Autor Wątek: Oceniaj mnie, niech jad strumieniami leje się -- czyli dyskusja o doborze słowa  (Przeczytany 64784 razy)

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 440
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Ja myślę, że nikomu nic się nie stanie, jeśli przeczyta parę postów zachęcających do alternatyw - byle nie na siłę :) Sam sobie zdecyduje co wybrać. Jeśli źle wybierze - jego strata.
Mam kolegę, który ma automat - u mnie pił kawę z kawiarki, teraz z ekspresu. I mówi że lepsza od automatowej. Ale i tak woli pstryknąć guziczek i pić z automatu. Ja tego nie rozumiem ale tak jest :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Nie do końca rozumiem po co jest ten wątek  :picardpalm:
Moje spostrzeżenie dotyczące ostatniego czasu jako bierny obserwator to jedyna rada którą mamy/macie  dla każdego nowicjusza który chce rozpocząć przygodę z kawą to zakup El Commendante bo wszystko inne nie ma sensu .... coraz bardziej brakuje zrozumienia że nie zawsze to najlepsze wyjście ;)
Jeśli ktoś ma Gaggie Classic która jest spełnieniem jego marzeń to powinien tutaj znaleźć wsparcie i pomoc jak przy pomocy tego ekspresu poprawić swoje espresso, spienić mleko itp a nie dowiedzieć się że LaMa powinna stanąć u niego w kuchni.

Dla odskoczni zacytuje Wam co „normalni” ludzie szukający jakiejś rady piszą o takich hobbystycznych forach:


Najśmieszniejsze jest to, że każda, absolutnie każda rzecz, ma gdzieś jakieś forum zrzeszające hobbystów.
Szukałem kiedyś latarki. Tzw. czołówki. Na jeden wyjazd z namiotem na 3 dni.
Konkretnie to googlałem gdzie jest jakaś marketowa promocja, żeby zamiast 23zł zapłacić coś bliżej 10. Okazuje się, że latarki mają forum. Na forum dowiedziałem się, że najtańsza latarka która świeci, kosztuje 200zł. Ale to i tak badziew, bo w razie jakbym wpadł do jaskini i czekał dwa tygodnie na pomoc, to wodę mogę lizać ze ścian, ale latarka zgaśnie mi po 7 dniach nieustannego świecenia. A to przecież absolutnie nieakceptowalne. Tańsze w ogóle nie wchodzą w grę, bo przecież przy 100 lumenach zgubię się w ciemności. Będę widział tylko na 5 metrów zamiast na kilometr. Na dodatek nie da się tańszych w ogóle używać, bo kąt świecenia w każdym egzemplarzu różni się o parę stopni, czyli to musi być badziew. Całkowicie dyskwalifikujący jest fakt że raz w roku będę musiał zmienić baterię, a w wypadku gdybym wpadł do oceanu to przeciekają po godzinie. Mieli też dział DYI w którym pokazywali np jak użyć sprzętu pomiarowego za 5tys zł żeby ustalić jak zmienić fabryczny rezystorek coby latarka miała pół lumena więcej. I do tego odpowiedzi na kilkanaście stron z gratulacjami i bluzgami na producenta że sam na to nie wpadł. Latarkę kupiłem w końcu za 9zł w pierwszym lepszym markecie. Nie wpadłem do jaskini ani do oceanu a baterie wymieniłem po roku.


O tym samym pisałem rok temu w wątku "czy aby nie przesadzamy". http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3755.0
Dalej patrząc na niektóre tematy dochodzę do wniosku, ze niektórzy chcą na sile nawracacć nowych, którzy wcale o to nie proszą.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Alez Panowie (i ew. Panie) - to jest wszystko naprawdę banalnie proste:

"Chciałbym kupić dobry ekspres na kapsułki, który polecacie?"

Polecamy ten i ten, ponieważ najlepiej trzyma temperaturę i pasują do niego kapsułki od konkurencji, w dodatku łatwo można nabyć kapsułki umożliwiające nasypanie własnej kawy.
Jednakże jeśli zależy Ci na naprawdę dobrej kawie, zastanów się czy nie lepiej by było dołożyć 200 zł i kupić ten młynek oraz Aeropressa - zapewniam cię, że kawa będzie o wiele lepsza niż z najlepszej kapsułki. Daj znać, czy interesuję cię więcej informacji na temat.

"Chciałbym kupić żonie kawę Lavazza Oro, mam taki młynek - czy polecacie inną kawę w podobnej cenie?"

W zakresie kaw mocno palonych, włoskich, możemy polecić kawę X oraz kawę Y. Osobom przyzwyczajonym do tak mocno palonych kaw zazwyczaj smakują. Jednakże w porównaniu do kaw ziarnistych, które możesz dostać w podobnej lub nieco wyższej cenie na polecanych przez forum palarniach, te kawy stają się niepijalne - polecamy spróbować raz zamówić mieszankę Ariadnę od Mastro Antonio (tutaj dowolna palarnia) i przekonać się, czy widzisz jakąś różnicę.

"Chciałbym żonie kupić automatyczny ekspres ciśnieniowy, lubi Latte. Czy ten model za 1500 zł się nada?"

Jeśli żona nie chce sama mielić kawy, a obecnie pijecie kawy marketowe, to tak, może być, ale pamiętaj, że wadą tego ekspresu jest to i to. W podobnej cenie lepszym wyborem będzie ekspres XYZ, ponieważ ma to i to oraz umożliwia zrobienie tego i tego. Jednocześnie polecamy zwiększenie budżetu o 500 zł i kupienie ekspresu ABC, ponieważ ma znacznie więcej możliwości i lepszy młynek. A gdybyś kiedyś chciał spróbować naprawdę wyśmienitej kawy - spróbuj zainwestować w ekspres kolbowy. Przygotowanie kawy w nim jest trudniejsze, ale daje o wiele lepsze rezultaty. Przykłady dobrych ekspresów ciśnieniowych oraz kolbowych znajdziesz pod linkami: http://link1 oraz http://link2

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
O widzisz  :brawa:

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Ja tak nie potrafię, nie potrafię polecić czegoś do czego sam nie jestem przekonany. Dla tego moim wyborem jest milczenie.

Edycja:
Są sytuacje, w których polecę kapsułki, owszem. Nie potrafię teraz sobie przypomnieć, ale nawet kiedyś się zgodziłem z kimś, że kapsułki będą dobrym rozwiązaniem w tamtej sytuacji. Ale tylko gdy sytuacja wymusi takie a nie inne rozwiązanie, tylko kiedy sam postawię się w tej sytuacji i stwierdzę, "chyba sam wybrałbym kapsułki". Jeśli ktoś przyjdzie i spyta "w którym systemie kapsułki będą najsmaczniejsze" to powiem tylko "w żadnym", albo nic nie powiem.

Marek.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2018, 15:19:14 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
niesłuszną krzywdę
Znaczy pomóc...
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Nie do końca rozumiem po co jest ten wątek 
Zawsze uważałem i nadal uważam że z krytyką trzeba uważać bo można komuś zrobić niesłuszną krzywdę.
Zdaje się rozumiesz doskonale. :szampan: Chyba, że chodziło Ci o dyskusje która się, nomen omen, z niezrozumienia wywiązała? ;)



Alez Panowie (i ew. Panie) - to jest wszystko naprawdę banalnie proste:
W świecie idealnym właśnie tak by było. Niestety ciężko jest wszystko przetestować i móc doradzić w każdym temacie. Osoby tu obecne nie mają najczęściej wiedzy ani na temat automatów, ani tanich ekspresików, ani kapsułek. Na początku drogi wybrali inaczej, teraz gdy mają wiedzę i doświadczenie, nie wybiorą już nic z rzeczonych. A do tego modeli z każdym logo jest bez liku.

Osobiście z miłą chęcią przetestowałbym to i owo, ale skąd brać na to środki? Sprzedawcy takich sprzętów milczą, albo udzielają odpowiedzi na priv, a wiedzy nadal brak. Rzetelnej i prawdziwej, zrównoważonej wiedzy w temacie, nie marketingowego bełkotu czy nachylania rzeczywistości pod to co się akurat sprzedaje.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
W świecie idealnym właśnie tak by było. Niestety ciężko jest wszystko przetestować i móc doradzić w każdym temacie. Osoby tu obecne nie mają najczęściej wiedzy ani na temat automatów, ani tanich ekspresików, ani kapsułek. Na początku drogi wybrali inaczej, teraz gdy mają wiedzę i doświadczenie, nie wybiorą już nic z rzeczonych. A do tego modeli z każdym logo jest bez liku.

Chodziło mi raczej o formę odpowiedzi :) Zamiast odpowiadać: nie kupuj chłamu za 1500, kup super sprzęt za 5000 zł, lepiej wynaleźć komuś najlepszy z chłamów i zasugerować/podpowiedzieć nie nachalnie dlaczego powinien ROZWAŻYĆ inną opcję. I pozostawić jemu wybór.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Evanduril, słyszałeś kiedyś powiedzenie, że pazerny płaci 2 razy? Tak działa kupowanie chłamu. Kupi chłam, zepsuje się, następny sprzęt nie będzie chłamem. I będzie tylko żal pieniędzy straconych na chłam...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Chodziło mi raczej o formę odpowiedzi
Wiem, ale żeby takowej udzielić trzeba tę formę ubrać w treść, a żeby ta treść nie była wyssana z palca... i koło się zamyka.

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Evanduril, słyszałeś kiedyś powiedzenie, że pazerny płaci 2 razy? Tak działa kupowanie chłamu. Kupi chłam, zepsuje się, następny sprzęt nie będzie chłamem. I będzie tylko żal pieniędzy straconych na chłam...

Hmm. Użytkowałem ekspres kapsułkowy Dolce Gusto przez ponad 2 lata i w tym czasie smakowało mi to baaaardzo. Nic się nie zepsuło.

"Chłam" to nie zawsze chłam. Czasem to po prostu coś, co innym pasuje, a nam nie :)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Chłam to chłam, nie ma różnych definicji.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Ale są różne punkty widzenia.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2990
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Chłam to chłam, nie ma różnych definicji.

Prawda.
Nieprawdą jest pogląd, że to, co mi smakuje/pasuje, ma dotyczyć innych...
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
W kwestii doradztwa trzymam stronę @Miklasa.
Nie rozumiem dlaczego kogoś mam poklepywać po plecach bo wybrał półśrodek wydając na niego swoje ciężko zarobione pieniądze. W ostatecznym rozrachunku może będzie zadowolony, ale jak ogarnie temat zacznie żałować. Zresztą do niedawna popełniałem ten sam błąd.

Prostym przykładem jest chodzenie na zakupy ubraniowe z kobietą. Zawsze pyta "i jak?". Większość odpowie, że "super, pięknie" na każdą przymiarkę, niezależnie czy jest dobrze czy źle. Babka wyda kasę. Po paru dniach stwierdzi, że nie ma w czym chodzić bo to co kupiła ostatnio, źle wygląda. Mimo, że szafa pęka od nadmiaru ciuchów. (Pomijając fakt, że one zawsze nie mają w co się ubrać [emoji14] ale wiadomo o co kaman).

Jeśli ktoś pyta mnie o opinię to mam mu mówić "super, pięknie" mimo, że pakuje się w kabałę? Argument, że kogoś stać na max tyle i koniec, nie przemawia. Albo kogoś stać na coś co ma sens, albo nie wydaje kasy wcale. Nie ma miejsca  na półśrodki.

Jeśli mam jeździć rozpadającym się rzęchem to wolę chodzić piechotą. I to samo doradzam innym.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi