Autor Wątek: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia  (Przeczytany 5368 razy)

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« dnia: 17 Wrzesień 2018, 16:23:03 »
Witam miłośników boskiego napoju wielkim ukłonem :)
Od blisko 6 m-cy jestem szczęśliwym posiadaczem Nivona 520; gorąco polecam.
Ekspres robi pyszną kawę etc, ale ja nie o tym. Woda kranowa w miejscowości z jakiej pochodzę jest rzekomo jedną z najczystszych w kraju; paski do badanie twardości jakie były w komplecie z ekspressem zabarwiły się.........no właśnie, nie zabarwiły się wcale, woda bardzo miękka. Ekspres po blisko 6 miesiącach użytkowania (ok 300-350 kaw) poprosił o włączenie programu odkamieniania kapsułką.
Jedynie ostatnio mleko gorzej się spieniało, ale dokładne przepłukanie całego spieniacza rozwiązało problem.
Pytanie; czy w mym przypadku zaopatrzyć się tylko w kapsułki do odkamieniania czy też warto zainwestować w odkamieniacz płynny, płyn do czyszczenia spumatora ?
Kupować tylko i wyłącznie produkty producenta ekspresu czy są jakieś godne polecenia zamienniki ?
Dziękuje z góry za wszelkie odpowiedzi.

Offline marcin102

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: ROCKET Mozzafiato Evoluzione R
  • Młynek: ECM Manuale 64
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Wrzesień 2018, 19:33:22 »
Witaj, w tym ekspresie są 2 programy, czyszczenie albo odkamienianie,  nie wiem co ci się włączyło, ale i tak późno że po 300 kawach. Spumatore czyscze codziennie. Rozkładam. Na części pierwsze. Ten ekspres mam w pracy już trzeci pierwszy wysiadł po 15 tysiącach kaw drugi po 11 tysiącach.
Ps. Spróbuj kawy z kolbowego to nie wrócisz do automatu 😉

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1061
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Wrzesień 2018, 08:23:56 »
@wulkanos sprecyzuj o co dokładnie poprosił Cię ekspres, bo jeśli odkamienianie to płynem odkamienijącym w połączeniu z wodą w zbiorniku na wodę, a jeśli czyszczenie to tabletką wrzucaną w specjalnie do tego przeznaczone miejsce.
Spieniacz warto rozłożyć na części pierwsze i dokładnie umyć, bo mleko ma do siebie to że lubi szybko zasychać.
Mam nadzieje że podczas 6 miesięcznego użytkowania chociaż raz otwierałeś boczne drzwiczki i czyściłeś moduł zaparzający  :ups:
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Wrzesień 2018, 09:17:47 »
Moduł zaparzający czyszczę raz w tygodniu, minimum.
Oczywiście, że wykonuje wszelkie pracę konserwacyjne opisane w instrukcji.
Moje pytanie odnosiło się do miękkość woda, a częstotliwość odkamieniania.
Odkamieniać, czyścić tylko jak się ekspres sam upomni czy częściej.
Warto dokupić filtr?

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Styczeń 2019, 16:05:07 »
Witam, odświeżam temat.
Od kilku tygodni mam poważny problem ze spienianiem mleka. A mianowicie nie za każdym razem spienia dobrze, coraz częściej się zdarza, że po prostu mleka jest całkowicie nie spienione lub też leci spienione a w połowie zaczyna lecieć nie równo, pryska i pojawiają się pęcherzyki powietrza. Spieniacz zawsze rozbieram na części pierwsze, czyszcze etc. Robię czyszczenie poprzez spienienie preparatu do czyszczenia spieniaczy z wodą i na nie wiele to się zdaje.
Proszę o pomoc.
P.S. Czy  w tym modelu mogę spieniać mleko poprzez podstawienie kubka mleka pod spieniacz ?

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Styczeń 2019, 22:04:27 »
Witam, odświeżam temat.
Od kilku tygodni mam poważny problem ze spienianiem mleka. A mianowicie nie za każdym razem spienia dobrze, coraz częściej się zdarza, że po prostu mleka jest całkowicie nie spienione lub też leci spienione a w połowie zaczyna lecieć nie równo, pryska i pojawiają się pęcherzyki powietrza. Spieniacz zawsze rozbieram na części pierwsze, czyszcze etc. Robię czyszczenie poprzez spienienie preparatu do czyszczenia spieniaczy z wodą i na nie wiele to się zdaje.
Proszę o pomoc.
P.S. Czy  w tym modelu mogę spieniać mleko poprzez podstawienie kubka mleka pod spieniacz ?

Jeśli pryska i pojawiają się pęcherzyki to może oznaczać nieszczelność w którymś miejscu.

Offline wulkanos

  • Wiadomości: 38
Odp: Nivona 520 - pytania odnośnie pielęgnacji i czyszczenia
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Styczeń 2019, 09:38:43 »
Jeśli pryska i pojawiają się pęcherzyki to może oznaczać nieszczelność w którymś miejscu.
Nieszczelność wewnątrz ekspressu czy na zewnątrz?
Może to być wina górnego "grzybka" od spumatora?
Mam wrażenie jakoby był ciut krzywy

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi