Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 667875 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2970 dnia: 14 Marzec 2023, 14:30:49 »
Też myślę, że bardziej nagrzany filtr, łatwiej przepuszcza wodę. Przy testach z temperaturą wody, też cieplejsza szybciej spływa.

Offline Dawid_C

  • Wiadomości: 89
  • Ekspres: V60, Flair Pro 2
  • Młynek: C40 MK3, Jx-Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2971 dnia: 14 Marzec 2023, 15:21:46 »
Mądrych ludzi dobrze posłuchać. Filtr to pewnie ostatnia rzecz o której bym pomyślał w tym wypadku  :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2972 dnia: 14 Marzec 2023, 18:48:17 »
Nie mam pojęcia o tym jak się zachowuje papier w stosunku do temperatury, ale faktycznie woda przenika przez porowate materiały tym szybciej im jest gorętsza i idzie to zauważyć nawet podczas robienia dripa już przy różnicy wrzątek a np 90°, o fizycznym opisie zjawiska pisał między innymi coffee ad astra. A z doświadczenia dobrze wiem, że wygrzanie ceramicznego V60 nie jest łatwe i defakto dość daleko w trakcie parzenia osiąga on dopiero najwyższą temperaturę, więc przez jaki wyraźny czas będzie on odbierał temp. i wychładzał wodę na brzegach. Tylko ciężko określić o ile, bo jednocześnie pamiętam kilka prób z pomiarami temperatury tego co wypłynęło z dripa przy różnych jego nagrzaniach i średnio nie były to bardzo duże różnice a w tym przypadku różnica w czasie jest wyraźna. Ale może to wystarcza? Nie wiem, jednocześnie nie przychodzi mi do głowy inny czynnik co by mógł za tym stać :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2973 dnia: 22 Marzec 2023, 18:24:18 »
Dzisiaj przyszło i na kartonie pisze Barista - quality v60 coffee for everyone.

V60A.jpg

Po rozpakowaniu wygląda to tak, od taki dripper z "durszlakiem" cos dla leniwych.

V60B.jpg

Po złożeniu tak.

V60C.jpg

A kawa 22g w takim czasie co widać, wyszła taka lekka, gorzkawo kwaskowa, kolor jeszcze klarowniejszy niż w Cleverze

V60E.jpg

Śmieszne to jest nie za wielkie, nic pobawię się tym tym bardziej że nawet konewki do tego nie potrzeba lałem wodę czajnikiem do spieniania mleka :)

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2974 dnia: 22 Marzec 2023, 18:55:37 »
Clever to wg mnie poroniona idea ;). Może nie poroniona ale nie daje prawie żadnej satysfakcji z pracy.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2975 dnia: 22 Marzec 2023, 20:12:28 »
Nie zawsze trzeba chcieć się zmagać i szukać sukcesu. Czasami wystarczy napić się smacznej kawy, nie zważając na to, jak została przygotowana.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2976 dnia: 22 Marzec 2023, 20:32:08 »
Czasami wystarczy napić się smacznej kawy, nie zważając na to, jak została przygotowana.
Zawsze to mówię :).

Offline Anszy

  • Wiadomości: 170
  • Ekspres: DeLonghi, V60, FP, makinetka
  • Młynek: 1Zpresso K-plus
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2977 dnia: 22 Marzec 2023, 21:17:07 »
Clever to wg mnie poroniona idea ;). Może nie poroniona ale nie daje prawie żadnej satysfakcji z pracy.
Też tak to odbieram. Natomiast co innego V60 - daje sporą ilość możliwości zaparzania, co dla niektórych jest kłopotliwe, natomiast ja dobrze się bawię czerpiąc garściami smaki uzyskiwane przez różnorodne zaparzania

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2978 dnia: 23 Marzec 2023, 02:49:48 »
Clever to wg mnie poroniona idea

Cóż jako zawodowiec masz prawo tak sadzić ja jako totalny amator posiłkuję się takim czymś



" Przygotowanie smacznej kawy filtrowanej w najbardziej popularnych sprzętach, takich jak Hario V60, czy Chemex, wymaga sporych umiejętności. Istnieje jednak mniej popularne, za to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które pozwala zaparzyć dobry przelew nawet zupełnie początkującym amatorom kawy - Clever Dripper."


Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2979 dnia: 23 Marzec 2023, 06:11:34 »
"Wymaga sporych umiejętności" ale daje dużo radości :). Ta refleksja o sporych umiejętnościach jest mocno przesadzone. Toż to tylko strużka gorącej wody -- wystarczy zobaczyć jak to się robi. Ale z ciekawości odkurzę Clever Dripper i sprawdzę czy będzie mi z nim łatwiej?
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2023, 07:25:28 wysłana przez Antonio »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2980 dnia: 23 Marzec 2023, 09:21:53 »
Prawdę powiedziawszy, Clever rzadko góruje nad V60. Może jest i łatwiej, ale nie lepiej.


Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2981 dnia: 23 Marzec 2023, 09:28:35 »
Może jest i łatwiej, ale nie lepiej.

To jak mi się uda opanować to łatwiej a życia starczy to popróbuję przejść do II części - lepiej :)

Na tą chwilę Clever schowany będę chciał bliżej zaprzyjaźnić się z tymi 3trzema a jak nie wyjdzie to kupi się coś nowego, na razie sił starcza.

3 x dr.jpg

Jka
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2023, 09:38:08 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6196
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2982 dnia: 23 Marzec 2023, 11:06:40 »
Ja polecam coś z płaskim dnem. Moim zdaniem najłatwiejsze w opanowaniu i najsmaczniejsze. W cleverze, łatwo po prostu o powtarzalność i zadowalające efekty. I to są jego główne zalety, moim zdaniem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2983 dnia: 23 Marzec 2023, 11:17:06 »
W cleverze, łatwo po prostu o powtarzalność i zadowalające efekty. I to są jego główne zalety,
Na pewno, ale chyba też nie brak takich zalet w przypadku V60 -- gdy postępujemy zawsze tak samo, to i powtarzalność mamy.

Z ciekawości użyłem dziś Clevera. Wrzuciłem 20g kawy na przepłukaną bibułkę, zalałem 250ml wody i zostawiłem. Zapomniałem i wróciłem do niego po 11 minutach. Kożuch był już wątły, więc tylko delikatnie poruszyłem całością i postawiłem na termosie. Przelewanie się trwało dość krótko, efekt był znośny i akceptowalny, więc spoko :). To kwestia gustu i przyzwyczajenia. Najbardziej polubiłem V60 i tyle :).

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2984 dnia: 23 Marzec 2023, 11:21:16 »
Ja polecam coś z płaskim dnem. Moim zdaniem najłatwiejsze w opanowaniu i najsmaczniejsze.

Orea V3 i temat można zamknąć :) Dobre rezultaty w filiżance i duża powtarzalność. Do tego wybacza więcej niż Kalita, która czasami bywa kapryśna.

W Orea można zalać byle jak, a i tak otrzyma się zadowalającą kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi