Autor Wątek: Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa  (Przeczytany 64615 razy)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Prostym przykładem jest chodzenie na zakupy ubraniowe z kobietą. Zawsze pyta "i jak?". Większość odpowie, że "super, pięknie" na każdą przymiarkę, niezależnie czy jest dobrze czy źle. Babka wyda kasę. Po paru dniach stwierdzi, że nie ma w czym chodzić bo to co kupiła ostatnio, źle wygląda. Mimo, że szafa pęka od nadmiaru ciuchów.
Porównanie z czapki.

Idąc z Żoną na zakupy i słysząc takie pytanie, odpowiadam z przekonaniem tak lub nie. Odpowiedź, że skoro jesteś przekonana, to kupuj, oznacza najczęściej, że wybór jest nie do końca trafny.
Masz szacunek do drugiej osoby, to mówisz, jak jest.
Uciekanie się do cygaństwa?
Bez sensu.

A w temacie, to napisałem wyżej.

Czasami trzeba się sparzyć, żeby zrozumieć, ale nie narzucajmy na siłę jednej religii!
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Ja mam zdanie podobne do @fux.

Nie można jednoznacznie i kategorycznie ocenić przedmiotu oraz jego funkcji jaką ma spełniać i napisać, że to chłam. Wszystko zależy od punku patrzenia. Uważam, że Astoria CKE (którą nota bene posiadam) jest absolutnym półśrodkiem w kategoriach bezwględnych. Dla innych jest celem.

Równie dobrze można powiedzieć, że mieszkanie w bloku to bezsens. Ciasno, brak miejsca na samochód, ciągły hałas, tabuny ludzi przewijający się obok drzwi, ujadajmy pies sąsiadów itd itp.......... Dom 15-20 km od miejsca pracy to bajka. Tylko nie każdego stać na to... To jest jeden z wielu przykładów. A co jest z samochodami, czy jeździcie wymożonym i najlepszym w swojej kategorii i funkcji jaką ma spełniać? .

Z mojego punku widzenia znaczenie główne ma "droga", cel ewoluuje ciągle :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Zgadzam się co do Astorii, oczywiście to nie jest szczyt moich marzeń. Nie zgadzam się z porównaniem do mieszkalnictwa. Mieszkać gdzieś trzeba, kawy nie trzeba robić w domu. Idąc w innym kierunku, każdy ma swoje preferencje, jeden lubi kosić trawniki inny woli pięciominutowy spacer do biura w centrum miasta. Inna sprawa, że są mieszkania i mieszkania. Przecież nikt nie poleci takiego rozwiązania - idź do gminy niech Ci przydzieli mieszkanie socjalne, jeśli nie będzie kompletnie innego wyjścia. Jeśli chodzi o argument dom vs mieszkanie to może stanowić on przeciwko moim argumentom o sprzęcie, ale tylko pozornie. Przecież nie polecę mieszkania w bloku jeśli uwielbiam dom i ogród a blok jest dla mnie męczarnią i odwrotnie nie polecę domu jeśli ogród jest dla mnie przykrym obowiązkiem a czas na świeżym powietrzu wolę spędzać w parku niż przy grillu. Tym bardziej osobie, która ma preferencje przeciwstawne do moich. Lepiej odpuścić sobie temat, żeby się nie pokłócić.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Rak toczący chyba każde forum - grupa osób, która za punkt honoru stawia sobie umieszczenie swojej wypowiedzi w każdym nowy temacie. Czy ma związek z zadanym pytaniem czy nie. Tak dla zasady. Przypominają trochę polityków, którzy na zadane pytanie opowiadają o czymś zupełnie innym.

Nie jest sztuką udzielanie się na prawo i lewo, a powstrzymanie się od wypowiedzi jeśli nie wnosi nic do tematu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Rak toczący chyba każde forum - grupa osób, która za punkt honoru stawia sobie umieszczenie swojej wypowiedzi w każdym nowy temacie. Czy ma związek z zadanym pytaniem czy nie. Tak dla zasady. Przypominają trochę polityków, którzy na zadane pytanie opowiadają o czymś zupełnie innym.

Nie jest sztuką udzielanie się na prawo i lewo, a powstrzymanie się od wypowiedzi jeśli nie wnosi nic do tematu.

Zgadzam się całkowicie i dodam że na pytania powtarzane po raz setny bo nowy użytkownik nie był uprzejmy zapoznać się z wyszukiwarką postów też właściwie należało by nie odpowiadać bo to nic nie wnosi o ile nie zmieniły się wyniki badań naukowych ;-)   

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Czasami trzeba się sparzyć, żeby zrozumieć, ale nie narzucajmy na siłę jednej religii!
Ale jest pewna zasada, która wszędzie działa tak samo - wchodząc między specjalistów trzeba liczyć się z tym, że będą próbowali przekonać do najlepszej możliwej opcji - ale tak to po prostu działa. Jak ktoś się nie da przekonać to choćby skały ekhem i tak go nie przerzucisz na inny tok myślenia. Takie życie...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
odwrotnie nie polecę domu jeśli ogród jest dla mnie przykrym obowiązkiem
Ale jak możesz polecić mieszkanie w domu skoro nigdy go nie posiadałeś i nie doświadczyłeś związanych z nim obowiązków i przyjemności? Skoro całe życie mieszkasz w bloku.

To że co rusz pojawiają się osoby zadające te same pytania, nie przeczytawszy minimum informacji to normalne i nigdy się nie zmieni. Wyszukiwarki lokują wysoko to forum, więc osoby szukające informacji wybierają pierwsze trzy pozycje na liście i zaglądają tam. Zadają pytania i czasami czytają. To nie jest wina for tylko nas, ponieważ oczekujemy konkretnych odpowiedzi, a najlepiej konkretnych zestawień pod nasze kryteria. To nie jest rak, tylko socjologiczna ewolucja. Miarą jakości tego forum, powinny być wyważone wypowiedzi.

Być może już czas aby ktoś w imieniu forum poprowadził vloga zawierającego właśnie porównania poszczególnych urządzeń czy technik.Większość jest po angielsku i stanowi pewną barierę.

że będą próbowali przekonać do najlepszej możliwej opcji
Oczywiście że tak jest, lecz nie można powiedzieć to że jest jedyna słuszna droga, a reszta to chłam i popelina...
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2018, 09:41:34 wysłana przez hi_aro »

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Z takim tokiem myślenia to i w namiocie można mieszkać. Jest pewien pułap po niżej którego schodzić się nie powinno. Jeśli kasa Ci nie pozwala na przekroczeniu tej granicy to daj se spokój.

#Fux lepiej uczyć się na błędach innych. O tym głównie mówię.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47


Ale jak możesz polecić mieszkanie w domu skoro nigdy go nie posiadałeś i nie doświadczyłeś związanych z nim obowiązków i przyjemności? Skoro całe życie mieszkasz w bloku.


Dla czego zakładasz, że nigdy nie mieszkałem w domu? Jeśli o czymś mówię, to znaczy, że wiem o czym mówię. Analogicznie ze sprzętem, owszem nie miałem każdego automatu na świecie, ale miałem jakiś automat, mam częsty kontakt z kapsułkowcami, mam w domu kolbę i sporo alternatywy. Nie chodzi o to jak działa konkretny automat, tylko chodzi o ideę, albo jestem do którejś przekonany albo nie. Nie polecę automatu skoro sama idea takiej maszyny mi się nie podoba i mnie odpycha, chyba, że sytuacja naprawdę wyklucza rozwiązania, do których jestem przekonany i stwierdzę, że automat czy kapsułki rzeczywiście lepiej sprawdzą się w tej sytuacji. To nie są sytuacje typu "muszę pięć minut zaoszczędzić rano, bo pięć minut snu mnie zbawi i to będzie być albo nie być jak skowronek tego dnia".

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
#Fux lepiej uczyć się na błędach innych. O tym głównie mówię.
Lepiej nie popełniać.
;-)

Ja się odniosłem do dążenia co Poniektórych i nawracania na siłę.
Ktoś lubi tylko plujkę, czasami tygielek i cappu. Espresso nie pija i tyle.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Nie można jednoznacznie i kategorycznie ocenić przedmiotu oraz jego funkcji jaką ma spełniać i napisać, że to chłam.
Dlatego właśnie gorąco tu namawiam do pisania o cechach i faktach bez ocen wartościujących.

ta kawa to chłam VS ta kawa jest kwaśna (dla mnie super, dla kogoś ohyda)
ten młynek to chłam VS ten młynek nie zmieli tak drobno aby zaparzyć poprawne espresso (dla mnie ok, dla kogoś niekoniecznie)
ten automat to chłam VS ekspres automatyczny wymaga opieki, ustawienia parametrów, konserwacji, a espresso jest w nim tylko z nazwy, można się zbliżyć do smacznej kawy, tym bardziej mlecznej (to nie dla mnie, choć chętnie się pobawię, dla kogoś super)

Nie ma wad, są cechy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Nie można jednoznacznie i kategorycznie ocenić przedmiotu oraz jego funkcji jaką ma spełniać i napisać, że to chłam. Wszystko zależy od punku patrzenia.
Tylko że sprzęt, który spełnia wymagania ALE jest tandetnie zrobiony i awaryjny to jest chłam. Ale niektórym to ciężko wytłumaczyć...

Nie ma wad, są cechy.
Owszem, są wady. A pisanie, że zły projekt czy wykonanie jest cechą danego sprzętu, a nie wadą, to gruba przesada. Trzeba te dwie rzeczy rozgraniczyć.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Dlaczego uważasz, że to przesada? Kto ma prawo jednoznacznej oceny, że to jest wada?

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Tylko że sprzęt, który spełnia wymagania ALE jest tandetnie zrobiony i awaryjny to jest chłam. Ale niektórym to ciężko wytłumaczyć...


No to napisz tak.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Mr.Ed Mężczyzna

  • Wiadomości: 297
  • Ekspres: Rancilio Silvia V4,Bialetti Venus 4tz,Phin
  • Młynek: Bodum Bistro,Baratza Vario
@donkiszot, jest cała masa produktów które posiadają wady (według Twojej nomenklatury mogą być to cechy) skutecznie utrudniające, lub wręcz uniemożliwiające prawidłowe ich użytkowanie. Modelowym przykładem są producenci samochodów, w których po krótkim czasie pękają alternatory, obracają się panewki, rdzewieją na potęgę elementy karoserii, czy skrzynie biegów rozsypują się w drobny mak, i mimo tego, większości z tych wad nie eliminują. Ja twierdzę, że takie produkty to chłam, bo wyznaję zasadę nazywania rzeczy po imieniu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi