Autor Wątek: ponte vecchio lusso  (Przeczytany 7621 razy)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Marzec 2019, 11:32:14 »
Ja zazwyczaj do podwójnego sitka sypię 12,5g dla ciemniejszych wypałów, i 13-14g dla średnio palonych.

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #16 dnia: 08 Marzec 2019, 12:01:13 »
 Hm, to trochę cienko z uzyskiem. A czy widziałeś gdzieś może większe sitka, bo ja się jeszcze nie rozglądałem ?

Pozdrawiam

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #17 dnia: 08 Marzec 2019, 12:31:40 »
Uzysk możesz sobie regulować ilością zaczerpnięć.
Mi zazwyczaj przy jednym zaczerpnięciu wychodzi ok 17g, przy dwóch 24g, a przy trzech 30g kawy. Więc bardzo fajnie można sobie regulować ratio.
Oczywiście trzeba dobrać odpowiedni przemiał, pod trzy zaczerpnięcia zmielić trochę drobniej.
Ogromnym plusem grupy PV jest to że przy kolejnych zaczerpnięciach nie burzy ciastka kawowego, i cała ektrakcja jest całkiem równa.

No ale jeśli chciałbyś na jednym zaczerpnięciu mieć większe objętości kawy, no to już raczej jakaś gastro dźwignia, bo sitko 45mm raczej nie podoła :)

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: ponte vecchio lusso
« Odpowiedź #18 dnia: 08 Marzec 2019, 18:17:31 »
Ja najczęściej celuję w ratio 1-2,5 ale tu kieruję się raczej  uzyskanym smakiem.Niestety, Gaggia/LPVRomantica  taka wyrozumiała nie jest i ciastko  potrafi
pęknąć.Tutaj dobierać wodę trzeba delikatnie i najlepiej w jak najwyższym położeniu dzwigni i przy każdym zaczerpnięciu stosować krótką preinfuzję.
A gdybyś tak spróbował krótkiej preinfuzji przy każdym zaczerpnięciu? Ciekawe jaki byłby wynik końcowy w gramach i smaku .
Czyli wygląda że sitek na 3 porcje nikt do tego ekspresu nie produkuje?



 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi