Autor Wątek: Który młynek pod De Longhi Vintage Ecov 311bk (Nivona CG130 czy Delongi KG89)?  (Przeczytany 1297 razy)

Offline biialas

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: de longhi bk 311
Cześć wszystkim, jakiś czas temu zakupiłem ekspres do kawy. Sprawuje się całkiem fajnie. Po czasie jednak chciałbym "tankować" go lepszym materiałem :).

Do tej pory kupowałem świeżo zmieloną kawę ze sklepów kawowych, ale raz ziarna były za duże, a raz za małe. Więc zdecydowałem, że pora kupić swój młynek.

Waham się między tymi modelami. Pytanie czy do zwyczajnej kawy z mlekiem wystarczy mi ten tańszy delongi czy może jednak lepiej kupić coś lepszego czyli Nivona.
Mam obawy przed ziarnistością kawy. Dzisiaj zakupiłem gotową kawę, ale jest bardzo mocno przemielona, jak mąka. Czy robiąc kawę na tak mocno przemielonych ziarnach mogę zepsuć ekspres? Tzn. expres nie będzie dał rady przebić się przez kawę i coś strzeli w środku?

Czytałem, że kg89 nie nadaje się pod ekspresso, ale ta kawa którą zwykle robię i tak chyba nim nie jest.
Który, młynek zapewni mi przemiał na poziomie zatkania ekspresu, a uzyskaniem fajnej ziarnistości pod ten ekspres?

Dzięki z góry za wszelkie odpowiedzi i rady :)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Nie kupuj delonghi. To zły pomysł. Nivona to całkiem fajny elektryk, oczywiście w swoim budżecie. Są też używane młynki, przejrzyj nasz forumowy pchli targ. Może przemyśl czy nie chcesz ręcznego mlynka od chińczyka.

Ten delonghi ma takie niby zarna, one bardziej kruszą niż  mielą kawę.
Polecam przede wszystkim poczytać forum pod względem wyboru mlynka. Wtedy sam będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie,bo temat już jest gruntownie omówiony.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Jeśli chodzi o espresso to kup tańszy, bo i tak żaden sobie nie poradzi. Niemniej nivona jest o wiele lepszym młynkem niż delonghi, przynajmniej ma ostre żarna.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Jeśli miałbyś wydać pieniądze na KG89 to równie dobrze możesz je spalić albo rozdać biednym. Serio. Wiem bo mam - to co z niego wychodzi do espresso będzie za grube (i zbyt nierówne) a do przelewu trzeba przesiewać, przy czym połowa to pył, a jakieś 10% to gruz - co tanie to drogie.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Koledzy dobrze Ci radzą. Może się wydawać, że wszyscy chcą wcisnąć Ci drogi młynek, ale tak nie jest. Po prostu tani młynek nie sprawdzi się przy mieleniu kawy do ekspresu ciśnieniowego. Takie są realia i nie da się tego przeskoczyć. Nie musisz kupować od razu młynka za kilka tysięcy. Wystarczy Ci młynek np Ascaso I-2 Mini lub I-1 Mini, używkę kupisz za parę stów i jak będą żarna do wymiany, to koszt jest w granicach 150zł. Taki młynek w zupełności wystarczy do Twojego ekspresu. Nie jest to ekspres z którego zrobisz super espresso, ale jeśli nie masz jakichś wygórowanych potrzeb, wystarczy. Ascaso to jeden z najpopularniejszych młynków domowych "dających radę" Nie jest pozbawiony wad, ale też nie jest zabójczo drogi. Możesz też kupić Iberital Challenge. Nowy jest tańszy od Ascaso I-2 Mini ale środek tego młynka to jest dokładnie I-2 Mini. Nie jestem przekonany, czy do Twojego ekspresu warto kupować coś droższego. Ekspres będzie słabym ogniwem, a wiadomo, że coś jest tak mocne jak najsłabszy element. Można też kupić inne, tańsze młynki z żarnami stożkowymi takiej wielkości jak w I-2 Mini, ale będą gorzej wykonane i przemiał będzie o wiele bardziej nierówny. Natomiast młynki z małymi niezbyt ostrymi żarenkami po prostu sobie odpuść.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi