Autor Wątek: Flatex  (Przeczytany 37975 razy)

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Flatex
« Odpowiedź #165 dnia: 07 Wrzesień 2016, 09:47:56 »
Bardzo dziękuję Świeżopalonej za możliwość przetestowania filtra Flatex.


Nie jestem jakimś specem, znawcą i smakoszem kawy. Lubie po prosu kawę z V60 albo forumowej Kality. Nie mierzę temperatury wody ani czasu parzenia a wagę do ziaren i przelewów mam z dokładnością do 1g.  kawka

Aktualnie miałem kawę Gardelli Indonesia Kelompok Petani - przy okazji, ziarna tej kawy pachniały dla mnie jak skórka od chleba.
Jak dla mnie kawa z tego filtra jest podobna w smaku co z papierowych filtrów. Jest trochę 'brudniejsza' bo stalowa siatka oraz szew przepuszcza trochę pyłu. Poza tym na kawie można zaobserwować 'oka jak w rosole'  :hihihi:

Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe to taki stalowy filtr mnie nie przekonuje. Po pierwsze: bardzo trudno, a wręcz nie wykonalne jest włożenie filtra do drippera tak jak na zdjęciu poniżej. Musiałem napchać tam pół portfela drobnych żeby filtr został na miejscu. Z kawą nie ma mowy o takim ułożeniu co w rezultacie przekłada się na to, że podczas zalania trzeba filtr docisnąć w dripperze. Po drugie: ostre kanty szwów! Po trzecie: ciężko utrzymać filtr w czystości. Zwykłe spłukanie wodą nie wystarcza. Mycie płynem do naczyń i gąbką też niestety nie wystarcza. W samym rogu filtra widać osadza się osad z kawy, nie byłem w stanie się go pozbyć. Należało by użyć chemii do czyszczenia ekspresów czy termosów.

Nie rozumiem też dlaczego można użyć filtra w Kalice skoro filtr nie jest plastyczny. Wkładając flatex to kality oczywiście zaparzymy kawę, ale to dalej będzie stożek V. Jak wcześniej zauważono, żaden dripper nie jest potrzebny można zawiesić filtr w szklance i będzie to samo.



Produkt ogólnie fajny, ale mając na uwadze powyższe, bardzo słabe właściwości użytkowe, nie stanę się właścicielem filtra Flatex. Nie mniej jednak, bardzo dziękuje, że mogłem go przetestować  :kawa:

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Flatex
« Odpowiedź #166 dnia: 18 Grudzień 2017, 09:06:32 »
ciężko utrzymać filtr w czystości
No właśnie - jak go czyścić? Płukanie jest OK na krótką metę, potem filtr permanentnie się zatyka. Szczotka + płyn do naczyń niewiele pomaga - jest lepiej ale nie dobrze. Zastosowanie chemii do czyszczenia ekspresu też niestety niewiele pomogło - drobinki kawy siedzą mocno w strukturze siatki i nie chcą "wylecieć". Jakieś pomysły?
W planach mam jeszcze zastosowanie parownicy lub bardziej agresywnej chemii, ale oba te rozwiązania nieco kłócą się z wygodą stosowania filtra.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 09:13:19 wysłana przez Spinacz »

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Flatex
« Odpowiedź #167 dnia: 18 Grudzień 2017, 09:20:36 »
Jedyne co przychodzi mi do głowy to myjka ultradźwiękowa?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Flatex
« Odpowiedź #168 dnia: 18 Grudzień 2017, 09:25:50 »
Hmmm... kolejny sprzęt w domu... ale pomysł niezły. Zobaczymy co będzie po zastosowaniu parownicy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi