Autor Wątek: Przechowywanie Kawy  (Przeczytany 68556 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #90 dnia: 05 Październik 2015, 21:22:15 »
Ja wszystkie palone przeze mnie kawy przechowuję w słoikach, zakręconych ;)

Offline thesiu Mężczyzna

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Gaggia Classic, Ascaso Steel Uno Prof, Aeropress, Hario V60-02, Phin, Mr Clever Dripper
  • Młynek: Mazzer SJ, Graef CM 70, Graef CM 800, Rhinowares
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #91 dnia: 05 Październik 2015, 21:25:31 »
Ja wykorzystuję do tego opakowania z zamknięciem strunowym i zaworkiem po wypitych kawach z palarni ;)

Offline KAKR Mężczyzna

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: La Pavoni Professional,Faema Faemina,Baby Faema,Rocket Giotto Evo 2, Aeropress,Arrarex ,Kalita
  • Młynek: Macap,Rancilio Kryo,Lido E,Mahlkonig Kenia
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #92 dnia: 05 Październik 2015, 21:43:37 »
Dokładnie tak samo robię....

Offline Magelenka

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Gaggia Classicc 2
  • Młynek: Pracuje nad tym
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #93 dnia: 05 Październik 2015, 21:59:51 »
Właściwie ja też używam woreczki z zamknięciem strunowym. Ale co z tym olejkiem, który pojawia się na kawie? To ma się jakoś ustabilizować, zaschnąć?

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #94 dnia: 05 Październik 2015, 22:06:37 »
Trochę płynu do naczyń i powinno zejść :hihihi:
A na poważnie, to przy mocniejszym paleniu wyjdą olejki, nie masz się czym przejmować.

Offline inspirator Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Styczeń 2016, 17:54:41 »
Nadeszła wiekopomna chwila - mikrolot  Z Hondurasu (od Quijote, Honduras, Carlos Ernesto Garcia) palony 1 grudnia 2014, trafił do zamrażarki 10 grudnia 2014, wyjęty z niej 22 marca 2015 czeka na testy. Zobaczymy czy prawie 15 tygodni krioterapii miało negatywny wpływ na ziarno.  :diabelek:

Nie porównam co prawda organoleptycznie do ziarna niemrożonego, ale zobaczymy czy da się bez problemu poprawne i smaczne espresso przygotować. Na razie jestem pełen optymizmu, po od wyjęcia z zamrażarki torebka ładnie napęczniała, a z wentyla wydobywa się bardzo ładnie pachnące psssssyt.

Miałbym takie pytanie, czy mrożąc kawę w oryginalnym opakowaniu lepiej zakleić taśmą wentyl czy nie? ;) Bo różne głosy słyszałem, ale ciekaw jestem czy ktoś to porównywał lub wypróbował jedną z metod z zadowoleniem, ten cytat powyżej niestety nie zdradza metody. A i czy ktoś próbował mrozić kawę już otwartą, czyli np. mamy 1kg opakowanie, otwieramy i dzielimy na mniejsze porcje po 250g pakując je do woreczków lub plastikowych pojemników - chodzi o to czy jest sens mrozić otwieraną już kawę i jeśli tak to w czym ;)

Osobiście nie jestem fanem mrożenia, ale w sytuacjach nietypowych może się to przydać ;)
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2016, 17:57:19 wysłana przez inspirator »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Styczeń 2016, 18:45:18 »
Ale po co mrozić kawę? Może 30 kg to bym jeszcze zrozumiał ale 1 kg? Szczelnie zamknąć opasać gumką i nie przejmować się.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Styczeń 2016, 18:50:39 »
Niektórzy piją 1 kg tyle czasu, co my 30 :)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #98 dnia: 06 Styczeń 2016, 18:54:25 »
Niektórzy piją 1 kg tyle czasu, co my 30

No to niech kupi sobie 250 g. Dziadek mawiał szkłem ... nie utrzesz.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #99 dnia: 06 Styczeń 2016, 18:58:52 »
 :evil:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline inspirator Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #100 dnia: 10 Styczeń 2016, 09:48:54 »
Nie napisałem, że mrożę, ale zapytałem jak mrozić ;) Mój tata (starszy człowiek) nie pije już kawy, ale ma, dla gości ;) Patrzę do jego szafki, a tam dwie kawy marketowe, nówka nie śmigane, patrzę na datę - dwa lata po terminie ::) Ale co tam, przyjadą goście, zaparzę, dodadzą cukru, śmietanki, wypiją, nie otruje ich to  :szampan: No więc tak sobie pomyślałem, że mogę mu kupić jakąś kawę z palarni, ale jeśli ona będzie użyta raz na 3 miesiące, to trochę słabo z jej przechowywaniem. No chyba, że będę mu przywoził takie małe porcyjki w słoiku raz na jakiś czas ;) Druga sytuacja dotyczy kolegi, który nakupił kawy na zapas, bo wtedy nie wiedział jeszcze że tak szybko się starzeje, więc albo musi rozdać albo pić jedną za drugą, względnie zamrozić ;) Swoim pytaniem chciałem tylko poszerzyć wiedzę, aby móc komuś pomóc, ale tak żeby ten ktoś po wyjęciu kawy z zamrażarki nie powiedział, że się ona nie nadaje do picia ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #101 dnia: 10 Styczeń 2016, 12:24:03 »
Twój tata idealnie wpisuje się w kapsułki -- poważnie. Małe, jednorazowe porcje, mało miejsca, nieistotny koszt jednostkowy, bo okazjonalny.
Możesz pójść tą drogą sam i świeżą kawę zapakować w jednorazowe porcje. Tylko przydadzą się małe opakowania, które dasz radę zgrzać. Ze znanych mi palarni tylko Kelleran ma 50g paczki, a to i tak może być za dużo na jeden raz.

A co do mrożenia, przede wszystkim musisz zabezpieczyć przed wilgocią i zapachami. Najlepiej jak się da. Jeśli mroziłem kawę, to wysysałem opakowanie (choćby odkurzaczem) na maksa. To też test zaworka, jeśli po kilku godzinach nadal będzie kamień, to znaczy, że zaworek trzyma. To też odpowiedź na pytanie o zaklejanie. Jeśli trzyma, to moim zdaniem nie trzeba zaklejać. Jeśli to taki zaworek w dwie strony ;) to wracamy do początku akapitu.
Potem takie paczki pakowałem jeszcze w dodatkowe worki do mrożenia (grubsze, z dodatkową struną) i to do zamrażalki.

No i rozmrażałem etapami, najpierw doba w lodówce, potem chłodne miejsce w domu na kilka godzin.

Wszystkie te ziarna przetrwały, ale czy były lepsze od tych samych, równie szczelnie zamkniętych, przechowywanych w szafce? Nie wiem, nie porównywałem. Na pewno mija się to z celem jeśli mrożenie miałoby trwać dwa, trzy miesiące. A kawy na rok nie kupuję, więc zaprzestałem eksperymentów.

Offline inspirator Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #102 dnia: 10 Styczeń 2016, 13:22:57 »
Dzięki za obszerną i pomocną wypowiedź, pewnie odwiedzę Kellerana, zwłaszcza że mieszkam w Krakowie ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #103 dnia: 10 Styczeń 2016, 13:30:16 »
Ich kawę można też kupić w piekarniach mojego taty na terenie miasta (jest rozpiska na ich stronie), ale warto odwiedzić palarnie, bo mili to ludzie i urokliwe miejsce.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Przechowywanie Kawy
« Odpowiedź #104 dnia: 10 Styczeń 2016, 14:40:19 »
Ale co tam, przyjadą goście, zaparzę, dodadzą cukru, śmietanki, wypiją, nie otruje ich to 


To nie lepiej iść do miejscowego sklepiku i kupić zielonego jakobsa. Przecież ten jakobs na głowę bije tego Twojego mrożeńca. Doprawdy pokrętne myślenie i gmatwanie sobie życia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi