnej konsystencji :ok:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi