Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063568 razy)

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5700 dnia: 12 Kwiecień 2023, 18:56:49 »
@GostRado
Ziarna ważę, potem (niech to będzie 18 gramów kawy) wsypuję do młynka zintegrowanego z ekspresem i mielę. Następnie wyrównuję powierzchnię, ubijam (staram się z jednakową siłą za każdym razem). Przy włączeniu pompy włączam stoper (ok 3 sekundy zajmuje dopłynięcie wody do prysznica), a pod wylewką ustawiam filiżankę na wadze. Ekstrakcję przerywam gdy naparu jest ok 35 gramów (te 3-4 gramy doleci). Gdy mielę drobniej 30 sekund jest nieosiągalne i napar jest gotowy po około 40-45 sekundach. Jeśli zmielę drobniej ale zmniejszę dozę (żeby jakoś te 30 sekund uzyskać to widać kanały po wyciągnięciu PF.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5701 dnia: 12 Kwiecień 2023, 19:06:18 »
Ziarna ważę, potem (niech to będzie 18 gramów kawy) wsypuję do młynka zintegrowanego z ekspresem i mielę.
Nie rób tak. Ten młynek nie dość, że jest nie  najwyższych lotów, to Ty używasz go jako SD. Nasyp ziarna do pełna w hopperze i będziesz miał lepszy jakościowo przemiał.

Zmiel do pojemnika trochę więcej ziarna, zważ sitko i nasyp mielonki. Nadwyżkę nad rant sitka zbierz palcem. Zważ jeszcze raz i napisz, ile jest tej mielonki. Reszta później :)
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5702 dnia: 12 Kwiecień 2023, 19:15:04 »
@Jka57
A jaką stosowałeś dozę kawy? Jak się domyślam miałeś PF 54 mm?

Różną w zależności od sitka jakie miałem wpięte w któraś z kolb.
Bo sitek, kolb i innych dodatków miałem do niego od groma.
Samych kolb tyle a i tak jeszcze na fotce jednej brakuje, są tutaj oryginalne i od Chińczyka (drogie jak diabli) tak kolby w rozmiarze 54.

SAGE kolby.jpg

Ja robiłem sobie tak.
Brałem np. taką kawę.

1A Przyjaciele Kawy CAPRISSIMO PROFESIONAL.jpg

Ważyłem mieliłem zapisywałem i tak bez końca, coś mi to tam pomagało że niekiedy już nie ważyłem już kolby przed i po zmieleniu za każdym razem, dopiero jak coś drastycznie mi się w kolbie zmieniło np. widziałem że mam w kolbie za mało czy za dużo nasypanej kawy.
Jest to upierdliwe ale zawsze coś pomaga.

2B SINGLE.jpg

2C DOUBLE.jpg

Nie chciałbym się mądrzyć bo mam świadomość tego że nic jeszcze nie wiem na tematy kawowe i około kawowe.
Kawy wychodziły mi raz lepsze, raz gorsze, ale jak już kiedyś w którymś z tematów wspominałem i pokazywałem fotkę, nigdy ale to nigdy nie miałem tam takiego widoku w czasie ekstrakcji jak w tym z cienkiej blachy co to go mam w profilu.

Nie boję się tego napisać że nie płakałem (jak ten Niemiec) jak sprzedałem ten ekspres.
I niech to będzie jakąś tam podpowiedzią z mojej strony.

Powodzenia.
Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5703 dnia: 12 Kwiecień 2023, 19:30:02 »
@GostRado
Zrobiłem tak jak mówiłeś i wyszło mi 17,97 grama kawy.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5704 dnia: 12 Kwiecień 2023, 19:40:30 »
@GostRado
Zrobiłem tak jak mówiłeś i wyszło mi 17,97 grama kawy.
Przydałoby by się wdt. Jak nie masz funnela, to mielonkę  pomieszaj w pojemniku. Wsyp te 18g do sitka  i tamping. Weż gorącą filiżankę i ją staruj. Zapnij pf, włącz ekspres i po całkowitych 30s od włączenia pompy zdejmij filiżankę i zważ napar. Napisz, ile uzyskałeś.
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5705 dnia: 12 Kwiecień 2023, 19:49:08 »
włącz ekspres i po całkowitych 30s od włączenia pompy zdejmij filiżankę

Może nie zdążyć, tam się to wszystko ustawia trochę inaczej, jak będzie chciał zrobić tak jak piszesz to z tego co pamiętam trzeba dłużej przytrzymać włącznik ja chyba liczyłem do 10 i wtedy wychodziło mi więcej g naparu.
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5706 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:00:38 »
Może nie zdążyć, tam się to wszystko ustawia trochę inaczej, jak będzie chciał zrobić tak jak piszesz to z tego co pamiętam trzeba dłużej przytrzymać włącznik ja chyba liczyłem do 10 i wtedy wychodziło mi więcej g naparu.
Nie rozumiem. Włączasz ekstrakcję, to i załącza się pompa, tak?
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5707 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:09:36 »
Tak ale tam są już jakieś programy po wgrywane, 1kawa, 2kawy i coś tam jeszcze, tak tam to jest podobnie jak zobaczysz na tych fotkach z ustawień młynka masz pojedynczą dozę, podwójną, można to całkiem pominąć.
Ot takie bajery.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5708 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:23:24 »
1kawa
Można zaprogramować przycisk "1 kawa" np czas ekstrakcji 40s, a po 30s zakończyć, wyłaczyć ekstrakcję?
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2023, 20:26:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5709 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:30:51 »
Nie pamiętam już jak to tam było, ja od takich techniczno /automatycznych spraw mam domowego inżyniera.
I syn mi to wszystko ustawiał, ja tylko mówiłem co bym chciał.
Na pewno wyłączyć można, bo praktycznie wszystko się wyłączy wykręcając korki :)

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5710 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:35:41 »
@GostRado
Funnel mam. Wsypałem 18 gramów kawy, zrobiłem WDT w sitku, zapiąłem PF i włączyłem pompę (ciśnienie na manometrze pojawiło się po jakiś 10 sekundach) po 30 sekundach miałem 49 gramów naparu. Widać, że za grubo mielone.
Temat jest taki, że na początku próbowałem tym sposobem wyczaić pojemność sitka ale wychodziło tak, że przy drobniejszym mieleniu (po zebraniu nadmiaru kawy na równo z górą PF wchodziło ok 19 gramów kawy) podczas ubijania tamper wchodził dosyć głęboko (ok 8 mm) i po ekstrakcji było widać lejki gdzie woda wpływała (kanały)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5711 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:40:31 »
sekundach miałem 49 gramów naparu. Widać, że za grubo mielone.
Na 100%. Zmiel drobniej, ale jak napisałeś, musisz wsypać więcej mielonki. Jak wcześniej napisałem, nadmiar zbierz palcem lub bardziej dokładnie, można zrobić test monety.

Całkowity czas ekstrakcji, tj  od włączenia pompy wyniósł 30s?

Jeszcze, a te ziarna tej kawy to równo wypalone?
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2023, 20:45:18 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5712 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:47:37 »
@GostRado
Dokadnie tak. Czas liczyłem od włączenia pompy. Na chwilę obecną przez testy kawa mi się skończyła :D Muszę coś zamówić to przy okazji Was poproszę co byście polecili (do 100 zł za kg)?

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5713 dnia: 12 Kwiecień 2023, 20:48:36 »
można zrobić test monety.

Nie potrzeba żadnego testu monety.
Tam w oryginale powinny być taki zaj...fajny" przyrząd do wyrównywania i sprawdzenia ilości mielonki w sitku oraz pozbycia się nadmiaru.
Może już nie dają u mnie był i korzystałem z niego.

To to zaznaczone strzałką.

1 (23).jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5714 dnia: 12 Kwiecień 2023, 21:04:05 »
Zobacz ten temat.
A może sam ostatni wpis wystarczy.

https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12252.30

Jka

O wpis zniknął co to na niego odpowiadałem - cuda  :-[
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi