Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063684 razy)

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5685 dnia: 11 Kwiecień 2023, 17:32:16 »
@Makgajwer
Aktualnie korzystam z blendu La Storia Sellezione z Blue Orca.
Na chwilę obecną przy podwójnym sitku mam 18.5 grama kawy, 8 ustawienie mielenia na młynku czas około 40 sekund (dużo ale chociaż jakoś to smakuje), uzysk 38 gramów naparu. Problem w tym, że do 20 gramów leje się super (płynny miód), potem coś się dzieje (pewnie kanał) co skutkuje fajną kremą po bokach a na środku biało :/
Do tej pory nie umiem tego unormować. Drobniej już nie chcę mielić bo ekstrakcja będzie bardzo długa. Przy tej dozie jest to pijalne (jak na moje amatorskie kubki smakowe) ale raczej jeszcze duuużo brakuje :(

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5686 dnia: 11 Kwiecień 2023, 22:54:40 »
Masz npf? :)

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5687 dnia: 12 Kwiecień 2023, 00:20:21 »
@hammerhead
Niestety nie. Kiedyś myślałem o zakupie ale wyszło tak, że nie kupiłem.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5688 dnia: 12 Kwiecień 2023, 12:58:05 »
A do jakiego ciśnienia Ci wędruje wskazówka manometru przy ekstrakcji?

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5689 dnia: 12 Kwiecień 2023, 13:20:54 »
@hammerhead
Poza skalę "Espresso  Range" ale gdy ustawiałem przemiał tak, żeby ciśnienie było w optymalnym zakresie to napar zaczynał płynąć podczas preinfuzji a cała ekstrakcja trwała kilkanaście sekund.

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5690 dnia: 12 Kwiecień 2023, 13:24:18 »
Nie chciałbym być złym prorokiem.

Dla pewności sprawdziłem sobie teraz swoje notatki filmiki i u mnie kawy z Blue Orca w co prawda innym ekspresie bo SAGE BES 875 nie sprawdziły się.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5691 dnia: 12 Kwiecień 2023, 13:49:16 »
nie sprawdziły się.
Cytat: To inny, mój ulubiony, kawowy cytat
Żonie nie podeszły...

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5692 dnia: 12 Kwiecień 2023, 14:00:51 »
Na moje szczęście żona pije rozpuszczalną  :NO:

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5693 dnia: 12 Kwiecień 2023, 14:59:49 »
Dzisiejszy strzał wyszedł taki jak na zdjęciu.
Tak jak wcześniej zauważyłem: przy zbyt dużym mieleniu kawa wypływa w czasie preinfuzji (jakieś 7 sekund od włączenia pompy). Przy drobniejszym mieleniu kawa leci dopiero po około 12-15 sekundach (wskazówka grubo poza "optymalnym zakresem") no i rodzi się pytanie. Jeśli liczymy czas ekstrakcji od pierwszego kontaktu kawy z wodą to w drugim przypadku zostaje nam 10 sekund na wypłynięcie naparu z PF-a. Kolejne spostrzeżenie jest takie, że przy szybkiej ekstrakcji (ustawienie młynka na pozycji 11) krema jest objętościowo bardzo duża (z wylewki leci gruby strumień) ale kawa jest mało intensywna z kolei przy drobniejszym mieleniu krema jest dużo mniejsza ale kawa ma bardziej wyrazisty smak (wtedy mi wychodzi albo gorzka albo kwaśna :| ).
Jako, że doświadczenia nie mam a uczę się z filmików na YouTube to w filmikach przeważnie krema jest bardzo obfita, aczkolwiek jak wiadomo to co ładnie wygląda niekoniecznie dobrze smakuje. Dlatego super, że jest takie forum i mogę razem z Wami dążyć do prefekcyjnego  espresso :D

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5694 dnia: 12 Kwiecień 2023, 15:17:01 »
2. Posiadam Sage barista Express. Niezależnie od przemiału i sposobu ubijania gdy kawy jest na tyle mało, że się nie odciska śrubka prysznica to mam kanały. Jak tylko odcisk jest ot kanałów nie ma. Czy to dobrze?
To jesteś posiadaczem a nie baristą ;). Kanały to "przebicia" wody przez kawowe ciastko. Jeśli kawy jest mniej, to woda łatwiej znajduje sobie krótszą drogę. Jest to normalne zjawisko.

Cytuj (zaznaczone)
3. Zauważyłem, że można tą samą ilość naparu (w odpowiednim czasie) uzyskać na kilka sposobów. Zmielić grubo, ubić mocno i zwiększyć temperaturę (żeby kwaśna nie była) albo np zmielić drobniej, z mniejszym tampingiem i niższą temperaturą. Jaki sposób pozwala na większe wydobycie smaku kawy?
Reguły chyba nie ma wobec ogromnej różnorodności kaw. Jest tak, jak to opisałeś. Moim zdaniem lepiej trzymać się ustalonej dla danego sitka/prysznica objętości kawy i ustalonej procedury ubijania kawy w sitku -- wtedy ustawienie grubości zmielenia jest tym właściwym "strojeniem" naszego espresso.

Cytuj (zaznaczone)
No i pytanie zasadnicze końcowe. Czy espresso to balans między kwaskowatością a goryczą a wszelkie aromaty tylko czujemy "nosem" i dzięki temu odczuwamy też na języku czy np "aromat gorzkiej czekolady" też powinien dać się odczuć jak byśmy dosłownie pili gorzką czekoladę (np uprzednio nie wąchając).
W teorii mówi się o równowadze, balansie smaków. Włoskie espresso ma pewne, wytyczone na gruncie badań statystycznych i analizy sensorycznej, granice, zakresy smaków: gorzkiego i kwaśnego. Większość z nas trafnie reaguje na zadane intensywności tych smaków, np. popijając wodę z cytryną lub z kofeiną. Odczucie "balansu" smaków jest jednak nieoczywiste i subiektywne, dla każdego znaczy co innego i zależy np. od samopoczucia.

Smak jest prostym doznaniem i może nie wartym szczególnego rozmyślania. To co jest w kawie najciekawsze, najcenniejsze -- to jej zapach, aromat. Warto sobie uświadomić na czym polega nasza w tej sferze percepcja. Mamy tkanki wrażliwe na substancje lotne -- ten nasz zmysł węchu jest naszym najbardziej czułym oranem. Drogi do niego wiodą wprost przez nozdrza lub przez podniebienie z jamy gębowej. Przez nos możemy sobie wąchać zapachy. Warto wąchać ziarna w torebce, proces mielenia ziaren i już zmieloną kawę -- daje to ogromnie dużo informacji.

Jeden kawowy guru kiedyś ukuł świetny aforyzm: kawa ma smakować tak, jak pachnie. Jeśli więc zmielona kawa pięknie pachnie, to espresso ma równie pięknie smakować. W tym momencie wchodzimy na terytorium sztuki kulinarnej ;). Bierzemy kawę do ust, pociągamy łyk lub dwa i zapadamy się w percepcji. Moim zdaniem ten moment jest najważniejszy. Im więcej takich chwil przeżyjesz, tym bardziej wdzięczną z czasem będzie Twoja kawa :). Testowanie espresso jest samo w sobie sztuką -- warto się z jakimś wzorcem lub mistrzem spotkać i kalibrować jakoś. Warto każdą sensoryczną próbę odkładać w pamięci i trenować ten zmysł węchu. Np. kupujesz sobie czekoladę, jedną, drugą, taką, owaką -- postaraj się poczuć tę czekoladę i uświadomić ją sobie. Bo "czekolada" w espresso jest -- ale nie dosłownie :).

« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2023, 15:19:16 wysłana przez Antonio »

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5695 dnia: 12 Kwiecień 2023, 15:24:38 »
Ja mam sage dual boiler, też z preinfuzją 7 sekund.
Tak, wg zasad sztuki czas liczysz od pierwszego kontaktu kawy z wodą. Ja też początkowo robiłem na sage shoty po 40+ sekund. Teraz, po szkoleniu i odrobinie wlasnej praktyki, wychodzi mi na to, że faktycznie spokojnie można się zmieścić w 30 sekundach z preinfuzją i mieć całkiem dobre espresso.
Crema to fetysz wizualny. Wygląda świetnie na filmikach, ale niekoniecznie najlepiej smakuje; sprawdź sam, zrob test jak smakuje sama crema, espresso z crema, zamieszane, i espresso że zdjetą cremą. Fajnie jak jest, ale ważniejsze jest to jak kawa smakuje. Zauważyłem też, że nawet naprawdę świeża kawa, palona 2 czy 3 tygodnie wczesniej, wcale nie gwarantuje nie wiadomo jakiej cremy; ostatnio robiłem sobie dwutygodniową kawę od HAYBa i crema była symboliczna, a marketowe monsunowe indie sprzed 3 miesięcy dają mi niezmiennie piękną cremę. Jeśli tylko jest jej tyle że da się jakiś kontrast z mlekiem zrobić w razie czego, to moim zdaniem luz, nie ma się czym stresować. To tak z moich obserwacji zielonego forumowicza :)

A przy okazji, masz jakiś inny młynek? Ręczny jakiś? Komendanta albo co?...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5696 dnia: 12 Kwiecień 2023, 16:51:59 »
@Wolnerott Spróbowałbym na lepszym mlynku, może da się pożyczyć, i/lub innej kawie. Wyglądem nie ma co się przejmować, kawa ma smakować. Z tym kanałem w drugiej połowie, to może być np. świeża kawa, albo z dystrybucją i ubiciem jakiś problem. Ubijaj nie za mocno, ale zawsze równomiernie i równolegle. Przed ubiciem warto zadbać o dystrybucję w sitku.

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5697 dnia: 12 Kwiecień 2023, 17:58:42 »
@Jka57
A jaką stosowałeś dozę kawy? Jak się domyślam miałeś PF 54 mm?

Offline Wolnerott

  • Wiadomości: 30
  • Ekspres: Sage Barista Express
  • Młynek: Sage Barista Express
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5698 dnia: 12 Kwiecień 2023, 18:37:18 »
Tak wygląda moje ciastko przy ustawieniach takich, żeby ekstrakcja (z preinfuzją) wyszła 30 sekund. Temperatura w ekspresie podniesiona o 2 stopnie ale kawa dalej kwaśna:(

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5699 dnia: 12 Kwiecień 2023, 18:40:51 »
Tak wygląda moje ciastko przy ustawieniach takich, żeby ekstrakcja (z preinfuzją) wyszła 30 sekund. Temperatura w ekspresie podniesiona o 2 stopnie ale kawa dalej kwaśna:(
Raczej za grubo.
 
A jaką stosowałeś dozę kawy?
Do każdej inną.
@Wolnerott
Ty dozujesz mielonkę do sitka na oko?
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi