Autor Wątek: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...  (Przeczytany 13908 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Marzec 2018, 06:11:55 »
Jeśli chodzi o to:
Tak, właśnie o to.

na ślepym ustawiałem 10 bar, a właściwie nie na ślepym tylko z manometrem zapiętym na kolbie
Tak całkiem poprawnie, to powinien być jeszcze zaworek dający przepływ około 1ml/s (czyli 25ml/25s). Wtedy należy ustawić 9 barów, a co wyjdzie na ślepym - to już inna sprawa (wychodzi około 10 - 11 w zależności od OPV).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Marzec 2018, 12:57:02 »
na ślepym ustawiałem 10 bar, a właściwie nie na ślepym tylko z manometrem zapiętym na kolbie
całkiem poprawnie, to powinien być jeszcze zaworek dający przepływ około 1ml/s (czyli 25ml/25s). Wtedy należy ustawić 9 barów, a co wyjdzie na ślepym - to już inna sprawa (wychodzi około 10 - 11 w zależności od OPV).
[/quote]

Zdaję sobie sprawę, dlatego zwykle ustawiałem około 10 bez tego przepływu. Stąd moje pytanie o zalecenie z instrukcji Rocketa - żeby na ślepym wykręcić 9 bar a nie więcej. No ale może faktycznie to zależy od rodzaju pompy.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 12:59:40 wysłana przez rubin »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #47 dnia: 12 Marzec 2018, 14:40:14 »
zależy od rodzaju pompy
Bardziej zależy od charakterystyki OPV. Pomp to są na rynku góra trzy rodzaje.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Marzec 2018, 18:01:46 »
Jeśli chodzi o to:
Tak, właśnie o to.

na ślepym ustawiałem 10 bar, a właściwie nie na ślepym tylko z manometrem zapiętym na kolbie
Tak całkiem poprawnie, to powinien być jeszcze zaworek dający przepływ około 1ml/s (czyli 25ml/25s). Wtedy należy ustawić 9 barów, a co wyjdzie na ślepym - to już inna sprawa (wychodzi około 10 - 11 w zależności od OPV).

Trochę mnie zbił z tropu ten filmik z panem Bezzerą. To w końcu celować w 9 bar przy przepływie 1 ml/s (ciśnienie na krążku kawy) czy rota pompa mająca lepsza wydajność aż tyle nie potrzebuje? I jak to się ma do zaleceń z instrukcji ekspresu (9 bar na ślepym)?

Drążę temat bo się zastanawiam czy mi za rzadki napar nie leci i czy to ma w ogóle związek z ciśnieniem? W smaku kawa jest w porządku, ale może mogłaby być lepsza (większe body)? Pewnie i tak to przetestuję ...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Marzec 2018, 18:32:38 »
Color, rubin - z ciekawości - jaką macie temperaturę ustawioną na PID swoich maszyn?

U mnie 119 st C co wg instrukcji odpowiada 92,75 st C na grupie. Tak mam ustawione  dla aktualnej kawy w młynku -  Cafe Cubano od Gorana.

To ja zadam tez jeszcze jedno pytanie: jakie ciśnienie pompy macie ustawione w Rocketach? Ja zrobiłem wg instrukcji. - na ślepym sitku 9 bar. Co przekłada się na ciśnienie ekstrakcji rzędu 8,5 bar.

Rockety maja klasyczną  grupę E61. Sześciesiątka jedynka "na postoju"  zwykle przegrzewa się (cyrkulacja wody w grupie i w bojlerze parzy ).
Zawsze zalecało się w ekspresie z E61  krótkiego flusha zrobić celem obniżenia temp grupy parzącej.

Jeśli na ślepym masz ustawioną pompę na 9 bar, to ciśnienie podczas eksptrakcji rzędu 8,5 bar jest prawidłowe.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec 2018, 18:35:47 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #50 dnia: 14 Marzec 2018, 13:17:31 »
Jeśli na ślepym masz ustawioną pompę na 9 bar, to ciśnienie podczas ekstrakcji rzędu 8,5 bar jest prawidłowe.
Według mojego doświadczenia ustawione na ślepym 9b daje 7,5 w trakcie ekstrakcji. Dlatego na ślepym mam ustawione 10,1.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #51 dnia: 14 Marzec 2018, 13:24:51 »
Na pompie rotacyjnej o wydajności 200l jest tak samo jak na ślepym.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #52 dnia: 14 Marzec 2018, 18:09:42 »
Moze wykorzystam czyjeś doświadczenie 1:1.
Czy mogą się wypowiedzieć użytkownicy Rocketow serii Evo lub R58/60 - jak macie ustawione ciśnienie pompy?

Póki co tutaj znalazłem z Seattle Coffee Gear wskazówkę:

9.5 na ślepym da około 9 na kawie - No ale podają to jako oczywistość bez specjalnego uzasadnienia.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Marzec 2018, 18:15:35 »
Moze wykorzystam czyjeś doświadczenie 1:1.
Czy mogą się wypowiedzieć użytkownicy Rocketow serii Evo lub R58/60 - jak macie ustawione ciśnienie pompy?

W Rocket Evo v2 jest dokładnie tak samo: żeby mieć 9 na kawowym ciastku to na ślepym ustawiam ca. 9,5.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Marzec 2018, 19:00:41 »
W Rocket Evo v2 jest dokładnie tak samo: żeby mieć 9 na kawowym ciastku to na ślepym ustawiam ca. 9,5.

I tak też zrobiłem - 2 przypadki takiego użycia to już prawie statystyka ;). Nie wiem czy to moje subiektywne odczucie, ale kawa jest lepsza. Choć za pierwszym strzałem po przestawieniu pojawił mi się kanał, drugi był już bardzo dobry. Dzięki!

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #55 dnia: 10 Kwiecień 2018, 17:30:20 »
Odświeżę wątek i znów wracam z pytaniem o ciastko kawowe, czy inni użytkownicy Rocketa opanowali kwestię błotka w kolbie ? Jest to okropnie irytujące. Ciastko nie wypada w całości z kolby na odbijaku i cały czas trzeba albo przemywać albo grzebać palcem lub pędzlem co by resztki kawy usunąć. Ciastko jest permanentnie wilgotne i po prostu przykleja się do ścianek filtra. Już wystarczająco długo użytkuję ten ekspres i żadne próby z przemiałem i ubiciem nie pomagają (aby jednocześnie uzyskać prawidłową ekstrakcję). Jakieś rady poza "odpuszczeniem sobie" i "ten typ tak ma" ??
Czy to ogólnie przypadłość grupy E61 ?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Kwiecień 2018, 17:41:36 »
Robię normalnie, wychodzi jak trzeba a ciastko zawsze wypada zostawiając tylko odrobinę kawy przy krawędzi sitka. Żaden problem skoro i tak biorę szczotkę żeby objechać grupę - robię też kółko w sitku.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #57 dnia: 10 Kwiecień 2018, 19:27:59 »
Jakieś rady poza
Na błotko jest tylko jedna rada -- więcej kawy w sitku.

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #58 dnia: 10 Kwiecień 2018, 21:03:40 »
17-18 gram daję

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3460
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Po zmianie ekspresu - kilka pytań...
« Odpowiedź #59 dnia: 10 Kwiecień 2018, 21:09:34 »
A jakie masz parametry ekstrakcji? Może zmiel grubiej przy tej samej dozie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi