Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 164682 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1035 dnia: 11 Maj 2023, 21:12:51 »
Przy okazji, masz może gdzieś link do oficjalnej instrukcji Lelita do odkamieniania?

Zarejestruj sobie machinę na care.lelit.com i tam jest sporo instrukcji i poradników (między innymi odkamienianie).

Alternatywą dla filtrów jest robienie wody samemu, jak wyeliminować wapń zupełnie to kamienia nie ma wcale i nie trzeba odkamieniać nigdy :)

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1036 dnia: 20 Maj 2023, 16:00:20 »
Hejka.
Mam pytanie do ustawień fabrycznych Lelit Bianca v2 bo chyba ktoś z domowników mi poprzestawiał a nie widzę przywracania ustawień fabrycznych
Temperatura wody: 95C
Temperatura pary: 125
Bojler pary: On
Preinfuzja: Off
Stand by: Off

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1037 dnia: 20 Maj 2023, 17:00:26 »
Temperatura zależna od kawy, można by zejść o 2 stopnie jeśli średnio palona (tak osobiście miałem, teraz ciemna na 91) pozostałe wszystko ok. :)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1038 dnia: 30 Maj 2023, 07:30:16 »
Szybkie pytanie: jakie ciśnienie w bojlerze parowym wskazuje manometr Bianci, gdy ustawimy maksymalną temperaturę (135 st.)?

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1039 dnia: 01 Czerwiec 2023, 06:30:09 »
@Tukidydes W moim przypadku jest to 2,25 bar. Postanowiłem spróbować tak spienić mleko i muszę powiedzieć całkiem przyjemnie szybciej i dużo większy wir. Być może tak zostawię.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1040 dnia: 01 Czerwiec 2023, 07:17:17 »
Dzięki za informację  :) :)
Jak jesteśmy przy spienianiu - polecam użyć końcówki z 3 lub 4 otworami - rezultaty będą znacznie lepsze i uda się je szybciej osiągnąć. Tylko trochę wprawy potrzeba.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1041 dnia: 01 Czerwiec 2023, 08:33:26 »
Dla osób początkujących jednak zdecydowanie bym polecał zostawić końcówkę z 2 dziurkami jak i domyślną temperaturę :)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1042 dnia: 01 Czerwiec 2023, 15:32:36 »
Tak, no dlatego taka dwuotworowa jest przewidziana pewnie jako standard do montażu na produkcji. Tym niemniej polecam obejrzeć sobie nagrania (Instagram chyba najlepszy) profesjonalistów - większość korzysta z końcówek 4-otworowych, bo dużo łatwiej uzyskać perfekcyjną strukturę mleka. Warto poćwiczyć i "przesiąść się" na większą liczbę otworów niż 2.

Teraz ciekawostka: można też dotrzeć do informacji, że wielkim powodzeniem wśród ludzi, którzy z tego żyją cieszy się zestaw końcówek firmy Slayer, które pasują nie tylko do kombajnów Slayera. Numerowane są od #0 do #5, co przekłada się na średnice otworów, którymi dysponują - zakres od 1,0 do 1,5 mm. Minusem tego zestawu jest absurdalna cena w $.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1043 dnia: 01 Czerwiec 2023, 17:04:01 »
@Tukidydes Tak, tylko jak już przeskakujemy na profesjonalistów to też używają typowo gastronomicznych sprzętów z dużo większa mocą spieniacza robiąc podwójna porcje mleka w 10 sekund, czego niestety na biance nie osiągniesz. : (

Osobiście od razu zmieniłem końcówkę.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 80
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1044 dnia: 01 Czerwiec 2023, 17:20:25 »
@Matius22
Tu się zaczynają ciekawe dyskusje ;)
Bianca z tego co piszecie po aktualizacji softa osiąga 2,2-2,3 bara, czyli podobnie jak ECM Synchronika i bliźniaczy Profitec 700. Bianca ma bojler parowy o poj. 1,5 l, a wspomniane maszyny 2,0 l. Zarówno Profitec, jak i Synchronika są określane jako maszyny, które mają wręcz za dużo mocy jak na domowy użytek w kontekście spieniania mleka; niektórzy w recenzjach wręcz sugerują, że osiągi mają zbliżone do maszyn komercyjnych. Teraz pytanie - czy Bianca jest jednak znacznie słabsza (te 0,5 l różnicy nie powinno mieć aż tak istotnego wpływu), bo np. konstrukcyjnie coś ją ogranicza, czy w tych recenzjach zachwyty są jednak przesadzone (?).

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1045 dnia: 01 Czerwiec 2023, 18:20:15 »
@Tukidydes Po prostu nie jest to samo co w przypadku maszyn kilku grupowych gastronomicznych - dlaczego? Nie wiem, nie do mnie tutaj pytanie.

Zreszta, jak jesteśmy już w takich pytaniach to dlaczego mamy tak do dupy tackę ociekowa? W wersjach kolorystycznych już to zmienili i poprawili, jakbym wiedział to bym dopłacił. :( Bez sensu jest ten kant zamiast puścić kratkę do końca.
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2023, 18:22:38 wysłana przez Matius22 »
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline mkaluzny

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1046 dnia: 14 Czerwiec 2023, 01:12:01 »
Gorąco polecam sprawdzenie przepływu w Waszych Biancach. U mnie fabrycznie przy maksymalnie otwartym przepływ był dosyć niski - w okolicach 5 ml/s, a przy wiośle na godzinie 7-8 już nic nie leciało. Regulacja przepływu jest bardzo prosta po zdemontowaniu wiosła.
Jakie są Wasze doświadczenia?
Internety sugerują, że przy pompie rotacyjnej standardowy przepływ jest w okolicach 9-10 ml/s.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1047 dnia: 25 Czerwiec 2023, 17:29:39 »
To wszystko zależy do czego tego wiosła chcesz używać. Jeśli do kontrolowania przepływu w ml/s to pewnie, można regulować pod to, nie wiem tylko czy robiąc espresso planujesz sobie ekstrakcję wodą o konkretnej prędkości przepływu. Ja bym proponował wyregulować raczej pod użycie profilowania, na zasadzie np max w lewo to stop, albo max w lewo to połowa przepływu - zależnie od tego jak się używa flow-control. Wtedy max przepływ determinowany jest po prostu drugim końcem skali, a nie bezwzględną wartością w ml/s.
Generalnie flow-control w Biance pozwala używać tylko pewnego zakresu z przepływu, jeśli założymy że zablokowanie przepływu to 0% a max przepływ to 100%, to można mieć albo 0% do... nie wiem... 60%, albo od 40% do 100% (albo 40-80, itd, wiadomo). Pytanie z czego chce się korzystać.

Offline mkaluzny

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1048 dnia: 25 Czerwiec 2023, 18:28:07 »
Ale to wiosło służy tylko do jednej rzeczy - profilowania przepływu (flow profiling). Chodzi tylko o to, żeby wykorzystać pełny zakres wiosła. U mnie na fabrycznych ustawieniach w zakresie 0-40% woda już nie leciała.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #1049 dnia: 27 Czerwiec 2023, 14:14:12 »
No i to jest dokładnie to co pisałem i to co robi większość osób - dostosowałeś wiosło do "lewej" a nie do pożądanego przepływu w górnej granicy :)
A że zwiększył się max przepływ to pochodna :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi