Autor Wątek: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym  (Przeczytany 31401 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Luty 2017, 07:41:22 »
Może trochę zmienię kierunek tej dyskusji... Skoro uważamy, że da się kupić lepszą kawę taniej, to dlaczego tych tańszych kaw nie ma w lepszych kawiarniach? Byłem ostatnio w najbardziej znanych i cenionych kawiarniach w Poznaniu. Nie znalazłem tam żadnej kawy, którą można byłoby kupić za 80-90zł/kg. Dlatego też za kawy z metod przelewowych płacimy jakieś 10-12zł.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2017, 07:44:25 wysłana przez Antonio »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Luty 2017, 08:36:35 »
Adam_1234, mam do Ciebie maleńką prośbę. Nie cytuj całych wypowiedzi bo robi się niepotrzebne zamieszanie i straszna kobyła. Wystarczy fragment i będzie wiadomo o co chodzi.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Luty 2017, 10:39:32 »
maleńką prośbę
To jeszcze może ja się dołączę do prośby.
Oprócz powyższej oczywistości jeśli odpowiadasz kilku osobom po kolei rób to w jednym wpisie. Forum przyjmuje kilka cytatów w jednym poście, da się to zrobić również z urządzeń mobilnych.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Luty 2017, 11:20:14 »
W US, na Brooklynie w Extraction Lab by Alpha Dominche ludzie kupują kubek kawy za 18$.

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Luty 2017, 11:24:50 »
To może inaczej - napisz ile tych kaw było, jaki kraj, region itp.
(...)
Cena oczywiście jest różna, ale to nie różnica w cenie decyduje o różnicy w smaku.
Kaw było około 20. Kraje to Etiopia (nie smakuje mi nigdzie), Brazylia, Kenia, Kolumbia, Rwanda, Salwador, Indonezja, Kostaryka. Ariadna jest ok, ale do ekspresu. Do metod przelewowych raczej nie, rzeczywiście to dwa różne światy. Ja nie mówiłem, że różnica w cenie decyduje. Piłem drogie kawy, które mi nie smakowały, ale nigdy nie znalazłem taniej Arabiki, która by mi smakowała.
Myślę, że to brak kultury osobistej wejść na forum i jako nowy użytkownik odbierać komuś prawo do wypowiedzi, tym bardziej jeśli jest to starszy stażem kolega, choć mógłby to być równie nowy użytkownik co Ty. Twoje wątki nie są Twoje, to forum publiczne, słowo "forum" ma w definicji publiczność, więc w jakimś zakresie swobodę wypowiedzi.
Marek.
Marku, nie wiem czemu miał służyć Twój wpis. Podgrzaniu atmosfery? Kolega, którego poprosiłem o nieudzielanie się w tym wątku, napisał w innym wątku, że jestem „tępy”. Efektem tego było zamknięcie tematu. Uważam, że obrażanie innych użytkowników jest brakiem kultury i jeżeli mnie ktoś obraża, to nie rozmawiam z nim po prostu. I na tym zakończmy ten wątek, bo to forum o kawie, a nie o kulturze czy psychologii.

Wystarczy fragment i będzie wiadomo o co chodzi.
ok :)
To jeszcze może ja się dołączę do prośby.
Oprócz powyższej oczywistości jeśli odpowiadasz kilku osobom po kolei rób to w jednym wpisie.
ok :)

I wracając do tematu. To chyba jest trochę tak, że obiektywnie lepsze ziarno jest droższe – tak jak samochód – im więcej zapłacimy tym wyższa jakość. Reszta to kwestia smaków, gustów i opinii.  Wg mojej opinii ciężko kupić tanią dobrą kawę, jeżeli ktoś znalazł i mu smakuje, to fajnie. Każdy może mieć własną opinię i na wszystkie jest miejsce na forum. Nasze zdania się wykluczają. Ja nie widziałem jeszcze wprost opinii mówiącej o tym, że jakość tańszej kawy jest identyczna. Kolega, który pisze, że pisze, że nie widzi różnicy między tańszą i droższą kawą, w tym samym temacie zaznacza, że od święta piję lepszą (droższą)... więc trochę nie rozumiem tej logiki (aczkolwiek nie podważam jej). Jeśli ktoś rzeczywiście nie widzi żadnej różnicy, to piszcie jakie kawy / palarnie. Ja chętnie sprawdzę. 
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2017, 18:44:32 wysłana przez pafcio0 »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Luty 2017, 11:39:55 »
dlaczego tych tańszych kaw nie ma w lepszych kawiarniach?
Akurat w Poznaniu, w Brismanach, przez lata królowało Apro -- czyli całkiem tanio. Obecny CR z tego co wiem ma całkiem przyjemną ofertę (daleką od detalicznej) dla odbiorców HoReCa. Ale generalnie jest jak mówisz.

Do tego dochodzi szeroka dyskusja na temat marketingu i marki. Jest kilka pozycji na rynku (nie tylko polskim) których cen nie rozumiem (w konfrontacji do jakości), a mimo to, nieustannie trzymają swój poziom (cen) i fama nie ginie.


Kawa jest dobrem luksusowym -- trzeba o tym pamiętać zarówno planując budżet jak i budując markę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Luty 2017, 11:44:57 »
Brisman to raczej kontrowersje. Tak czy owak na pewno nie ma tam kawy z Nordic Approach za 80 zł ;).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Luty 2017, 11:49:50 »
Poza tym, mówimy o cenie kaw do przelewek? Bo to co jest podstawowym blendem w większości miejsc, to zupełnie inny temat. Cena tych blendów też ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Luty 2017, 11:51:39 »
Tak jak temat, mówimy o kawach do metod przelewowych.

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Luty 2017, 12:00:16 »
A czy ta cała sytuacja nie jest podyktowana tym, że spora część ludzi krzywo patrzyłaby na ziarna, za które kawiarnia płaci równowartość 4/5 dripów?
Mówimy tutaj oczywiście o ludziach, którzy się mniej więcej orientują.

@Antonio
Nieco ponad rok temu można było się napić/kupić waszą kawę w KAFO w Gliwicach. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby więcej kawiarni oferowało wasze ziarna, bo mi bardzo smakują, a często nie przekraczały/nie przekraczają magicznej granicy 140zł/kg.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Luty 2017, 12:07:53 »
Tak jak temat, mówimy o kawach do metod przelewowych.
No tak. Więc trzeba sobie zadać pytanie, czy te kawy w ogóle zarabiają na siebie czy są tylko reklamą miejsca, zabawą baristów itp.

Nie miałbym nic przeciwko, gdyby więcej kawiarni oferowało wasze ziarna
To o nie pytaj ;)

Offline tored Mężczyzna

  • Wiadomości: 260
  • Ekspres: V60-2, Melitta, Phin, Aeropress, G.A.T 2tc, G.A.T 6tc
  • Młynek: Kinu M47
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Luty 2017, 12:12:44 »
To o nie pytaj
A będę
Tylko ostatni rzadko bywam w kawiarniach
Mnóstwo wydatków + sesja przykuły mnie do domu :P

Czas nadrobić zaległości :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #42 dnia: 16 Luty 2017, 13:35:37 »
Nieco ponad rok temu można było się napić/kupić waszą kawę w KAFO w Gliwicach.

Paweł czasami kupował jakąś partię różnych singli. W tym kawiarnianym kręgu jednak nic nie jest stałe. Teraz trochę naszych kaw można spróbować w poznańskim "Straganie". Wkrótce jednak pojawią się tam straganowe, własne kawki. Podobnie i Kafo myśli o własnej palarni. Dokładnie teraz mamy do czynienia z prawdziwym rozkwitem małych palarni :).

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Luty 2017, 13:41:57 »
Miałem już nie karmić trolla, ale to oburzenie, że mu temat zamknięto, tak jakby zupełnie nie wiedział dlaczego i przez kogo mnie rozwaliło
że mi temat zamknięto.
Spokojnie, ten też prędzej czy później zostanie zamknięty, bo nie dość, że cała dyskusja znowu zeszła na trollowanie i OT, to i sam temat wydaje się bezsensowny zważywszy, że:
- robiąc espresso na podwójnym sitku zużywasz ~18g kawy.
- robiąc kubek kawy w alternatywie zużywasz analogicznie <=18g kawy.:
Z dripperów z tej samej dozy zalejesz 300ml, otrzymując ~264ml kawy. (Chcąc zaparzyć 200ml zużywasz 12g otrzymując mniejszy kubek 176ml lub 15g otrzymując 220ml)
Aeropress? 7g/100, zalewasz 250ml 17.5g kawy.
French Press? Między 6 a 7g/100, wiec znowu porównywalnie.
Kawiarka - 3tz = 15-17g kawy -> 80-120ml naparu, a wiec na upartego można by stwierdzić, że 2x "taniej" niż doppio z ekspresu (przy uzysku 120ml)
Phin: zależnie od tego co oczekujesz, możesz użyć ratio pod alternatywy by uzyskać większą objętościowo porcję lub ratio zbliżone do espresso by uzyskać bardziej esencjonalny napar.

I tak, porównujmy porcję a nie przeliczniki w stylu zł/100ml, bo to bez sensu z uwagi na charakterystykę poszczególnych naparów.
A wiec włączając tryb oszczędnościowy możemy mieć 3 dripy w cenie 2 doppio.

Przeraża cię 3zł za porcję, podczas gdy w kawiarni płacisz…10-20zł.
Poza tym mi wychodzą ciut inne wyliczenia.

Weźmy na ruszt dripy:

  Założenia: Paczka kawy 35zł (140/kg).
Z paczki tej zrobimy:
14 kaw po 300ml (18g doza) = 2.5zł/porcja
17 kaw po 250ml (15g doza) = 2.06zł/porcja
21 kaw po 200ml (12g doza) = 1.67zł/porcja

Założenia: paczka kawy 30zł (120/kg)
14 kaw po 300ml (18g doza) = 2.14zł/porcja
17 kaw po 250ml (15g doza) = 1.77zł/porcja
21 kaw po 200ml (12g doza) = 1.43zł/porcja

Przyjmując gości przeważnie stosuje się filiżanki o pojemności 125ml lub 150ml, a wiec w tym wypadku cena jednej filiżanki wynosi mniej niż 1.67/1.43zł dla poszczególnych przykładów.

Także porcja alternatywy wcale nie wychodzi jak stwierdziłeś 3x drożej niż espresso, a może wręcz wyjść taniej, jeśli zajdzie potrzeba "zaciągnięcia pasa".

A więc jaki jest sens tego wątku, jeśli nie trolling i próba wywołania kolejnej gównoburzy?

Offline Adam_1234

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S, moka Bialetti, FP
  • Młynek: MACAP M2D, Nivona CafeGrano 130
Odp: metody alternatywne w ujęciu ekonomicznym
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Luty 2017, 14:50:50 »
Sgaggy_Paw, myślę, że nie doczytałeś szczegółów stąd Twoje niezrozumienie tematu.

Zacznijmy od pryncypiów -
1. espresso do 25-40 ml kawy, a nie 125. Robi się je z 7 gram. Koszt = 1 zł. (przy cenie 140 zł / kg).
Jeśli mówisz o filiżance 125 ml, to masz na myśli zapewne cappuccino, wtedy masz kawę 25-40 ml + mleko (100 ml spienione na 125), czyli kawa cała to 1 zł.

2. Nigdy nie miałem aeropressu, dripa i phina, więc wertuję przepisy, instrukcje i czytam: do aeropressu wsypuje się 15 gram (2 x więcej niż do espresso), do dripa wsypuje się około 20 gram kawy (3 x więcej niż do espresso).

I tutaj moje pytanie było - czy można zmniejszyć ilość kawy, bo ja nie potrzebuję 200-300 ml, a wystarczy mi jedynie 50 ml (reszta to mleko). I teraz czy mogę do aeropressu wsypać 7 gram i nalać 2 x mniej wody? Tego nie wiem cały czas (do phina jak rozumiem mogę), ale...

Wyjątki to Chemex (większa objętość) i aeropress (większa doza).

Czy już rozumiesz sedno tematu? Chciałbym wsypać mało kawy (np. 7 gram) i mieć mało kawy w kubku (analogicznie jak w espresso).
Z tego co piszesz, dripper jest całkiem niezły, bo mamy już tylko 12 gram. Tylko z tego co mi koledzy doradzili, to jest z tym w pracy kupa zachodu, dlatego chyba wygrywa phin, gdzie jak rozumiem również mogę nasypać mało kawy, zalać mało wody i uzyskam "małą kawę za 1 zł".

Czy już teoria spiskowa legła w gruzach?
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2017, 14:53:11 wysłana przez Adam_1234 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi