Autor Wątek: Ekspres na początek przygody  (Przeczytany 5333 razy)

Offline Coil Mężczyzna

  • Wiadomości: 203
  • Ekspres: La Spaziale S1 Mini Vivaldi, Moka, Drip
  • Młynek: BB005, F83E
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Marzec 2024, 14:04:53 »
Nie tak dawno, bo zaledwie w połowie października ubiegłego roku zakupiłem swój pierwszy ekspres z kolbą...

Bardzo ciekawy post - nie wiem czy to najlepsze miejsce dla niego ale lepiej, żeby nie zginął w czeluściach forum. Szkoda, że nie napisałeś jakie błędy popełniałeś albo inaczej: co takiego nauczył Cię barista czego nie znalazłeś na forum. Innymi słowy co spowodowało, że espresso stało się dobre.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Marzec 2024, 16:45:35 »
Szkoda, że nie napisałeś jakie błędy popełniałeś albo inaczej: co takiego nauczył Cię barista czego nie znalazłeś na forum. Innymi słowy co spowodowało, że espresso stało się dobre.
Otóż to👌

@Orinoco Eco Camp
Mam rozumieć, że kupiłeś ten sprzęt pod Twoim nickiem będąc żółtodziobem, czy jednak już miałeś inne sprzęta do espresso, nazywając tańsze i jakąś wiedzę o kawie?

« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2024, 17:58:57 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Orinoco Eco Camp

  • Wiadomości: 9
  • Ekspres: Rocket R Nine One
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Marzec 2024, 18:41:14 »
ziobem, czy jednak już miałeś inne sprzętach do espresso, nazwając tańsze?
Tak, właściwie rozumiesz. To jest mój zestaw startowy na którym wykonałem swoje pierwsze samodzielne espresso używając do tego prosumenckiego ekspresu. Pytałeś czy miałem tańszy ekspres to właśnie jest zestaw tańszy, który wybrałem ograniczając straty na wypadek niepowodzenia związanego z przygotowaniem espresso. Uznając go za optymalny i najbardziej bezpieczny na start. Droższą opcją była Strada EP 1GR. Oczywiście wcześniej piłem kawę i mam inne ekspresy ale wszystkie to kapsułkowe Nespresso linia oryginalna także w tym temacie są one pomijalne.

Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Marzec 2024, 20:05:00 »
sage bambino plus.
Hej, też go rozważałem i miałem go w 'koszyku'.
Natomiast uświadomiliście mnie, że lepiej zainwestować w młynek.
Bambino 2200 zł + 1000 zł młynek ... to jestem 700 zł poza budżetem, to 30% drożej.
Bardzo mi się ten bambino podoba, no ale zacznę od porządnego młynka

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Marzec 2024, 20:14:25 »
Natomiast uświadomiliście mnie,
Jeżeli mogę to uświadamiam że lepiej nie wchodzić w nic o nazwie SAGE (przynajmniej to tańsze)
Miałem i używałem po sprzedaży nie płakałem.



Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline patrys.drezek

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Picopresso
  • Młynek: Timemore c3esp
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Marzec 2024, 20:21:29 »
sage bambino plus.
Hej, też go rozważałem i miałem go w 'koszyku'.
Natomiast uświadomiliście mnie, że lepiej zainwestować w młynek.
Bambino 2200 zł + 1000 zł młynek ... to jestem 700 zł poza budżetem, to 30% drożej.
Bardzo mi się ten bambino podoba, no ale zacznę od porządnego młynka

W Konesso 1900zł, a jest tu kolega z tego sklepu, napisz do niego, może jeszcze coś obniży. Ostatnio wisiał na OLX za 690 zł, więc warto polować. Albo weź młynek używany, widziałem fajny ascaso z płaskimi żarnami, albo mojego lelita ze stożkiem zależy co lubisz. Albo Ci taki zestaw wystarczy, albo będziesz się rozwijał. Moim zdaniem do 1000 zł nie ma dobrych młynków. Sensowne to baratza esp i fellow opus.

Offline patrys.drezek

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Picopresso
  • Młynek: Timemore c3esp
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Marzec 2024, 20:34:44 »
Natomiast uświadomiliście mnie,
Jeżeli mogę to uświadamiam że lepiej nie wchodzić w nic o nazwie SAGE (przynajmniej to tańsze)
Miałem i używałem po sprzedaży nie płakałem.

Ja za to jestem fanem, więc mogę nie być obiektywny. Mam drugi, planuję trzeci (sage Impress touch). Nigdy nie miałem problemów.


Jka


Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Marzec 2024, 20:40:54 »
Nie lepiej kupić ekspres AVX i przyzwoity młynek(typu DF64, może być używany taki jak Jurek sprzedaje tutaj)?

Z pewnością z takiego połączenia dasz radę o wiele więcej uzyskać niż z tego Sage'a.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Marzec 2024, 20:50:37 »
Tylko kto nas posłucha.
Mając ponad 20letnie doświadczenie z forum tematycznym (o broni) wiem że większość ludzi przychodzi na nie już z gotowym planem zakupowym chcąc potwierdzenia tylko że to co wymyślili i kupią jest najlepsze.

Wiem coś o tym bo ta fotka wyżej jest z 05.05.2022 r. wiem gdzie sprzętowo byłem wtedy a wiem gdzie jestem teraz wystarczyło wnikliwe czytanie tego forum i analizowanie wypowiedzi.

Ot przy piątku tak mi się napisało.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline szwppl

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Marzec 2024, 11:47:31 »
Nie lepiej kupić ekspres AVX
Który to jest model?
Ekspres AVX EM3202?

Doceniam pomoc i myślę o tym.
Byłem pewny, że temat kawy załatwię w 3 dni.
Jak poznałem troszkę wnętrze, to modlę się aby wybrać ekspres i młynek przed urodzinami w lipcu.

Offline QnQ

  • Wiadomości: 14
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Marzec 2024, 12:10:22 »
To tak zwana rabbit hole :) Też myślałem, że to będzie prosty wybór ale im więcej czytam tym głębiej schodzę. Zczynając poszukiwania myślałem, że zamknę się w dwóch może trzech tysiącach a teraz w głowie siedzi mi Lelit Mara X v2 oraz DF64 + dodatki więc kwota już oscyluje w granicach 7000 zł.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Marzec 2024, 12:14:38 »
Mamy trzy modele z AVX. Ten EM3202SW Snow White, DB1 Dual Boiler + OPV 9 bar oraz coś między nimi tj. EM TB1-2022. Ten ostatni nie jest jeszcze umieszczony na naszym sklepie ale w magazynie już jest. I ja bym polecał właśnie ten...
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Marzec 2024, 12:40:37 »
Nie mam doświadczenia wielkiego, mam Ascaso Arc, i w sumie nie narzekam, kawa zwykle wychodzi pijalna :). Chwile zeszło zanim ogarnąłem co i jak robić, jakieś youtuby mi pomogły, na pewno James Hoffmann, opis jak i dlaczego, ale jest tego znacznie więcej, ale nie miałem takiej traumatycznej historii jak opisana wyżej. Waga z timerem bardzo mi pomogła, ważenie kawy. Na początku opierałem się na tym że w sitku ma być 'tyle' i wyniki były słabo powtarzalne. Trzeba się zabrać do tego jak do eksperymentu, nie zmieniać za dużo na raz (nie zmieniać kawy za często jak się uczymy - to wprowadza straszliwe zamieszanie we wszystkich próbach, znaleźć jakąś przyzwoitą i na niej się uczyć) i sprawdzać jaka zmiana jak wpływa. Kolba to zabawa, to nie jest tylko do robienia kawy o poranku. Do zrobienia kawy do śniadania są prostsze metody nie wymagające większej nauki.
Natomiast wiem że jakbym miał komuś doradzać to żeby wziąć coś standardowego :) Np. kolba 58 a nie jak mam 57, inaczej próba dokupienia potem tampera/kolby/sitka itp staje sie znacznie trudniejsza i kosztowniejsza.
Nawet teraz się zastanawiam nad ew. gaggia classic i pobawienie się w gaggiuino - ale nie jestem pewny czy znajdę czas i ochotę na zabawę w majsterkowicza. Kuszą jakieś dźwigniowe, ale raz to znowu więcej rzeczy do ogarniania, plus dopiero co młynek kupiłem a finanse nie są z gumy ;)

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Marzec 2024, 14:32:20 »
Ten środkowy model AVX (EM TB1-2022) jak już Janusz na stronę wrzuci wydaje się idealny, do podstawowego AVX dorzucili manometr, zawór trójdrożny, grupa chyba też większa niż w najniższym modelu(58mm?), coś jeszcze? Cena u naszych sąsiadów ~850 zł.

@szwppl tak, ten podstawowy to ten, co podałeś, ewentualnie ten pośredni model, co powyżej napisałem i Janusz wcześniej jak najbardziej jest rozsądny. Młynek, kup od Jurka tego DF64 Micron, do espresso/kaw mlecznych niczego lepszego w nawet zbliżonej cenie nie dostaniesz.
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2024, 14:35:03 wysłana przez MSL »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ekspres na początek przygody
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Marzec 2024, 14:47:55 »
Jeśli chodzi o grupę kawową to się zgadza - 58 mm.
Jeśli natomiast piszesz o cenie w Słowacji to jest to 255 EUR a więc ok. 1100 PLN. Przy zakupie wraz z młynkiem CG1 cena jest 216 EUR a więc ok. 940 PLN. Przy czym mają nieco niższą stawkę VAT bo 20%.
U nas cena podstawowa będzie 1090 PLN. Nad ceną promocyjną pomyślimy po wstawieniu ich na stronę sklepu.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi