Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 153182 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Sierpień 2019, 10:27:02 »
Nie sądziłem że coś takiego kiedyś napiszę bo moje doświadczenia z produktami z biedronki są raczej negatywne, zawsze też wieszałem psy na kawie z marketów. Biedronkowa oliwa, biała czekolada do ciasta, miody itd zawsze okazywały się mizerne, lekko oszukane i z domieszkami, ale aby nie być hipokrytą powiem o kawie. Trafiła do mnie Ethiopia Sidamo z datą ważności 20.12.2020. i paleniem przez Mokate Czechy. Trafiła i poszła do kawiarki, a następnie do kolby. To co mnie zdziwiło to po otwarciu paczki nie było nieprzyjemnego zapachu, wręcz przeciwnie nawet miły aromat chociaż wydawał mi się mało intensywny i odrobinę sztuczny ?  :mhh: Ziarna nie spalone na węgiel i nawet dość ładne wizualnie, dość równo wypalone bez widocznych większych defektów. W kolbie trochę widać że nie jest to świeżo palone ziarno, pewnie z grudnia 2018 po przejściach w transporcie, magazynie i sklepie. Ekstrakcja trochę zbyt gwałtowna a sama kawa odrobinę wodnista, średnia crema, ale jest. Skręciłem młyn i jest lepiej, więcej smaku, przyjemne kwaski i nawet fajny balans z ziołową nutą. Efekt w filiżance wizualnie nie wygląda też słabo. Podsumowując kawa zaskakująca sposobem palenia i efektem w filiżance którą określiłbym jako takie najzwyklejsze espresso które nie wykrzywia i nie sprawia przykrości . Jest to to pijalne, szału nie ma ale wiele razy w te wakacje dostawałem gorsze wytwory lokali gastronomicznych, cena paczki 250g coś ok 13 pln.  Sam nie dowierzam w to co piszę ale za 52 pln mamy kilogram dość pijalnej kawy z marketu.

Ps. Czekam aż Goran wypali w tym tygodniu Sidamo i chyba nie będę porównywać tych kaw w bezpośrednim starciu, albo może porównam i zobaczę kto wygra  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2019, 10:29:45 wysłana przez mlopus »

Offline Mrtelpl

  • Wiadomości: 68
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #31 dnia: 29 Sierpień 2019, 10:48:19 »
Ja także polecam tą buedronkową kawkę ostatnio była nawet na promocji druga za grosz

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Sierpień 2019, 11:17:34 »
Znam fana biedronkowych singli. Przez niego mam czasem kontakt z takimi kawami, pomagam ustawić sprzęt, jak coś nie wychodzi. Fan najbardziej narzeka na brak powtarzlności w paleniu. To znaczy raz ziarenka są średnio palone, a raz spalone na węgiel. I faktycznie raz próbowałem "średniej" Mogiany i była do przyjęcia, jak ktoś jest na głodzie. Z kolei Sidamo była kompletnie spalona, koszmarna gorycz i czarna woda, zero kwaskowatości. Dla mnie w żadnym wypadku nie do wypicia. Kiedyś miał też tańsze biedronkowe single z żorskiej palarni, ale nie dało ustawić się ekstrakcji, bo wymagały bardzo drobnego mielenia.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Sierpień 2019, 14:24:56 »
Nie sądziłem że coś takiego kiedyś napiszę bo moje doświadczenia z produktami z biedronki są raczej negatywne, zawsze też wieszałem psy na kawie z marketów. Biedronkowa oliwa,(ciach)

Biedronka ma w ofercie oliwę DOP Moura i jest całkiem fajna - pachnąca, intensywna, single origin. Kosztuje poniżej 20pln za pół litra.
A komentując cały eksperyment, to chyba dobry znak - markety zmieniają przyzwyczajenia Polaków, dobrze, że odchodzimy od żółtego Tchibo.

biedronkowych singli

To wygląda jak nowe pojęcie do słownika kawowego :D.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Sierpień 2019, 14:47:12 »
DOP Moura

Nie pamiętam już jak ale własnie oliwa z biedronki była sprawdzana przez moją córkę, w szkole mieli jakiś temat o żywieniu i chyba chodziło o to co dzieje się z prawdziwą oliwą po schłodzeniu w lodówce, ta biedronkowa wyglądała na podejrzaną w świetle tego eksperymentu. Moje doświadczenia mówią że markety chcą zawsze kupić jak najtaniej i nie baczą na jakość tylko ma się to nazywać oliwa, tak być nazwane na fakturze i na półce a reszta nie istotna.
Rozumiem też dostawców którzy mają dostarczyć np. kiełbasę toruńską w cenie półkowej poniżej wartości potrzebnych do jej produkcji składników, tyle tylko że w efekcie mamy na paragonie i półce coś co z nazwy, wyglądu i smaku dodatków masarskich tylko przypomina toruńską.


Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Wrzesień 2019, 00:42:49 »
Także śmiało mogę polecić czarnakawka.com
zamawiałem od nich Brazille Santos i ową Peru - ale poprzez allegro - ciekawe czemu tam mają niższe ceny (no i wysyłka smart ;) )
kawa palona 3-5 dni temu, dodatkowe próbki - Etiopia Jimma of Keffa zachwyciła mnie!!!

Czyli da się kupić solidną codzienną kawę za mniej niż 50zł  :wow2:

czemu wcześniej o tym nie wiedziałem  ;-)
Never Give UP †

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #36 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:48:28 »
Kawa z Radomia :) Muszę spróbować kiedyś ich wypieków. Ciekawe czy wypalają też nieco jaśniej, pod dripa?

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Wrzesień 2019, 01:30:27 »
Dobrą kawę w dobrej zbliżonej cenie (60 zł) kupisz u Jesusa z wrocławskiej palarni S&S Cafe.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Wrzesień 2019, 08:50:04 »
A propos S&S Cafe; wypalają we Wrocławiu? Można ich odwiedzić, kupić ziarenka na miejscu, itp?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Wrzesień 2019, 11:23:05 »
wrócę do tematu biedronkowej etiopi, co jakiś czas kupuję jakąś tańszą, prostszą kawę, żeby ją bogato zasypać kardamonem a jasnych singli trochę szkoda bo kardamon i tak będzie dominował, nie osądzajcie mnie :diabelek:

Jakąś wczesną wiosną wziąłem tę biedrę z ciekawości i zgodził bym się z jej pozytywną oceną, okazała się dość stara, dobrze odgazowana ;) jak wrzuciłem do dripa to praktycznie nie bloomowała, aż ciężko ją zamieszać było no i nie porywała, ale ogólnie było smacznie, przede wszystkim nie była spalona i wykazywała tendencję do smakowania etiopsko :mhh:

Ale, skoro mi ją przypomnieliście, a że zapas kardamonu wietrzeje, to kupiłem znowu :] Trafiła mi się paczka ważna do listopada 2020, nieco gorzej ale i tak zachowała więcej dwutlenku niż poprzednio, pewnie dlatego że jest wrednie spalona :( same ziarna bardzo ciemne nawet nie są, ale w konsystencji są już bardzo kruche, mielą się bez większego obciążenia, nut smakowych brak i nie że tam mało, nie, smakuje jedynie popiołowo, nawet nie palono, nie kakao czy czekolady, poprostu skórka z palonego słonecznika, ta czarna jak w latach 90 było popularne ;)

Ciekawe to o tyle że wiele palonych "włosko" kaw jest znacznie ciemniejszych i znacznie bogatszych, kilkukrotnie z kawami palonymi "przemysłowo" spotkałem się z takim właśnie efektem, kiedy ziarna wyglądają lżej a konsystencję i efekt mają znacznie bardziej węglistą, nie wiem z czego to wynika, podejrzewam jakieś optymalizacje temperaturowe skracające czas czy zapotrzebowanie na energię w dużych piecach, ale to tak gdybam.

Tak czy inaczej, tego co teraz mam w paczce, nie polecił bym nigdy, chodź znaczących wad nie ma, jest zwyczajnie niedobra. Można powiedzieć, że potencjał jest, ino szkoda że trafiłem na ten zmarnowany ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Wrzesień 2019, 14:42:53 »
@trez próbujesz wyciskać powietrze przez zaworek zanim kupisz? Spróbuj zasymulować zamknięcie i wypychanie powietrza przez zaworek i powąchać parę razy o różnych porach dnia i zapamiętać aromat tego złego palenia, którego chcesz unikać.  Przy różnych rodzajach paleń aromat ziaren też będzie różny.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Wrzesień 2019, 20:54:11 »
nie do końca się zrozumieliśmy, obojętna mi ta kawa, kupiłem dwa razy, raz z ciekawości raz po nauczkę  :lol2: więcej nie planuję.

Zazwyczaj wybieram w naszych palarniach i ostatnio podsypywałem kardamonem brazylię od gregoria i sprawdzała się wyśmienicie i trochę espresso #4 ale krótko, bo troszkę zaskoczyło mnie jakie fajne było i dalej szkoda było ją psuć :)

Niemniej te krótkie doświadczenie potwierdza wcześniejsze wpisy o braku powtarzalności, co w sumie samo w sobie jest ciekawe, dlaczego palarnia przemysłowa, która powinna mieć wszystkie atrybuty dla powtarzalności rozjeżdża się tak bardzo? Palą ją tylko pod biedronkę i aż tak im to niewielkie zamówienie obojętne, że wrzucają do pieca na program z poprzedniej kawy i jak wyleci tak jest?

Offline JarekB

  • Wiadomości: 262
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Wrzesień 2019, 21:50:02 »
Zamówiłem 1kg espresso z czarnakawka. Zobaczymy co z niej będzie ;)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Wrzesień 2019, 07:59:59 »
dlaczego palarnia przemysłowa, która powinna mieć wszystkie atrybuty dla powtarzalności rozjeżdża się tak bardzo?
Pytanie czy wypala to jedna i ta sama palarnia. Widziałem już kilka produktów w Biedronce o tej samej nazwie, tej samej marki wytworzone przez różnych producentów. Być może w tym przypadku jest podobnie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #44 dnia: 07 Wrzesień 2019, 12:54:25 »
No właśnie a dodatkowo zastanawiam się czy stopień palenia nie wiążę się z jakością ziarna, ilością defektów, czy nie wynika ze świeżości? Może zależała i wysuszona kawa wypala się inaczej niż świeża a czas palenia jest stały?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi