Autor Wątek: Cafelat Robot  (Przeczytany 86748 razy)

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #330 dnia: 11 Luty 2021, 21:39:48 »
Zapewne koledze chodziło o wagę z timerem, i to chyba jedyna w tych wymiarach (występuje także pod marką JoeFrex, ale też słabo z dostępnością w rozsądnych pieniądzach) Przynajmniej ja nic innego nie znalazłem.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #331 dnia: 11 Luty 2021, 23:04:06 »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Achilles

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60, Aeropress, Moka
  • Młynek: Niche, 1zpresso Q2, Bplus Apollo
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #332 dnia: 12 Luty 2021, 18:52:28 »
Zapewne koledze chodziło o wagę z timerem, i to chyba jedyna w tych wymiarach (występuje także pod marką JoeFrex, ale też słabo z dostępnością w rozsądnych pieniądzach) Przynajmniej ja nic innego nie znalazłem.
Właśnie tego Forexa szukałem, ale ostatecznie wybór padł na wagę z Aliexpress:


Offline gArtur

  • Wiadomości: 91
  • Młynek: Arco, Xeoleo 50
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #333 dnia: 13 Luty 2021, 22:29:49 »
@Achilles podasz linka?

Offline Achilles

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60, Aeropress, Moka
  • Młynek: Niche, 1zpresso Q2, Bplus Apollo
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #334 dnia: 13 Luty 2021, 22:35:17 »
Przesyłam na PW bo nie mam jeszcze dopuszczenia do udostępniania linków

Offline dawids

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Flair 58 & masa dripperów
  • Młynek: Lagom P64 SSP Brew + Lagom Mini 48mm TICN Moonshine + C40 + K-Max
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #335 dnia: 17 Luty 2021, 22:15:45 »
Hej,

Właśnie dostałem Robota i jestem po około 6 nieudanych próbach zrobienia dobrego shota. Każdy shot, który zrobiłem był kwaśny, a parzenie kończyło się po 15-20 sekundach (plus 10 sekund preinfuzji). Próbowałem z dozami 19g, 17g, 16.5g i różnymi ustawieniami Comandante - 5, 6 oraz 7 klików. Wszystko wyszło fatalnie, różnice w smaku były marginalne. Kwas niesamowity. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak? Używam rzecz jasna wrzątku, woda własnej roboty, która świetnie sprawdza się pod alternatywy... To początki mojej przygody z espresso. Dosyć bolesne, muszę przyznać :D 

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #336 dnia: 18 Luty 2021, 08:58:31 »
Zrób drobniejsze mielenie. Rób bez preinfuzji.

Zwróć szczególną uwagę na dystrybucję.
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2021, 09:17:29 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #337 dnia: 18 Luty 2021, 09:07:29 »
Najlepiej wydaje mi się, skalibrować sobie kubki smakowe gdzieś, gdzie podają dobre espresso i sprzedadzą Ci takie samo ziarno, z którego to espresso zaparzyli.
Dzięki temu będziesz wiedział, w jaką stronę zmierzać.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #338 dnia: 19 Luty 2021, 09:48:22 »
Jaka kawa? Jakie sitko? Czy wylewki zdjęte (czy są kanały)? 5-7 klik w Comandante to już drobno jak na Robota. Masz wersję z manometrem? Jakim ciśnieniem działasz? Jeśli nie masz manometru to kup zwykłą wagę łazienkową (mechaniczną, nie elektroniczną) i wyciskaj około 17 kg na niej.

Offline dawids

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Flair 58 & masa dripperów
  • Młynek: Lagom P64 SSP Brew + Lagom Mini 48mm TICN Moonshine + C40 + K-Max
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #339 dnia: 19 Luty 2021, 10:47:27 »
Wersja z nanometrem. Wczoraj było już lepiej. Za radą wyżej próbowałem bez preinfuzji. Kawa omni z Kolumbii. Wyciskałem około 8 barów. Moim problemem chyba było zbyt mocne tampowanie i WDT w pierwszym dniu... Wczoraj tampowałem jedynie delikatnie i było o wiele lepiej. Ma to sens? :D

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #340 dnia: 20 Luty 2021, 07:35:48 »
Tamping nie za mocny to dobry trop. To się tyczy wszystkich maszyn. Wdt od pierwszego dnia - czemu nie. Kilka postów wyżej napisałem jak łagodnie przeprowadzić ekstrakcję. Czy kawa świeżo palona?

Offline Achilles

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60, Aeropress, Moka
  • Młynek: Niche, 1zpresso Q2, Bplus Apollo
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #341 dnia: 03 Marzec 2021, 22:03:46 »
Chciałem tylko powiedzieć, że waga z ali o której wspomniałem wyżej sprawdza się świetnie. Działa bez zarzutu, pasuje do rozstawu robota i do tego wygląda równie dobrze jak na zdjęciu. Lepsza kontrola nad ratio gwarantowana  :)

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #342 dnia: 29 Marzec 2021, 21:02:53 »
Na ekokapsulki.pl pojawiła się dostawa robotów w dobrych cenach (i paru części) jakby ktoś był zainteresowany.

Mój już zamówiony - jak przyjedzie to na pewno się pochwalę  :).

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #343 dnia: 03 Kwiecień 2021, 00:05:09 »
robot1b.jpgrobot2b.jpg
Załączam zdjęcia mojego nowego robota (kolory wyszły bardzo rzeczywiste jakby ktoś się zastanawiał jak wygląda biały).

Tak jak poprzednicy, na początek miałem problem z tym że wszystko wychodzi kwaśne (średnio i ciemniej palone). Najpierw cudowałem z preinfuzją, ale strasznie nieregularnie mi szło (jednocześnie szukając odpowiedniej grubości przemiału).
Po całym dniu wylewania kawy (wszystko kwaśne, a czasy ekstrakcji jakby losowe) spróbowałem metody bez preinfuzji (i bez przesadnego dociskania tamperem):
- od razu 8-9 bar
- po ~10s schodzę do 6-7 bar i tak do końca

No i powiem, że dla początkującego ta metoda to rewelacja! Mega powtarzalna - mogłem sobie spokojnie kolejnymi kawami dopasować mielenie tak żeby skracać czas ekstrakcji. Po całym dniu wygląda że to prawda chyba z tym, że woda w Robocie łatwo się dostaje pod sitko przy preinfuzji i stąd u mnie duże kłopoty. A walnięcie 9bar od początku pewnie dociska sitko i dalej idzie zawsze prawidłowo.

Tak czy siak, powyższą, skuteczną metodę zacząłem od zbyt drobnego przemiału i ponad 60s ekstrakcji (17g kawy -> ~35g napoju). No i cały czas było mega kwaśno. Aż do momentu jak zmieliłem na tyle grubo, że zszedłem do ~35s (17g->35g) i kwaśność zniknęła w 80% (znaczy zostało chyba tyle co powinno) :D. Każda kawa powyższą metodą wygląda tak (ta jest ciemniej palona):
kawa1b.jpg

Także początkującym bardzo polecam 8-9bar od startu - bez tej metody wszystko kwaśne co bym nie robił (mimo, że kawy wyglądały często ładnie).


Przy okazji na zdjęciu jest też waga Rhino Dosing Scale: Idealnie pasuje pod nogi. Sama waga ok, ale widać, że tania - słabiutki wyświetlacz (na szczescie patrzac znad robota czytelna), troche powolna (trzeba sie zatrzymywac na sekunde wczesniej), wylacza sie dopiero po jakis 3min bezczynnosci, wiec bez niespodzianek przy ekstrakcji.


Podsumowując - bardzo zadowolony jestem z pierwszego dnia, robot wygląda pięknie na żywo (zaskoczony byłem, że taki mały), a pracy przy nim mniej niż przy kawiarce, z której do tej pory korzystałem (ważę kawę prosto pod młynkiem, a po zrobieniu cały koszyk od razu pod kran [nie wyciskam resztek do szklanki] razem z sitkiem i gotowe).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #344 dnia: 03 Kwiecień 2021, 11:58:40 »
Super zestaw.
Dobry zakup, niech służy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi