Autor Wątek: Cafelat Robot  (Przeczytany 86752 razy)

Offline gizmuch

    • xxx
  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: brika, cafissimo, rok, aeropress, Bezzera bz09, v60
  • Młynek: hario ręczny, Iron heart
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #285 dnia: 19 Listopad 2020, 15:47:26 »
Ja jestem zachwycony Robotem, miałem pare ekspresów i ten jest dla mnie optymalny, szybkość czyszczenie, prosty w budowie przez co nie ma kamienia w jakiś zakamarkach, czy zbiornikach. No i pyszne espresso


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #286 dnia: 23 Listopad 2020, 00:18:36 »
youtube.com/watch?v=feCGRsMu8ug

Sprometheus zrobił video o Robocie

Ciekawą rzecz mówi, mianowicie o 'odwróconym' profilu ciśnienia jaki w Robocie dcąał mu lepsze wyniki.

Czyli zamiast robić preinfuzję na 1-2 barach na początku (na Niche bardzo drobno mieli w takim wypadku - co jest zbieżne z moimi doświadczeniami) wali 9 barów od samego startu, a potem schodzi do 6-7 barów. I wychodzą mu lepsze szoty.

Tłumaczy - że w robocie prysznic unosi się, i woda przelatuje pod ciastkiem. Tym samym metodę zmienił - 9 barów od samego początku na około  10 sekund, a potem dojść do 6 barów.

Offline ICTC Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Brikka
  • Młynek: Timemore Slim
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #287 dnia: 24 Listopad 2020, 11:42:52 »
Cena bardzo dobra, kontakt też. Pytałem o dostępność wersji Barista. Odpowiedzieli w kilka godzin, że będą mieli na magazynie w połowie grudnia. Obiecali, że dadzą znać, jak dostawa dojedzie. Sklep słowacki, twierdzą, że są oficialnym przedstawicielem Cafelata.
https://www.ekokapsulki.pl/cafelat-robot
Ktoś coś już może u nich kupował i może polecić, albo odradzić interesy z nimi? Mam wielką ochotę pobawić się Robotem :)
Nic od nich nie kupiłem ale kontakt wzorowy. Baristy mają być koniec końców pod sam koniec grudnia.

Offline Jack S.

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Bianca V3, Syfon, ISI Nitro, Chemex, V60, Aeropress, Robot
  • Młynek: Comandante C40, Niche Zero
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #288 dnia: 25 Listopad 2020, 07:06:05 »
youtube.com/watch?v=feCGRsMu8ug

Sprometheus zrobił video o Robocie

Ciekawą rzecz mówi, mianowicie o 'odwróconym' profilu ciśnienia jaki w Robocie dcąał mu lepsze wyniki.

Czyli zamiast robić preinfuzję na 1-2 barach na początku (na Niche bardzo drobno mieli w takim wypadku - co jest zbieżne z moimi doświadczeniami) wali 9 barów od samego startu, a potem schodzi do 6-7 barów. I wychodzą mu lepsze szoty.

Tłumaczy - że w robocie prysznic unosi się, i woda przelatuje pod ciastkiem. Tym samym metodę zmienił - 9 barów od samego początku na około  10 sekund, a potem dojść do 6 barów.

WRÓĆ.

Z zaspania źle zrozumiałem.

Nie chodzi o brak preinfuzji, a o 'powolne', 'stopniowe' zwiększanie ciśnienia. Czyli jak już robimy PI, to od 2 do 9 barów należy przejść możliwie jak najszybciej.

Offline Torrentius

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60-02
  • Młynek: C40
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #289 dnia: 22 Grudzień 2020, 19:48:34 »
Jakby ktoś był zainteresowany, to u Słowaków pojawiły się wczoraj w nocy roboty w wersji barista – do mnie już idzie przesyłka!

Offline Torrentius

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60-02
  • Młynek: C40
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #290 dnia: 26 Grudzień 2020, 19:59:05 »
Robot przyszedł i prezentuje się wspaniale, tylko szoty za nic mi nie wychodzą. Może ktoś z Was miał podobne problemy?

Zasadniczo wydaje się, że mam ten sam kłopot, co Sprometheus z filmiku wyżej: woda przelatuje bardzo szybko, w ogóle nie czuję oporu, najwyższe ciśnienie, które udało mi się osiągnąć to 4 bary, a ekstrakcja trwała wtedy jakieś trzy sekundy :)

Dokładnie tak jak Sprometheus zacząłem schodzić coraz niżej z mieleniem – zaczynałem na 14 kliku C40, zszedłem do 7, doza zawsze 14 g, woda prosto z czajnika 60 g. Niestety, nie przyniosło to większej zmiany. Próbowałem kaw o różnym stopniu wypalenia. Próbowałem tampować mocniej i słabiej, albo w ogóle, dociskałem sitko (ktoś wyżej wspominał, że to ważne). Próbowałem jak Sprometheus od razu mocno przycisnąć i zrobić te 9 barów, ale ekstrakcja trwała właśnie wtedy trzy sekundy.

Macie może jakiś pomysł, co mogę robić źle? Myślałem, że może uszczelka nie trzyma, ale wtedy woda by chyba wychodziła też górą (?), a tak się nie dzieje. Więc chyba jednak woda dostaje się pod kawę, ale zupełnie nie wiem, jak na to zaradzić.

Ciastko wychodzi chyba poprawne, w każdym razie łatwo odchodzi od koszyka (a jeszcze Pratt gdzieś wspominał, że w robocie po ciastku i tak się nie da niczego powiedzieć). Jedyną anomalię, jaką zaobserwowałem w moim robocie, to że ramiona same nie opadają, a instrukcja i internet mówią, że powinny.

Będę ogromnie wdzięczny za wszystkie sugestie, jestem już trochę sfrustrowany :)

No i Wesołych Świąt!


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #291 dnia: 26 Grudzień 2020, 20:15:20 »
7 klik na C40, to dalej może być za grubo dla dozy 14 g. @pj.w czy tam nie dało się jakoś koło 18 g zmieścić? Wtedy powinno być łatwiej z mieleniem, bo ciastko grubsze. Niestety C40 to nie jest najlepsza opcja do przemiału espresso.

Offline Torrentius

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60-02
  • Młynek: C40
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #292 dnia: 26 Grudzień 2020, 20:29:22 »
Dzięki za odpowiedź! Szperam jeszcze po zagranicznych forach i może 18 g faktycznie by mnie poratowało, jak na razie próbowałem najwyżej z 15. Właśnie pj.w wyżej pisał, że mielił C40 na 13 kliku. Wiele osób pisze, że robot potrzebuje nawet odrobinę grubszego przemiału niż klasyczne espresso.

Pierwsza podróż z robotem.
Przeżył bez szwanku podróż w walizce.
16 gram, 13 klik na C40, Espresso Buongiorno.
 Sprawdza się :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #293 dnia: 26 Grudzień 2020, 20:40:00 »
Kilka wskazówek odnośnie Robota z HomeBarista.

1. Zalanie wrzątkiem, bez rozgrzewania urządzenia daję temperaturę zaparzania około 90C. Dla ciemno palonych kaw, wystarcza, dla jaśniejszych jakaś procedura rozgrzewania może być potrzebna.
2. Standardowa doza kawy 15-18 gram.
3. Optymalne ciśnienie ekstrakcji 6-7 bar. @Cob - relaks ;). I ważne aby nacisk był w miarę stabilny, opadający profil ciśnienia aby zachować stały przepływ jest OK, ale już skakanie ciśnieniem w górę i w dół jest niepożądane.
4. Sitko Pressurized - sprawdza się całkiem OK jako Caffe Crema dla jasno palonych ziarenek. Grubszy przemiał, doza około 13 gram. Całość trzeba rozgrzać przed. Lekko docisnąć ramiona aby ekstrakcja rozpoczęła się samoczynnie. Po 60-90 sekundach, dokończyć ze standardowym ciśnieniem około 7 bar.

bazę do 3 cappu za jednym razem tak jak z Prismo?
Paul pokazywał jak zrobić kawę z 21 gram. Coś koło 60 gram uzysku.
Ale to było raczej jako ciekawostka.

Najlepiej sprawdza się z dozą 14-18 gram. Większe dozy to już wieszanie się na maszynce, myślę, że dłuższą metę to szkodliwe i dla operatora i dla maszynki.

@Torrentius grubość przemiału i doza zależą też od kawy. Jaką kawę używasz ?
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2020, 20:43:59 wysłana przez krystians »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #294 dnia: 26 Grudzień 2020, 21:44:11 »
Jeżeli regulacja przemiału w stronę drobną nie daje rezultatu idź w górę z dozą.
Jeżeli masz kawę marketową użyj sitka z podwójnym dnem.
Ważne jak już ubijesz kawę, dociśnij delikatnie palcami prysznic do powierzchni kawy.

Offline Torrentius

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60-02
  • Młynek: C40
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #295 dnia: 26 Grudzień 2020, 21:49:50 »
Jasne, ale mój niepokój wzbudza właśnie to, że pomimo zejścia z 14 klika na 7 zmiany praktycznie nie było – nadal prawie żadnego oporu, a coś jednak powinienem poczuć...

Próbowałem głównie z Hondurasem Marcala z Coffeelabu palonej na początku listopada, spróbowałem też raz z głupia franc Rwandą Minazi z Czarnej Fali z końca listopada, którą mam na przelew. Zachowała się bardzo podobnie, ale to był przynajmniej pierwszy szot, który był pijalny. Pieruńsko kwaśny, ale pijalny ;)

A, zapomniałem wcześniej wspomnieć, używam professional basket.

Prysznic dociskam, tak jak upominałeś gdzieś wyżej :)

Dzisiaj już za późno na próby, ale jutro pójdę wyżej z dozą. Tylko nadal troche się martwię, bo niektórzy podobno i 10 g cisną z papierowym filtrem, a ja przy 15 nie czuję za nic oporu. Mam nadzieję, że po prostu brakuje mi jeszcze wyczucia.

Dzięki wielkie za wsparcie!

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #296 dnia: 27 Grudzień 2020, 21:30:48 »
Odetchnij głęboko ! I spokojnie odmierz 16-17g kawki jak kolega wspomiał wyżej 7 albo 5-6 klic c40 i spokojnie przesyp zamieszaj spinaczem ubij ... jeśli tym razem Ci nie pójdzie to daj znać poprowadzę Cię po kolei. Ważna jest waga 1g kawki robi roznicę... ja uwielbiam kawkę jak koledzy powiedzieli 9-12 barów u...extracted
Btw teraz walę z zaworu iglicowego z e61 ten sam profil najpierw full ciśnienie potem zmniejszam do 0 i wychodzi lepszy profil niż z pre infuzją ,,, itd ,,,

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #297 dnia: 28 Grudzień 2020, 17:09:23 »
Ja sypię 18g kawy. Przemiał nie odbiega od tego co daje do większej maszyny z pompą. Natomiast w Robocie przy sitku pro potrzebna jest dystrybucja dobra. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to odkreęć spód portafiltra, żeby mieć NPF i oceń czy nie kanałuje za bardzo.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #298 dnia: 28 Grudzień 2020, 17:11:50 »
(Z jakiegoś względu nie mogę edytować swojego posta)

Jeszcze, żeby uspokoić ekstrakcję możesz zacząć od ciśnienia 2-3 bary i zrobić preinfuzję do pierwszej kropli w filiżance, potem dopiero 7-8 barów.

Offline Torrentius

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60-02
  • Młynek: C40
Odp: Cafelat Robot
« Odpowiedź #299 dnia: 29 Grudzień 2020, 11:52:23 »
Dzięki @Cob i @rubin!

Przestałem się już spinać zupełnie – nie robię już szota za szotem, tylko na spokojnie trzy-cztery kawy dziennie. Dzisiaj rano oba szoty już wyszły w porządku, 17 g na 6 kliku, 2 bary preinfuzji, 8 do końca, za pierwszym razem ciemniejsza Gwatemala, za drugim dużo jaśniejsze Peru.

Wydaje mi się, że oprócz większej ilości kawy i drobniejszego przemiału znaczenie miało też zmienienie techniki – tzn. błędnie (chyba) zrozumiałem instrukcję i naprawdę delikatnie opuszczałem ramiona na samym początku ekstrakcji. To prawdopodobnie podnosiło ciastko do góry.

W każdym razie jestem bardzo zadowolony. Robot prezentuje się wspaniale, a robienie za jego pomocą kawy sprawia mi mnóstwo frajdy. Dzięki wielkie @pj.w za to, że wspomniałeś o robocie w wątku, w którym prosiłem o pomoc w wyborze kolby. Zacząłem wtedy więcej o nim czytać, coraz bardziej upewniając się, że to będzie dla mnie najlepsze rozwiązanie. Musiałem tylko poczekać, aż znowu pojawi się u Słowaków, a no ale teraz już jest i jestem zachwycony!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi