Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063657 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5640 dnia: 03 Marzec 2023, 18:57:58 »
Nie gorzka?
Nie było tak źle. @GostRado zaraz podpowie Ci swoją metodę na ładne "lejki". Najważniejsze i wystarczające jest to, by kawa nie "sikała" na boki sprayem.
Ja bym troszkę grubiej zmełł.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5641 dnia: 03 Marzec 2023, 19:13:55 »
Nie gorzka?
Nie było tak źle. @GostRado zaraz podpowie Ci swoją metodę na ładne "lejki". Najważniejsze i wystarczające jest to, by kawa nie "sikała" na boki sprayem.
Ja bym troszkę grubiej zmełł.
No właśnie nie gorzka. Kwaśna.
Jakimś cudem ta kawa lubi być dłużej wyciskana i drobniej mielona, 40- sekundowy kapiący powoli poprzedni shot był bez kwasu.
Kawa ta:



Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5642 dnia: 03 Marzec 2023, 19:23:48 »
Ja mam podobną, Cerrado specialty natural zasypaną w Ceado i ona jest trochę kwaskowata, ale mnie pasuje. Robię ratio 1:2,5, w czasie 28÷29s.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5643 dnia: 03 Marzec 2023, 19:33:13 »
Spróbuję podobnie, może podniosę temperaturę o 2 stopnie :)
Przy ratio 1:2 ale 37-40 sekundach ekstrakcji ta kawa daje u mnie espresso może delikatnie wpadające w goryczkę, ale nie kwaśne, z fajnym gęstym body.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5644 dnia: 03 Marzec 2023, 19:34:02 »
mam podobną, Cerrado specialty natural
Może i podobną, ale różnice między takimi "podobnymi" kawami bywają bardzo wyraźne.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5645 dnia: 03 Marzec 2023, 19:42:10 »
Spróbuję podobnie, może podniosę temperaturę o 2 stopnie :)
Przy ratio 1:2 ale 37-40 sekundach ekstrakcji ta kawa daje u mnie espresso może delikatnie wpadające w goryczkę, ale nie kwaśne, z fajnym gęstym body.
Według mnie za długa, ale jak Ci smakuje.

Ta moja jest średnio palona i robię na 93°C, a Twoja jest chyba ciemniej palona (do espresso), to wypadałoby niżej.
》tertium non datur《

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5646 dnia: 03 Marzec 2023, 23:25:05 »
Istnieje w sumie niewielka szansa, że kolba  była zimna... choć masa metalu w npf jest zdecydowanie mniejsza  niż w zwykłym. Anyway, jutro rano wygrzeję i nagram, tudzież powiem czy było na kwaśno ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5647 dnia: 04 Marzec 2023, 10:56:46 »
kolba  była zimna
Nie ma to większego znaczenia. Ważniejsza jest woda wypływająca z prysznica.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5648 dnia: 04 Marzec 2023, 11:06:10 »
Tak mi się wydawało.
Anyways, dziś rano graef zmielil mi tak, że w 90 sekund wypłynęły 2 ml na tym samym ustawieniu. Wywalam go do elektrośmieci i do czasu przybycia chińczyka będę eksperymentował na komendancie.

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5649 dnia: 04 Marzec 2023, 17:19:33 »
Tak mi się wydawało.
Anyways, dziś rano graef zmielil mi tak, że w 90 sekund wypłynęły 2 ml na tym samym ustawieniu. Wywalam go do elektrośmieci i do czasu przybycia chińczyka będę eksperymentował na komendancie.


Ciekawa sprawa, myślisz że to w pełni wina młynka?
Wydawać by się mogło to dość podejrzane - raz mieć sensowną ekstrakcję, a za drugim całkowicie zatkać kolbę.

Ale biorąc to na bok myślę że wywalenie sprawnego młynka na elektro-śmieci jest powiedzmy delikatnie: "mało optymalne".
Jak nie chce Ci się go sprzedawać, to oddaj komuś za free. Jestem przekonany że mógłby jeszcze u kogoś podziałać ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5650 dnia: 04 Marzec 2023, 17:22:56 »
@hammerhead, może podczas zmiany ustawień młynka nie wziąłeś pod uwagę tego, że między żarnami a wylotem mieści się sporo zmielonej kawy. Zawsze gdy zmienisz ustawienia młynka, powinieneś usunąć tę część zmieloną jeszcze na starym ustawieniu.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5651 dnia: 04 Marzec 2023, 17:30:43 »
Dokładnie. Też tak miałem z Iberitalem - pełno kawy utykało w środku, potem wypadała przy kolejnym mieleniu, a po przestawieniu reakcja była dopiero po dwóch kawach... Wymieniłem na Sette i jest równo i w dodatku nie muszę się bawić w WDT. Młynek nie musi być topowy, ale musi być przyzwoity.

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5652 dnia: 04 Marzec 2023, 17:34:44 »
Oczywiście że zapodaję purging :)
Każda zmiana przemiału to kilka gram kawy przelatujące przez młynek, żeby mieć pewność że nie zalega poprzedni kaliber.

Graef pojedzie do rodziców, będzie mielił do kawiarki. A ja zamówiłem redclicka, bo na 6 klików z komendanta jest za drobno, a na 7 za grubo :D

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5653 dnia: 04 Marzec 2023, 17:44:45 »
@hammerhead nie wiem jakiego masz tego graefa ale coś czuję że "kilka gram" kawy to może być dla niego po prostu za mało. Dodaj do tego różnice w dystrybucji i masz dwie całkowicie inne ekstrakcje.
Byłem w zeszły weekend na krótkim szkoleniu u Adama z Czarnego Deszczu we Wrocławiu i on kieruje się zasadą statystyczną: potrzeba przynajmniej trzech prób (na tych samych ustawieniach) by potwierdzić dobre/złe ustawienia.

Graef pojedzie do rodziców, będzie mielił do kawiarki.
Bardzo dobrze, że sprawny sprzęt nie idzie bezsensownie na śmietnik ;)

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5654 dnia: 04 Marzec 2023, 18:31:02 »
Rozbierałem tego Graefa wiele razy, więc wiem, że trochę mu tam zalega - ale nie jakoś dramatycznie. Anyway, już go nie ma.
Jedno wiem na pewno - z komendanta kolejne szoty z tym samym ustawieniem klików dają bardzo dobrą powtarzalność. Fakt, że retencja w komendancie przyzerowa jest.
Co nie znaczy że jest dobrze niestety - albo 40, albo 27 sekund (w tym 7 preinfuzji), więc redclick w drodze już ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi