Autor Wątek: Dlaczego mleko się spienia ?  (Przeczytany 6662 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Dlaczego mleko się spienia ?
« dnia: 18 Październik 2021, 10:57:17 »
Ktoś wie dlaczego mleko się spienia a np. woda nie (chyba że dodamy kropelkę Ludwika :) ) ?

Mam dostęp do mleka bezpośrednio od rolnika z nowoczesnej udojni i te mleko co by nie robić nie da się spienić.
Fakt, że jest bardzo szybko schładzane po udoju i zawiera przez to bardzo mało bakterii.
Jeszcze cały system jest myty jakimiś środkami, to też może być przyczną, chociaż dobrze to jest płukane,  ale nie wiem w sumie co powoduje spienianie się, więc trudno znaleźć przyczynę.



Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Październik 2021, 11:07:39 »
Ktoś wie dlaczego mleko się spienia a np. woda nie (chyba że dodamy kropelkę Ludwika  ) ?
A czy nie także ilość białka i tłuszczu ma znaczenie do spienienia?

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Październik 2021, 11:20:49 »
Za dużo sianokiszonki ?  [emoji12]

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Październik 2021, 12:17:26 »
A co dostajesz od tego rolnika?

Mleko ustandaryzowane, bez śmietanki, czy takie tłuste prosto od krowy, na którym wyodrębnia się śmietanka?

Generalnie na samo spienianie wpływ mają białka. Za dużo tłuszczu ten proces mocno utrudnia, a jeżeli to mleko ze śmietanką to w zasadzie uniemożliwia. 
(jajko, porównaj ubijanie piany z samego białka vs całego jaja).


Szybkie schładzanie nie zabija bakterii, raczej tylko spowalnia ich rozwój. Postaw w cieple na dwa dnie i zobaczysz :)

Offline quattro4ever1

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Fracino Heavenly, BFC LIRA 2GV
  • Młynek: Compak K6,
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Październik 2021, 12:27:20 »

Generalnie na samo spienianie wpływ mają białka. Za dużo tłuszczu ten proces mocno utrudnia, a jeżeli to mleko ze śmietanką to w zasadzie uniemożliwia. 
(jajko, porównaj ubijanie piany z samego białka vs całego jaja).

ale nie mieszajmy spieniania wysoką temperaturą do ubijania, bo to zupełnie różne procesy,
jeśli tłuszcz uniemożliwiałby ubijanie to śmietana kremówka nie miałaby 36% tłuszczu tylko 0,5%

podsumowując:
- spienianie temperaturą - zasługa białka
- ubijanie - zasługa tłuszczu

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Październik 2021, 13:44:36 »
To jest mleko tłuste - prosto od krowy. Fakt że krowy są karmione aktualnie kiszonką z kukurydzy. Może Ziarenko masz rację, chyba że to żarcik był :).
Jeszcze mam dostęp do mleka z drugiego źródła - krowy dojone ręcznie, mleko nie chłodzone i z nim nie ma żadnych problemów ze spienianiem (ale te krowy jeszcze biegają po trawie)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Październik 2021, 14:45:51 »
Kiedyś kupiłem zgrzewkę mleka, które jakoś dziwnie pachniało, choć w smaku było ok. I za cholerę nie chciało się spieniać- robiły się takie mikrobąbelki, które szybko znikały- jakby ktoś dolał wody gazowanej. Gdzieś wyczytałem, że taki zapach zdarza się gdy krówska jedzą za dużo kiszonek. Stąd takie moje przypuszczenie  ;)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2021, 12:30:07 »
Właśnie moje źródło świeżego mleka przeszło na kiszonki i mleko przestało się spieniać :(

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Październik 2023, 12:15:58 »
Wychodzi na to, że ostatnio same wykopki na forum uskuteczniam, ale trudno. Ten wątek wydał mi się najbliższy temu o co chcę zapytać. Czy nie macie ostatnio problemów ze spienianiem mleka? Kolejny rodzaj marketowego 3.2 i za cholibkę nie mogę wykrzesać przy pomocy mojego Nanofoamera czegoś co by przypominało dawnego (czyli sprzed ok. miesiąca - dwóch) rezultatu. Ba, już nawet coś tam się udało przy pomocy tego "starego" mleka narysować. A teraz jak bym nie wkładał Nano, to wychodzi mi mleko z lekką czapką czystej piany na wierzchu :( Nawet Tuttocrema, choć spienia lepiej, nie radzi sobie zbyt dobrze. Podejrzewałbym skok na jakość, ale mam tak z dwoma różnymi mlekami.

Offline Darecky

  • Wiadomości: 255
  • Ekspres: Breville Barista Max VCF126
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Październik 2023, 14:14:23 »
2 różne mleka reagują tak samo więc postawiłbym na sprzęt

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2023, 15:14:24 »
2 różne mleka reagują tak samo więc postawiłbym na sprzęt

Ale to też dwa różne sprzęty i o ile w Nano można zgonić na słabe baterie czy niewłaściwy kąt, który nie napowietrza, to Tuttocrema, to pospolity tłuczek, co tam może pójść nie tak? Temperatura nie taka, to już prędzej bym obstawiał. No nic próbuję dalej :(

Offline kastor Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro/
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Październik 2023, 17:30:31 »
Nie posiadam Nano lecz Aerolatte (podobnie skuteczne i też na baterie), od lat stosuję mleko Gostyń 4% w kartoniku - nigdy nie miałem i nadal nie mam problemów ze spienianiem

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Październik 2023, 18:48:46 »
Właśnie moje źródło świeżego mleka przeszło na kiszonki i mleko przestało się spieniać :(
Mnie najlepiej spieniało się mleko w butelce z Lidla, tzw świeże ekologiczne 3,9%:

https://pyszneeko.pl/product-pol-7419-Mleko-3-9-750ml-Turvita.html?gclid=Cj0KCQjwhL6pBhDjARIsAGx8D59MMlgQH7rUo1lgf0HrexWs4cCwFOh406hr256Yst704tt-Pfr63AcaAlHaEALw_wcB

W Lidlu było tańsze.
« Ostatnia zmiana: 18 Październik 2023, 18:58:34 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Październik 2023, 12:21:01 »
Tylko, że Wy używacie mlek wymyślnych (3.9 czy 4% tłuszczu), a mnie do tej pory wystarczyło zwykłe 3.2%. Spróbuję dziś kupić jeszcze jakieś dwa inne "zwykłe" mleka i jak to nie wypali, to będę zrzucał na sprzęt :(

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dlaczego mleko się spienia ?
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Październik 2023, 12:28:22 »
Obecnie spieniam w zależności dla kogo na 2,0% i 3,2% z Piątnicy.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi