Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054216 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5670 dnia: 25 Marzec 2023, 18:23:03 »
Ładne ciastko, jak na singla  :ok:

Ostatnio sporo shotów zrobiłem na tym sitku, co Ty, tj VST7 i u mnie najlepiej wychodziły z 7g na drobniejszym przemiałem.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2023, 18:25:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5671 dnia: 25 Marzec 2023, 18:45:41 »
Tak, tak samo bym powiedział. Robię teraz 2 red clicki poniżej podwójnego, z 7g. I wychodzi zacnie, tak samo jak z poprzedniej kawy mniej body niż w podwójnym, ale poza tym naprawdę jest ok.
Acz ułatwia mi sprawę to, że piję espresso głównie w postaci americany ostatnio. Lepiej czuć niuanse smakowe i można dłużej smakować;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5672 dnia: 25 Marzec 2023, 18:56:05 »
można dłużej smakować;)
Fakt, większe siorbnięcie espresso i po ptakach :(
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2023, 19:42:47 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5673 dnia: 25 Marzec 2023, 21:02:15 »
Wolę takie espresso:


Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1438
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5674 dnia: 25 Marzec 2023, 21:10:48 »
ładniutkie:):)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5675 dnia: 25 Marzec 2023, 22:16:29 »
Ale ja nie pokazywałem espresso... ;)
Może jutro pokażę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5676 dnia: 26 Marzec 2023, 09:51:27 »
Acz ułatwia mi sprawę to, że piję espresso głównie w postaci americany ostatnio. Lepiej czuć niuanse smakowe )

Moim zdaniem jest odwrotnie. Poza tym gorąca woda nie tylko rozcieńcza, ale też gasi aromaty jakie ma espresso.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5677 dnia: 26 Marzec 2023, 13:20:01 »
Szanuję tą opinie, ale się z nią nie zgadzam :)

Edit: baza do porannego capu, kawa od HAYB, jak wcześniej.

« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2023, 13:36:01 wysłana przez hammerhead »

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5678 dnia: 08 Kwiecień 2023, 22:01:18 »
Na wstępie chcę się przywitać, więc Siemanko:) Wątek czytałem już długo jako niezarejestrowany :)
Aczkolwiek mam kilka pytań, które myślę, że pomogą też innym.
1. Czy ciastko po wykonaniu espresso ma wyglądać jakby woda je tylko namoczyła (zmiana barwy na "mokrą kawę" czy ma być ewidentnie ciemne.
Czasami mam tak, że przy spodzie sitka kawa ma bardzo ciemny kolor a wyżej tylko kolor mokrej kawy.
2. Posiadam Sage barista Express. Niezależnie od przemiału i sposobu ubijania gdy kawy jest na tyle mało, że się nie odciska śrubka prysznica to mam kanały. Jak tylko odcisk jest ot kanałów nie ma. Czy to dobrze?
3. Zauważyłem, że można tą samą ilość naparu (w odpowiednim czasie) uzyskać na kilka sposobów. Zmielić grubo, ubić mocno i zwiększyć temperaturę (żeby kwaśna nie była)
albo np zmielić drobniej, z mniejszym tampingiem i niższą temperaturą. Jaki sposób pozwala na większe wydobycie smaku kawy?
4. Dylemat. Raz zrobiłem "na pałę" i podczas ekstrakcji 15 sekundowej miałem z 1 cm kremy a w smaku wrażenie jakbym pił gorzką czekoladę. Przy ekstrakcji 25-30 sekund zawsze kawa jest albo za kwaśna (nie wydaje mi się, żeby była kwaskowa) albo idzie w gorycz. Odczucie czekolady było na kawie Brazylia z Blue Orca. Gdy miałem jeszcze kawiarkę to też na "pałę" zmieliłem w młynku ręcznym Timemore C2 Synestezję od Antonia i poczułem (w pozytywnym znaczeniu) "jakbym jadł kwiatki" ale to raz sie udało i nigdy wiecej. Może w tych dwóch sytuacjach wyszedł bardziej przelew niż ekstrakcja pod ciśnieniem ale wtedy były najsmaczniejsze:D
W ekspresie regulacji temperatury za dużej nie ma (od tego co ustawiło Sage 2 stopnie w górę i 2 stopnie w dół) ale widać różnicę w smaku nawet przy zmianie o 1 stopień.
Próbowałem z WDT i bez, kawę odmierzam co do 0.1 grama. No i pytanie zasadnicze końcowe. Czy espresso to balans między kwaskowatością a goryczą a wszelkie aromaty tylko czujemy "nosem" i dzięki temu odczuwamy też na języku czy np "aromat gorzkiej czekolady" też powinien dać się odczuć jak byśmy dosłownie pili gorzką czekoladę (np uprzednio nie wąchając).
Dziękuję za wyrozumiałość z Waszej strony. Tyle pytań się pojawiło bo mam wrażenie, że pomimo picia różnych espresso (począwszy od żabek, stacji benzynowych a na kawiarniach (które powinny serwować espresso 1 klasy) kończąc mam wrażenie, że mogłem jeszcze tego "prawdziwego smaku espresso" nie doświadczyć. (Ewentualnie wychodzi mój perfekcjonizm i oczekuję czegoś nieosiągalnego:D )
A z okazji zbliżających się Świąt to Wszystkiego Najlepszego:)



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5679 dnia: 09 Kwiecień 2023, 13:14:25 »
Cześć! Dość fajny, ciekawy wpis. Na część Twoich pytań postaram się odpowiedzieć -- po świętach ;).

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5680 dnia: 10 Kwiecień 2023, 10:06:27 »
@Wolnerott
Ja mam Sage Bambino Plus z młynkiem Bcg600 i podejrzewam, że bebechy podobne mamy.
Mam nadzieję, że kawę robisz w podwójnym sitku nie pojedynczym.
Ja po 2 mcach walki z pojedynczym poddałem się.
Długo męczyłem się z kanałowaniem czy z mokrym ciastkiem zanim doszedłem, że Sage nie lubi kaw single. Mam obecnie kawy z Blueorca i najlepiej w Sage wychodzą blendy czyli mieszanki 3 arabik albo arabika z robustą jak np. Ave czy La Storia Sellezione Speciale.

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5681 dnia: 10 Kwiecień 2023, 10:28:40 »
@Wolnerott
Ja mam Sage Bambino Plus z młynkiem Bcg600 i podejrzewam, że bebechy podobne mamy.
Mam nadzieję, że kawę robisz w podwójnym sitku nie pojedynczym.
Ja po 2 mcach walki z pojedynczym poddałem się.
Długo męczyłem się z kanałowaniem czy z mokrym ciastkiem zanim doszedłem, że Sage nie lubi kaw single. Mam obecnie kawy z Blueorca i najlepiej w Sage wychodzą blendy czyli mieszanki 3 arabik albo arabika z robustą jak np. Ave czy La Storia Sellezione Speciale.

Też mam sage bambino plus I nie zauważyłem tej zależności. A czy przypadkiem te blendy o których wspominasz nie są mocniej palone? Ja z blue orca mam takie doświadczenie, że ich kawy były zbyt jasne do SMEGa ecf01 i bambino. Na bambino blendy jak i single ale ciemniej palone wychodzą bardzo fajnie. Trzeba pamiętać, że to pid 93 stopni bez regulacji :)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5682 dnia: 10 Kwiecień 2023, 11:06:02 »
@Tomo
Wszystkie kawy, które znam z Blueorca są średnio palone, nie są jasne.
Ciemniejsze, które miałem np.  z palarni blend rzeczywiście fajnie wychodziły.

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5683 dnia: 10 Kwiecień 2023, 14:38:14 »
@Makgajwer

Kawę od początku na podwójnym sitku próbuję (po tym co czytałem na forum to na pojedynczym ciężki temat).
Następną kawę kupię ciemniej paloną i zobaczę jaki efekt wyjdzie:)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5684 dnia: 11 Kwiecień 2023, 08:39:14 »
@Wolnerott Kup blend jakiś jak pisałem wcześniej i sobie porównasz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi