Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516402 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Mastro Antonio
« dnia: 15 Sierpień 2013, 11:19:09 »
Jak się to wszystko zaczęło?



Niedawno znalazłem dość zuchwałą zapowiedź naszej konkurencji: "Z czegoś czego nie ma nikt to już niedługo coś świeżutkiego od Johan&Nystrom się pojawi". Zdumiewająca jest kariera tej szwedzkiej palarni w Polsce. Dość pogmatwana jest historia poczynań i obecności różnych palarni w różnych krajach. Wciąż jeszcze włoska palarnia Arcaffe (nasz kontrahent i dobry przyjaciel od 2002 roku) zaopatruje w kawę do espresso szwedzką sieć barów "Espresso House". Johan&Nystrom zaopatruje te bary w kawę do metod przelewowych.

W Polsce produkty Arcaffe pojawiły się w sieci Empik Cafe kilka lat temu za sprawą zbiegu okoliczności i naszych aktywnych poczynań. Po paru latach zostały wyparte przez produkty giganta z izraelskim kapitałem — firmę Strauss (MKCafe). Palarnia Arcaffe od kilkunastu lat także związana jest z izraelskim kapitałem, a ściślej z siecią barów "Arcaffe Israel".

Johan&Nystrom zaistniał w Polsce za sprawą ludzi związanych z Coffee Zone. Sporo topowych kawiarni szwedzkie produkty polubiło, m.in. słynne Filtry. Coffee Zone zaopatrywało w kawę sieć Empik Cafe, zanim nie pojawiła się w nich Gorgona marki Arcaffe. Zapewne z tamtych lat niektórym pozostała pewna niechęć do nas...

CDN :).

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Sierpień 2013, 13:25:38 »
Nareszcie  :ok: Dość nietypowo zacząłeś swój wątek, ale są to ciekawe historie. Czytałem tę wypowiedź konkurencji, zaiste zuchwała..

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrzesień 2013, 15:34:57 »
Pewnie znowu narobię bałaganu, pewnie znowu nie ja powinienem zakładać i nie w tym dziale, ale co tam. Brakuje mi takiego wątku i już. :taktak:

Ale dlaczego wątku o wypiekach ogółem, a nie o konkretnej kawie? Otóż, już dawno doszedłem do wniosku, że oceny wyrwanych z kontekstu prac (w jakiejkolwiek dziedzinie) są niemiarodajne, chwilowe, pozbawione kontekstu i od tegoż zależne. O wiele bardzie cenię sobie opisową ocenę całokształtu. Chciałbym aby ten wątek taką oceną się stał, stawał raczej, bo przecież kawa żyje, palarnia też żyje i każdy następny wypiek, każde następne ziarno, to zupełnie inna bajka.


Link dla jeszcze nieznających: Mastro Antonio.


U mnie właśnie zagościła drożdżowa jagodzianka ze słodką posypką (Etiopia Yirgacheffe Kochere z 17/08/2013r.). :taniec:
Już same ziarenka pachą ową drożdżówką, po zmieleniu również -- z dodatkiem kawy, a po zaparzeniu wracamy do czystej drożdżówki. :pycha: A, i wcale nie jest cytrusowa, jest słodka, słodka jak, jak drożdżowa jagodzianka z posypką.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Wrzesień 2013, 16:00:04 »
Też mam paczkę tej Etiopii, jeszcze nie otwarta, ale pachnie cudownie. Jak będzie to podobny profil do tego, co piłem wczoraj od Coffee Proficiency (również te ziarna) , to to będzie coś wyyyybornego!

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Wrzesień 2013, 16:03:06 »
Za chwilę, za moment będę musiał coś zamawiać...
Antonio. Zostaw tam coś...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Wrzesień 2013, 16:24:49 »
Tej już chyba nie ma (w sklepie przynajmniej), może będzie następne palenie.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrzesień 2013, 17:14:30 »
Pewnie znowu narobię bałaganu, pewnie znowu nie ja powinienem zakładać i nie w tym dziale, ale co tam. Brakuje mi takiego wątku i już.

Nosz kurcze, a nie łaska założyć wątek o danej kawce??  :nienie: Są już opisane pewne ziarna od Andrzeja, opisz swoje odczucia o wymienionej....

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Wrzesień 2013, 17:37:53 »
Waśnie rzecz w tym, że nie łaska. Zawiesiliście poprzeczkę o wiele dla mnie za wysoko. Ani mi się chce tak ziarna analizować, ani uważam to za słuszne (co zresztą napisałem w pierwszym poście). :jezyk:

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Wrzesień 2013, 07:04:39 »
DK, Ty leniu patentowany  :wow2:
to nie poprzeczka jest zbyt wysoko, to Tobie się zwyczajnie nie chce.
A solidną część opisu masz w pierwszym poście, ostatniej linijce - dodaj pochodzenie, datę palenia (bo Antoś z Elą czasami zmieniają cosik w swoich wypiekach), sposób zaparzania.
i "wuala" jak mawiają rosjanie.

ps. Aaaa bym zapomniał -  :jezyk:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Wrzesień 2013, 08:54:25 »
Powiem wam szczerze, że nigdy dotąd nie mieliśmy u siebie tak pięknych kaw. Trwa to mniej więcej od pół roku, gdy pozbyliśmy się kredytu ;). Ale też swój udział ma sytuacja na rynku kawy, wyjątkowo sprzyjająca.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Wrzesień 2013, 10:10:31 »
Donkiszocie - powiem szczerze że a wolę przeczytać taki opis kawy jak twój niż kogoś z bardziej wysublimowanym podniebieniem, wyłapującym że wspomniane jagody rosły pod dębem a nie pod sosną, a poranna rosa znikała około 11 godziny. Przynajmniej będę wiedział czego po danej kawie może się spodziewać statystyczny Kowalski. Jak napisał KrzychK - dodałbyś trochę danych o kawie, wrzucił fotkę ziaren, i napoju. I było by ślicznie.

Antonio - co do tych pięknych kaw - ja powiem szczerze póki są ziarna w młynku i jakiś zapas większy niż 250g w szafce to nie rozglądam się za nowymi ziarnami. Ale może gdyby można się zapisać na mailing z nowościami (łatwiej wysłać mailing niż pisać ileś postów na FB, CP, WOK), to mógłbym takie nowości na pniu kupić, albo przynajmniej wiedział bym co zamawiać.

LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień 2013, 11:32:44 »
Ale ja nie potrzebuję rozmowy o szarlotce, ale o cukierni, która trafia w mój poziom cukru niezależnie od wypieku. Rzekłem!




PS
Jeśli wątek się nie przyjmie, to przecież zginie w czeluściach niebytu, a jeśli potrzeba jest nie tylko moja wyimaginowana, to się ostanie. Proste.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Wrzesień 2013, 15:55:27 »
Podobno w sieci barów "Espresso House" w Szwecji nie ma już produktów Arcaffe made in Italy, ale zaglądając do oferty tej sieci znalazłem dość znajome ziarna, obecne także na włoskim rynku. Podobno Espresso House nie współpracuje już ze szwedzką palarnią Johan&Nystrom, a za to kupuje ziarna z nieco większej, norweskiej palarni Solberg&Hansen. Zmiana musiała się dokonać w ciągu minionych dwóch lat, bo dwa lata temu znalazłem w barach Espresso House kawę zarówno z palarni Arcaffe i z palarni J&N. Musiałem o tym napisać, bo poprzedni mój tekst został określony mianem "wciskania kitu biednym forowiczom". Podobno Espresso House wcale nie jest szwedzką siecią, a że nie ma tam Arcaffe ani J&N teraz już wiecie...

O Arcaffe chciałem opublikować dość fajny tekst na forum CP, ale był chyba sprzeczny z interesem różnych podmiotów, więc w końcu się nie ukazał. Nawiązując do tego nieopublikowanego artykułu, przytoczę tylko prawdziwą anegdotę. Nasz włoski partner Enrico był współwłaścicielem rodzinnej firmy z tradycjami i interesami na świecie. Gdy firma była jeszcze rodzinna, Enrico przyleciał do nas na kilka dni wakacji. W naszej kawiarence wyciągnął swoje formularze oceny sensorycznej espresso, by ocenić przygotowane przez nas kawy. Zaparzaliśmy Mokacremy, Romy itp. Zaparzona przeze mnie kawa osiągnęła wybitną ocenę, została pochwalona, skonsumowana z wyrazem zadowolenia. Wszystko byłoby fajnie, gdyby wkrótce potem Enrico nie zobaczył jak my tę jego kawę zaparzamy. A zaparzaliśmy ją, dozując kawę na oko, tak jak to robi się na World Barista Championship. Jak się facet wkurzył, niemal awanturę nam zrobił. Usłyszeliśmy, że marnujemy jego kawę, że tylko Włosi mogą dobrze włoską kawę zaparzać...

Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo nas takie durne teksty uraziły. Gdyby jeszcze Enrico sam umiał kawę zaparzyć...

CDN

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Wrzesień 2013, 23:50:45 »
Antonio, WINCYJ  :mrgreen: ;)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Wrzesień 2013, 07:08:25 »
Możecie sobie wyobrazić, jak bardzo nas takie durne teksty uraziły. Gdyby jeszcze Enrico sam umiał kawę zaparzyć...


Padłem...
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi