Autor Wątek: Wywiad "Boram Um – mistrz Mistrzostw Świata Baristów 2023"  (Przeczytany 1409 razy)

Offline svv Mężczyzna

  • Wiadomości: 108
    • Ukraińska społeczność kawowa
  • Ekspres: Domowa robota
  • Młynek: Bardzo stary
Wywiad "Boram Um – mistrz Mistrzostw Świata Baristów 2023"
« dnia: 15 Sierpień 2023, 09:23:25 »
Niedawno przeprowadziliśmy wywiad z Boramem Umem, mistrzem World Barista Championship 2023, dla KAVOVA.NET.UA. Wywiad jest dostępny w języku angielskim i ukraińskim, ale także w języku polskim przy użyciu Tłumacza Google. ;)
Oto wersja przetłumaczona na język polski:
https://kavova-net-ua.translate.goog/ams/boram-um-champion-of-the-world-barista-championship-2023-ukraine-has-a-very-developed-coffee-market-with-high-needs.144/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=uk&_x_tr_pto=wapp
A tutaj jest wersja angielska:
https://kavova.net.ua/ams/boram-um-champion-of-the-world-barista-championship-2023-ukraine-has-a-very-developed-coffee-market-with-high-needs.144/

A tutaj mamy kopię automatycznego tłumaczenia, które mam nadzieję jest czytelne.

Boram Um to najlepszy barista na świecie w tym roku z Brazylii. Boram ma 32 lata, to jego trzecie mistrzostwo świata, ale do finału dotarł po raz pierwszy. Tematem przewodnim jego wystąpień od dawna jest teza o docenieniu produktu i pracy zespołowej. Nazywa producenta, palarnię, baristę i konsumenta zespołem, który może wspólnie stworzyć coś wyjątkowego.

Rodzina Um ma farmę w regionie Minas Gerais i uprawia kawę speciality i premium.
W swoim ostatnim występie do swojego espresso użył panamskiej gejszy wyhodowanej na farmie przyjaciela. Stworzył mieszankę Panamy Geisha i Rosé Bourbon ze swojej farmy na cappuccino.

1. Opowiedz nam proszę o swojej rodzinie, o tym jak zdecydowałeś się rozpocząć uprawę kawy i jak długo istnieje Twoja farma.
Więc nasza rodzina jest bardzo nietradycyjnym hodowcą kawy. W Brazylii wiele rodzin pije kawę od co najmniej trzech pokoleń. Dla nas zaczęliśmy, ponieważ mój ojciec chciał przejść na emeryturę w rolnictwie. Kupił farmę kawy na południu Minas w 2009 roku. Ta farma była opuszczona przez ponad dziesięć lat. Trzeba było przeprowadzić tak wiele renowacji, ale farma miała imponującą historię. Tak więc nasza pierwsza produkcja miała miejsce w 2012 roku i od samego początku inwestujemy w jakość. Gospodarstwo istnieje od ponad 50 lat, ale kawą zajmujemy się od 2009 roku.

2. Jakie odmiany arabiki uprawiasz i jakie metody przetwarzania stosujesz w swoim gospodarstwie? Czy często eksperymentujesz z beztlenowymi metodami przetwarzania? Czy uprawiasz Conilona?
Obecnie produkujemy ponad 45 różnych odmian ze względu na nasze zainteresowanie znalezieniem różnych odmian i skupienie się na tym, co może poprawić jakość. Wiele odmian jest w fazie testów i potencjalnie możemy rozszerzyć produkcję z dobrymi wynikami. Zajmujemy się głównie naturami naturalnymi i pulpowymi oraz wieloma procesami fermentacji. Aerobik, aerobik to także procesy fermentacyjne, które wykonujemy powszechnie. Nie mamy Conilonu.

3. Na jakim etapie zdałeś sobie sprawę, że nie chcesz tylko pracować jako barista, ale chcesz brać udział w konkursach?
Zdecydowałem się wziąć udział w zawodach głównie dlatego, że pomyślałem, że będzie to świetna nauka. Proces konkursowy niesie ze sobą wiele nowej wiedzy i innowacji, które mogą znacznie usprawnić naszą karierę. To naprawdę zmotywowało mnie do rywalizacji.

4. Brazylia od dawna jest liderem w uprawie kawy na świecie i jak sądzisz, jak twoje zwycięstwo wpłynie na jakiekolwiek zmiany w branży kawowej w twoim kraju?
Tak, absolutnie. Rywalizowałem, aby pokazać, że mogę zanieść brazylijską kawę na szczyt świata. I przynieś tyle uznania naszym kawowym profesjonalistom. Mamy nadzieję, że wiele osób może być teraz bardziej zainteresowanych brazylijską kawą i brazylijskimi profesjonalistami. Myślę też, że pokazanie lokalnemu rynkowi, że kultura kawy specialty jest niesamowita i wyjątkowa. Pokazuje również ten niesamowity rynek naszej populacji, a wiedząc, że Brazylia jest jednym z największych konsumentów kawy na świecie, wierzę, że ma duży potencjał.

5. Generalnie masowi konsumenci postrzegają kawę brazylijską bardziej pozytywnie niż eksperci od kawy. Stworzyło to obraz niedrogiej i niezbyt jasnej kawy do smaku. Czy tak jest naprawdę?
Wierzę, że Brazylia może być punktem kompleksowej obsługi we wszystkim. Brazylia jest tak duża i ma tak wiele różnych regionów produkcyjnych. Możemy zrobić wszystko, od dużych ilości niedrogich kaw po super egzotyczne kawy o dużej złożoności. Brazylia sprzedaje głównie duże ilości mieszanek, ale zawsze była podstawą naszego przemysłu kawowego. Dlatego mam nadzieję, że dzięki tym mistrzostwom zmienimy sposób postrzegania naszych kaw i stworzymy więcej możliwości dla kaw z wyższej półki.

6. Które produkty brazylijskich farmerów poleciłbyś miłośnikom kawy speciality?
Zdecydowanie polecam Daterra i Rio Brilhante. Obaj pracują całkowicie skoncentrowani na jakości i genetyce. Gospodarstwa będące prawdziwą inspiracją dla wielu producentów.

7. Czy po zdobyciu mistrzostw osobiście zmieniłeś się w jakikolwiek sposób lub czy widziałeś siebie jako zwycięzcę kilka miesięcy temu?
Nigdy nie spodziewałem się, że wygram. Pomyślałem, że awans do finału będzie już świetnym wynikiem. Bycie mistrzem świata jest zdecydowanie przytłaczające pod wieloma względami, ale ta rola wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Mam nadzieję, że wniosę wiele pozytywnych zmian w naszej branży i Brazylii.

8. Co planujesz robić w najbliższej przyszłości? Jakie kraje zamierzasz odwiedzić i czy gdzieś w Europie będzie można skosztować Twojej kawy?
Odwiedzę wiele krajów i wystaw w ciągu najbliższych kilku miesięcy! I jestem bardzo podekscytowany tym harmonogramem. Odwiedzę wiele krajów Azji i Europy, takich jak Japonia, Hongkong i Włochy (Mediolan).
Tak, mamy klienta w Norwegii o nazwie Southern Coffee z dostępnymi naszymi kawami.

9. Czy wiesz coś o kulturze kawowej na Ukrainie?
Tak! Na Ukrainie jest tak wielu utalentowanych i niesamowitych baristów. Zdecydowanie uważam, że Ukraina lubi wiele przetworzonych kaw, takich jak fermentacja beztlenowa. Wiele owocowych i winnych kaw, które wypróbowałem od ukraińskich baristów! Bardzo zaawansowany rynek z dużymi potrzebami! Naprawdę inspirujący profesjonaliści.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Umowi za tę rozmowę i jeszcze raz gratulujemy mu zwycięstwa i życzymy spełnienia wszystkich jego najambitniejszych planów!
Przepraszam za mój polski, dopiero się uczę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi